Pages
Dodany 3 kwietnia 2025
1 komentarz
Arkadiusz Świętnicki przedstawia podstawy pracy w edytorze tekstu Pages firmy Apple, działającym w systemie macOS. Omawia także dostępność programu z perspektywy użytkownika czytnika ekranu VoiceOver.
Audycja dostępna jest również w wygenerowanej automatycznie wersji tekstowej
Pliki do pobrania :
Ten podcast był pobierany 237 razy
Komentarze
co do Pages to mamy takie samo zdanie. I potwierdzam word ma więcej funkcji niż Pages, lecz moim zdaniem jest o niebo wygodniejszy niż word. Dla mnie edycja w Pages dokumentów to czysta przyjemność.
Co do linijki to tak może ona się przydać nawet nam niewidomym. Możemy sobie ustawić na niej tabulatory i tak np. gdy piszemy pismo takie, że po lewej piszemy nasz adres, a po prawej stronie datę to bardzo estetycznie to wygląda. Jest to łatwe do osiągnięcia nawet dla osoby niewidomej. Ustawiamy sobie wtedy drugi tabulator na końcu linijki i by był on prawym tabulatorem. To gwarantuje nam bardzo ładny efekt. I tutaj zaznaczę, że mało kto potrafi to robić dobrze. I to osoby widzące. Wstawiają po prostu spacje by dobić do tej prawej krawędzi kartki. I to też mi się w tym bardzo podoba. Będąc jeszcze na systemie windows nie umiałam tego osiągnąć za pomocą jedynie linijki w aplikacji word. Mogłam to osiągnąć i owszem, ale w mniej wygodny sposób moim zdaniem.
co zaś do styli, to można sobie przypisać do nich skróty klawiszowe, bodajże od klawisza funkcyjnego f1 do F8. Gdy ustawimy sobie takie skróty, to potem musimy zachować te skróty jako nowy szablon i wtedy za każdym razem gdy otworzymy nowy dokument, będziemy mogli skorzystać sobie z tych skrótów klawiszowych. Bardzo to przyspiesza sprawę. Ja tak sobie zrobiłam i jestem bardzo zadowolona z tego. Mało tego do takiego szablonu możemy sobie wybrać czcionkę i jej wielkość, która będzie stosowana do wszystkich nowych dokumentów w tym szablonie.
Jeszcze taką zaletą jak dla mnie jest to, że w aplikacji Pages gdy utworzymy tabelę i nic nie zmienimy w jej ustawieniach to tekst nam nie wyjedzie poza komórkę tabelki w przeciwieństwie do takiego Worda. W Wordzie trzeba wiedzieć co ustawić, by tekst nie ucinał nam się z powodu zbyt małej komórki tabeli.
Co zaś do komentarzy to nie ma żadnego skrótu, ale można wygodnie się po nich poruszać za pomocą pokrętła, gdy się ustawimy na pozycji komentarze.
A teraz czas na wady, bo w każdej aplikacji są jakieś wady. Tutaj nie jest inaczej. Największą wadą jest chyba to, gdy chcemy edytować jakiś duży dokument, który ma kilkaset stron. Wtedy cały program się wiesza i nie jesteśmy w stanie nic zrobić. Nie wiem czy tak się dzieje tylko z VoiceOverem czy również gdy piszemy bez czytnika ekranu. Dla osób które muszą pracować na takich dużych dokumentach to jest duża przeszkoda. Wtedy trzeba dzielić dokument na mniejsze fragmenty. Na szczęście ja w swojej pracy nie pracuje na tak dużych dokumentach. Kolejną wadą, jak dla mnie przynajmniej jest brak możliwości wstawiania tabeli utworzonych w Numbers. Normalnie by mi to nie przeszkadzało, ale ja wole tworzyć tabelki w Numbers niż w Pages. Moim zdaniem wygodniej się to tam właśnie robi.
Nie rozumiem osobiście tych komentarzy ludzi, którzy twierdzą, że na macu się nie da i że gdy się otworzy nowy dokument to nie możemy od razu pisać. To tak mocno zakorzeniło się w naszym środowisku, że ciężko to wyplenić teraz. Dobrze że takie audycje powstają, które obalają te stereotypy.
Aha i co do tych skrótów to nie są one identyczne jak w Wordzie. Skróty do wyśrodkowania tekstu oraz przesuwania tekstu do lewej lub prawej strony są inne. Lecz można je zmienić co uczyniłam od razu jak tylko odkryłam, że istnieje taka możliwość na macu by je zmienić w samym systemie dla tej i nie tylko dla tej aplikacji. Cała reszta skrótów takich jak pogrubienie tekstu, kursywa są identyczne jak w Wordzie.
Coś jeszcze chciałam dodać ale na ten moment mi uciekło. Mogę tak od siebie jeszcze dodać, że przydatnym skrótem może się okazać skrót by zorientować się gdzie znajduje się kursor gdy coś piszemy. To może pomóc nawet nam niewidomym w zorientowaniu się gdzie się znajdujemy. Skrót ten to VO + dwukrotnie naciskamy klawisz F4.
Pozdrawiam.