Pierwsze spotkanie z Makiem

Dodany 12 listopada 2009
9 komentarzy

Komputery spod znaku nadgryzionego jabłka nie są zbyt popularne w Polsce. To wielka szkoda, bowiem nowe wersje ich systemu operacyjnego posiadają wbudowany czytnik ekranu. W tym odcinku Robert Hetzyg przybliża rodzaje i możliwości tych maszyn.

Pliki do pobrania :

Pobierz plik z audycją: Pierwsze spotkanie z Makiem

Ten podcast był pobierany 6223 razy

Komentarze

 • Jarek pisze:

  Dobry pomysł na omówienie Maców. Jeżeli czytnik ekranu wchodzi w skład jego systemu operacyjnego, t – może – kiedyś Microsoft też przestnie się wygłupiać i zrobi coś takiego z Windowsem? Marzenie ściętej głowy? Jak na dzisiaj, to chyba tak. Ale nigdy nie wiadomo, czy konkurencja ich do tego nie zmusi. Audycja zwarta, dużo można się z niej dowiedzieć. Naprawdę dobry to pomysł!

 • Midzi pisze:

  Jarku, Windowsy teoretycznie też mają swój czytnik ekranu, o nazwie Narrator. Jednak to tylko teoria, która wiele z praktyką wspólnego nie ma. Aczkolwiek mignął mi w sieci swego czasu podcast, w którym ktoś próbował użyć tego narzędzia do postawienia świerzej instalacji Windowsa.

 • Jacek pisze:

  Doszły mnie słuchy, że to właśnie producenci screen readerów nie dopuścili do wstawienia do Windows przyzwoitego gadacza. Polityka Kalego – w Windows ma być wybór przeglądarki internetowej, a w Macach tylko Safari…
  Ja mam jednak pytanie – system jest dostępny, a jak jest z aplikacjami?

 • przecinek pisze:

  Żadna polityka Kalego. Producent Maków dostarcza własny system do własnych komputerów. Jakbym zbudował odkurzacz, to miałbym prawo decydować jaki silnik w nim będzie. Kupując mój odkurzacz, godzisz się z tym, że jest tam silnik X o takim a takim progu hałasu. Decydując się na zakup Mac-a, godzisz się na jego system operacyjny i jego przeglądarkę.
  Windows zaś to taki silnik, którego producent założył, że ma pasować do wielu typów odkurzaczy. No to się teraz musi uginać przed różnymi naciskami i kombinować kogo tu kiwnąć na kasę. Prawdopodobnie o kasę poszło twórcom czytaczy.

 • Jacek pisze:

  O ile wiem, to Macosa można zainstalować na PC, a Win na Mac. A skoro Microsoft zrobił swój system, to może chyba decydować o przeglądarce, jaka jest w nim zainstalowana. Zmiany proponowane w Win 7 E są na korzyść producentów przeglądarek, a nie klientów.

 • midzi pisze:

  Panowie, a czy przypadkiem na Makówce nie działa Firefox? Pytanie tylko, jak ta przeglądarka w tym systemie lubi się z VO.

 • Jacek pisze:

  Jasne, że działa. Mnie jednak interesuje dostępność innych aplikacji, szczególnie zewnętrznych. Ktoś coś wie?

 • Pawel pisze:

  Rozwazania polityczne chyba nie maja wiekszego sensu. Istotnym i bezwzglednie godnym uznania przez srodowisko jest to, ze Apple zaopatrzyl swoje kompy w przyzwoity czytnik ekranu i obsluge linijek Braille’owskich, i chwala mu za to.
  Moze dostepnosc Mac’a jest jeszcze wciaz nieco ograniczona, ale wszystko zmierza w tym kierunku, zeby zaden z niewidomych nie musial wyadawac dodatkowych tysiecy zloty na to, aby dane bylo mu pracowac z komputerem. Jedynym problemem na te chwile jest dobry material instuktarzowy w jezyku polskim. Zasoby anglojezyczne rosna z dnia na dzien. Proponuje zajrzec, dla tych ktorzy posluguja sie angielskim na http://www.icanworkthisthing.com. Robert, jak mozna nawiazac z Toba kontakt emailowy? – Pozdrawiam.

 • Janusz Rutkiewicz pisze:

  W krótce będę szczęśliwym posiadaczem imaca. Postaram się w raz z Robertem wówczas pokazać co można, czego się nie da.
  Kaski trochę na to wydam ale warto moim zdaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie nagrania publikowane w serwisie www.tyflopodcast.net są dostępne na licencji CreativeCommons - Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Oznacza to, iż nagrania te można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć na jego podstawie utwory Zależne, pod jedynym warunkiem podania autora oraz wyraźnego oznaczenia sposobu i zakresu modyfikacji.
Przekaż nam swój 1% podatku 1 procent Logo FIRR Logo PFRON Logo Tyfloswiat.pl

Czym jest Tyflopodcast?

Tyflopodcast to zbiór instrukcji oraz poradników dla niewidomych lub słabowidzących użytkowników komputerów o zróżnicowanej wiedzy technicznej.

Prezentowane na tej stronie pomoce dźwiękowe wyjaśniają zarówno podstawowe problemy, jak metody ułatwienia sobie pracy poprzez korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Tyflopodcast prezentuje nowinki ze świata tyfloinformatyki w formie dźwiękowych prezentacji nowoczesnych urządzeń i programów. Wiele z nich dopiero znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

Zapraszamy do słuchania przygotowywanych przez nas audycji i życzymy dobrego odbioru!

Tematyka

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych