Rozwój i Nowości w Talkbacku

Dodany 20 kwietnia 2018
18 komentarzy

O rozwoju tego popularnego czytnika ekranu dla systemu Android Paweł Masarczyk rozmawia z Victorem Tsaranem, specjalistą do spraw dostępności w Google, odpowiedzialnym za prace nad Talkbackiem.

Pliki do pobrania :

Komentarze

 • ADELCIA pisze:

  OOOOO ALE NO PROSZE? DZIEKUJE BARDZO, ODRAZU IDE TEJ AUDICJI POSLUCHAC, COS ZA MILA NIESPODZIANKA.

 • pioter998 pisze:

  mam kilka sugestii do talkbacka głównie w bardzo dobrze działającym i niedrogim huawei p10 lite: odblokowywanie ekranu huawei p 10 lite. no właśnie bo w różny sposób to działa – raz muszę dwoma palcami przesunąć z dołu do góry ekranu, raz 2 palcami obok siebie z 1 centymetrową konieczną przerwą na dole przesunąć po ekranie od lewa na prawo, to znów szybkim gestem w połowie ekranu w lewo i w prawo… teraz moje sugestie: po 1 – skrót włączający talkback w moim aparacie wyłącza się kiedy czasem niechcący włączam ustawienia domyślne a uważam, że ów skrót raz ustawiony powinien działać zawsze, po 2 dobry by był gest czytania na ekranie od miejsca w którym jestem do końca np. aktualnie czytanej książki podobny do iosa bo muszę otwierać menu i tam włączać {czytanie od następnej pozycji”, po 3 wskazane są krótsze przerwy między zdaniami podczas czytania książki tekstowej, dobra by była możliwość regulowania bo dś podobne i na espiku jak i na głosach goglowskich, których mamy nareszczie już 7, po 4 – ja nie umiem korzystać z funkcji przyisywania skrótów. w  gestach talkbacka – sam bym np. utworzył taki żeby czytało treść od momentu w którym jest wskaźnik.

  • Mateusz Papierski pisze:

   Niestety, panie piotrze ale ci, co pracują nad talk backiem nie mogą być odpowiedzialni za huawei czy inne firmy.
   Gest czytania na ekranie od wskaźnika jest, jak najbardziej nie pamiętam jaki. A jak nawet nie ma to jestem pewny, że da się przypisać to do któregoś gestu. A przerwy w zdaniach uzależnione są pewnie bardziej od syntezy.
   Żeby przypisać gest do czytania od fokusa należy otworzyć ustawienia, następnie otworzyć zakładkę gesty i tam mamy listę wielu gestów, tam można przejżeć już istniejące a jak znajdziesz jakiś wolny gest talk back oznajmi ci że jest nieprzypisany i masz liste wielu działań, które możesz do niego przypisać po tapnięciu w dany gest.

 • Mateusz Papierski pisze:

  A teraz coś ode mnie. W audycji było mówione o braku gestów wielopalczastych w androidzie, które są w iphone i tak dalej. Również uważam, że obsługa telefonu jednym palcem jest bardzo dobrym pomysłem. Ale ważna też jest jedna rzecz. Dzięki takiej a nie innej polityce gestów możemy korzystać z wielu gestów tych co korzystają osoby widzące, dokładając jedynie jeden palec. I tak w wielu programach przesunięcie palcem w prawo czy lewo np. usuwa maile czy robi inne rzeczy. My dokładamy jeden palec i już! Z resztą, dla mnie wygodniej jest zrobić elkę niż stuknąć trzy razy trzema palcami np. albo dwa razy czterema czy coś, ciężko to to zmieścić czasem na ekranie. Ale nurtuje mnie inna rzecz. Który klocek dostępnościowy odpowiada za fakt, że od pewnej wersji, no właśnie i nie wiem czy talk backa czy androida, gdy wykonujemy gesty swipe left albo right, gesty te wymagają dużo mniej precyzji i dokładności? Czy zmieniły to wersje talk backa czy kolejne wersje androida? Z wywiadu wnioskuję, że raczej odpowiada za to wersja androida, skoro gesty są w systemie, ale ciekawość pozostaje. L)

 • Ja bym pare rzeczy zmienił w talkback a i napisaęm też o tym w komentarzach pod aplikacją w sklepie play, a mianowicie chodzi mi o oddzielenie ustawień syntezy od tych systemowych. Chodzi mi o to że jak mamy Voice Dream Reader i jego podobne, tam mamy możliwość ustawienia syntezatora i jego parametrów takie jak szybkość, wysokość czy poziom interpunkcji niezależnie od ustawień systemowych czy też ustawień syntezatora w tych ustawieniach systemowych. Fajnie by było a wiem że jest to do zrobienia ze strony programistycznej aby taką sekcje wprowadzić w ustawieniach talkbacka. Ponad to w głównym menu kontekstowym mogło by być zamiast ustawienia zamiany tekstu na mowe np. zmień syntezator po kliknięcu w który zamiast przejścia do tych ustawień systemowych pojawiałoby nam się kolejne menu kontekstowe z listą syntezatorów gdzie klikamy raz i tyle bez wychodzenia z żadnych okień. Jeszcze bym dodał słownik zamiany słów gdzie można by było dodać słowo do wymowy no i taką opcje teź fajnie by było dodać do globalnego menu do tego że jak czytamy jakiś tekst to zatrzymujemy się na jakimś słowie, wykonujemy globalne menu i wybieramy np. Zmień wymowę tego słowa i zmieniamy ją w prostym okieneczku i dajemy ok.. Myślę że to fajne opcje by były.

  • Zenobiusz pisze:

   Przychylam się do prośby kolegi.
   Jak ktoś jeszcze pamięta jak to działało w Talksie na symbianie, to mógłby to samo wprowadzić do Talkbacka.
   W talksie wystarczyło dodać do słownika np. czyjeś imie i nazwisko a potem wpisać tylko inicjały do wymowy i zaznaczyć że zawsze ma tak wymawiać gdy są użyte tylko te dwa całe słowa obok siebie.
   I w ten sposób po przyjściu sms lub połączenia zamiast bez przerwy słuchać, że dzwoni Michał Dziwisz można było usłyszeć MiDi i to wystarczało a czasu zaoszczędzało kupę.
   Albo po wciśnięciu odpowiedniego skrótu talks wypowiadał tylko 6 słów tj. sieć 6 pasków bateria 5 pasków a fabrycznie przed przeróbkami to trzeba było dużo się nasłuchać ikon powiadomień i komunikatów typu klawiatura zablokowana, bluetooth włączony, karta pamięci włożona, stan zasięgu stan baterii.
   Na przykład jeszcze u mnie pamiętam że Talks czytał literując po literce skrót s k r z. gdy było napisane w menu skrz. odbiorcza to wystarczyło to zmienić na odebrane i było szybciej.
   I wiele podobnych przykładów gdzie zmieniałem wypowiedzi ze skomplikowanych na jakieś dwó, lub trzy sylabowe co sumując razem oszczędziło mnustwo czasu.
   A i sama obsługa telefonu była dużo szybsza.
   W ten sposób dało się wiele elementów przerobić w słowniku Talksa i dzięki takim poprawkom wyciszyć wiele zbędnych rzeczy które były wypowiadane a wiele innych skrócić.
   Wyobrażam sobie jak szybko można by po przeróbkach przeglądać listę wszystkich powiadomień na androidzie .
   Nie pamiętam już jak dokładnie ta funkcja się nazywała w talksie na symbianie ale była to najlepsza funkcja ułatwiająca życie.

 • Jaksa pisze:

  WItajcie, oto moje propozycje.
  1 skrócić czas zawieszania talkback, ponieważ dużo ludzi używa soft braille keyboard i teraz pisanie na niej od androida oreo to katorga.
  2 zintegrować soft braille keyboard, twórca tej aplikacji chyba jest chętny do współpracy.
  Mogło by to wyglądać tak, że jak tapne w pole edycji to otwiera sięono i bez wyłączania talkback, mogę pisać na klawiaturze. Jeśli nacisnęwróć, to wracam z pola edycji do normalnego funkkcjonowania talkback.
  3 W niektórcyh miejscach nie da sięchodzicpo wyrazach i literach, tylko po nagłówkach, linkach i lpunktach orientacyjnych, nana przykład w proponowanych wiadomościach z google, także taki bug naprawić by można.
  4 Proponuję dorzucić gest 2 palcami puknięcie 2 razy wstrzymuje odtwarzanie muzyki oraz pozwala odebrać połączenie, na xiaomi mi6 nie zawsze odebranie połączenia jest takie łatwe.
  Proszę o zrealizowanie tych propozycji, umilą one znacznie życie posiadaczom androida, a na pewno mi hehe.

 • Rafał pisze:

  Witam do przed mówcy. Co masz na myśli pisząc, że masz kłopoty w odbieraniu połączeń na xaomi mi 6? Pytam się ponieważ we wrześniu planuje kupić uf telefon. Pozdrawiam

 • Katarzyna Piotrowska pisze:

  Witam gdzie można pobrać nową wersję talbacka? Ja mam wersję talbacka 6.1 a chciałabym mieć tą nową wersję talbacka. Mam telefon samsung galaxy a5.
  Pozdrawiam Kasia

  • Ania69 pisze:

   Witaj Kasiu.
   Nigdzie więcej oprócz sklepu play nie pobierzesz talkbacka.
   Jeżeli narazie nie wyskakuje Ci że jest dostępna aktualizacja do niego to należy cierpliwie czekać dalej, aż pojawi się wersja stabilna i aktualizacja dla Twojego modelu telefonu.
   A może to potrwać trochę dłużej.

 • Ania69 pisze:

  Witam.
  Pewnie to nie wiele roboty by było a przydała by się też w menu globalnym funkcja powtórz przed ostatnią wypowiedź podobnie jak miał kiedyś Talks na symbiana, a nie tylko powtórz ostatnią tak jak jest teraz.
  Bo czasami zanim się rozwinie menu globalne żeby kliknąć powtórz ostatnią wypowiedź to coś wcześniej się dotknie i tamta interesująca i czasami ważna wypowiedź już bezpowrotnie zginie.
  Pozdrawiam.

 • Zenobiusz pisze:

  Tylko dodam tak od siebie że wiele funkcji których brakuje ludziom można dorobić z pomocą aplikacji Macrodroid, na przykład to o co pytał słuchacz audycji czyli skrót włączenia i wyłączenia funkcji odwracania kolorów można ustawić jako akcja po wykryciu wyzwalacza którym będzie potrząśnięcie telefonu.
  A jak ktoś jest dość uparty to i ustawi sobie ściszanie głośności dzwonka w pewnych lokalizacjach lub porach dnia automatycznie i razem z tym przyciszanie Talkbacka do odpowiedniego dyskretnego poziomu.
  Nawet można dostosować głośność mowy do jasności otoczenia wykorzystując czujnik światła, ale to akurat w praktyce słabo mi się sprawdzało bo w kieszeni ściszało nawet gdy była potrzeba dużej głośności a w nocy gdy już wystarczała by głośność niska przy zapalonym świetle niepotrzebnie go podgłaśniało.
  Dlatego najlepiej ustawić głośność multimediów zmieniającą się w odpowiednich godzinach np żeby rano podgłaśniało na wieczór z zachodem słońca ustawiało na poziom średni głośności a na noc na poziom głośności dyskretny.
  Też za pomocą Macrodroid można ustawić łatwo funkcję aby głosem wypowiadał nazwę kontaktu dzwoniącego na przykład co 5 sekund w czasie trwania dzwonka i dodatkowo można sobie wybrać przez który głośnik ma to wypowiadać i czy z głośnością dzwonka czy z głośnością alarmu albo multimediów.
  Teoretycznie można sobie ustawić nawet jakiś wyzwalacz, który uruchomi Talkbacka np potrząśnięcie telefonu odwrócenie go na odpowiednią stronę albo zasłonięcie czujnika zbliżeniowego, albo wciśnięcie przycisku power czy głośności. Ale tego nie testowałem bo nigdy nie wyłączam Talkbacka
  Jednym słowem polecam sobie spróbować

 • Katarzyna Piotrowska pisze:

  Dzięki Aniu nie nic w sklepie play nie wyskoczyło do tej pory odnośnie talbacka. Co to jest to menu glowalne, bo jakoś nie mogę się zorientować co to jest?

 • Jaksa pisze:

  Problem z odbieraniem połączeń na xiaomi mi6 jest taki, że czasami znika okno z przyciskiem odbierz połączenie, wtedy musisz wejść w powiadomienia, kliknąć coś co się zwie linkalui czy jakoś tak, jak w to klikniemy to możemy gdzieś na dole w miarę na środku kliknąć przycisk odbierz.

 • Robert pisze:

  Witajcie używam Galaxy S7 niedawnozaktualizował się do Oreo po tej zmianie Zauważyłem także zmiany w talk Wacku a mianowicie zniknął czasowego wyciszenia i włączenia talkbacka poprzez wciśnięcie klawiszy głośności po drugie czasem podczas prowadzonej rozmowy zaczyna czytać wszystko co jest na ekranie i kolejna zmiana to kiedy mam telefon w kieszeni odczytam i przychodzącego smsa kiedy telefon leży spokojnie na stole taka rzecz nie ma miejsca Czy zauważyliścierobert też jakieś zmiany po aktualizacji waszych telefonów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie nagrania publikowane w serwisie www.tyflopodcast.net są dostępne na licencji CreativeCommons - Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Oznacza to, iż nagrania te można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć na jego podstawie utwory Zależne, pod jedynym warunkiem podania autora oraz wyraźnego oznaczenia sposobu i zakresu modyfikacji.
Przekaż nam swoje 1,5% podatku 1,5 procent Logo FIRR Logo PFRON Logo Tyfloswiat.pl

Czym jest Tyflopodcast?

Tyflopodcast to zbiór instrukcji oraz poradników dla niewidomych lub słabowidzących użytkowników komputerów o zróżnicowanej wiedzy technicznej.

Prezentowane na tej stronie pomoce dźwiękowe wyjaśniają zarówno podstawowe problemy, jak metody ułatwienia sobie pracy poprzez korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Tyflopodcast prezentuje nowinki ze świata tyfloinformatyki w formie dźwiękowych prezentacji nowoczesnych urządzeń i programów. Wiele z nich dopiero znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

Zapraszamy do słuchania przygotowywanych przez nas audycji i życzymy dobrego odbioru!

Tematyka

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych