Samsung Galaxy S4, wrażenia z używania telefonu i systemu

Dodany 10 listopada 2013
13 komentarzy

O swoich wrażeniach związanych z użytkowaniem tego telefonu, oraz zainstalowanego na nim fabrycznie systemu Android opowiada Jacek Zadrożny.

Pliki do pobrania :

Komentarze

 • Radek pisze:

  Panowie, należy jak najszybciej skrucić czas audycji. Sześć minut zajmuje panom opis wyglądu tel. Dwie minuty opowiadacie o wyciąganiu tel z pudełka! Po Sześciu minutach pojawia się dopiero pierwsza zmianka o syntezie. Za dużo słów, tak mogą rozmawiać kumple na skype przy herbacie, audycja radiowa nie może być pogadanką. Macie jakiś plan audycji? Słucham już któryś raz tych programów i stwierdzam dość. Ustalcie konkretne wejścia po cztery trzy minuty, to was trochę to zdyscyplinuje. Pozdrawiam. R

 • piotr pisze:

  Witam wszystkich,
  Na wstępie chciałbym uznać audycję za kompletnie nieużyteczną.
  Następnie informacja dla Jacka w samsungu nie ma konieczności podmiany klawiatury gdyż ta wbudowana działa bardzo poprawnie.
  Ivona używam 7 miesięcy i tylko raz zaniemówiła wystarczyło brutalnie wyjąć baterię i włączyć ponownie i do dziś działa bez problemu.
  Dropbox działa bezproblemowo konfiguracja wraz z logowaniem jest bezproblemowa.
  błąd Jacka wynikał z tego iż używał wirtualnego joystick’a do przemieszczania się po ekranach w androidzie dużo prościej jest eksplorować ekran palcem wiedząc iż np. ekran ma na ekranie głównym aplikacje ułożone w kwadrat o wymiarach 4 na 4 czyli zawiera 16 ikonek. Nie mam także pojęcia czemu Jackowi wpadnięcie na to iż przycisk powrót w telefonie służy do kasowania zajęło sporo czasu dla mnie to logiczne zwłaszcza, że raczej żadko się pojawia taki przycisk a przycisk do powrotu faktycznego jest nie zaetykietowany w żadym miejscu.
  Szkoda iż Jacek nie uaktualnił sobie androida do 4.3 coprawda nie wiem z kiedy jest ta audycja ale aktualizacja jest dostępna od 3 listopada.
  Ustawienia w samsungu s4 są podzielone na pulpity tak jak ekran główny i stąd np. na pierwszym są opcje związane z połączeniami czyli wi-fi bluetooth itp.
  Jeśli chodzi o przewagę ios nad androidem to moim zdaniem przewagę dają mu aplikacje: taptap see, go2stop oraz aplikacja do rozpoznawania banknotów. Chodź wydaje mi się że i to się zmieni niedługo.
  Jako podsumowanie uważam iż słabo zostały wykożystane te 2 tygodnie przez które Jacek używał tego telefonu jako przykład ciągły problem z otwarciem paska powiadomień. Jako ułatwienie opcję dostępności można w prosty sposób przypiąć do opcji zasilania dzięki czemu po przytrzymaniu klawisza zasilania oprucz opcji wyłączania pojawi nam się skrut dostępności.

  • Rafkiw pisze:

   błąd Jacka wynikał z tego iż używał wirtualnego joystick’a do przemieszczania się po ekranach w androidzie dużo prościej jest eksplorować ekran palcem wiedząc iż np. ekran ma na ekranie głównym aplikacje ułożone w kwadrat o wymiarach 4 na 4
   Zwłaszcza, że dźwięki, o których Jacek wspominał dawały mu wyraźny sygnał, że doszedł do granicy ekranu i zaczyna go czytać od początku.

 • piotr pisze:

  zapomniałem dodać iż zgadzam się z pierwszym komentarzem, który napisał radek wasze audycje są zbyt rozciągniętę to co mówicie możnaby zawrzeć w 15 min góra 20.

 • m-a-t pisze:

  Dziękuje Piotrze za go2stop. Nie raz było tak, że wysiadłem z tramwaju o przystanek za daleko. Dodałem swój przystanek do ulubionych i w ten sposób zawsze wysiadam gdzie chce. Ale to troche nie w tym temacie. Galaksy 4 jest w takiej cenie, za jaką możemy spokojnie kupić iPhone. Więc już chyba lepiej mieć applowskiego smartphona i nie kombinować.

 • Rafkiw pisze:

  Co do klawiatury, to na pewno da się ustawić opóźnienie pojawiania się tych znaków dodatkowych. Strasznie brakuje mi tego w klawiaturze od Google. Programu Flipboard natomiast nie testowałem, ale wydaje mi się, że gdyby wykonać gest dwukliku z przytrzymaniem i wtedy przesunąć palec do góry, to by zadziałało. Dźwięk takiego cichego kliknięcia oznacza nie to, że coś na ekranie jest niedostępne, tylko, że w tym miejscu nic po prostu nie ma.. Pasek powiadomień wywołujemy też poprzez przesunięcie dwoma palcami z góry ekranu. Jacek zapomniał jeszcze o przesuwanie list gestem przesunięcia palca w prawo i powrotu w lewo.

 • Zdaję sobie sprawę z tego, że na Androidzie da się zrobić niemal tyle, co na iPhone i mówiłem też o tym w audycji. Sęk w tym, że to robi się po prostu mniej wygodnie, dłużej i z problemami. Przyznałem też, że część z tych problemów wynikała z braku doświadczenia, ale jednak gesty nie są w Androidzie dopracowane i tyle. Klawiatura Samsunga była dla mnie bezużyteczna. Spędziłem pół godziny na próbie wpisania w Play nazwy aplikacji, której szukałem i użyłem w końcu wyszukiwania głosowego i w ten sposób, już po trzech próbach, dotarłem i zainstalowałem poszukiwaną aplikację. Była to właśnie inna klawiatura, która działała już tak, jak oczekiwałem. Na Dropbox poległem właśnie przez klawiaturę Samsunga.
  Jeżeli zaś dla kogoś słowo „powrót” oznacza od razu „skasuj”, to gratuluję. Ja tak lotny się nie okazałem. To jest zresztą zupełny drobiazg, który nie miał wpływu na ogólną ocenę, a pokazałem ją jako pewną śmiesznostkę, tak jak w iOS „przesuwanie placami”.
  Wreszcie co do syntezatora Maja – powiedziałem, że działała bezproblemowo i tylko od innych wiem, że potrafi odmówić współpracy. A ponieważ nie byłbym w stanie włączyć jej samodzielnie, to wybrałem coś bardziej pewnego. Wyjęcie baterii nie pomoże na wygaśnięcie licencji.
  Obsługa tego Samsunga przez osobę niewidomą jest jak najbardziej możliwa, co też wyraźnie powiedziałem. Jednak brak możliwości samodzielnego włączenia udźwiękowienia oznacza, że wciąż musimy polegać na kimś innym. W iPhone tego nie mam i to jego ogromna zaleta. Konfiguracja ustawień dostępności i w ogóle systemu też nie jest trywialna, więc nie jest to rozwiązanie dla osób mało technicznych. Urządzenia z Androidem mają dwie zasadnicze zalety: są tańsze (chociaż nie tanie) i są bardziej elastyczne w konfiguracji. Ta druga zaleta do mnie przemawia, bo sam jestem grzebakiem i lubię nowinki techniczne. IPhone się po pewnym czasie nudzi:) Jednak dostępność iPhone jest znacząco lepiej zrobiona i Android musi wiele nadgonić.

 • bogdan pisze:

  jacku niema wątpliwości że dla osub z problemami manualnymi android jest trudniejszy.
  chodzi zwłaszcza o gesty kture nie to że są niedopracowane bo są ale o sposub ich wykonywania.
  sęk w tym że aby przykładowo wykonać gest wywołania powiadomień trzeba faktycznie wykonać gest w prawo i w duł.
  mnie udaje sie to za każdym razem ale wcale od początku tak nie było.
  problem polega na tym że trzeba to wykonać po szkiełku niedość że bardzo leciutko to jeszcze z odpowiednią szybkością.
  tak jest też z innymi gestami.
  w iphone takich problemuw niema i na pewno jest to łatwiejsze.
  żeby niebyło że się wszystkiego nauczyłem to dodam że sam nadal mam problemy z gestem trzema palcami na firefox ktury to gest przestawia przeskakiwanie po linkach nagłuwkach itd.
  niewiem ale mnie to wychodzić jakoś niechce.
  inną sprawą jest że czasami trzeba sie zwyczajnie nakombinować.
  przykładowo wykonać dwuklik z przytrzymaniem i np w gurę.
  oczywiście do wyboru do koloru.
  tu się kłania inna bolączka androida jaką jest zupełny brak tutoriali.
  co do klawiatury to ja ostatecznie od paru dni przeszedłem na swype firmy nuance bo odkąd stała się dostępna dla tb to używa się tego najlepiej ze wszystkiego co znam.
  no i jest oczywiście znany z ios dragon.
  tego komentować nietrzeba bo chyba niczego podobnego niema na rynku.
  reasumując w tej chwili na androidzie da się zrobić prawie wszystko co na ios ale faktycznie wymaga to pewnej wprawy i umiejętności.
  serdecznie pozdrawiam.

 • piotr pisze:

  witam, żeby nie było że same zalety to powiem iż największą wadą androida jest ilość wersji i zdaję sobie z tego sprawę.
  Bogdan prościej jest dwa razy stuknąć w pasek powiadomień po 2 stuknięciu przytrzymać i poczekać aż powie obszar został otwarty i jednym palcem ściągnąć w dół.
  zapomniałem jeszcze powiedzieć iż w s4 znalazłem coś takiego jak czytnik optyczny który bardzo dobrze przetwarza tekst ze zdjęć.

 • piotr pisze:

  Jacku jeszcze jedno ponowne uruchomienie telefonu rozwiązuje problem licencji z mają sprawdzone nic nie trzeba uruchamiać samodzielnie więc wyjęcie baterii także pomaga.

 • bogdan pisze:

  ooo piotrze bardzo dziękuję za podpowiedź.
  faktycznie tak jest łatwiej.
  potwierdza się stara zasada że człowiek całe życie się uczy a na koniec głupi umiera.
  pozdrawiam.

 • Kamil Midzio pisze:

  Ja tylko dodam do przedmówców że klawiatura samsungowska posiada świetny schowek (dostępny pod przyciskiem zmiany sposobu wprowadzania) z którego możemy pięknie kopiować. Myślę, ze większość problemów Jacka wynikało z tego, że pracował jeszcze na andku 4.2. Ja u siebie mam 4.3 i wszystko śmiga. Sprawdzałem ten program clipboard i u mnie byył znośnie obsługiwalny. nie bawiłem się w dodawanie źródeł, ale te które się domyślnie wyświetlały dało się czytać.
  Na pewno obsługiwalny w pełni (i to b. dobrze) jest domyślny klient poczty gmail.
  Największą bolączką samsunga jest fakt, iż w żadnym z serwisów nie ma języka polskiego jako obsługiwalnego. a szkoda, bo w takich funkcjach jak svoice czy tłumacz samsunga aż się prosi.
  Ja przesiadłem się na Galaksiaka 4 z nokii n8 i może dlatego ten system jest dla mnie piękny. gesty w androidzie są bardziej płynne niż toporna orka na symbianie. dało się to obsłużyć ale daleko do ideału.
  co do obsługi S4 nie dodałeś Jacku informacji o obsługiwalnym aparacie fotograficznym, co nie jest częste.
  Serdecznie pozdrawiam, Kamil.

 • iwona pisze:

  proszeo pomoc w s4 nie moge odbierac ani wysyłac mms tylko gdy włączone transmisja danych robiłam konfiguracje i nic pomóżcie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie nagrania publikowane w serwisie www.tyflopodcast.net są dostępne na licencji CreativeCommons - Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Oznacza to, iż nagrania te można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć na jego podstawie utwory Zależne, pod jedynym warunkiem podania autora oraz wyraźnego oznaczenia sposobu i zakresu modyfikacji.
Przekaż nam swoje 1,5% podatku 1,5 procent Logo FIRR Logo PFRON Logo Tyfloswiat.pl

Czym jest Tyflopodcast?

Tyflopodcast to zbiór instrukcji oraz poradników dla niewidomych lub słabowidzących użytkowników komputerów o zróżnicowanej wiedzy technicznej.

Prezentowane na tej stronie pomoce dźwiękowe wyjaśniają zarówno podstawowe problemy, jak metody ułatwienia sobie pracy poprzez korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Tyflopodcast prezentuje nowinki ze świata tyfloinformatyki w formie dźwiękowych prezentacji nowoczesnych urządzeń i programów. Wiele z nich dopiero znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

Zapraszamy do słuchania przygotowywanych przez nas audycji i życzymy dobrego odbioru!

Tematyka

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych