Wejście Ekranu Brajla W Systemie iOS – Wersja Rozszerzona
Dodany 5 listopada 2023
14 komentarzy
Prezentujemy bardziej rozbudowaną i uaktualnioną audycję, w której Maciej Walczak prezentuje możliwości posługiwania się pismem punktowym w systemie iOS.
Zapoznaj się z tekstową wersją odcinka
Pliki do pobrania :
Pobierz plik z audycją: Wejście Ekranu Brajla W Systemie iOS – Wersja Rozszerzona
Ten podcast był pobierany 3642 razy
Komentarze
Znak mniejszości robi się szósty punkt i literka ł. 🙂
O tak, faktycznie, dzięki. Jak się ma dwie tablice dla jednego języka, idzie dostać poplątania zmysłów i wiedzy.:D
Idąc za ciosem punktu szóstego, odkryłem jak wprowadzać znak &. Mianowicie punkt szósty a następnie literka ż. Również może się on przydać, tak więc podaję go gwoli uzupełnienia podcastu.
Jestem też słuchajcie na tropie wprowadzania znaku równości. Cholera wie jak się to dokładnie robi, dlatego też będę wdzięczny za dokładne wychwycenie tego procederu kogoś bardziej spostrzegawczego ode mnie, bo tu w moim przypadku liczy się mega refleks.
Ja to w każdym razie robię tak, jak gdybym kalibrował położenie punktów tj. naciskam punkty 4, 5, 6 a następnie 1, 2, 3 tyle że znacznie szybciej niż w przypadku kalibracji i za którymś razem to = mi się wreszcie wstawi poprzedzone jakimiś nawiasami kwadratowymi, podkreślnikami i innymi cudami na kiju. W każdym razie sposób to jakiś jest, ale niestety nie niezawodny, dlatego Liczę na coś bardziej konkretnego, jeśli na coś wpadniecie.
Oczywiście wszystko co powyższe odnosi się do systemowej tablicy a nie tej Liblouis.
Maciej, no to odwrotnie niż kalibracja, najpierw lewa, następnie prawa. 1,2,3 i później 4,5,6 i wówczas możesz tak szybko, jak chcesz i będzie OK.
No niestety. Mi to nie działa właśnie w ten sposób. Sprawdziłem, mim opublikowałem komentarz. Ustawienia mam takie jak prezentowałem w podcascie wgoli jasności.
Cześć, jak domyślasz się, nie wiem, dlaczego. Mogę tylko dodać, że osobiście używam pisania brajlem na dotykowym ekranie iPhone tylko do prostych tekstów i podstawowej interpunkcji. Ponieważ nie mam w zwyczaju, uczyć się na pamięć tych wszystkich skrótów. Do bardziej złożonej pisaniny używam klawiatury klasycznej ekranowej lub sprzętowej. Wobec czego ten znak równości sprawdziłem na spontanie i zadziałał od kopa na obydwa sposoby, czyli prawa, lewa i lewa, prawa. W przypadku prawa, lewa, trzeba wolniej niż kalibracja i szybciej niż dezaktywacja przyjmowania pojedynczego znaku, a w przypadku lewa, prawa, wystarczy szybciej niż dezaktywacja przyjmowania pojedynczego znaku (czyli w praktyce, szybciej niż wprowadzenie litery „l”). Co oznacza, że chyba łatwiej lewa, prawa, bo jest tylko jeden brzegowy warunek – trzeba szybko, jak to możliwe.
PS.: Czy flagowe iPhone też dalej mają ograniczenie jednoczesnego dotyku do 5 miejsc? Ten brajl kiedyś był do tego ograniczenia dostosowywany, stąd problem z sześciopunktem. W iPadach chyba zawsze działało 10 miejsc jednoczesnego dotyku. Nie wiem, czy w najnowszych iPhone też to już jest, czy ciągle 5. Ale to tak tylko na marginesie.
Pozdrawiam
Dzięki za komentarz.
Sprawdziłem i rzeczywiście najpierw litera L a potem 4, 5, 6 również działają, tyle że niestety skuteczność miałem podobną do wprowadzania punktów w odwrotnej kolejności. Dobrze jest wiedzieć jednak, że oba sposoby działają. Jeśli ktoś opanuje jeden ze sposobów lepiej, tym samym wzrośnie u niego skuteczność wprowadzania tego znaku. Dzięki jeszcze raz ogromne.
Co zaś tyczy się nowych iPhone’ów, wydaje się, że nadal jest jak mówisz, czyli że obsługuje do 5-ciu miejsc, gdyż rzeczywiście pełnego sześciopunktu nie da się wprowadzić. To zresztą wyjaśnia, dlaczego na iPadach obsługiwane jest wejście ekranu Braille’a ośmiopunktowe a na iPhone’ach nie. No chyba że to są jeszcze zaszłości historii gdy były mniejsze ekrany i teraz nikt na to nie wpadł, żeby to ulepszyć. Uważam, że ekrany obecnych iPhone’ów są na tyle duże, że może z lekkim trudem, ale jakkolwiek dałoby się zaimplementować ośmiopunktowego brajla. No dobra. iPhone SE 2020, 2022 i iPhone’y z serii Mini miałyby z tym problem, ale tam gdzie można, to by można było to zrobić. Szkoda, że jest jak jest. Aż skonsultuję się w tej sprawie z działem dostępności Apple i napiszę tu, gdy się czegoś dowiem.
OK, fajnie, z góry dzięki za przekazanie pozyskanej informacji. Skoro i tak masz pytać, to szkoda zasobów biohumanoidalnych zużywać na domysły. Brajl 8-punktowy umiem efektywnie używać przy czytaniu, ale pisanie jakoś mi nie leży w 8-punktach. W sprawie punktów specjalnie nic mi nie brakuje, ale chętnie przygarnąłbym możliwość, takiego skonfigurowania wprowadzania brajla na ekranie dotykowym, aby samo przekręcenie telefonu do pozycji horyzontalnej włączało wejście brajla, a przekręcenie do pozycji wertykalnej, wracało do tej opcji na pokrętle, która była wybrana przed pisaniem. Chodzi o to, żeby nawigować po: znakach, słowach, po czymkolwiek i przekręcając, od razu móc dopisać coś i ponownie przekręcając, znów móc nawigować, a to wszystko bez kręcenia pokrętłem, ale machając smartfonem. Nie wiem, dlaczego do tej pory nikt nie wpadł w dziale projektowania na taki przypadek użycia. W zasadzie nawet lepiej, aby taka reakcja na przekręcenie nie była nawet w żaden sposób sygnalizowana. Jeśli w ustawieniach zgodziłbym się na taką możliwość, to później w zależności od pozycji smartfonu robiłby on co trzeba, a właściwie reagował na dotyk albo wprowadzając brajl albo przemieszczając między elementami zgodnie z bieżącą pozycją pokrętła. Co o tym myślisz Macieju i Pozostali?
Cześć.
Wysłałem zapytanie do Apple Accessibility Team odnośnie wprowadzania ośmiopunktowego już jakiś czas temu, jednak nadal czekam na odpowiedź, stąd tak długi brak odpowiedzi tutaj, jednak uznałem że czas najwyższy, ażebyś ty Michale wiedział że owe zapytanie poszło.
Co do kręcenia stricte telefonem aby aktywować wejście ekranu Braille’a, to naprawdę nie jest głupi pomysł i też się dziwię, że i ja na to nie wpadłem. Dzięki.:) Sugestia/feedback się robi w TestFlight. Do tego było mi się ciężej zabrać bo różne zawirowania zdrowotno-studenckie i nie tylko, niemniej takowy pomysł pójdzie do nich i zobaczymy. Może w iOS 19 to będzie nowa rewolucyjna podfunkcja dostępności o której mało się będzie oficjalnie mówić a która do nas zawita i nas ucieszy. Zobaczymy.:D
Jak obiecałem, feedback do Apple dot. aktywowania wejścia ekranu Braille’a właśnie poprzez TestFlight poszedł. Taki rzeczowy i rozbudowany. Aż ciekaw jestem czy i kiedy ten pomysł wcielą w życie. Raz jeszcze ogromne dzięki. Czekam na kolejne ciekawe pomysły do zgłoszenia, bo ten jest naprawdę interesujący.
Może się komuś przyda 🙂
https://jabluszkowyswiat.wordpress.com/2023/09/12/wprowadzanie-znakow-specjalnych-przy-pomocy-wejscia-ekranu-brajla-na-iphone/
Szarlotko dzięki za link do stronki, którą prowadzisz. Można znaleźć wiele ciekawych porad i wraz z inną, znaną nam stronką Piotrka Witka będę ją polecał innym.
Oooo no to bardzo mi będzie miło, dziękuję i cieszę się, że znalazłeś na moim blogu coś dla siebie.
Oj tak strona Piotra Witka jest godna polecenia, sama ją chętnie czytam i czerpię garściami z rad Piotra.
Pozdrawiam cieplutko.
Dostałem odpowiedź po bodaj dwóch tygodniach odnośnie wprowadzania brajla ośmiopunktowego i chyba coś jest na rzeczy, bo nie napisali wprost, że się nie da, ale podziękowali za pomysł. Z jednej strony bardzo lakonicznie, jednak z drugiej nie napisali niczego wprost, więc być może się to da zrobić.
Oto odpowiedź jaką dostałem, przetłumaczona maszynowo z angielskiego:
Witaj Maciej,
Dziękujemy za wiadomość e-mail i opinię. Dokładnie rozważamy każdą uwagę i przekażemy Twoje przemyślenia odpowiedniej grupie. Wciąż ulepszamy funkcje i dodajemy nowe, aby wspierać więcej klientów na więcej sposobów, a Twój głos jest istotną częścią tego procesu.
Z wyrazami uznania,
Apple Accessibility
Odpowiedzieli bardzo lakonicznie. Zobaczymy czy coś fajnego w tym zakresie przyszłość przyniesie.:)