Envision Glasses, Audycja Uzupełniająca

Dodany 18 listopada 2022
13 komentarzy

W prawdzie tymi okularami już kiedyś się zajmowaliśmy, ale skoro trafiły one w ręce naszego kolejnego autora, Pawła Masarczyka, czemu nie przyjrzeć im się jeszcze baczniej? Czy coś się zmieniło, do czego okulary od Envision nadają się dobrze, a do czego słabo, lub wręcz wcale? Na te i inne pytania próbujemy odpowiedzieć w niniejszej audycji.
Zapoznaj się z tekstową wersją odcinka

Pliki do pobrania :

Komentarze

 • sławek Piec pisze:

  Takie zabawki powinny kosztować maksymalnie 200 Euro.

  • Nuno pisze:

   Szczególnie że telefon pełni takie same funkcje, i bylejakie gopro w formie okularów może to zastąpić.

   • Michał Dziwisz pisze:

    @Nuno, a jakieś konkrety? Tzn. Jak używać gopro jako kamery w smartphonie? Bo wczoraj Sławek też dzwonił z taką sugestią i, przynajmniej wg mojej wiedzy, nie jest to możliwe. Natomiast chętnie dowiem się o czymś nowym.

    • Michał pisze:

     Cześć, skoro nie musi być na okularach, to ja przebijam licytację pomysłów przez nie pozbywanie się i zostawienie sobie starego np. iPhone i podłączenie go do innego konta bez danych wrażliwych, osobowych, bankowych, etc. na wypadek kradzieży odblokowanego urządzenia. Nie umiem znaleźć słabych stron tego pomysłu, których nie posiadają obecnie istniejące rozwiązania konkurencyjne za wyjątkiem braku możliwości przypięcia do okularów. Natomiast nawet kamera bez udźwiękowionego OCR – szczególnie taka dla iPhone też nie będzie za darmo, a co do gabarytów, to każda kamera z ekranem podglądu i sterowania menu, a także z dobrą optyką też ma sporą objętość. Kto chce mieć kamerę koniecznie przy okularach, to pozostają omawiane rozwiązania, ale jeśli okulary nie są koniecznością, to osobiście polecam rozważyć dodatkowy stary smartphone dedykowany do OCR, nawigacji itp. Proste pomysły są fajne i nieoczywiste, a przecież często słyszy się o wymienianiu sprawnego tylko zbyt mało nowoczesnego smartphone na nowy model. Pozdrowienia

    • Nuno pisze:

     Tutaj jest coś ciekawego. Do Androida przynajmniej można to podpiąć.
     https://www.davideocamera.com/product/davideo-rikor-video-camera-sunglasses/

     • Michał Dziwisz pisze:

      @Nuno, z tego, co widzę, to ta kamera działa na zasadzie wifi direct. Nie jestem więc pewien, czy każda aplikacja typu Skype, WhatsApp i podobne będą w stanie to przechwycić. Na pewno, jeśli ktoś napisałby appkę, która by coś takiego obsługiwała, to byłoby to możliwe. W sumie, to to nie byłby głupi pomysł, żeby stworzyć coś do obsługi którejś z takich okularowych kamer, może ktoś kiedyś się podejmie? Bo hardware jest, tylko softu brak, bo producenci nie czują w niewidomych klientów.

     • Michał pisze:

      Cześć, takie aplikacje zwykle są dla kamerek cofania samochodem. Ale nigdy nie spotkałem nikogo, kto chwaliłby stabilność takich rozwiązań typu kamera wysyła do smartphone. Wszyscy zawsze ostatecznie stawiali na dedykowane tablety do podglądu zamiast smartphone, więc chyba coś jest narzeczy z tymi mobilnymi systemami operacyjnymi. Nie mniej całego rynku nie badałem i nie generalizuję, czy może jakaś stabilna aplikacja nie znalazłaby się. Może właśnie ta sytuacja ma również wpływ na to, że w tych kamerkach dla niewidomych na okulary, OCR wkładany jest bezpośrednio do kamery. Pozdrowienia

     • Nuno pisze:

      Ciekawe czy napisanie aplikacji która transfrowałaby obraz w relatywnie bezstratnym kodeku załatwiłoby sprawę?

 • Nuno pisze:

  P.S. Jak ktoś chce bardziej poczytać i mieć większy wybór to
  https://www.digitalcameraworld.com/buying-guides/best-camera-glasses

  Mimo że jestem wrogiem Tyflosprzętów to uważam że trzeba je pokazywać żeby lkudzie wiedzieli czego NIE kupować względnie co kupić zamiast, wydawałoby się jedynie słusznego rozwiązania.

 • Dariusz Marciniszyn pisze:

  Nuno, Jeśli chcesz przekonać ludzi, żeby nie kupowali tyflosprzętu powinieneś podać gotową, sprawdzoną alternatywę, a nie sugerować, żeby ktoś, coś, gdzieś doczytał.

 • Mateusz pisze:

  Minęło już tyle czasu od premiery, a ja nadal za darmo bym tego nie chciał. Albo pół godziny ustawiania głowy żeby zeskanowało, albo domyślanie się co też autor miał na myśli. Żebym rozważył okulary, musiałyby działać na zasadzie przewodnika, czyli: rozpoznawanie obiektów i odmierzanie odległości do nich, nawigacja po trasach stworzonych w AR, wykrywanie świateł na przejściach dla pieszych, określanie jaki tekst jest bliżej a jaki dalej żeby czytać ten właściwy itp.. Bo to co jest teraz to, tak jak słuchacz słusznie zauważył, zabaweczka dla niewidomego, która kosztuje 2500€.

  • Aga pisze:

   Mateuszu zgadzam się z tobą w całej rozciągłości. To samo zrobi mój telefon, a nie musze tyle pieniędzy dodatkowo pakować w sam sprzęt, zwłaszcza, że ten nie jest tani. Swoją drogą to ciekawa jestem czy u mnie w takim aktywnym samorządzie by mi takie okularki przyznali. Zwłaszcza, że u mnie są te durne limity nikomu nie potrzebne. Na laptopa łaskawie dają u mnie maks, te 3500 zł, mimo, że do wydania mam w sumie te 9000 zł. To jest kpina jakich mało. No ale tu nie o tym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie nagrania publikowane w serwisie www.tyflopodcast.net są dostępne na licencji CreativeCommons - Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Oznacza to, iż nagrania te można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć na jego podstawie utwory Zależne, pod jedynym warunkiem podania autora oraz wyraźnego oznaczenia sposobu i zakresu modyfikacji.
Przekaż nam swoje 1,5% podatku 1,5 procent Logo FIRR Logo PFRON Logo Tyfloswiat.pl

Czym jest Tyflopodcast?

Tyflopodcast to zbiór instrukcji oraz poradników dla niewidomych lub słabowidzących użytkowników komputerów o zróżnicowanej wiedzy technicznej.

Prezentowane na tej stronie pomoce dźwiękowe wyjaśniają zarówno podstawowe problemy, jak metody ułatwienia sobie pracy poprzez korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Tyflopodcast prezentuje nowinki ze świata tyfloinformatyki w formie dźwiękowych prezentacji nowoczesnych urządzeń i programów. Wiele z nich dopiero znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

Zapraszamy do słuchania przygotowywanych przez nas audycji i życzymy dobrego odbioru!

Tematyka

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych