TyfloPrzegląd Odcinek nr 253
Dodany 15 października 2024
7 komentarzy
Tym razem: Omawiamy nowości w Abletonie, prezentujemy kolejnego, interesującego klienta Fediwersum, zapraszamy użytkowników brajla do wypełnienia ankiety przygotowanej przez twórców NVDA i omawiamy szereg innych, ciekawych tematów. Wszystko dostępne jest w audycji, a dla niecierpliwych są znaczniki czasu. Miłego słuchania!
Audycja dostępna jest również w wygenerowanej automatycznie wersji tekstowej
Pliki do pobrania :
Pobierz plik z audycją: TyfloPrzegląd Odcinek nr 253
Ten podcast był pobierany 1840 razy
Komentarze
Znaczniki czasu:
Intro 00:00:00
komentarze słuchaczy 00:02:35
Ableton Live 12.1 wydany 00:06:04
komentarze słuchaczy 00:25:12
Pipilo 00:36:23 nieco inny klient Fediwersum na iOS
komentarze słuchaczy 00:43:05
Kolejna ankieta dla użytkowników NVDA, tym razem na temat obsługi Brajla 00:51:41
komentarze słuchaczy 01:04:22
Ósmy odcinek EBU in Action 01:11:48
komentarze słuchaczy 01:15:59
Benvision nawigacja z użyciem muzyki 01:16:49
Syntezator Vocalizer na Androida dostaje aktualizację 01:23:47
Pomoc nawigacyjna trafia do Diablo IV 01:26:41
Synteza mowy na Linuxie będzie lepiej działać z Pipewire 01:29:39
Beta iOS 18.1 poprawia dostępność powiadomień ale psuje tryb interakcji 01:34:29
Sztuczka na iOS: tłumaczenie obcojęzycznych podcastów dzięki transkrypcjom i skrótowi tłumaczącemu 01:37:41
aplikacja do sterowania ekspresami do kawy Jura staje się bardziej dostępna 01:44:39
komentarze słuchaczy 01:49:15
Czy czeka nas koniec domeny .io? To bardzo prawdopodobne 01:56:21
Pierścienie do pomiaru parametrów zdrowotnych 02:10:23 jak wygląda dostępność?
CleanShot X ciekawe narzędzie do robienia zrzótów i nagrywania ekranu na Maca 02:14:25
Szykują się duże zmiany na Facebooku 02:31:28
komentarze słuchaczy 02:42:32
Poruszyliście w audycji temat świadczenia wspierającego, więc podzielę się swoimi przemyśleniami i usystematyzuję wiedzę w tym temacie. Wniosku o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia osoba niewidoma samodzielnie nie wypełni. Musi tutaj pomóc ktoś widzący. Wniosek można złożyć na 2 sposoby: papierowo lub elektronicznie. Strona emp@tia jest dla nas niedostępna, poza tym tam można wypełnić tylko sam wniosek zaś kwestionariusz samooceny dołączany jest jako skan. Merytorycznie wniosek jest łatwy do wypełnienia jednak kwestionariusza samooceny radzę nie wypełniać na spontanie. Zanim się do niego zabierzecie to dobrze się przygotujcie i przemyślcie odpowiedzi. Dobrze będzie jak przeczytacie ustawę i rozporządzenie, bo wiedza jest kluczem do uzyskania odpowiedniej do poziomu samodzielności liczby punktów. To co zaznaczycie w kwestionariuszu a później odpowiecie podczas „komisji” ma duże znaczenie przy ocenie. Ważne jest nie tylko co powiecie ale i jak to zrobicie. Te same informacje można bowiem przekazać w różny sposób. Zatem dobrze się przygotujcie i powodzenia. To od Was samych w dużej mierze zależy ile punktów dostaniecie.
Na „komisję” czeka się ok. 3 miesięcy – tak stanowi ustawa, że maks. 3 miesiące ale czas ten może być wydłużony. Doręczenie decyzji powinno nastąpić w ciągu miesiąca ale czas ten też może być wydłużony ze względu na dużą liczbę wniosków i ograniczone moce przerobowe. Następnie będziecie mięli 14 dni na uprawomocnienie się decyzji, po czym możecie składać wniosek elektronicznie na PUE ZUS. Jeżeli dostaniecie conajmniej 78 punktów to świadczenie dostaniecie od 1 stycznia 2025. Jeżeli wniosek do ZUS złożycie w ciągu 3 miesięcy od otrzymania decyzji to świadczenie wypłacone będzie z wyrównaniem od dnia wpływu wniosku do WZON, w przeciwnym razie świadczenie będzie przysługiwało od dnia złożenia wniosku do ZUS.
Znalazłem informację, że Fundacja Prowadnica otrzymała ostatnio dofinansowanie z programu o nazwie Rządowy Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich w kwocie trzystu tysięcy.
Biorąc pod uwagę, że większość z nas niewidomych nigdy nie widziała na oczy takiej kwoty chcę zapytać, co też stało się z tym majątkiem.
A skąd takie info? Jak będzie źródło to będzie większe pole do dyskusji na ten temat.
Właśnie zauważyłem, że identyczny wątek pojawił się na forum Eltena i myślę, że warto wkleić tu odpowiedź Julity Bartosiak z Fundacji Prowadnica:
Informacja, którą znalazłeś, jest nieprawdziwa, ponieważ łączna kwota dofinansowania wynosi ok 150000, z czego rozbita jest na 3 lata, a więc 50000 na rok. Co do informacji, w jaki sposób została wykorzystana ta kwota, a raczej – w jaki sposób zostanie wykorzystana, proponuję zapoznać się ze stroną internetową organizacji, w szczególności – z najnowszymi wpisami, jak również śledzić sprawozdania finansowe za upływające lata. Sprawozdanie finansowe za rok 2024 każda organizacja pozarządowa będzie musiała złożyć w roku 2025, mniej więcej do 31 marca (w zależności od ustaleń ministerialnych).
Eltenowiczów dotyczy wpis z wątku o pakietach premium, w którym korzyść z grantu dla nich przedstawiona jest, jak cytuję za wątkiem:
„Drodzy Eltenowicze,
Fundacja Prowadnica otrzymała grant na projekt pt. „Pracownia badawczo-produkcyjna w zakresie druku 3D i innych nowoczesnych technologii na rzecz osób niewidomych” z Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich Narodowego Instytutu Wolności, Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, priorytet 1A, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego na lata 2021-2027.
W ramach tego wniosku udało nam się wpisać znaczną część kosztów utrzymania platformy EltenLink.
Projekt ten potrwa do końca 2026 roku.”.
Dalsze informacje we wspomnianym wątku. 🙂
Dla mnie sporą zmianą na Facebook’u było wyłączenie mi możliwości, na moim koncie, korzystania z wersji mbasic.facebook.com. Niestety, z poziomu różnych przeglądarek, różnych komputerów, wyświetlenie tej przyjaźniejszej wersji FB jest totalnie nie możliwe. Zawsze ładuje się „pełna” wersja FB.