Nowości w iOS 16 i watchOS 9

Dodany 27 września 2022
13 komentarzy

O tym, co nowego pojawiło się w mobilnych systemach Apple opowiada Maciej Walczak.

Pliki do pobrania :

Komentarze

 • Małgosia pisze:

  Co do kompasu to funkcje takie jak: wysokość nad poziomem morza, nachylenie podłoża i Współrzędne w stopniach geograficznych były już dostępne odkąd pamiętam. Conajmniej od jakichś dwóch lat. Nie wiem czy było to korygowane jeszcze przed końcem podcastu, gdyż usnęłam na jego końcu. Jestem zadowolona z nowych systemów bardzo, zarówno zegarka jak i telefonu.
  Bardzo się cieszę, że Arek się wdzwonił na audycje, ponieważ bardzo. fajnie wyjaśnił jak ustawić sobie ekran początkowy. Do tej pory nie umiałam sobie z tym poradzić. Jest to bardzo nieintuicyjne, ale dzięki Arkowi dałam sobie z tym radę i spróbowałam jeszcze raz z tym powalczyć. Ustawiłam sobie teraz ten ekran tak jak chciałam, także jeszcze raz wielkie dzięki Arku za objaśnienie co. i jak
  Czekam z niecierpliwością na dzisiejszą audycję na temat nowego systemu Mac OS.
  Pozdrawiam 🙂

  • Maciek pisze:

   Cześć,

   wielkie dzięki za info dot. kompasu. Nie, niestety nie było to korygowane, gdyż ja dopiero teraz mam możliwość korzystania z niego, ponieważ mój wcześniejszy zegarek nie posiadał tej funkcjonalności.

   I widzisz. Tak to z tymi nowościami jest. Ogłaszają coś co zostało już wprowadzone wieki temu. Trochę takich rzeczy było zwłaszcza w kontekście iOS.

   O tak, Arek zrobił kawał dobrej roboty. Ja po audycji podszedłem jeszcze raz do tematu i wreszcie udało się ten nowy ekran dodać. Także ja również przyłączam się do podziękowań.

 • Mateusz pisze:

  A ja (pomimo ciekawych i przydatnych nowości) nie mogę tego systemu zainstalować u siebie. A to dlatego, że podczas czytania tekstu, VO robił mi mega długie przerwy, gdy tylko natrafił na jakiś znak interpunkcyjny. A ponieważ tekstów czytam mnóstwo, nie dało się tak pracować. Wiem, że mają tak też inni, więc nie dotknęło to tylko mnie. A teraz nawet jak to naprawią to raczej się nie dowiem, bo powrót do 15 został zablokowany. Nie mogę pozwolić sobie zaryzykować i sprawdzić, żeby nie odciąć sobie drogi powrotu. Ogólnie to już kolejna sytuacja, kiedy nowy system jest dla mnie klapą. Pierwszy raz to iOS 7 na iPhone 4, który tak zmulał telefon, że używanie było katorgą, a drugi raz to iOS 14 na iPhone XR, bo też strasznie ten telefon przycinał na tym systemie. Potem tego XRa sprzedałem, także w sumie chętnie się dowiem czy ten kwas ktoś wreszcie naprawił.

  • Maciek pisze:

   Na jakiej prędkości działasz z VO? U mnie błąd nie występował i nie występuje z tymi znakami interpunkcyjnymi, dlatego też nie jestem pewien czy rozumiem o co ci dokładnie chodzi. U mnie prędkość jest na 90 a czasami 95%. Szybko zblokowali możliwość powrotu do iOS 15. Czy aby na pewno do 15.7? Szkoda, zwłaszcza że oficjalnie…. Kiedy on wyszedł? Pogubiłem się bo ja na betach i już nic nie wiem. 😀

   • Mateusz pisze:

    Ja zwykle latam na 80:85% szybkości. Możesz tego błędu nie dostrzegać, bo on występuje tylko u części użytkowników i właściwie nie wiadomo od czego on zależy. Na pewno jest na 12Pro i występował również na SE 2022. Zablokowali możliwość powrotu do 15.6.1, natomiast 15.7 jest dalej podpisywany, bo jest potrzebny do starszych urządzeń. Ale tu wycwanili się tak, że po prostu nie wypuścili pliku IPSW, więc nie jesteś w stanie tego systemu pobrać do zainstalowania. Możesz go tylko wyciągnąć w postaci OTA, którą instalujesz przez ustawienia, albo plik IPSW do urządzeń, które nie dostały 16.

 • Tomek pisze:

  Witajcie. Ja co prawda jeszcze tej audycji nie słuchałem, ale już mogę się podzielić moimi refleksjami co do systemów IOS 16 i Watchoes 9. Zaczniemy od IOSa 16. Bardzo mi się podoba ta funkcja wykrywania drzwi w lupie, tylko szkoda że to działa tylko w droższych modelach iphone’ów pro.Sam mam iphone’a 13 pro max i system śmiga mi bardzo fajnie. Co do systemu watchoes 9 muszę powiedzieć że teraz bardzo jest fajne to śledzenie snu. Można sprawdzić ile trwał sen głęboki ile bazowy. No to jest fajne, a najfajniejsze jest to, że dodali w systemie więcej głosów i nie jesteśmy skazani wyłącznie na podstawową Zośkę. Jeszcze jedno zmaścili ale mam nadzieję że to naprawią. Otuż w starszym systemie watchoes 8 gdy miało się zaproszonych znajomych do rywalizacji to gdy ktoś kończył trening, na APPLE watcha przychodziło powiadomienie że n.p. Mariusz Kowalski kończy taki a taki trening i potem pokazywało się ile kto zdobył punktów. Teraz tego nie ma, tylko w tym miejscu jest jakiś wygaszony przycisk i nie są pokazane punkty. A tak swoją drogą mam pytanko, bo już tydzień czasu nie mam APPLE watcha, bo go sprzedałem, bo za kilka dni będę miał nowego watcha series 8. Czy od tamtej środy pojawiła się na niego jakaś nowa aktualizacja systemu i co w niej się zmieniło? Może poprawili ten bag z punktacją podczas treningów o której wcześniej pisałem. Pozdrawiam.

  • Maciek pisze:

   Tak, wykrywanie drzwi wyłącznie w iPhone’ach Pro, gdyż to w nich mamy skaner lidar, na którym opiera się cała funkcjonalność.

   Co do watchOS, również cieszy mnie ta możliwość wglądu w swój sen oraz wprowadzenie dodatkowych głosów.

   Dzięki za info o zmaszczeniu dostępności punktów rywalizacji. Jeszcze nie miałem okazji tego sprawdzić. Może uda mi się kogoś wyzwać to sprawdzę co i jak w nowych betach, zwłaszcza że wyszła wczoraj trzecia beta deweloperska, więc podejrzewam że dziś wyjdzie publiczna.

 • Aga pisze:

  Witaj Tomku!
  Niestety jeszcze nie ma nowej aktualizacji do nowego systemu. Dalej pozostajemy przy tej nieszczęsnej dziewiątce. Narazie ten system jeśli chodzi o zegarek tomi się nie za bardzo podoba. Jest jeszcze dużo błędów i też były na samym początku u mnie problemy z baterią, gdy zmieniałam syntezę na rozszerzoną to zegarek mi pochłaniał 20% baterii na godzinę mniej więcej. Do tego nie czyta mi np. czasu gdy trenuje co mnie akurat denerwuje niemiłosiernie, ponieważ zawsze lubię sobie podglądać ile tego czasu już upłynęło. Mam nadzieje, że to poprawią. Aha i też mam teraz taki błąd, że vo mi nie czyta teraz na zegarku z jakiej aplikacji dostałam powiadomienie. Czyta mi jedynie jego treść. No dobrze, że chociaż to bo to najistotniejsza sprawa.
  Jeśli zaś chodzi o sam system iOS 16 to ja jestem z niego zadowolona pomimo małych błędów. Nie są one jednak tak rażące w moim przypadku, bo wiadomo co telefon to inne błędy. Audycji nie miałam kiedy posłuchać, więc na jej temat się nie wypowiem.
  Pozdrawiam 🙂

  • Maciek pisze:

   Błędy o których piszesz na szczęście zostały poprawione wraz z wydaniem pierwszej i drugiej bety watchOS 9.1, więc tak, można z tym większym entuzjazmem oczekiwać wydania oficjalnej wersji.

  • Tomek pisze:

   Hej Aga. Tak jak Maciek napisał dobrze że te błędy są poprawiane. Fajnie, bo gdy nowy APPLE watch 8 wpadnie w moje ręce, to może już będzie watchoes 9.1. Co do baterii to już w watchoes 8 już bardzo słabo mi trzymała, ale te pierwsze 2 dni po zainstalowaniu watchoes 9, jeszcze bardziej zegarek żarł baterię i musiałem po kilka razy po jakimś treningu go ładować. No ale ja tłumaczyłem se to tym, że mój apple watch 5 ma 2 lata i jego bateria słabnie. Ostatnio gdy patrzyłem w jego ustawieniach na kondycję baterii, to miała 87 procent. Mam nadzieję że nowy watch mi dłużej wytrzymie na baterii. Co do powiadomień to też VO mi nie gadał od kogo jest powiadomienie, także czekamy na watchoes 9.1. Teraz mam pytanko jak po naszemu najprościej sparować nowy zegarek z Iphonem? Niech mi ktoś napisze krok po kroku jak się to robi. Gdy kupowałem 2 lata temu Watcha series 5 to już wiedziałem, że trzeba kamerę iphone’a skierować do ekranu zegarka i tam niby iphone coś zczytuje. Prubowałem, przykładałem tylny aparat iphone’a do zegarka i nic się nie działo. W końcu poddałem się i poprosiłem kuzynkę żeby mi to zrobiła, bo niby tam trzeba iphone’a skierować na jakiś obrazek czy jakoś tak. Może trzeba ekran watcha przyłożyć nie do kamery iphone’a tylko do ekranu. W końcu kuzynce też jakoś to nie wyszło i sparowaliśmy ręcznie podając 6 cyfrowy kod, który pojawił się na watchu. Gdy na zegarku VO zaczął już gadać po polsku, to już poszło. Jak kto wie jak najprościej bez oka sparować zegarek z iphonem niech napisze. Pozdrawiam.

 • Aga pisze:

  Tomku dokładnie tak, dobrze, że te błędy naprawiają, choć czasem. im to trochę zajmuje zanim oni je naprawią niestety. No ale np. imessage na telefonie naprawili pierwszorzędnie, w sensie nagrywanie rozmów i tak dalej. Nawet tłumaczenie się zmieniło na lepsze. A te błędy się ciągnęły i ciągnęły.
  Co zaś do baterii w zegarku to ja też dokładnie mam teraz te 87%. Wiedziałam jednak, że to nie wina samej baterii, lecz oprogramowania bo gdy tylko zmieniłam syntezę to zegarek zaczął pożerać wręcz prąd. Teraz jest ok., pomimo tego że mam ustawioną rozszerzoną. syntezę. Musiało się tam coś widocznie poprzestawiać albo coś, system musiał sobie tam wszystko w cudzysłowie poukładać w głowie 🙂
  Co zaś do samej konfiguracji zegarka to też miałam z tym problemy, ale to wynikało z jakichś problemów z dostępnością tego modułu do konfiguracji. Normalnie to się robiło za pomocą właśnie nakierowania telefonu na zegarek i wtedy wszystko ładnie się instalowało samo zdaje mi się, a przynajmniej tak powinno być. Ja też mam piąteczkę i niestety u mnie to nakierowanie telefonu na zegarek nic nie chciało działać i musiałam wpisać ten kod a tam coś też było nie tak jak powinno. Zajęło mi to półtorej godziny, ale bez pomocy kogokolwiek widzącego mi się udało. Nie prosiłam nikogo w domu wówczas. o pomoc, dlatego że się nachwaliłam jak to się super konfiguruje a tu taka nim iła niespodzianka mnie spotkała. No ale. grunt, że się to jakoś udało mi zrobić. W końcu jakby to wyszło, że to jednak tak nie działa jak powinno to potem by się ze mnie śmiali hehe a tak nie dałam im ku temu żadnych powodów 🙂 Teraz powinno to działać jak się należy, taką mam nadzieje. Fajnie, że sobie zmieniasz zegarek na ósemkę. Też bym kupiła sobie ósemkę jakbym zmieniała zegarek na nowy. Nie wiem kiedy zegarek zamawiałeś ale może być tak, że faktycznie nim on do ciebie dotrze to już będzie nowa wersja oprogramowania. Narazie póki co nie ma jej. Mam nadzieje, że ta nowa wersja będzie pozbawiona faktycznie tych błędów.
  Aha no i jeszcze raz wielkie dzięki za sprawdzenie dla mnie działania lidara na iphonie 13 pro. Nie wiem czy dotarłeś do poprzedniego mojego komentarza pod przedostatnim tyfloprzeglądem, ponieważ nie mogłam odpowiedzieć pod twoim komentarzem.
  Pozdrawiam, ciekawa jestem twoich wrażeń z nowego zegarka. Oby się sprawdzał zajebiście i aby się go równie dobrze konfigurowało z telefonem

  • Tomek pisze:

   Hej Aga. Co do zegarka to dostałem na niego z PFRONU dofinansowanie. Zrobiłem 10 procent przelewu wkładu własnego do salonu Cortland, i teraz czekam aż PFRON im przeleje resztę i oni wtedy wyślą mi zegarek. Miałem smaka na watcha ultra, ale w PFRONIE miałem do dyspozycji tylko 2200 no i resztę czyli około 2500 musiał bym dołożyć, i pewnie bym to zrobił, ale w tym roku mam wydatków w cholerę, więc watch 8 musi mi wystarczyć. No a też ja nie uprawiam żadnych ekstremalnych sportów. A może chciała byś ze mną rywalizować na treningach? Wiesz co, tu w tych komentarzach to prowadzimy wyraźny dialog. Nie lepiej by było jakbyśmy do siebie na e-maila pisali? Pozdrawiam.

   • Aga pisze:

    Z tym mailem to nie jest głupi pomysł. Jak najbardziej możemy pisać mailowo. Mój mail jakby co to: [email protected]. To nie żadna tajemnica. Taki sobie mój śmieszny mail na użytek internetowy
    Co do wydatków to powiem ci, że dobrze to rozumiem, bo ja mam tak samo i niestety nie stać mnie na droższy sprzęt już, bo zakupiłam sobie nowego maczka, i nawet wole tutaj nie pisać tej kwoty jaką wydałam na niego hehe No ale w sumie raz się żyje. Pewnie nie ma sensu kupować takiego zegarka jeśli tyle nie trenujesz i nie w tak ekstremalny sposób. No chyba, że tłuczesz zegarki, bo masz do tego skłonności tak jak ja. W tym sensie, że mojemu zegarkowi to się już oberwało nie raz i nie dwa na szczęście nie aż tak mocno jakby mogło się wydawać, ale mały uszczerbek na wyglądzie jest. Takiego tytanowego to bym chyba nie uszkodziła tak łatwo hehe 🙂 Kasy jednak szkoda by mi było na niego wydać szczerze mówiąc.
    Co do treningu to może kiedyś się uda, ale to nie wiem kiedy jeszcze bo mam kontuzje nogi, że tak to ujmę i muszę poczekać aż się podleczę. No a potem to mogę spróbować powalczyć. W domu zimno to na rozgrzanie będzie w sam raz
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie nagrania publikowane w serwisie www.tyflopodcast.net są dostępne na licencji CreativeCommons - Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Oznacza to, iż nagrania te można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć na jego podstawie utwory Zależne, pod jedynym warunkiem podania autora oraz wyraźnego oznaczenia sposobu i zakresu modyfikacji.
Przekaż nam swoje 1,5% podatku 1,5 procent Logo FIRR Logo PFRON Logo Tyfloswiat.pl

Czym jest Tyflopodcast?

Tyflopodcast to zbiór instrukcji oraz poradników dla niewidomych lub słabowidzących użytkowników komputerów o zróżnicowanej wiedzy technicznej.

Prezentowane na tej stronie pomoce dźwiękowe wyjaśniają zarówno podstawowe problemy, jak metody ułatwienia sobie pracy poprzez korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Tyflopodcast prezentuje nowinki ze świata tyfloinformatyki w formie dźwiękowych prezentacji nowoczesnych urządzeń i programów. Wiele z nich dopiero znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

Zapraszamy do słuchania przygotowywanych przez nas audycji i życzymy dobrego odbioru!

Tematyka

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych