Przeglądarka Safari W Systemie macOS

Dodany 24 października 2021
6 komentarzy

Mikołaj Hołysz demonstruje możliwości systemowej przeglądarki stron WWW.

Pliki do pobrania :

Komentarze

  • Martyna pisze:

    witaj Bardzo podobała mnie sie audycja i dużo ciekawych informacji dowiedziałam się i czekam na następną audycję na temat laptopów macoes.

  • Maciek pisze:

    Tak więc przyszedł czas i na mnie i mój / moje komentarze. Na wstępie oczywiście dziękuję za kawał dobrej roboty. 🙂 A teraz:

    Odnośnie przeglądarek to faktycznie te pozostałe działają na Macu dość fajnie, niemniej jak dla mnie Safari współpracuje najlepiej, choć słyszałem głosy krytyki Safari na korzyść Chrome. Jednak ja używam, a Chrome to ewentualnie do oglądania treści na Polsat Box Go, gdzie tam niby Safari jest teoretycznie wspierana a tak naprawdę nie do końca. Testowałem Edge, testowałem od niedawna współpracującą z VoiceOver Firefox, jednak wg mojego uznania, Safari wygrywa czy to bezproblemową synchronizacją danych między urządzeniami, wypełnianiem danymi znajdującymi się w pęku kluczy, w tym hasłami, czy też kodami sms z wiadomości. Byłoby jeszcze piękniej, gdyby funkcja przełączania się aplikacji między urządzeniami działała jak należy, ale niestety nie działa a co Safari również by zapewniała tak samo jak mail i inne programy Apple.

    Co do paska adresu to niekoniecznie trzeba wciskać ten Cmd+L aby móc wpisywać, gdyż jeśli odpalimy przeglądarkę, kursor VoiceOver znajduje się już w odpowiednim miejscu i wprowadzać można bez problemu. Tak samo w przypadku utworzenia nowego okna przeglądarki (w tym prywatnego) a także nowej karty. Skrót natomiast może się przydać gdy już jesteśmy na danej stronie i chcemy podejrzeć link tejże, skopiować go czy co tam jeszcze. Wtedy faktycznie Cmd+L nam ładnie załatwia sprawę.:)

    Skoro już przy skrótach jesteśmy, tradycyjnie jak to u Apple bywa, Cmd+N – tworzy nowe okno przeglądarki; z klawiszem Shift – nowe okno prywatne. Z kolei nowa karta to Cmd+T. Z klawiszem Shift otwieramy ostatnio zamknięte karty w kolejności od najnowszej ostatnio zamkniętej i tak możemy sobie ich na otwierać ile nam się podoba.:) Chyba że wyczyścimy pamięć podręczną, to obawiam się że może to nie być możliwe.

    Odnośnie jeszcze okien i kart, bo nie zostało to ujęte: Między oknami w przeglądarce poruszamy się tradycyjnie przy pomocy skrótu Cmd+` [akcent] oraz Cmd+Shift+` [akcent]. Ale co z kartami? Tu elegancko klawisz Cmd+cyfry 1-0 przełączają nas. Zarówno okna jak i karty zamykamy Cmd+W czyli już tradycyjnie, pojedynczo, jednak jeśli mamy ich otwartych trochę a chcemy za jednym razem zamknąć wszystkie i mimo wszystko zostawić przeglądarkę Safari otwartą, możemy posłużyć się dodatkowo klawiszem Option, czyli Cmd+Opt+W – zamyka nam wszystkie okna / karty.

    Jest jeszcze sporo takich skrótów otwierających nam łącza czy to w nowym oknie, czy to w oknie prywatnym, a może w nowej karcie, w nowej aktywnej karcie. To jednak pozostawiam do zgłębienia dla bardziej zainteresowanych. Podpowiem tylko za Mikołajem, szukajcie w menu a konkretniej w menu plik.:)

    Jest jednak skrót, który nigdzie niestety w menu Safari nie jest ujmowany a istnieje i warto go znać. Chodzi mianowicie o Option+Return na danym linku, na którym znajduje się kursor VoiceOver. Jego wciśnięcie powoduje rozpoczęcie pobierania pliku, do którego link prowadzi. Z tego co wiem, nie działa to na przyciskach, ale na linkach już tak i może się przydać zwłaszcza w kontekście plików pdf jeśli nie chcemy ich otwierać w Safari. Z racji iż pliki te otwierane są automatycznie (a przynajmniej u mnie), ich pobranie nie jest aż takie proste, stąd warto ów skrót znać.

    W tym też kontekście, jeśli chcemy się dowiedzieć do czego dany link prowadzi, pomocnym może się okazać skrót VoiceOver+Shift+U. Powoduje on że cała treść linku jest odczytywana i z tego możemy wywnioskować czy to w co chcemy kliknąć prowadzi do pliku pdf czy też nie.

    Czy pasek zakładek może być przydatny? Dla mnie osobiście tak. Używam i bardzo go sobie chwalę. Pasek boczny niekoniecznie, lecz zakładek tak. Dla zainteresowanych, skrót to Cmd+Ctrl+1 a następnie aby się do niego dostać, VoiceOver+J. Tak najszybciej idzie się do niego dostać. Kiedyś wystarczyło raz go sobie pokazać aby był zawsze, a teraz należy robić to każdorazowo gdy chcemy z zakładek skorzystać, z racji obsługi grup kart (od Safari w wersji 15 oraz macOS 12 Monterey), choć i w macOS Big Sur jest aktualizacja do tej wersji przeglądarki i tam to niestety jest. Grupowanie kart ma niestety priorytet, stąd ta konieczność. Grupowanie może i przydatne i mimo że z VoiceOver całkiem używalne, to jednak ja osobiście mam wrażenie, że widzącym się to bardziej przyda niż nam.

    Jeśli idzie o wypełnianie formularzy danymi i jeśli dla danej witryny mamy kilka zestawów danych tj. loginów i haseł tudzież zapisanych kilka kart płatniczych w pęku, możemy się między nimi przemieszczać używając przy wyłączonej nawigacji, strzałki w dół. Wybieramy interesujący zestaw i bach w Return (Enter) a następnie przypuszczalnie zatwierdzamy przy pomocy Touch ID. Przypuszczalnie, gdyż mój MacBook jeszcze takowego nie posiada, stąd nie mogę tego sprawdzić. U mnie się po prostu wybrane dane same wypełniają i tyle.

    Ciekawa jest kwestia pobieranych zipów czy innej skompresowanej zawartości. Kiedyś było tak że po pierwsze safari nie wypakowywała automatycznie tylko zostawiała zipy a po drugie inne formaty archiwów poza zipem właśnie nie były wspierane i trzeba było posiłkować się zewnętrznymi aplikacjami aby takowe otwierać. Fajnie że to się zmieniło. Ja sam osobiście napsułem coś w tzw. narzędziu archiwizującym dostępnym gdzieś w systemie i pewne rzeczy sobie dostosowałem i teraz już ni wiem co jest domyślnie ustawione a co nie.:)

    Dzięki za skrót VoiceOver+U w kontekście wyszukiwania poszczególnych elementów. Wiedziałem że skrót jest i że używać się da, ale nie wiedziałem że obszar wyświetlanych elementów można zawężać poprzez wpisywanie. Warto wiedzieć. Dzięki. To zdaje się tak jak na Windowsie w NVDA klawisz NVDA+F7 i tam się to drzewko pojawiało. Sam osobiście najczęściej nawiguję przy pomocy szybkiej nawigacji i jej skrótów. Czasem też Cmd+VoiceOver+literki, ale rzadziej. Warto myślę wspomnieć, iż zwłaszcza Cmd+VoiceOver i te litery mogą się bardzo przydać podczas edycji tekstu czy raczej podczas wyszukiwania w nim informacji, gdyż tam te wszystkie skróty elegancko działają. Nie wiem Mikołaju czy o tym w podcaście o edycji nadmieniałeś. W każdym razie warto wiedzieć że to tam działa, jak również w mailach (w tym zdaje się skróty literowe szybkiej nawigacji).

    Dzięki też że przekonałeś mnie do miejsc www. Niby o nich wiedziałem, ale jakoś nie używałem. Prędzej już tego wyszukiwania skrótem VoiceOver+F, VO+G oraz VO+Shift+G, bo też takowy jest i przenosi analogicznie do poprzedniego wyniku wyszukiwania. Wyboru rzeczy mniej, gdyż jak już w komentarzach pod innym podcastem pisałem, nie działa mi to zbyt płynnie. A miejsca www teraz staram się gdzie nigdzie stosować, bo w sumie niezłe to, tam gdzie się oczywiście da. Mam wrażenie że ustawię takie miejsce a mimo wszystko niektórych jak by nie było, jak by się gdzieś pogubiły.

    Na teraz to tyle, bo chyba wszystko już zawarłem co chciałem. Raz jeszcze wielkie dzięki za kawał dobrej roboty.

  • Maciek pisze:

    To czego żałuję to tego, że w Safari na iPhonie nie można tak łatwo podejrzeć danych certyfikatu bezpieczeństwa strony, o ile w ogóle można. Na Macu to jest i dobrze, bo warto wiedzieć czy dana strona nie jest podrobiona. Tak ja wiem, że zarówno Mac jak i iPhone krzyczą że dana strona może udawać inną, niemniej z doświadczenia wiem że nie raz strona jest właściwa, ale ktoś nie zaktualizował certyfikatów i ta strona właściwa też krzyczy że jest podrabiana. 😀 Mogliby to na iOS dodać, skoro rzeczy typu raport ochrony prywatności mogli zaimplementować tu i tu.

  • Adam pisze:

    Cześć. Co do rozpakowywania plików to ja używam
    The Unarchiver.
    Jest to bardzo prosta apka do rozpakowywania plików zip, rar a nawet niektórych plików .exe jeżeli chodzi o ich zawartość. Program darmowy. Można pobrać z Mac App Store. Co do rozpakowywania przez safari to szczególnie przy plikach .rar różnie z tym bywa.

  • Aga pisze:

    No muszę przyznać, że z safari korzysta się całkiem fajnie jak na początek mojej przygody z maczkiem. Póki co idzie mi całkiem nieźle tak mi się wydaje 🙂 Zobaczymy jak będzie dalej.
    Dzięki Mikołaju za ten podcast i tobie Maćku za te komentarze, które są przydatne jak zawsze. No to jadę dalej z kształceniem się. Ciekawa jestem czy ktoś ten mój komentarz jeszcze po tak długim czasie przeczyta hihi 🙂 W każdym razie pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie nagrania publikowane w serwisie www.tyflopodcast.net są dostępne na licencji CreativeCommons - Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Oznacza to, iż nagrania te można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć na jego podstawie utwory Zależne, pod jedynym warunkiem podania autora oraz wyraźnego oznaczenia sposobu i zakresu modyfikacji.
Przekaż nam swoje 1,5% podatku 1,5 procent Logo FIRR Logo PFRON Logo Tyfloswiat.pl

Czym jest Tyflopodcast?

Tyflopodcast to zbiór instrukcji oraz poradników dla niewidomych lub słabowidzących użytkowników komputerów o zróżnicowanej wiedzy technicznej.

Prezentowane na tej stronie pomoce dźwiękowe wyjaśniają zarówno podstawowe problemy, jak metody ułatwienia sobie pracy poprzez korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Tyflopodcast prezentuje nowinki ze świata tyfloinformatyki w formie dźwiękowych prezentacji nowoczesnych urządzeń i programów. Wiele z nich dopiero znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

Zapraszamy do słuchania przygotowywanych przez nas audycji i życzymy dobrego odbioru!

Tematyka

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych