TyfloPrzegląd Odcinek nr 146

Dodany 20 sierpnia 2022
8 komentarzy

W kolejnym TyfloPrzeglądzie rozmawiamy o dodatku dla NVDA do gry w szachy, polecamy bliższe zapoznanie się z przeglądarką Edge, przedstawiamy nowe narzędzie Microsoftu do rozpoznawania tekstu, oraz mówimy o tym, jakie nowości czekają nas w NVDA. To rzecz jasna nie wszystko, więcej w audycji.

Pliki do pobrania :

Komentarze

  • Michał Dziwisz pisze:

    A oto odnośniki uzupełniające audycję:
    – Wersja beta aplikacji Oko, do oznajmiania koloru światła na przejściach dla pieszych: https://testflight.apple.com/join/h9aa4jer
    – pierwsze maszyny do pisania służyły osobom niewidomym: https://www.dictionary.com/e/is-this-goodbye-to-the-typewriter-learn-the-love-story-that-helped-create-the-typewriter/
    – Peloton wprowadził dostępność: https://support.onepeloton.com/hc/en-us/articles/7290834742036-Peloton-Tread-Accessibility-TalkBack-Screen-Reader
    – skrypty do łatwiejszego dostępu do archiwum qAudio: https://github.com/mikolysz/qadl
    – Chessmart, nowy dodatek dla NVDA do… grania w szachy: https://github.com/blindpandas/chessmart/releases/tag/v0.2
    – Usprawnienia Narratora w w MS Edge: https://coolblindtech.com/microsoft-edge-adds-new-accessibility-features-with-narrator/
    – PowerOCR, nowe narzędzie do rozpoznawania tekstu od firmy Microsoft: https://www.neowin.net/news/powertoys-will-soon-get-an-ocr-tool-to-copy-text-from-any-image/
    – Koncerty ColdPlay bardziej dostępne: https://www.coldplay.com/inclusivity-on-the-tour/
    – są wersje beta NVDA 2022.3: https://www.nvaccess.org/files/nvda/releases/2022.3beta2/documentation/changes.html

  • Michał Dziwisz pisze:

    Znaczniki czasu:
    Intro 00:00:00
    Drobne newsy 00:03:18
    Zadowolony użytkownik Blindshella; aplikacje do rozpoznawania świateł i dat ważności 00:18:02
    Prośba o opinie na temat użyteczności wykrywacza przeszkód 00:31:32
    Chessmart – gra w szachy w formie dodatku do NVDA 00:34:40
    Usprawnienia dostępności w Microsoft Edge 00:38:41
    Power OCR – Microsoft wprowadzi rozpoznawanie tekstu w Power Toys 00:43:04
    Koncerty Coldplay staną się bardziej dostępne 00:46:56
    Moderacja na Eltenie; NVDA 2022.3 w wersji beta 00:50:12
    Najnowszy błąd dostępności w Messengerze na iOS 01:03:02

  • Dariusz Marciniszyn pisze:

    Dzień dobry, Jak widać, dość sporo zadowolonych klientów Blindshella się nam uzbierało. A więc rozwiązanie klawiaturowe to nie aż taka pieśń przeszłości :). Pozdrawiam serdecznie Dawidzie.

  • Dariusz Marciniszyn pisze:

    Podpowiedzieliście mi Świetne szachowe rozwiązanie. Dziękuję za informację. Rozegrałem bez problemu partię z komputerem. Na razie widzę jedno małe niedociągnięcie. Podczas sprawdzania układu bierek na szachownicy NVDA nie informuje o literze i cyfrze pola, na którym się znajdujemy a to bardzo ułatwiałoby grę bez rozłożonej fizycznej planszy. Idę testować dalej.

  • Aga pisze:

    Co do koncertu Coldplay to ja byłam na nim teraz w lipcu. nic mi nie wiadomo o jakichkolwiek udogodnieniach dla osób niepełnosprawnych. Jednak nie wiedziałam, że mam czegoś takiego szukać. Na stronie może nawet coś było. Nie mam pojęcia szczerze mówiąc, a pod samym stadionem nie było żadnej informacji o udogodnieniach. Mimo to koncert był bardzo fajny. Jeden z najlepszych w moim życiu. Byłam na ich koncercie już trzykrotnie i za każdym razem było cudownie. Niezapomniana atmosfera. Byłam na nim z moją mamą i obie dobrze się bawimy za każdym razem na koncertach Coldplay. Jak będę na nim jeszcze raz, a na pewno będę (oni przyjeżdżają do Polski co 5 lat) to wtedy dam znać czy była jakakolwiek informacja na temat dostępności i udogodnień z nimi związanych. Fajnie, że i w muzyce zaczyna się. dbać o tą dostępność. Oby tak dalej 🙂

  • Aga pisze:

    Co do messengera jeszcze to ja też się bardzo zdziwiłam o co chodzi z tymi czatami, że każdy oznajmia nam jako ulubiony. Na początku myślałam, że to się tyczy postów znajomych, które mamy ustawione jako ulubione w aktualnościach, ale okazało się, że jednak nie. Także zapewne jest tak jak mówisz Michale. To zapewne będzie jakaś nowa funkcja. Ta by się przydała. wtedy łatwiej będzie odnaleźć czaty, w których najczęściej bierzemy udział.

  • Michał pisze:

    Cześć, właśnie odkrywam możliwości iPhone’a pod względem programowania. Znalazłem kilka aplikacji z całkiem przyjemnym interfejsem użytkownika VoiceOver. Jeśli działają równie dobrze, jak obiecująco wyglądają, to są warte polecenia. Lista nie jest zamknięta, bo nie wszystko z App Store przetestowałem. Jednak natykałem się na być może gorsze, a na pewno bardziej rozbudowane interfejsy. Do nauki programowania powinny być super nawet dla początkujących, a mam nadzieję, że również ja zrobię sobie nie jedno narzędzie i jeśli sytuacja pozwoli, będę pisał fragmenty większych projektów w warunkach mobilnych.
    Na początek coś on-line, więc uwaga na prywatność w ogóle, a kodu służbowego w szczególności, ale do nauki OK, można dodawać pliki źródłowe przez aplikacje Pliki, ale reszta dzieje się na serwerze i dostajemy tylko wyjście, usunięcia reklam nie kupowałem na razie, ale można z nimi działać.
    Pascal Compiler
    C/C++ Program Compiler
    Jedona – Compiler for Java
    Python Programming Interpreter
    Można znaleźć w App Store więcej języków. A przy okazji taki kalkulator:
    Command-Line Calculator
    Teraz off-line, ale system plików zamknięty w interfejsie aplikacji i nie widać źródeł w aplikacji Pliki.
    C/C++ w wersji podstawowej:
    C Compiler Free (Offline, Debug)
    C/C++ Compiler Free (Offline, Debug)
    Teraz C/C++ w wersji rozbudowanej. Gdy coś kliknąłem w demo, to kliknęło się, więc może jakiś dostępny dla VO interfejs da się zrobić, ale to są nadzieje do przetestowania.
    Sketch C (Offline Compiler, Debug)
    Sketch C++ (Offline Compiler, Debug)
    Jeszcze Python:
    Python2IDE
    Python3IDE
    Teraz środowisko Java od polskiego autora, off-line, z zamkniętym systemem plików przez interfejs aplikacji, ale poza tym super.
    Pico Compiler – Java 9 IDE JDK
    No i PHP, o którym już chyba w komentarzach pisałem, off-line, pełen dostęp do źródeł i systemu plików z aplikacji Pliki, nawet sporo już testowałem i to czego chciałem użyć działa super. Chyba nie ma ta aplikacja serwera do wystawiania na zewnątrz, ale na iOS nie potrzebuję tego, a interfejs środowiska jest minimalistycznie przyjemny, więc mnie pasuje. Co do serwera, to jedyne nietypowe zastosowanie, które wymyśliłem, to stronę WWW do download’owania i upload’owania plików bezpośrednio do aplikacji Pliki z pominięciem chmury, ale jeśli będę tego potrzebował, to poszukam kolejnej aplikacji do PHP. Na razie cechy poniższej mnie wystarczają.
    DraftCode Offline PHP IDE
    To tyle ode mnie. Nie wszystko z App Store udało mnie się przetestować i nie wszystko, co sprawdziłem, zdecydowałem się umieścić na liście polecanych. Obecnie najbardziej interesuje mnie C/C++ i PHP. Jeśli ktoś zna aplikację mobilną z tej tematyki o przyjaznym interfejsie i być może tańszą od tej z powyższej listy, to proszę o informację. W gruncie rzeczy informacja o dowolnym środowisku na iOS/iPadOS dla informatyków i przyjaznym dla użytkownika VO mile widziana. Ważne jest to off-line, bo to konieczne ograniczenie prywatności i bezpieczeństwa, żeby nie wysyłać danych na serwer twórcy aplikacji.
    Pozdrowienia

  • Michał pisze:

    Cześć, CyberAlerty od Niebezpiecznika można dostawać przez newsletter e-mail lub od nie dawna przez powiadomienia z mobilnej aplikacji Piotra Koniecznego. Można spodziewać się, że również będziemy otrzymywać dodatkowe informacje z portalu Niebezpiecznika, ale dla mnie nie są one niechciane. Jeśli ktoś chce sprawdzić tę aplikację, to poniżej linki:
    iOS
    Android
    Źródło z Niebezpiecznika
    Pozdrowienia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie nagrania publikowane w serwisie www.tyflopodcast.net są dostępne na licencji CreativeCommons - Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Oznacza to, iż nagrania te można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć na jego podstawie utwory Zależne, pod jedynym warunkiem podania autora oraz wyraźnego oznaczenia sposobu i zakresu modyfikacji.
Przekaż nam swoje 1,5% podatku 1,5 procent Logo FIRR Logo PFRON Logo Tyfloswiat.pl

Czym jest Tyflopodcast?

Tyflopodcast to zbiór instrukcji oraz poradników dla niewidomych lub słabowidzących użytkowników komputerów o zróżnicowanej wiedzy technicznej.

Prezentowane na tej stronie pomoce dźwiękowe wyjaśniają zarówno podstawowe problemy, jak metody ułatwienia sobie pracy poprzez korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Tyflopodcast prezentuje nowinki ze świata tyfloinformatyki w formie dźwiękowych prezentacji nowoczesnych urządzeń i programów. Wiele z nich dopiero znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

Zapraszamy do słuchania przygotowywanych przez nas audycji i życzymy dobrego odbioru!

Tematyka

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych