Nakrywanie Stołu

Dodany 20 października 2013
4 komentarze

O tym, jak prawidłowo nakryć stół, przygotowując się na przyjęcie gości opowiada Alicja Witek.

Pliki do pobrania :

Pobierz plik z audycją: Nakrywanie Stołu

Ten podcast był pobierany 3381 razy

Komentarze

 • Milena Jakubowska pisze:

  Witam serdecznie:
  Mam pytanie dlaczego widelczyk i łyżeczka nie są skierowane częścią którą wkładasz do ust w te samą stronę? Tylko widelczyk jest skierowany ząbkami w lewą stronę a łyżeczka stroną którą wkładasz do ust w stronę prawą?

  • Witaj Mileno,
   chętnie odpowiem na Twoje pytanie:-)Otóż, wszystkie sztućce leżące na stole oraz ich położenie mają swoje uzasadnienie, jak zapewne już wiesz:-). Nic nie jest dziełem przypadku. Z Twojego wpisu wnioskuję, że pytasz o sztućce deserowe umieszczone nad talerzem obiadowym, prawda? Jeśli tak to pozwól, że najpierw odpowiem jak powinny one być ułożone prawidłowo, nad tym talerzem. Otóż, powinny leżeć „na waleta”, z główkami skierowanymi w przeciwnych kierunkach. Łyżeczka powinna leżeć NAD widelczykiem, z rękojeścią skierowaną w kierunku noża, czyli w prawo. Widelczyk powinien leżeć POD łyżeczką, z rękojeścią skierowaną w kierunku widelca, czyli w lewo. Taki układ związany jest z właściwą procedurą profesjonalnej obsługi gościa przy stole: sprzątając stół po daniu głównym i przygotowując go do podania deserów, kelner zbiera talerze i sztućce obiadowe oraz inne elementy zastawy, np.: talerzyk do chleba, koszyk na pieczywo, talerzyk z masłem, przyprawniki, sosy i inne. Po oczyszczeniu obrusa z ewentualnych okruszyn chleba kelner czyni ostatni ruch w kierunku przygotowania gości do podania deseru, a mianowicie: NIE podnosząc widelczyka i łyżeczki ze stołu, eleganckim i płynnym ruchem, naciskając lekko na KONIEC rękojeści, przesuwa sztućce deserowe w miejsce obiadowych. Zaczynając od niżej leżącego widelczyka, przesuwa go w lewo, w miejsce widelca obiadowego. Następnie łyżeczkę przesuwa w prawo, w miejsce noża obiadowego. W taki sposób otrzymuje gotowe nakrycie dla talerza z deserem, który teraz może już profesjonalnie zaserwować. Pozdrawiam:-))

 • Ala Witek pisze:

  Witaj Mileno! Bardzo mi przykro ale nie potrafię odpowiedzieć na Twoje pytanie. Przypuszczam, że może chodzić o utrzymanie symetrii nakrycia, jednak to tylko domniemanie. Przyznam, że szukałam odpowiedzi jak do tej pory nie znalazłam. Jeśli mi się to uda natychmiast odpowiem. Pozdrawiam.

 • Milena Jakubowska pisze:

  Rozumiem. W porządku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie nagrania publikowane w serwisie www.tyflopodcast.net są dostępne na licencji CreativeCommons - Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Oznacza to, iż nagrania te można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć na jego podstawie utwory Zależne, pod jedynym warunkiem podania autora oraz wyraźnego oznaczenia sposobu i zakresu modyfikacji.
Przekaż nam swoje 1,5% podatku 1,5 procent Logo FIRR Logo PFRON Logo Tyfloswiat.pl

Czym jest Tyflopodcast?

Tyflopodcast to zbiór instrukcji oraz poradników dla niewidomych lub słabowidzących użytkowników komputerów o zróżnicowanej wiedzy technicznej.

Prezentowane na tej stronie pomoce dźwiękowe wyjaśniają zarówno podstawowe problemy, jak metody ułatwienia sobie pracy poprzez korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Tyflopodcast prezentuje nowinki ze świata tyfloinformatyki w formie dźwiękowych prezentacji nowoczesnych urządzeń i programów. Wiele z nich dopiero znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

Zapraszamy do słuchania przygotowywanych przez nas audycji i życzymy dobrego odbioru!

Tematyka

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych