TyfloPrzegląd Odcinek nr 246
Dodany 27 sierpnia 2024
7 komentarzy
Tym razem: Omawiamy czytnik książek od Eleven Labs, rozmawiamy o ciekawych zastosowaniach dla Chata GPT, przyglądamy się nowościom w Foobarze na iOS i poruszamy jak zawsze wiele innych, interesujących tematów.
Audycja dostępna jest również w wygenerowanej automatycznie wersji tekstowej
Pliki do pobrania :
Pobierz plik z audycją: TyfloPrzegląd Odcinek nr 246
Ten podcast był pobierany 1998 razy
Komentarze
A oto odnośniki uzupełniające audycję:
– Eleven Labs Reader dostępny w Polsce: https://apps.apple.com/pl/app/elevenlabs-reader-ai-audio/id6479373050
https://play.google.com/store/apps/details?id=io.elevenlabs.readerapp&hl=pl
– Ciekawe zastosowanie Chata GPT – możemy podpisać dokument PDF: http://programaraciegas.net/?p=1199
– TeamTalk 5.17 wydany: https://bearware.dk/?p=1479
NVDA 2024.3 dostępny w wersji stabilnej: https://www.nvaccess.org/post/in-process-19th-august-2024/
– Poważny błąd w Facebooku na iOS. VoiceOver nie czyta wpisywanego tekstu podczas tworzenia nowych postów: https://dragonscave.space/@BlindGordon/112988450829501685
– 8 sezon ustawek w Hearthstone rozpoczęty: https://hearthstone.blizzard.com/pl-pl/news/24122902/informacje-o-aktualizacji-30-2
– Chrome OS z odczytywaniem PDFów za pomocą AI: https://www.linkedin.com/posts/patnoe_chromeos-127-is-rolling-out-with-a-handful-activity-7231699001794871300–CYG?utm_source=share&utm_medium=member_ios
– Garść małych przydatnych narzędzi od NSStudios: https://nsstudiosweb.com/programs.php
– Turtle Beach Stealth 700 Gen 3, Słuchawki na 2,4 GHZ z dwoma donglami w zestawie: https://www.turtlebeach.com/products/stealth-700-gen-3-headset?Platform=PC&Color=Black#TechSpecs
– Delta Chat – pogadaj jak na komunikatorze za pomocą maila: https://delta.chat/
– Podcasty Apple dostępne w przeglądarce: https://podcasts.apple.com/
Znaczniki czasu:
Intro 00:00:00
Ku pamięci Janusza Rutkiewicza 00:05:32
Powerbank z aplikacją 00:06:46
ZDSR, Tunein, Eleven Labs Reader i gry 00:13:12
Voice Dream Reader, GG na iOS i Eleven Labs Reader 00:33:51
Nowa funkcja iOS 18 naprawia Messengera 00:36:46
Eleven Labs Reader, GG i doświadczenia z nowym sprzętem Apple 00:40:58
Eleven Labs Reader dostępny globalnie 00:50:26
Envision Assistant i negatywne doświadczenia z serwisem Apple 01:10:51
Podpisywanie dokumentów PDF za pomocą Chata GPT 01:18:42
Nowa wersja Teamtalka 01:25:15
Messenger, Blood Storm na Macu i foldery sieciowe w mobilnym Foobarze 01:37:47
Sekcja aktywnych kontaktów w Messengerze i synchronizacja z iCloud 01:49:46
Blood Storm i śledzenie nowych wydań książkowych 02:00:49
Drobne newsy 02:05:06
Garść przydatnych narzędzi od NS Studios 02:26:25
Rozwiązanie problemu z synchronizacją i Eleven Labs Reader na Macu 02:36:45
Delta Chat – komunikator za pomocą poczty elektronicznej 02:40:55
Słuchawki na 2,4 gHz z możliwością podłączenia dwóch urządzeń 02:48:27
Zmiany w becie iOS, Blood Storm i Cinkciarz 03:01:12
Chat GPT w GG 03:07:55
Webowe podkasty Apple 03:10:50
Wspomnienie Infobota 03:16:36
Off-topic: coś do technikaliów, jeśli kiedyś ktoś wyrwie Was o 05:00 ze snu, każąc rozwiązać ważki i nie pozwalający na chwilę zwłoki problem, wyrwanego skrzydła okiennego, które jest jednocześnie otwarte i uchylone, a zawisło na dolnym zawiasie i klamka została zacięta nie do ruszenia w pozycji w górę, to należy dobić górną krawędź ramy skrzydła okiennego do ramy, ze szczególnym uwzględnieniem końcówki nad klamką, a wtedy klamka zostanie odblokowana i będzie można ją przekręcić. Próby dobijania dolnej krawędzi skrzydła okiennego raczej nie wiele pomogą, podobnie, jak próba kręcenia klamką po odchyleniu skrzydła od ramy. Generalnie, warto zapamiętać górną krawędź, należy ją przytrzymać przy ramie, bo odchylony dół odciąga również górę, a dołu nie domkniemy do czasu zmiany pozycji klamki, a zmiana pozycji klamki jest możliwa po dopchnięciu góry. Powyższe nie jest oczywiste, w popłochu awarii, gdy okno jest wysokie, stoimy na podłodze, a okno bardzo chce spaść nam na głowę. Zawsze musi dać się jakoś to naprawić, sukces kryje się w sprawnym przetestowaniu wszystkich dostępnych możliwości. Ta górna krawędź może nie być oczywista, jeśli okno jest wysoko, a nie ma na co wejść, więc może warto o tym pamiętać, zanim awaria wydarzy się, ostrożnie posługując się klamką okienną i jej funkcjami.
Co do okien, wolę jednak bluescreen, jak dobrze, że wtedy nic nie może spaść na głowę.
Pozdrowienia
https://www.legimi.pl/blog/2019/09/obserwuj-ulubionych-autorow-i-wydawcow-w-legimi/
Kolejne dwa fajne, ale oczywiście drogie niestety gadżety. Rewelacja, gdyby nie ta cena i oczywiście rewelacja, to również sprawa względna. Przyznaję, że marką zainteresowałem się ze względu na kanał YT iMagazine, czyli można powiedzieć, że reklama wyszła. 🙂 Przejrzałem, co mają w Satechi i wychwyciłem, co następuje:
Satechi R2 Bluetooth Multimedia Remote Control
Jest to pilot do prezentacji, rozszerzony o funkcje multimedialne. Na dolnej krawędzi gniazdo USB-C do ładowania, po lewej od niego klawisz do łączenia BT, a po prawej przesuwak sprzętowy dwustanowy do włączania lub wyłączania. Na prawej krawędzi drugi dwustanowy sprzętowy suwak, który przełącza pilot między stanem do robienia prezentacji lub stanem obsługi multimediów. Na górnej powierzchni cztery strzałki i środek. Poniżej Home i blokada ekranu lub chyba Siri również. Jeszcze niżej klawisz wyciszania dźwięku muzyki i klawisz wyświetlania ekranowej klawiatury. Cała zabawa polega na tym, że strzałki w trybie multimedialnym są klawiszami głośności, przewijania utworów i klawiszem odtwarzania pośrodku. W trybie prezentacji strzałki działają domyślnie, a środek to Enter lub Return. Pilot ogólnie i szczególnie polecam do iPhone, aby na ulicy smartfon mógł bardziej bezpiecznie spoczywać w kieszeni, a w dłoni z dwojga złego trzymamy pilot. Polecam zrobić sobie gest w VO do przełączania blokady wciśnięcia na stałe klawiszy VO oraz przypisać aktywację wskazywanego elementu do Return, podobnie, jak to jest domyślnie dla Space. Wówczas po zablokowaniu klawiszy VO i pilotem w trybie prezentacji możemy nawigować po dowolnej, dostępnej gestami, aplikacji. Moim zdaniem do nawigacji rewelacja, jeśli rewelacją są sprzętowe strzałki w drobnym pilocie. Myślę, że klawisze multimedialne również docenią posiadacze zestawów słuchawkowych, których funkcje są ograniczone pod tym względem. Mogę dodać, że działa również podwójne wciśnięcie Home dla wywołania ekranu zmiany aplikacji. Poza tym działa pokrętło poruszane jednoczesnym wciśnięciem dwóch strzałek. Niestety podczas wciskania jednoczesnego dwóch strzałek wychodzi pierwsza wada pilota. Wszystkie strzałki są na jednej kwadratowej ramce, co sprawia, że wciśnięcie dwóch z nich i nie wciśnięcie jakiejś trzeciej graniczy z cudem. Przetestowałem i niestety problemu nie można łatwo obejść, rezygnując z funkcji multimedialnych pilota i pod, np. poprzedni i następny utwór, przypisując sobie ruch pokrętła, a pod klawisze głośności zmianę wartości danej opcji pokrętła. Podczas przypisywania skrótów klawisze multimedialne nie są brane pod uwagę i nie działają. Jeszcze nie odważyłem się, głównie ze względu na cenę pilota, ale wzrasta we mnie chęć na przeprowadzenie ekstrakcji kwadratowej ramki strzałek i pozostawienie tylko mikro styków, mając nadzieję, że nie zdemoluję tym całego urządzenia. Aczkolwiek mogłoby to stanowczo powiększyć zakres jego możliwości. Poza tym drobna nadzieja tkwi w tym, aby do akcji przekręcenia pokrętła w lewo lub w prawo przypisać F8 lub F10, ale z moją klawiaturą lub moimi umiejętnościami nie umiem tego zrobić, tzn. F8 i F10 nie jest przechwytywane przy próbie przypisania klawisza, ale to już szkoła wyższa. Kwestie opisane na początku działają niemal same z siebie.
Satechi Aluminium Extended Keypad BT
Tym razem coś, co moim zdaniem najlepiej przydaje się do laptopów z Windows. Podstawowa pełna klawiatura standardowa składa się z lewego bloku z m.in. literami, środkowego bloku strzałek i Home/End, PageUp/Down i prawego bloku klawiatury numerycznej. Niniejsza klawiatura, która moim zdaniem ma dość unikalną formę, składa się ze środkowego i prawego bloku klawiszy pełnej, standardowej klawiatury komputerowej. Litery mamy na laptopie, a klawiaturę numeryczną z boku, ale w tym wypadku z boku są również strzałki i to co nad nimi. Można odetchnąć z ulgą, że nie trzeba do Home, End, PageUp lub PageDown używać klawisza FN. Poza tym nad klawiaturą numeryczną też mamy kilka dodatkowych klawiszy. Klawiatur wiele widziałem, ale czegoś tak nietypowego i fajnego do tej pory nie spotkałem.
Niestety tym razem dość ogólne i chaotyczne opisy, bo trudno się wyrobić ze wszystkim, ale uważam, że powyższe rzeczy są godne polecenia. Niestety nie należą do najtańszych, więc najbardziej ich wartość zwróci się osobom mocno aktywnym.
PS. Potwierdzam, że aplikację Inpost pod iOS naprawili i moim zdaniem listę przesyłek ulepszyli. Teraz nie mamy nr paczki, ale mamy status i nadawcę, a także przycisk do zdalnego otwierania skrytki już na liście przesyłek, więc wchodzenie w szczegóły przesyłki nie jest konieczne.
Bardzo szkoda że Pan Janusz Rutkiewicz nie żyje, jego podcasty słuchałem za dzieciaka. I pamiętam bardzo dobrze sieć Wi-fi Kurczak. Spoczywaj w pokoju.
Sound To Remove Water From Phone Speaker ( GUARANTEED )
https://www.youtube.com/watch?v=qhItAtZDzU8
Źródło wiedzy: kanał YT Niebezpiecznika
PS. Lepiej niech się nie przyda. 🙂