TyfloPrzegląd z 11 sierpnia 2020

Dodany 15 sierpnia 2020
10 komentarzy

Dostępnościowe Nowości w Chrome, znakowanie książek w DZDN, czy szwajcarski system telefoniczny dla niewidomych to tylko kilka tematów, które zajmowały nas w kolejnym TyfloPrzeglądzie. Po więcej tradycyjnie zapraszamy do audycji.

Pliki do pobrania :

Komentarze

  • Paweł Masarczyk pisze:

    Znaczniki czasu:

    Intro 00:00:00
    Błyskawiczne przelewy transgraniczne SEPA Instant dostępne w Revolucie 00:04:02
    Unihertz Atom L w praktyce 00:06:47
    Arkadiusz: Przedstawienie programu do tworzenia map myśli 00:14:10
    Arkadiusz: Dragonfly Recorder: nagrywanie dźwięku z dowolnej karty dźwiękowej oraz tego co gra na naszym komputerze 00:30:04
    Nawigacja w widoku drzewa przydatna w innych kontekstach. Problem uzgodnienia numeracji stron między książkami papierowymi, a skanami 00:36:49
    Krzysztof: grubość Unihertz Atom L. Gdzie sprawdzać dane techniczne telefonów? 00:42:47
    Karol: Czy opłaca się kupić specjalistyczny telefon z Androidem dla niewidomych? 00:46:49
    Michał: Prosperity, nowa gra strategiczna dostępna na Steamie 00:49:54
    Więcej na temat hybionej bety Watch Os 00:57:07
    Komentarz Mikiego: jeszcze o pralce Miele 01:01:31
    Letnia promocja na Envision AI oraz nowości w ostatnich wersjach 01:12:04
    Doświadczenia pierwszych nabywców Orbit Writera 01:14:27
    Nowości dostępności w ostatnich wersjach Chrome. Raz jeszcze o dostępności Chrome OS 01:20:51
    Inteligentna skóra pozwoli na czytanie brajla posiadaczom protez 01:37:35
    DZDN wprowadza znak wodny na wypożyczane książki 01:44:10
    Mikołaj: skąd biorą się PDFy generowane na stronach? 02:03:16
    Libre Office 7.0 pozwoli na tworzenie dostępnych dokumentów 02:05:01
    Sounds of Eden: nowa gra produkcji Pitch Black 02:08:52
    Patryk: Jeszcze o Prosperity i innych dostępnych strategiach 02:15:26
    Patryk: Problemy z dostępem do chińskich komunikatorów 02:21:32
    Reha For The Blind 2020; Milena: Ile kosztuje Zoom? 02:25:09
    VoiceNet: rozbudowane telefoniczne centrum informacji dla niewidomych w Szwajcarii 02:45:17
    Aplikacja WeWalk użyteczna nawet, gdy nie posiadamy dedykowanej białej laski 03:00:12
    Star Finders, nowa gra w formie umiejętności dla Alexy. Trochę o graniu w RPGi nie widząc 03:05:39
    Ewelina: Czy zaprosimy Mateusza z Family Games? Niewidomi w turniejach gier komputerowych 03:13:42
    Oznajmianie skrzyżowań Nearby Explorera Online w praktyce 03:16:10
    Twitter powołuje zespół DS. dostępności; Whatsapp pozwoli wyciszać czaty na stałe 03:19:12
    Bacon Reader, całkiem dostępny klient Reddita na Androida i prawdopodobnie iOS 03:21:53
    eSIM dostępny w TMobile dla firm 03:26:47
    Co zrobić, gdy transmisje z Dysku Google zabierają za dużo miejsca? 03:28:05
    Samsung Galaxy Watch 3 zaprezentowany, Galaxy Watch Active 2 potanieje 03:33:54
    Miłosz: Gdzie zdobyć nagrania starych komunikatów usług telefonicznych? Mały wątek historyczno-telekomunikacyjny 03:40:38
    Google Lookout rozszerza dostępność. Co nowego dla niewidomych w wytycznych WCAG 2.2? 03:49:11

  • Miki pisze:

    Wrócę jeszcze do dyskusji na temat pralki Miele. Nie ma potrzeby wgrywania sampli w kilku językach i robienia przycisku wyboru języka. Wystarczą sample w języku kraju, na którego rynek urządzenie jest adresowane. Chyba, że jest to urządzenie smart mające w menu wybór języka interfejsu. Panele pralek są opisane w jednym języku, więc i sample wystarczy jak będą też w jednym języku. Mam w domu pralkę LG, która ma cały panel sterowania opisany nie symbolami graficznymi tylko słownie w języku polskim. Programy wybierane są pokrętłem skokowym – nazwa programu jest podświetlana na panelu zaś pozostałe funkcje są uruchamiane dotykowo. Urządzenie jest proste w obsłudze ale całkowicie dla nas niedostępne. Dlaczego komunikaty słowne a nie tony dźwięku? A no dlatego, że każde urządzenie ma być maksymalnie proste w obsłudze i intuicyjne. Jednorazowe przeczytanie instrukcji powinno wystarczyć do jego obsłużenia przynajmniej w podstawowym zakresie. Wyobraźcie sobie osobę widzącą, która ma obsługiwać urządzenie posiadające panel opisany wyłącznie ikonami graficznymi lub cyframi. Po prostu krew ją zaleje na samą myśl, że za każdym razem ma brać do ręki instrukcję obsługi albo uczyć się na pamięć co co oznacza. I tak samo jest z tonami. Miałem kiedyś przez krótką chwilę telefon bezprzewodowy, który na ekranie wyświetlał informacje nie w postaci tekstowej a graficznej. Z punktu widzenia widzących domowników taka obsługa była nie do przyjęcia.
    Nie wymagam, by producenci w jakiś sposób dostosowywali produkowane urządzenia do naszych możliwości. Jestem też przeciwny produkcji sprzętów masowych i adresowanych do niewidomych, bo mających jakieś nakładki brajlowskie czy jak ta pralka sygnalizację dźwiękową. Nie o to tu chodzi. Ja oczekuję urządzeń masowych, które już na etapie projektu będą uwzględniać użytkowników o specjalnych potrzebach. Jest coś takiego co nazywa się projektowaniem uniwersalnym. Oczywiście potrzeba opracowania standardów dostępności dla różnych grup produktów ale same standardy nie poparte przepisami prawa na poziomie UE tego stanu nie poprawią. Mamy standard WCAG a jak wyglądają strony internetowe i aplikacje mobilne to sami wiecie. Rozwiązania prawne powinny wymuszać na producentach produkcję urządzeń dostępnych dla wszystkich – jeśli nie będziesz produkował zgodnie ze standardami dostępności to takich produktów ma rymku UE nie sprzedasz. I to da się zrobić tylko jest potrzebna determinacja ze strony samych niewidomych. UE jak chce to potrafi uchwalić najbardziej absurdalne przepisy. Niewidomi rozmawiają we własnym gronie o tym i owym tylko nic z tego nie wynika. Mówiliście o konferencji Reha For The Blind, która jest organizowana od wielu lat – czy przyczyniła się ona do rozwiązania choćby jednego poważnego problemu, z jakim borykają się niewidomi? Byłem tam kiedyś i jak dla mnie jest to impreza towarzyska a nie merytoryczna konferencja. Nawet jeśli są wystąpienia tematyczne czy panele dyskusyjne to nic z nich nie wynika. To tak jakbyśmy sobie na antenie pogadali o naszych problemach – dyskusję usłyszy tylko grupa słuchaczy będących osobami niewidomymi. Problemy niewidomych w przestrzeni publicznej nie istnieją, bo nikt o to nie zabiega. Reha mogłaby być doskonałą okazją do zaproszenia mediów ogólnopolskich i podjęcia dyskusji o kluczowych problemach.

    • anonim pisze:

      Większość urządzeń AGD takich jak pralki, płyty indukcyjne itp, mają łośniczki piezoelektryczne, czyli takie brzęczyki, a płytki i mikroprocesory w tych urządzeniach nie są w stanie odtworzyć komunikatów dźwiękowych, więc jeśli nadal tego typu sprzęt będzie wyposażany w takie komponenty, nie będzie jak zaimplementować tej dostępności z przyczyn technicznych.

      • Miki pisze:

        Akurat komponenty elektroniczne nie są żadnym problemem, bo wystarczy dać lepsze. Problem polega na tym, by osobom decyzyjnym w firmach chciało się pomyśleć i zobaczyć coś więcej niż tylko czubek własnego nosa. Żeby zechcieli zobaczyć, że na świecie żyją nie tylko osoby widzące i uwzględnić również nas w swojej strategii biznesowej. Ja nie oczekuję, żeby ktoś mi coś dał za darmo – ja chcę korzystać ze zdobyczy technologii na równi z osobami widzącymi. Problemem nie jest więc sama technologia uniemożliwiająca projektowanie urządzeń dostępnych dla wszystkich tylko żeby ludziom się chciało chcieć tak jak im się nie chce.

  • Aga pisze:

    Co do oznaczania kodów błędów to ja szczerze mówiąc nie spotkałam się jeszcze z czymś takim aby zamiast kodu błędu wyświetlał się jakiś obrazek. U mnie na wszystkich sprzętach jakie mam w domu czyli pralka, lodówka, odkurzacz automatyczny itp. nie mają czegoś takiego jak grafika błędu, tylko wyświetla się kod błędu np. E03 i też trzeba sięgać do instrukcji żeby dojść co to za błąd. Wyjątek stanowi piec CO, gdzie jest pełen opis błędu słownie. Oczywiście ja nie twierdze że czegoś takiego nie ma. Myśle jednak że to rzadkość.

  • adelcia pisze:

    gsmarena jest super, ale szkoda ze zrezignowali z testowania mikrofonow, bo uznali ze dzis juz kazdy telefon ma dobry mikrofon. i to sie chyba niedokonca musi sprawdzac. gdzies czytalam o tym niepamietam czy przy jakims telefonie konkretnym, albo gdzies na tej stornce pisali, ze mikrofonow juz nie testuja.

    • Piotr Machacz pisze:

      Jeśli czytam o jakimś telefonie i jestem ciekawy, jak dobry ma mikrofon, to szukam sobie na YouTube próbek video z aparatu, czasem są one też dołączane do recenzji. Czasem trzeba trochę się przekopać, bo ludzie często zastępują oryginalny dźwięk muzyką, i często mikrofon może pracować z innymi parametrami (np. włączone odszumianie, które w jakiejś aplikacji dyktafonu można obejść). Ale generalnie jest to dobry sposób.

  • mameim pisze:

    Witam. Jest możliwość przetestowania chrome os na zwykłym komputerze, nawet na wirtualnej maszynie w programie vmware player. System nazywa się cloudready OS. Po pobraniu i zaimportowaniu maszyny wirtualnej, należy w ustawieniach w programie vmware player dodać kartę dźwiękową przed włączeniem wirtualnej maszyny.
    Podaje linki:
    Oficjalna strona:
    https://www.neverware.com
    Strona bezpośrednia do pobrania wirtualnej maszyny:
    https://cloudready-free-downloads.neverware.com/vmware/CloudReady-Home-v83-x64.ova

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie nagrania publikowane w serwisie www.tyflopodcast.net są dostępne na licencji CreativeCommons - Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Oznacza to, iż nagrania te można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć na jego podstawie utwory Zależne, pod jedynym warunkiem podania autora oraz wyraźnego oznaczenia sposobu i zakresu modyfikacji.
Przekaż nam swoje 1,5% podatku 1,5 procent Logo FIRR Logo PFRON Logo Tyfloswiat.pl

Czym jest Tyflopodcast?

Tyflopodcast to zbiór instrukcji oraz poradników dla niewidomych lub słabowidzących użytkowników komputerów o zróżnicowanej wiedzy technicznej.

Prezentowane na tej stronie pomoce dźwiękowe wyjaśniają zarówno podstawowe problemy, jak metody ułatwienia sobie pracy poprzez korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Tyflopodcast prezentuje nowinki ze świata tyfloinformatyki w formie dźwiękowych prezentacji nowoczesnych urządzeń i programów. Wiele z nich dopiero znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

Zapraszamy do słuchania przygotowywanych przez nas audycji i życzymy dobrego odbioru!

Tematyka

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych