VirtualDJ (wersja tekstowa)
Pobierz napisy w formacie SRT
Pobierz napisy w formacie VTT
Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego prezentuje
Tyflopodcast
I jak dziś ładnie o czasie wystartowaliśmy, a właściwie wystartujemy za chwilę, bo na naszym radiowym zegarku godzina dziewiętnasta właśnie minęła, a zatem zaczynamy kolejne spotkanie na żywo na antenie Tyflo Radia w tym tygodniu. Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego prezentuje Tyflo Podcast.
A dziś mamy wtorek, to jest 20 dzień sierpnia 2024 roku. Witam bardzo serdecznie na antenie Tyflo Radia przy mikrofonie Michał Dziwisz i tak się składa, że dziś audycję prowadzić będą dwa Michały, bo Michał też jest po drugiej stronie i krzesłem trzeszczy. Tak, witam bardzo serdecznie, witam szanownego redaktora, witam szanowne państwo.
Tak jest, Michał Dzienisowicz dziś wspólnie ze mną tę audycję poprowadzi, chociaż właściwie to powinienem powiedzieć, że Michał będzie opowiadał, a ja będę od czasu do czasu zadawał pytania. Jeżeli ktoś jest z nami już od długiego czasu, od lat, to właśnie ty, Michale, takim osobom myślę, że możesz się kojarzyć z jednym tematem, przede wszystkim z jednym tematem.
Oj, tak, tak, i generalnie muszę tutaj zaspojlerować, że jestem trochę monotematyczny, bo dzisiaj znowu będzie o tym na ten sam temat, no bo trzeba, że tak powiem, zaktualizować trochę informacje, trochę się zmieniło przez, uwaga, 7 lat i parę miesięcy, bo ostatnia audycja była we wrześniu 2017,
No, a tu prawie 7 lat. No właśnie, i dziś będzie też o miksowaniu muzyki, chociaż nie będziemy już tak opowiadać teoretycznie o tym miksowaniu, czyli jak to wszystko robić, na co zwracać uwagę i tak dalej i tak dalej, a pokażesz dziś naszym słuchaczom konkretne narzędzie, za pomocą którego każdy, kto ma komputer, no i ewentualnie jeszcze dodatkowo urządzenie w postaci DJ-skiego kontrolera może stać się, no właśnie, DJ-em.
I to jest oprogramowanie, które dla nas jest dostępne w 100% albo no może tam powiedzmy 90%. Bo mowa o oprogramowaniu Virtual DJ, które samo z siebie dostępnym programem absolutnie nie jest, ale
Jest pewien dodatek, który to wszystko umożliwia. Zanim przejdziemy do szczegółów, to ja jeszcze tylko dodam, że my jesteśmy dziś na żywo i jeżeli macie ochotę zapytać o coś Michała w kontekście Virtual DJ-a, to bardzo serdecznie zapraszamy do kontaktu 663-883-600.
To jest nasz numer telefonu. Tu jest także aktywny Whatsapp, więc jeżeli macie ochotę nagrać nam głosówkę, to też zapraszamy serdecznie. Jest kontakt.tyflopodcast.net, jest Facebook, jest YouTube. Są tam komentarze do wyboru, do koloru. Słuchajcie, tyle metod kontaktu dla każdego. Myślę, że jakaś odpowiednia się znajdzie. No dobrze, Michale, to jak z tym Virtual DJ-em sprawa wygląda, jeżeli chodzi o jego dostępność?
Otóż jakiś czas temu, nie pamiętam dokładnie kiedy, ja odkryłem ten dodatek z trzy lata temu. Jest sobie gościu z Hiszpanii, który stwierdził, że w sumie to napisze, trzeba by zrobić coś dostępnego, trzeba by zrobić coś użytecznego. No i zrobił, Virtual DJ Accessibility.
Dokładnie ten dodatek nazywa się Mal Muzik, nie wiem jak to się czyta, bo pisze się Muzik, czyli pewnie Mal Muzik. To jest z tego, co kojarzę, autor w ogóle jest z pochodzenia hiszpańskiego. No ale jak działa sam dodatek, skoro Virtual DJ jest niedostępny? Otóż sam Virtual DJ ma możliwość pisania do niego skryptów. No i ten gościu wymyślił sobie, że napisze skrypt,
który będzie jakby emulował wirtualny kontroler MIDI. Za pomocą ten wirtualny kontroler MIDI wysyła komendę i uwaga, on wysyła komendę do NVDA. I dzięki temu mamy możliwości właśnie ogarnięcia naprawdę wielu rzeczy, od takich podstawowych, jak biblioteka plików, jak
nie wiem, efekty, pady, to może już nie są podstawowe, ładowanie na deki. Generalnie wszystko ładnie gada, wszystko jest udźwiękowione, ale potrzebujemy kilku rzeczy, żeby to zadziałało. Potrzeba nam przede wszystkim wirtualnego portu MIDI. Są dwie możliwości, jest loop B1 i jest loop MIDI.
ale z racji na to, że w Loop B1 jest pewien błąd, który, że tak powiem…
inaczej, jeżeli mamy podpięty kontroler i sobie gramy, to po prostu loop B1 kłóci się z tym drugim urządzeniem MIDI i się wycisza, no i tracimy mowę, dlatego od razu mówię, że loop B1 nie instalujemy, instalujemy drugą rzecz, jaką jest loop MIDI, drugi wirtualny port, on działa dobrze, on działa stabilnie i generalnie to naprawdę jest
No, no działa po prostu, no pokręciłem coś pewnie w tłumaczeniach, wybaczcie, ja tutaj siedem lat nie gadałem do tak szerokiej publiki, tak że być może jakby szanowny redaktor czasami mnie poprawił, to się nie obrażę. Ale oczywiście, jak będzie w czym poprawiać, to jak najbardziej będę poprawiał. Ja pamiętam, że kiedyś nawet i z tym loop midi, kiedy sobie instalowałem po raz pierwszy tego Mal Music do Virtual DJ-a, to miałem jakieś tam problemy,
Ale jak rozumiem teraz to już jest sytuacja prosta, po prostu to instalujemy, instalujemy to narzędzie, instalujemy Virtual DJ-a i możemy z tego wszystkiego korzystać, tak? Czy to jest nieco bardziej skomplikowane? Dokładnie. Znaczy, w LOOP MIDI trzeba jedną rzecz zrobić, ale to się robi raz i mamy spokój na, do ponownej instalacji tak naprawdę. Chociaż to też różnie działa, bo kiedyś jak, a zresztą to o tym opowiem już jak będziemy to wszystko sobie tutaj konfigurować, instalować.
Tak w ogóle, jeżeli chodzi o samego Virtual DJ to też warto dodać, że jest to program płatny. Oj płatny, no i to niestety nie mało, bo w ogóle są trzy rodzaje licencji.
Jest wersja home, która jest darmowa, tylko w wersji home nie możemy podpinać kontrolerów. Jest wersja subskrypcyjna dla kontrolera i możemy sobie ją wykupić jakby podpinając do naszego kontrolera.
w sensie na ten dany kontroler i z innym kontrolerem po prostu ta licencja nie zadziała. I teraz w zależności od rodzaju kontrolera, czy jest to tańsze urządzenie, czy jest to droższe urządzenie, no ta licencja jakby jest odpowiednio wyceniana. Czyli na przykład, jeżeli sobie wezmę mojego Herculesa,
no to ta licencja będzie… Kurde, teraz nie pamiętam dokładnie, ile to tam kosztowało. Mogę to za chwilkę sprawdzić. Natomiast jest… w moim przypadku jest taniej, a na przykład, jeżeli byśmy sobie wzięli jakiegoś pioneera z serii DDJ, typu, nie wiem, DDJ-XZ, czy tam SZ, no to wtedy już…
zwiększają się koszty. Mamy też model oczywiście subskrypcyjny, też na jedno urządzenie. On tam chyba też jakoś kosztuje też w zależności od kontrolera ta subskrypcja. Natomiast możemy też kupić sobie na szczęście licencję dożywotnią, tak zwaną PRO. I PRO najbardziej polecam, ponieważ możemy nadawać, możemy, no tam jeszcze jest kilka opcji,
W każdym razie, głównie z tego co ja zauważyłem, to nadawanie na pewno działa na wersji PRO. No i wersja PRO, uwaga, uwaga, w modelu subskrypcyjnym kosztuje to 96 zł miesięcznie, a w modelu dożywotnim, uwaga, uwaga,
1490 zł, więc trochę trzeba portfel uszczuplić, ale warto. I zdaje się, że też ta wersja dożywotnia nie ma jednej rzeczy, którą mają opcje subskrypcyjne. Już teraz nie pamiętam która, ale zdaje się, że któraś z tych subskrypcji ma też jakiś dostęp do muzyki, prawda? Do jakiejś bazy muzycznej.
Coś takiego oni kiedyś mieli w ofercie. Być może teraz to się pozmieniało, może pamiętasz? Z tego co ja wiem, to w wersji pro też mamy dostęp do tych wszystkich katalogów online. Tam jest chyba obsługiwany Deezer, tam jest obsługiwany tzw. DJ Pool, tylko nie pamiętam teraz który.
No bo ja osobiście z tego nie korzystam, ale to możemy sobie później tam ewentualnie tą wiedzę rozszerzyć. Linki pewnie będą w komentarzu, gdzie to kupić, jak to pobrać, wszystko zamieścimy jakby w opisie. Natomiast tak, istotnie Virtual DJ ma dostęp do, że tak powiem, serwisów streamingowych. Na ten moment to jest chyba Deezer.
i właśnie któryś DJ Pool, czyli taka jakby baza muzyczna typowo dla DJ-ów, gdzie wykupujesz sobie dostęp i możesz sobie tam online jakby streamować tą muzykę i grać za pomocą wirtuala. Ale jak rozumiem, to trzeba osobno sobie wykupić, tak? Dostęp do tego DJ Poola. Tak, dokładnie.
Z Deezerem pewnie tak samo, że trzeba mieć dostęp. Trzeba mieć po prostu subskrypcję Deezer Premium i podpiąć to do wirtuala. Przyznam szczerze, nie wiem jak to się robi i czy to jest dostępne. Tam jest jakaś sekcja online catalogs, ale jak ja tam osobiście wchodziłem, no to nic tam nie miałem i nie wiem czy to po prostu nie jest udźwiękowione, czy generalnie tam trzeba sobie tą subskrypcyjną licencję wykupić.
No okej, ale w każdym razie, mamy już, załóżmy, zdecydowaliśmy się na którąś z licencji Virtual DJ-a, to teraz co my właściwie musimy zrobić, żeby nam to wszystko zaczęło gadać? Musimy sobie zainstalować dwie rzeczy. Po pierwsze musimy sobie, znaczy trzy, bo najpierw, wiadomo, musimy zainstalować Virtual DJ-a.
czego nie pokażę ze względu na to, że no po prostu musiałbym się wylogować też ze swojego konta, ale spoiler alert, to jest średnio dostępne. Z tym, że właśnie twórca dodatku zrobił to okno jakby, bo tam niektóre okna
są ocerowane, że tak powiem, czyli jakby już na sztywno są wypowiadane rzeczy w tych oknach i to i tak samo jest z oknem logowania się na konto Virtual DJ, bo żeby w ogóle mieć subskrypcję trzeba sobie utworzyć konto Virtual DJ. No tak i on nam potem pobierze licencję taką jaką mamy zakupioną.
kiedy się zalogujemy na to konto. Ja pamiętam, że kiedyś, bo szczerze mówiąc ja już dawno nie miałem po prostu zwyczajnie czasu, żeby się tym Virtual DJ-em pobawić. Trzeba będzie do tego kiedyś wrócić. Natomiast pamiętam, że z tym logowaniem już samym, to kiedyś był problem. Jak rozumiem teraz to się trochę poprawiło, tak? Tak, tak. Jest to okno ocrowane. Aczkolwiek ja też dawno temu się gdzieś tam logowałem u siebie i
Można, ale to działa, ja zawsze i tak z OCR-em to robiłem, takim z NVDA. Rozumiem. Mimo wszystko.
No okej, logujemy się i na razie, jak rozumiem, nic nam nie gada. Sama instalacja w ogóle Virtual DJ to nie jest chyba jakieś Rocket Science, prawda? To tam się w zasadzie next, next, next, finish. Nie, next, next, dokładnie. Zresztą to samo jest z Mal muzikiem, no potem sobie trzeba to wszystko skonfigurować, wiadomo, pod siebie. Pokażę oczywiście też okno ustawień, jak to zostało udostępnione.
i generalnie myślę, że po prostu potrzebujemy dwóch rzeczy po instalacji Virtual DJ, samego Malmusica i kontrolera LoopMidi, znaczy tego wirtualnego portu LoopMidi. I teraz, teoretycznie ostatnio została wprowadzona taka rzecz, że jak odpalimy pierwszy raz Malmusica, to jeżeli nie będziemy mieli zainstalowanego żadnego portu,
to program nas zapyta czy chcemy pobrać ten loop midi no i teoretycznie jak klikniemy tak to ten loop midi powinien się pobierać ale jest jakiś błąd w programie i wyskakuje po prostu error dlatego póki co tego loop midi trzeba instalować ręcznie
Mam nadzieję, że to zostanie naprawione, bo już jest zgłoszenie, także myślę, że za jakiś czas pewnie wyjdzie jakiś update i zostanie ten błąd jakby naprawiony. Póki co musimy sobie zainstalować dodatek loop MIDI. Okej, a skąd to pobrać?
No więc tak, LoopMidi pobieramy sobie, wpisujemy sobie generalnie w Google’a, wiadomo, LoopMidi, no i pierwszy wynik prowadzi nas do strony tam Tobias Eriksen, LoopMidi, no i stamtąd sobie to pobieramy. To może ja to już jakby zacznę pokazywać. Myślę, że tak. No dobrze, to już za moment to będziemy pokazywać. I teraz tak, wchodzimy sobie
Nowa karta. Otwieranie nowej. System zamykany. Dostęp włączony. Dodaj otwarty. Otwórz nowa karta. Zwyczaj zmaksymalizować okno. No to najpierw sobie może pobierzemy LoopMidi i go zainstalujemy.
Tak, dokładnie, to jest ta strona. I tu po nagłówkach. No i mamy, proszę bardzo.
Zapiszemy sobie. To nam się ładnie pobrało. Teraz trzeba wypakować archiwum.
Otwórz. Otwórz. Otwórz. Wypakuj do. Dane. Widok. I teraz sobie wchodzimy tu. Widok elementów lista. LoopMidiSetup.exe niezaznaczony 1 z 1. Zaznaczony. No i odpalamy execa. Window dialog. LoopMidi. LoopMidi Setup. Slose przycisk Alt plus C. Autostart LoopMidi w handlogging in pole wyboru oznaczone. No i mamy instalator. Autostart LoopMidi when logging in. To już według, wedle uznania możemy sobie to zostawić, możemy sobie to odznaczyć.
I tak malmuzik, jeżeli wykryje loop MIDI, to go wystartuje, więc w sumie nie musimy sobie tego odpalać z Windowsem, tym bardziej, że wyskakuje na wierzch okienko przy starcie. Więc ja sobie to osobiście odznaczam. Wiadomo, utworzymy sobie w ten sposób skrót na pulpicie. Może się przydać, to też wedle uznania.
Tutaj chodzi o ten dialog, gdzie czasami Windows pokazuje, jeśli chodzi o sterowniki, czy chcemy zezwolić na instalację. No i możemy ten dialog pominąć i to się po prostu zainstaluje bez pytania. Czyli to akurat zostawiamy oznaczone. Wiadomo, akceptujemy sobie licencję. No i klikamy Install.
No i to się nam instaluje i za chwilę powinno się nam pojawić okienko właśnie z LoopMidi. I zobaczymy, czy będziemy musieli zrobić jedną rzecz. To nam się zainstalowało, tylko okienko się… Klikamy launch. Mamy zakładkę setup.
Generalnie w tym programie nic nie ruszamy, tylko musimy zrobić jedną rzecz. Setup strona. My LoopBack MidiPorts grupa. Pole edycji zaznaczone LoopMidiPort 1. Namy TotalData.throughput.sets.loopmidiport0.0.t. N przycisk. Przycisk. Plus przycisk. No i właśnie. Kiedyś było tak, że malmuzik nie wykrywał w ogóle tego portu midi bez naciśnięcia przycisku plus.
Ja sobie nacisnę ten przycisk plus i wtedy nam się utworzy już tak naprawdę ten port MIDI. No i tak naprawdę teraz zamykamy sobie loop MIDI i wszystko mamy zrobione. Ja kiedyś pamiętam, że on nie chciał go wykrywać, bo trzeba było jeszcze, ale to dawne czasy, że trzeba było go nazwać Virtual DJ, konkretnie ten port.
Tego jak rozumiem już teraz nie trzeba. Nie, nie, nie. Tego nie. On już sobie wykrywa wszystko z automatu. Mówię, następna wersja to już będzie taka, że nie trzeba będzie w ogóle nawet wchodzić na stronę i pobierać program. Po prostu nam sam się o wszystko zapyta i będziemy mogli tylko to potwierdzić. Właśnie fajne jest to, że ten program cały czas się rozwija. Dobrze. I teraz potrzebujemy Mallmuzika, czyli ten dodatek.
Wchodzimy sobie na stronę www.virtualdjaccessibility.com Wpisane razem oczywiście.
i tutaj po nagłówku elegancko
Duet to recent miecrosoft se curity updates, if you get a warning after downloading or installing this software, saying something similar to this program might be potentially harmful. This is a false positive, and this software is a fetouse, and does not collect or use any personal data. This is possible due to this software being for a specialized purpose and only has a small userbase of about 500 users.
No właśnie, czyli chodzi o to, że jeżeli mamy włączony w systemie filtr smart screen, no to pobieranie może nam po prostu, może wyskoczyć dialog, że ten plik jest niebezpieczny i czy chcemy go zachować. Klikamy sobie wtedy więcej opcji zachowaj mimo to.
No i też prawdopodobnie to wynika z tego, że plik nie jest podpisany cyfrowo. Microsoft za to też chce pieniądze i to zdaje się, że nie małe. Gdyby tak było, to nie byłoby tych ostrzeżeń. Natomiast w tej sytuacji i tak jak tu zresztą autor napisał, jest niewielka baza użytkowników, którzy korzystają z tego programu, więc te filtry nie są nauczone tego, że mają po prostu ignorować to, że ten plik jest uruchamiany.
Dokładnie, ale program jest w stu procentach bezpieczny, sprawdzony, gram na nim już od lat, także. No właśnie. No ale to już tak sobie trwa ten problem. To w sumie dość długo już jest z nami. No właśnie.
No właśnie, to sobie już od razu przejdziemy. I teraz ważna uwaga, jeżeli mamy wersję wirtuala 2021 i powyżej,
no to raczej będziemy mieli wersję 64-bitową. Wersja 32-bitowa jest dla starszego Virtuala 8, który swoją drogą był bardziej ogólnie dostępny sam z siebie i nawet coś tam dało się w ustawieniach zmieniać, ale to jakby nas nie interesuje.
Ja mam Virtuala 2023 coś tam, już nie pamiętam teraz, która wersja. Windows 64-bit download link. I pobieramy sobie w takim wypadku wersję 64-bitową, no bo Virtual DJ też jest 64-bitowy. pobieranie. Setup VDJM2S64.exe 3,7 MB. Klik wymaga uwagi. Naciśnij CTRL plus J, aby… Klikalne co chcę. Otwórz przycisk.
Klikniemy sobie otwórz, bo nie będę zapisywał. ostrzeżenie o pliku. Klikalne plik setuk vdj2s64.exe nie jest często pobierany. Przed otwarciem upewnij się, że ufasz plikowi setuk vdj2s64.exe. Klikalne, usuń przycisk, więcej akcji. Usuń przycisk, więcej akcji. I tu musimy sobie kliknąć, tak? Usuń jeden z pięć, zachowaj dwa z pięć. Zachowaj. Przed otwarciem upewnij się, że ufasz plikowi setuk vdj2s64.exe. O Boże, jeszcze jedno ostrzeżenie. Defender Smart screen nie może sprawdzić, czy ten plik jest bezpieczny, ponieważ nie jest często pobierany. Anuluj przycisk, pokaż więcej
Klikamy sobie pokaż więcej. Pokaż mniej. Zachowaj mimo to przycisk. Zachowaj mimo to. Pobieranie jeden plików, ukończono 100%. Koniec lista na, pobieranie ukończone. Klikalne setup vdj2s60. Setup malmuzik vdj2speh wersion 240820 dialog select destination location w where should malmuzik vdj2speh. mamy standardową instalację. Setup i install malmuzik vdj2speh into the following folder. At last 5,2 MB of free disk space is required. To continue, click next. If you would like to select a different folder, click browse, pole edycji zaznaczone C. Users may update local programs malmuzik vdj2speh.
Tu mamy oczywiście do wyboru folder instalacji. Myślę, że 99% użytkowników to zostawi w spokoju. Wciśnięty. Wciśnięty. Utwórz skrót na pulpicie. Ja to sobie zawsze oznaczam. Wciśnięty.
No i tu już mamy… Myślę, że wszystko się zgadza. Klikamy install.
No i jak widzicie, tu się nam, Szanowne Państwo, wszystko zainstalowało. No i teraz wystarczy odpalić MalMuzika. A jeszcze jedna ważna uwaga, o której nie wspomniałem, bo jeżeli zainstalujemy Virtual DJ, przede wszystkim najpierw zawsze instalujemy
Virtual DJ-a. Później instalujemy LoopMidi, a na końcu Malmusik. Ale jak zainstalujemy Virtual DJ-a, to musimy go raz przynajmniej odpalić. Nie musimy się tam nawet logować, ani nic nie robić. Po prostu odpalić i zamknąć. Żeby on sobie jakieś tam pliki pewnie potworzył. On sobie wtedy tworzy pliki. Zresztą jest folder w moich dokumentach i tam jest po prostu, może nie główny, ale taki katalog
dosyć ważnych plików dla VDJ-a. No dobra, to może odpalimy sobie tego Mallmuzika, bo przydałoby się właśnie to teraz zrobić.
Ojej, ale czemu on tutaj mi się… Dobra, jakoś to będzie. No, słyszeliśmy to z głośnika gdzieś tam. O właśnie, i teraz zapytał się nas, że wykrył LoopMidi. Czy chcemy go użyć w MalMuziku?
No właśnie, wykrył, że używamy NVDA, czy chcemy po prostu tego NVDA użyć. Możemy sobie oczywiście, jakby ktoś chciał zaznaczyć nie i wtedy będzie nam gadał po prostu
z syntezatorami Microsoft, tylko teraz właśnie nie wiem, czy przez SAPI, czy to przez te mobilne głosy Windowsa. W każdym razie bez NVDA możemy też tego używać, gdyby ktoś miał taką ochotę. Program, z tego co wiem, działa też z JAWS-em, także nie tylko NVDA jest obsługiwany, obsługuje też JAWS-a.
No i proszę bardzo, już mamy. Jeszcze na początku, bo ja już przyznam się szczerze, nie usuwałem Virtual DJ, ale dla każdej nowej instalacji Virtual DJ, program jeszcze się pyta, czy chcemy zastosować mapę klawiszy z MallMuzika. I też musimy tutaj kliknąć tak.
No to co, możemy sobie tutaj, jak widzicie, odpalić tego Virtual DJ-a. No i mamy generalnie menu spod Alt. Mamy tutaj chyba też jakieś okno pomocy? A nie, nie mamy tu żadnego okna pomocy. No dobra. I co mamy w głównym menu programu?
Możemy tutaj sobie przywrócić plik ustawień.
Tu mamy wszystkie opcje dotyczące kontrolerów. Możemy tu edytować mapki, ale to jest dziwne i o tym może powiem później. Set access keys as default keyboard layout. Chodzi o to, że jeżeli by nam z jakiegoś powodu nie zadziałało to przy instalacji możemy sobie jeszcze raz zastosować tą
tą mapę klawiszy z Malmusica, ale nas interesuje na razie trzecia zakładka. I tutaj mamy dużo, i tutaj zanim wejdę w te opcje, to może opowiem, jak to zostało zrobione. No bo, jeżeli byśmy mieli na przykład odpalonego Virtual DJ-a i chcielibyśmy zmienić coś w trakcie grania, no to już tego niestety nie zrobimy. Musimy zamknąć VDJ-a i dopiero możemy sobie odpalić
tutaj te różne edytorki, które tutaj są. Czyli po prostu grając, to musimy się najpierw do tego solidnie przygotować, odrobić zadanie domowe, ustawić wszystko tak jak chcemy i wtedy dopiero możemy działać. Tak, dokładnie. No to zresztą to nie jest jakieś skomplikowane, bo tutaj po prostu jest
nadpisywany plik XML, Virtual DJ trzyma swoje wszystkie ustawienia jakby w pliku XML. Nawet kiedyś edytowałem z łapy pewne rzeczy, jak nie było dostępne. No dobra, co mamy tutaj w menu w ogóle? VDJ Options, wiadomo, dostęp do ustawień i to nie jest też tak, że tu wszystkie ustawienia są, aczkolwiek jest 99% tych ustawień tutaj dodane do tej listy.
Vdj audio editor Tak, to jest bardzo ważna rzecz. Możemy sobie zmieniać urządzenia audio z poziomu, to jest następna opcja, z poziomu tego dodatku. VDJ Broadcast Options, czyli po prostu nie mniej, nie więcej, tylko możemy sobie tutaj wpisać dane do nadawania, gdybyśmy chcieli gdzieś zagrać w radiu. Virtual DJ obsługuje ShoutCasta, ShoutCasta 2 i IceCasta.
Speech Output Handler, czyli chodzi o to, że możemy sobie tutaj po prostu wybrać między NVDA a SAPI. Nawet jest Braille. Language. No i uwaga, dla ciekawskich powiem, jest spolszczenie. Co prawda tutaj pozdrawiam kolegę Zenka, który być może słucha.
Tutaj znajomy po prostu zrobił spolszczenie i jest dodane już jakby oficjalnie do mallmuzika. No trochę jest tych języków. Jak na tak mały program. No i tyle w tym menu w zasadzie. Mamy jeszcze następne menu.
Tutaj możemy sobie zarządzać samplami. Tutaj jeżeli na przykład nagramy, bo tu można w ogóle nagrywać jakieś sample, można nagrywać z fragmentów utworów, żeby na przykład on sobie potem z tego loopy zrobił i potem można to jakby skonwertować do nowego banku sampli, żeby nie było w recordings bank, tylko jako osobny bank sampli. Ale to może powiem później.Sample bank editor
Tak, to jest też bardzo ciekawa opcja. Możemy tutaj zarządzać całą biblioteką sampli, jaką mamy. Tu możemy sobie wyeksportować taki sample bank do pliku VDS chyba to było, czy VDSample, jakieś takie rozszerzenie dziwne. Tu możemy sobie zaimportować. Tak, tu możemy sobie wybrać takie tak zwane szybkie banki.
chyba od Alt Shift 1 do Alt Shift 8 czy 7, już nie pamiętam, bo ja to trochę też inaczej robię, ale możemy sobie, no tak zwane ulubione nasze sample banki, gdybyśmy ich mieli bardzo dużo i żeby szybko sobie wybrać konkretny, to na przykład naciskamy Alt Shift 4, żeby sobie tego nie przełączać tak po kolei. No i to chyba tyle. I tu ma już menu pomocy.
To jest bardzo przydatna opcja myślę dla początkujących, jest tutaj wszystko ładnie rozpisane po kategoriach. Fajne repozytory, tutaj można sobie pobierać mapery do kontrolerów, żeby można było te kontrolery jakby, żeby to można było edytować, bo domyślnie jak jest fabryczny maper, to nie można go edytować, trzeba sobie zrobić custom, tak zwany. Ale to już jest wyższa szkoła jazdy trochę.
Tutaj mamy jakiś taki, nie wiem, quick tutorial. Tu możemy się zapisać na Google Groups, na listę mailingową. Tu możemy sobie pobrać, to nas przekieruje po prostu do strony, gdzie pobierzemy Virtual DJ’a najnowszego.
Tu możemy sobie pobrać starszą wersję Virtual DJ’a. No jakby ktoś naprawdę wolał, chociaż ja uważam, że to jest bez sensu. Ale przy okazji też trzeba mieć zainstalowane wtedy te dwie wersje, tak? I 32 i 64 bitową. Tak, nawet można i wtedy jeżeli na przykład miałbyś Virtuala 8.1 i nowego, to możesz się między tymi Virtualami przełączać. I wtedy w tym oknie głównym tutaj
help rozwija nr alt plus malmuzik vdj od midi 2 spech x64 240 820 start vdj od przycisk start vdj no to ja bym miał wtedy start vdj tam 8 1 i start vdj i wersji i numerek wersji jasne mogę mieć jakby dwa wirtuale dwa virtual dj zainstalowane no to co może zajrzymy sobie na początek do ustawień przy okazji zobaczę czy mi się nic nie straciło po tych reinstalacja filer to set pimps rozwija vdj od opcjons v vdj opcjons
Mnóstwo opcji. Tak, chodzi generalnie, mamy sobie okienko i mamy sobie listę.
Autopitch lock to jest coś takiego, że jeżeli mamy jakby tempo jednego trucka podąża za drugim.
Czyli jeżeli ustawimy sobie na przykład, grają nam dwa traki i chcemy sobie w locie przyspieszyć jeden, no to drugi też się będzie przyspieszał. Ja sobie zawsze to wyłączam, bo mnie to wkurza. I teraz, jeżeli chcemy właśnie dojść do zmiany danej wartości, naciskamy sobie Enter, no i tu mamy właśnie… No i tu też strzałkami możemy sobie to zmienić.
Jak słyszymy, to nam się zmieniło. Mało tego, do większości ustawień jest napisany krótki tekst, co dana opcja robi. Naciskamy sobie klawisz F1.
No właśnie, czyli to o czym mówiłem, że jeżeli na jednym deku gra piosenka, jeżeli go zaczniemy przyspieszać, to tempo drugiego deka też będzie się zmieniać. Jakby będzie się to ze sobą synchronizować. Autogain, czyli nic innego jak wyrównywarka głośności, jeżeli mamy pliki na różnych poziomach głośności.
Autokey, czyli może nam automatycznie synchronizować tonację. Nie polecam tego włączać, bo różnie to działa. Autocue.
no to jest coś takiego, że po prostu zawsze jak robimy przejście, no to żeby nam było łatwiej, to sobie ustawiamy punkt początkowy, od którego nam ma zagrać track. No i myślę, że taka wartość skip silence jest najlepsza, bo po prostu pominie nam ciszę. I zwykle tam będzie pierwsze jakieś uderzenie, tak? Albo coś znaczącego w tym utworze.
No, nie wiem, jak myślisz, pokazywać tutaj te wszystkie opcje? To znaczy, wiesz co, myślę, że warto się przejść po tych ustawieniach, przynajmniej tych najważniejszych, które twoim zdaniem są istotne, żeby też nasi słuchacze wiedzieli, jak sobie to wstępnie mogą skonfigurować, no bo jeżeli ktoś zaczyna, to tak naprawdę nic nie wie o tym programie, tak? No tak, no tak, tylko że…
Bądźmy szczerzy, jeżeli ktoś chce wejść w DJ-kę, no to jednak coś tam myślę powinien wiedzieć na ten temat, ale no liczę też na to, że jacyś początkujący będą chcieli złapać bakcyla i coś tam, coś tam pomiksować, no bo tak w zasadzie mało jest chyba w Polsce DJ-ów, którzy gdzieś tam, no jakby to powiedzieć, mają problemy wzrokowe.
No to prawda. I co my tu w ogóle mamy? Bo tu możemy sobie na przykład ustawić. Wyłączone. Skip Silence, czyli pomija ciszę. First Beat, czyli on wykrywa jakby pierwsze uderzenie i z automatu nam ustawia na to Cue. To działa różnie. Cue, czyli jakby on sobie, algorytm sobie sam ustawia gdzie będzie najlepiej Cue.
A to jakby połączenie tego cue i wycinanie ciszy. Tak.
to też warto mieć wyłączone. A, czyli jednak ustawienia mi się zachowały, dobrze. Domyślnie jest to włączone, ale ja to wyłączam. Smart Play to jest takie coś, że jeżeli sobie to włączymy, to w przypadku, gdy gra nam pierwszy dek i włączymy sobie coś na drugim, to automatycznie zostanie zsynchronizowane BPM, tempo i właśnie punkt CUE zostanie automatycznie ustawiony, niezależnie od tego, co mamy wybrane w ustawieniach tego CUE.
Ja to wyłączam z tego względu, że też różnie, no algorytm to algorytm, różnie to działa na tym etapie. No to jest jakby ustawienie w jakim zakresie będzie działał ten smart play, od jakiego do jakiego bpm będzie nam synchronizował tempo.
Smart cue to jest właśnie też coś takiego, że on nam sobie, jeżeli ustawiamy punkt cue, jeżeli na przykład weźmiemy sobie, ustawimy lekko przed bitem, to on nam teoretycznie to powinien dosunąć. Ja sobie to też w naszej okazji wyłączę. Już nie wiem, czy mi się te ustawienia zachowały. Smart loop, czyli loopy zawsze będą ustawiane według siatki,
W sumie to możemy zostawić włączone. Tak, to jest też wyrównywanie do siatki oczywiście.
Możemy sobie zrobić tak, żeby punkty CUE zawsze były wyrównane do siatki, ale to zawsze lepiej wyłączyć. CUE to CUE, trzeba sobie to manualnie ustawić. No i tu możemy sobie ustawić do jakiej wartości, czy jeden bit, czy takt, czy szesnastki. Smart Scratch, nie wiem do końca jak to działa, ale nie wiem, moim zdaniem mi to nie…
U mnie to nie zdało egzaminu, więc jest to wyłączone. Tutaj chodzi o to, że jeżeli sobie zapętlimy coś, no to możemy sobie jakby ten dany fragment, jeżeli sobie ustawimy pętlę, to punkt Q ustawi się na początku tej pętli jakby. Zresztą mamy też pomoc, więc możemy sobie…
Reset pitch on load, czyli jeżeli załadujemy sobie, jeżeli mieliśmy coś poprzednio na decku A, gra nam deck B i załadujemy nową piosenkę na deck A,
no to wtedy jakby ustawi się do wartości domyślnej. Jeżeli mamy to wyłączone, to zostanie zachowane tempo deka bez jego zmiany. Reset EQ on load, czyli to samo tak naprawdę tylko w przypadku equalizera.
Czyli jeżeli był odcięty bas, to po załadowaniu nowego trucka na ten deck też będzie odcięty bas. Tu mamy to samo, czyli jak mieliśmy włączony flanger, no to czy tam echo. Jeżeli ja robię fader echo, no to sobie akurat wyłączam. Mam to włączony ten restart, żebym przez przypadek drugiego trucka z echem nie zagrał.
Reset stems. Stemsy to jest ciekawa opcja, ale do tego przejdziemy później. No i tu mamy właśnie, że z reset. Autoheadphones, czyli jeżeli załadujemy jakiś track na deck, to automatycznie nam włączy tak zwany PFL.
Czyli po prostu będziemy słyszeć track na deku, jeżeli fader jest wyciszony, jeżeli fader jest w dół. PFL on select, czyli jeżeli sobie podświetlimy deka, to automatycznie nam się włączy wtedy podsłuch.
Ja to wyłączam, bo mnie to zawsze rozpraszało. Zresztą i tak korzystam z kontrolera do zarządzania dekami. Nie używam klawiatury, więc mi to niepotrzebne.
No to tego nie ruszamy. Tu są różne opcje zachowania klawiszy play, stop. CUE mode, CURRENT VALUE, CUE 23 z 244. Tego też nie ruszamy. HOT CUE mode, CURRENT VALUE, PLAY 24 z 244. HOT CUE. HOT CUE to są takie jakby gorące punkty tak zwane, że możemy sobie ustawić cztery takie punkty na dany dek.
w różnych miejscach utworu i się między nimi przełączać. No i play oznacza mniej więcej tylko to, że po kliknięciu w dany hot cue, po prostu track nam się zacznie odtwarzać. Możemy sobie też zrobić tak, żeby ten track po prostu, jeżeli hot cue jest wciśnięty, się odtwarzał. Jeżeli jest klawisz wyciśnięty, to po prostu zatrzymuje odtwarzanie, no i takie tam.
Toto nie wiem co to robi. Ja tego nie używałem nigdy.
No właśnie, chodzi o to, że po prostu on sobie aktualizuje ten punkt Q na podstawie tego, gdzie mamy ustawiony główny ten punkt Q.
to już jest do zarządzania pętlą, czyli jeżeli na przykład przewiniemy sobie traktor i tak pętla będzie dalej nam grała tylko w innym miejscu, dopóki jej nie wyłączymy.
No jak widać można tu naprawdę dużo zmienić. Czy są jeszcze jakieś takie opcje, które rzeczywiście tak na start warto sobie tu poustawiać? No bo wiadomo, że z czasem to każdy będzie miał jakieś własne preferencje, ale jak ktoś dopiero zaczyna, no to…
Czy to po prostu można tak sobie odpalić i grać? Znaczy tak, przede wszystkim właśnie o EQ mode. No i właśnie, domyślnie Virtual DJ proponuje nam użycie
tak zwanego stems eq, czyli jeżeli sobie gramy i odetniemy, przekręcimy gałę od basu w kontrolerze, to zamiast nam odciąć za pomocą częstotliwości, to wytnie nam bas za pomocą tego algorytmu.
Ja na przykład tak nie miksuję, jestem tradycjonalistą, ja mam po prostu EQ zawsze na frequency, czyli po prostu jeżeli mam za dużo basu to sobie to odcinam i ucina mi częstotliwość. To się bardzo przydaje. To nas jakby teraz nie interesuje w tym momencie.
są ustawienia do systemu. Final mode, to możemy sobie ustawić z pomocą kontrolera. Chodzi o to, jak ma nam się jog zachowywać, czy jeżeli na przykład będziemy sobie
dotkniemy sobie na środku tego kółka, tak zwanego jog wheela, to czy on nam zacznie, po prostu spauzuje track i będziemy mogli sobie scratchować, czy mimo tego, że dotkniemy tego kółka, to po prostu i tak jog będzie tylko nam służył do pitch bendu. Czyli do tymczasowej zmiany prędkości, jeżeli sobie pokręcimy kółkiem w lewo, to zwalnia, w prawo to przyspiesza.
No właśnie, Master Tempo. Myślę, że kolejne ważne ustawienie, chociaż tutaj to jest wedle preferencji. Jeżeli mamy włączone Master Tempo, to będzie nam przyspieszało track bez wpływu na jego tonację. Jeżeli mamy wyłączone, to będzie nam przyspieszało track wraz z tonacją.
Mówiąc tak bardzo, bardzo prosto. Czyli po prostu z tonacją będzie wyżej lub niżej. Tak, dokładnie. Wraz z przyspieszeniem. Ja akurat stosuję sobie to manualnie w zależności od tracków,
od harmonicznych, od różnych tam, wiele czynników na to wpływa, więc ja osobiście mam Master Tempo wyłączone, można sobie to włączać w locie przy pomocy skrótów lub jeżeli zmapujemy sobie opcję na kontrolerze. Pitch Range, to jest bardzo ważna rzecz w przypadku kontrolera, a zwłaszcza jeżeli miksujemy sobie bez synchronizacji,
Można owszem włączyć automatyczny pitch range, co dla kontrolerów, które mają suwaki. Myślę, że jeżeli, inaczej, jeżeli nie zamierzamy używać synchronizacji tempa, to może nam to zdać egzamin. Ja to zawsze wyłączam i dla kontrolerów, które mają suwak do tempa, a większość ma suwak, niestety ja jestem tym, mój kontroler jest takim ewenementem, że ma jeszcze taką śmieszną dźwigienkę do tego.
tak trochę jak w joysticku to wygląda więc tym bardziej sobie to wyłączyłem ale w przypadku suwakowych kontrolerów ja sobie to zawsze ustawiam na mniej więcej 8% czyli maksymalnie możemy zjechać z truckiem jeśli chodzi o tempo 8% w górę i 8% w dół nie wiem, nie liczyłem ile to jest dokładnie bpmów no to też mówię, ale nie są to jakieś duże wartości
No i tu akurat możemy sobie włączyć lub wyłączyć autopitch range. Właśnie, crossfade curve, czyli jakby krzywa crossfadera. I tu mamy różne opcje. Myślę, że na początek
Zalecam to zostawić tak jak jest i skupić się na opcji… No właśnie, czyli wyłączamy sobie całkowicie crossfader. Crossfader to jest ten poziomy suwak znajdujący się na dole. I teraz tak, jeżeli na przykład, generalnie jeżeli robimy przejścia, to wbrew obiegowej takiej opinii, wbrew artykułom na Wikipedii, nie robimy przejść za pomocą crossfadera, tylko przy pomocy dwóch faderów.
Crossfader służy do czego innego?
Ale to już myślę bardziej zaawansowani w tematyce będą z tego korzystać, mianowicie Crossfadera możemy używać do scratchowania. To jest odwrócenie Crossfadera, to też nas nie obchodzi.
Tu możemy sobie ustawić, na ile maksymalnie nam ma odcinać częstotliwość. I tutaj tak samo.
Rezonacja filtra. Ja osobiście zalecam tutaj zmienić na strong, chociaż to też jest wedle preferencji. Chodzi o to po prostu, jak nam filtr będzie się zachowywał. Czy będzie taki bardziej łagodny, czy będzie taki ostry na zasadzie, że będzie odcinał jakby wszystkie częstotliwości. Nie wiem, czy wiesz o co ja mam na myśli. To ciężko wytłumaczyć tak na…
Tak, wydaje mi się, że wiem, że wiem, co masz na myśli. No to jest kwestia, kwestia tego korektora, tak? Jak on się zachowa. Tak. No właśnie, kolejną rzeczą, którą ja osobiście zmieniam, jest FX Processing. Domyślnie mamy ustawiony pre-fader, czyli jeżeli na przykład robimy fader echo,
na koniec przejścia, to nie zrobimy tego Fader Echo, bo wyciszając dźwięk wyciszają nam się też efekty, które mogą zostawić jakiś pogłos. Ale jeżeli mamy Post Fader, to efekt ignoruje wyciszenie fadera, no i na przykład możemy sobie przejście zakończyć ładnym delayem.
No tu mamy wideo. Tu są ustawienia jakichś kontrolera, ja tego nigdy nie zmieniam.
Tak, tu można jeszcze systemy DVS podpinać do Virtual DJ, ale to już jest wyższa szkoła jazdy, ja nigdy nie miałam z tym do czynienia. Tak, sampler trigger mode. Możemy sobie ustawić, że jak będziemy naciskać na sampler, to będzie nam za każdym naciśnięciem odtwarzał, albo jeżeli naciśniemy sampler i drugi raz naciśniemy, no to on się spauzuje jakby, znaczy zastopuje.
Ja mam akurat zrobiony on-slash-off.
Tak, sampler headphones. W przypadku na przykład, to już zależy jak mamy skonfigurowane karty dźwiękowe. W moim przypadku akurat mam to wyłączone, bo mam jakby master i headphones na jednej karcie. Mam ustawioną moją kartę dźwiękową jako headphones i po prostu przekierowany master na tą kartę, na te słuchawki, no i wtedy nie potrzebuję dodatkowo podwojonego samplera.
I tu nasz database file. CURR VST FX folder. CURR REND VALUE 920. Wirtual ma obsługę wtyczek VST. SERATO folder. CURR TRACTOR folder. CURR REND. To jest zarządzanie różnymi bibliotekami z innych aplikacji. RECORDBOX folder. CURR REND VALUE. IMPORT V7 DATABASES. READ ONLY. SEARCH INFOLD. SEARCH IN DEB. SEARCH IN ONLY. CONTENT UNLIMITED W HENEMPTY. SEARCH IN ONLY NET SATALOGS. CURR REND VALUE. ES-103. CONTENT UNLIMITED W HENEMPTY. CURR REND VALUE. ES-103. CONTENT UNLIMITED W HENEMPTY. SEARCH IN CONT
Właśnie, Remember Recurse. O co chodzi z opcją Recurse? Bo to jest bardzo ważne. Jeżeli mam jakiś folder, załóżmy, nie wiem, muzyka.
To domyślnie pokazuje nam się, jeżeli sobie klikniemy tam strzałką w prawo na pliki, pokazują nam się tylko te pliki z tego folderu muzyka. Ale jeżeli zrobimy sobie recurse, to wtedy pokaże nam też pliki spod folderów.
A jeżeli ktoś ma pokatalogowaną muzykę rzeczywiście w taką drzewiastą strukturę, a nie folder, jeden wielki wór z plikami audio, no to to może być przydatne.
Dokładnie. Chociaż nie wiem czemu u mnie to nie chce działać. I tak muszę ręcznie tego recursa robić. Nie wiem z czego to wynika. Być może jest jakiś bug w samym wirtualu. Tu możemy sobie z CDJ, z pioniera zaimportować całą bazę danych.
Tu możemy sobie zarządzać tym, czy wirtual ma nam automatycznie zmieniać tagi w plikach. Ja mam to akurat wyłączone. O, to też sobie połączę przy okazji.
No i tu już wedle uznania, nie wiem, jakoś w tej konfiguracji tego nie wyłączyłem, ale zazwyczaj to wyłączam. Po co mi okładki? To jeżeli używamy Automixa, no to możemy sobie wybrać, są różne profile nawet, uwaga, to coś dla ciebie jest profil radio.
I nawet całkiem niezłe przejścia na zakładkę robi. O proszę. Tu są różne ustawiania automiksu.
Tu możemy sobie wybrać, czy chcemy, żeby nam automatycznie aktualizował wirtualizacja. Live feedback to jest niby coś takiego, że on tam z jakiegoś serwisu, jeżeli gramy jakiś kawałek, to szuka nam podobnych i sugeruje nam, co byśmy mogli po tym kawałku zagrać, ale akurat z tego nie korzystam, więc mamy to wyłączone.
Tak, i tutaj mamy coś, na co jestem wkurzony, szczerze mówiąc. Bo możemy sobie jakość nagrania ustawić, no tylko… Mid jest zamiast podanego formatu i konkretnego bitrate’u, mamy sobie…
low to jest jakieś mp3 128 mid to jest chyba mp3 256 albo 192 już nie pamiętam a high to on to w ogóle chyba do waver zapisuje ale szczerze mówiąc nie wiem bo ja sobie ustawiłem na mid i mi to gdzieś tam nagrywa w mp3 właśnie no wiadomo jeżeli chcemy żeby wszystkie nasze sety były nagrywane to możemy sobie to
włączyć, aczkolwiek ja osobiście nie polecam, bo jak kiedyś włączyłem i bawiłem się wirtualem, coś ustawiałem, to potem miałem ileś tych nagrań porobionych. Dużo pamiątek się zrobiło. Tak, tak. I tak większość musiałem usunąć.
No to wiadomo, czekaj na dźwięk zanim rozpoczniesz nagrywanie. Tak, może sobie dzielić pliki na nagrania, jeżeli wykryje, że tu zostało zrobione przejście. A dobra.
Czyli tu można format wybrać, czyli mp3 chyba 128, 192 i 320. To już wszystko wiem. Właśnie, broadcast mode. No i tu możemy sobie wybrać, czy chcemy nadawać na serwer zewnętrzny, czy na Virtual DJ. Nie wiem, czy to jeszcze działa,
chyba jeszcze działa, skoro jest w opcjach. Ma jakieś tam swoje radio i tam też ludzie się mogą podłączać. To nie jest tak, że on ma swój serwer wbudowany i to możesz tu właśnie po prostu… A też być może oj kanały ci się coś… A to całe szczęście tylko u ciebie w odsłuchu.
O, masz Direct. To to jest chyba ten Direct, to jest właśnie ten serwer taki wbudowany w Virtual DJ. Tak, tak, tak. Właśnie, Direct nas nie okodzi. My generalnie Broadcast ustawiamy w osobnej zakładce, w osobnych opcjach, nie w opcjach Virtual DJ.
Ale tu na przykład może, to jest dziwne, bo na przykład w tym oknie możemy sobie ustawić Broadcast Song Info. No właśnie, i tu możemy w zależności co chcemy osiągnąć wpisać albo zmienne typu procent, title procent, tam procent, artist procent, albo właśnie jakiś swój tytuł. Jeżeli nie chcemy tytułów pokazywać, tylko nie wiem,
To jest to, co nam będzie się wyświetlało jakby w radiowym RDS-ie w tytule naszej audycji, jako tytuł piosenki. Tu zmieniamy język Virtual DJa. No właśnie, ja zalecam sobie, to chyba nawet domyślnie było na silent, chodzi o to, że jeżeli byśmy załadowali
jakiś plik nagrający DECK, jeżeli byśmy mieli to wyłączone, no to wiadomo, zamieni nam piosenki i zacznie grać nowa piosenka załadowana. SILENT po prostu nie załaduje tej piosenki, nie wyświetli komunikatu. A opcja ON, SILENT, WIRTUAL po prostu wyświetli komunikat. Panie, nie załadujesz, bo tu coś gra.
No to jest coś takiego, że automatycznie restartuje Virtual DJ, jeżeli by się skraszował. Tu możemy sobie wybrać na przykład, czy nam ma analizować tempo przy pomocy dodatkowej karty graficznej czy CPU. Tego nigdy nie ruszam.
i to właśnie precompute stems, to właśnie chodzi o to, że ta separacja tych stemów
W ogóle Stemmy to jest coś takiego, że możemy sobie utwór dzielić na kilka części, że jest wokal, możemy sobie wyciąć wokal, możemy sobie wyciąć bas i zostawić instrumenty, albo nie wiem, wokal i bas i zostawić sobie same hi-haty na przykład w traku. No i teraz, jeżeli miałbym włączoną tą opcję,
to po każdym załadowaniu traka na dek, jakby przygotowywałby mi osobno jeszcze tą analizę właśnie tego danego traka pod kątem, pod kątem tych, tych stemów, tych, tych części. Bo Anusz Widelec chciałby się jej użyć. Tak, no ja akurat wolę sobie to zrobić ręcznie, nie chcę, żeby po prostu nadmiernie obciążać komputera.
No, co prawda nie narzekam na sprzęt, ale po co marnować zasoby, jak i tak rzadko się tego używa?
No właśnie, Pitch Quality. I tutaj od razu mówię, że tutaj najlepiej ustawić sobie najwyższą wartość, ponieważ Pitch Quality równa się również temu, że jeżeli włączymy sobie Master Tempo, to ten algorytm Master Tempo będzie po prostu mniej zdegradował track w przypadku, gdy go mocno przyspieszymy. I 4 to jest akurat najwyższa wartość.
Zresztą jak głosi pomoc. No właśnie. Czyli jakby wybierz jakość algorytmu do przetwarzania w trakcie scratchowania, w trakcie master tempo, w trakcie pitchowania, bo też właśnie się tego tyczy.
No tu też sobie ustawiamy na najwyższą wartość, domyślnie tam jest chyba 9, to musimy zmienić na 30.
Ja to akurat mam włączone, bo mam dosyć mocny sprzęt, więc ja sobie mogę na to pozwolić, ale w większości przypadków lepiej to wyłączyć. Chodzi o to, że jeżeli będziemy stali na jakimś trucku, to on automatycznie będzie go analizował pod kątem BPM-ów. Tu już są ustawienia mikrofonu, na ile ma wyciszać mikrofon.
Jak widzimy, mamy tu bardzo dużo ustawień. No i chyba tyle. To mamy pierwsze pytanie w międzyczasie, które się pojawiło. Ania do nas napisała. Dobry wieczór. Jak ustawić w tym programie słuchawki i podsłuch? Pozdrawiam.
Znaczy tak, to zależy czego ty używasz, bo jeżeli na przykład nie masz zewnętrznego kontrolera, to radziłbym tobie na przykład ustawić, zresztą właśnie, bo będziemy teraz w ogóle pokazywać kolejną rzecz. A propos to ci pokażę. I to jest kolejne narzędzie,
W wirtualu to jest jakby część ustawień, ale tu jest zrobione osobne narzędzie, gdzie po prostu ustawiamy sobie karty dźwiękowe. No właśnie.
Master, czyli urządzenie, na które wirtual będzie przekazywał dźwięk główny, czyli jakby to, co leci gdzieś tam do słuchacza, to co ma lecieć jakby na zewnątrz. No właśnie. I teraz chodzi o to, że musimy sobie ustawić słuchawki. Słuchawkami paradoksalnie musi być nasza główna karta dźwiękowa w komputerze. Dlaczego?
Ponieważ w wirtualu, później już na etapie jakby odpalenia aplikacji, możemy sobie master z poziomu programu przekierować na słuchawki. I nie musimy wtedy po prostu kombinować z ustawieniem dodatkowych kart dźwiękowych. Wystarczy, że jak wybierzemy w ramach słuchawek naszą główną kartę dźwiękową i potem sobie po prostu w oknie Virtual DJ’a literką H to ustawimy. No a dobra, o co chodzi w tym oknie?
Mamy… Master. No właśnie. I teraz, jeżeli ja bym sobie tutaj kliknął Enter… No i tu mamy różne…
No i jeżeli jakieś urządzenie po prostu będziemy chcieli zatwierdzić, no to naciskamy sobie Enter. Tutaj zostawiamy zazwyczaj kanały 1 i 2. I teraz, jeżeli na przykład chcemy, bo możemy mieć w ogóle w tym programie kilka konfiguracji audio,
Jeżeli byśmy mieli taką potrzebę, to możemy sobie różne dowoli te konfiguracje tworzyć i między nimi się przełączać. Jeżeli chcemy sobie stworzyć na przykład nową konfigurację teraz, to wciskamy sobie
To był Ctrl N czy N? Zaraz się dowiemy z Helpu. No dobra. I teraz załóżmy chcemy stworzyć nową konfigurację. No dobra. Tyflo podcast na przykład.
I teraz, jeżeli mamy czystą konfigurację bez niczego,
Bo domyślnie przy pierwszym uruchomieniu właśnie tak jest. Ja niestety już mam jakieś tam, znaczy niestety, ja już mam jakieś tam ustawienia tego Virtuala zapisane, no bo wiadomo, korzystam, więc u mnie to były jakieś urządzenia. Ale jeżeli teraz chcemy sobie skonfigurować od podstaw naszego Virtuala, jeśli chodzi o audio, naciskamy sobie A.
No właśnie, no i tu możemy sobie wybrać jakiego typu urządzenie chcemy dodać. Czy master, czy headphones, czy mic. Możemy sobie nawet osobne karty dla danego deka poustawiać. No jak widać jest tutaj mnóstwo opcji. I teraz sobie klikamy na master.
Select Audio DVC, Note, IFO UHAF Master, czyli to urządzenie, które jakby przekazuje nam ten dźwięk na zewnątrz. Czyli z wszystkich deków, z samplera. Tak, dokładnie. Generalnie z wszystkich urządzeń, które nie są pod słuchem.
No i my sobie tutaj… No dobra, mamy master, no ale nie mamy odsłuchu, a odsłuch jest jakby tutaj kluczowy.
Selec, V, D, J, S, O, U, R, C, D, V, C, T, O, U, S, E. Press, F, J, D, N, A, T, I, F, O, M, A, S, T, R, H, H, O, N, S. Headphones. Selec, audio. Tutaj tak jak już mówiłem do Ani chyba, tak, do Ani. Tak jest. Żeby sobie po prostu wybrała jako słuchawki swoją główną kartę dźwiękową, której zazwyczaj używa w komputerze, o ile nie ma urządzenia zewnętrznego typu kontroler. Spra, line, jeden, spra, dwa, dwa, E, A, su, su, line, dwa, line, line, as, dwa, dwa, sp, line, H, H, H, O, N, S, R, A, T, R,
No i co, mamy master. Mamy już headphones, ale nie mamy… Mike. Tutaj wybieramy, jak sama nazwa wskazuje mikrofon.
Mamy master, mamy słuchawki, mamy mikrofon. No i teraz możemy sobie taką konfigurację zapisać. Naciskamy escape i nam się pyta czy chcemy to zapisać. Dobra, na razie sobie to…
Ominiemy. No dobra, i teraz chcemy się przełączyć. Chcemy np. wybrać poprzednią konfigurację audio, gdzie mieliśmy, załóżmy, te inne urządzenia ustawione.
I naciskamy sobie C. I wybieramy sobie naszą konfigurację. No i teraz jeżeli odpalilibyśmy VDJ-a, to po prostu on nam wystartuje z tą audio konfiguracją. Można sobie tutaj mnóstwo tych profili utworzyć. Dowolnie jak chcemy, możemy sobie to wszystko ładnie poustawiać.
A jak to jest, jeżeli chodzi o system audio, to generalnie wszystko na ASIO działa, czy tu się też to wybiera w jakiś sposób? No i teraz tak, bo właśnie jest problem tego typu, że w tym audio konfiguratorze
Chociaż ja się jeszcze upewnię. Ale załóżmy chcę zmienić master i chyba urządzenia ASIO będą widziane osobno. Master załóżmy. Tak, ASIO jest widziane też jako urządzenie.
I wtedy wybieramy tam sobie ewentualnie kanały, z których chcemy korzystać. Dokładnie. Nie chcę mieć podwójnie dźwięku.
Pytam o to w tym kontekście, no bo jeżeli coś nam korzysta z ASIO, jeżeli coś wspiera ten system, to chyba najlepiej to wybrać, tak? Bo wtedy będziemy mieli jak najmniejsze opóźnienia, czy uważasz inaczej? No tak, znaczy nie, no jeżeli mamy karty, jeżeli mamy kontroler, jeżeli miksujemy na przykład z karty dźwiękowej wbudowanej w kontrolerze, to jak najbardziej. Jeżeli na przykład, ja to robię też inaczej ze względu na to, że po prostu
Wygodniej mi jest grać z mojej głównej karty dźwiękowej, no bo i tak mój kontroler ma kiepską tą kartę dźwiękową, więc wolę sobie grać z mojej domyślnej karty wbudowanej w system.
Z tym, że to idzie po Wasapi i te opóźnienia naprawdę nie są duże, więc tutaj akurat o to byłbym bardzo spokojny. Ale tak, jeżeli mamy Ezio, to wybieramy Ezio i sobie to ustawiamy. Okej. No i co teraz? No dobrze, to co mamy dalej? Czy jeszcze ustawienia, czy odpalamy już tego Virtual DJ-a?
Czy mogę jeszcze pokazać na przykład, mogę na przykład jeszcze pokazać okno edytor sampli, bo to jest podobnie rozwiązanie.
No właśnie, to jest naprawdę podobnie wyglądające okienko, tu też mamy A do dodawania banków i tak dalej, i tak dalej. No i teraz, szanowne państwo, chodzi o to, że można robić tak zwane banki sampli, nie wiem, na przykład w jednym
W banku sampli będziemy mieli wszystkie sample z naszego szanownego redaktora. W drugim banku sampli możemy mieć dżingle do, nie wiem, tyfloradia, z trzeciego do innego radia, z czwartego jakieś inne dźwięki. No i na przykład ja mam tutaj sobie zrobionych kilka banków.
Tylko teraz tak, jeżeli chcemy zarządzać danym bankiem, musimy sobie go najpierw otworzyć. Naciskamy w tym celu klawisz O. Select sample bank to open. Lista. Audio FX. Audio FX. Piękna audycja. Famous. Instruments. Ludzkie reakcje. Mariusz. Mietek. Recordings bank. Skydark. Szkolna. Tile. Video Amstrad. Więzień. Wojciesek. Zwierzę. Audio FX. Audycja. Otworzymy sobie bank audycja. Sample bank editor. Press F1 at any time for help. Lista.
No i tu mamy wszystkie sample. No i tu mamy po prostu listę tych sample. I teraz jeżeli chciałbym dodać coś do tego banku, to klikamy sobie literkę A.
I tu mamy standardowe takie okno systemowe. Jeżeli wybierzemy plik, on się doda na koniec listy. I teraz ważna rzecz. Każdy jakby sample, przynajmniej jeśli chodzi o klawiaturę, każdy jakby banki, co są banki, ale sample też są podzielone na pady. W każdym padzie mamy po 8 sampli.
I teraz, tu mamy na przykład w tym banku audycja, mamy w sumie 13 sampli, czyli mamy tak naprawdę użyte dwa banki, bo w każdym banku jest po 8, dwa pady, bo w każdym banku jest, tfu, w każdym padzie jest po 8 sampli.
I po prostu z poziomu Virtual DJ’a możemy się przełączać między tymi padami jak i między bankami. To jest wszystko dostępne. Niektóre kontrolery też domyślnie mają przełączanie się między bankami i padami. Można sobie też to oczywiście zmapować, ale to już jest wyższa szkoła jazdy.
No, także tak to mniej więcej wygląda. Możemy sobie stworzyć na przykład… No i tutaj sobie na przykład wpisujemy… Oj, a czemu on mi tutaj…
On jakby stworzył bank na podstawie tego poprzedniego, który miał się otwarty. Tak, ale dziwne, tak kiedyś nie było. On tworzył pusty bank, ale śmiesznie. No dobra, a jak ja mam to teraz usunąć?
No dobra, czyli akurat banki musimy sobie manualnie usuwać, ale to jest wszystko w dokumentach, virtual folder, virtual dj i tam jest po prostu folder samples i każdy bank to jest jakby folder.
Okej. No. No to co, może odpalę tego Virtual DJ-a i teraz pokażę jak główny interfejs, o co tu tak naprawdę chodzi. No dokładnie. Wciśnięty. Starting Virtual DJ. Trasevite. Mam nadzieję, że nie wybuchnie. Nieznane. Sonnectecto Virtual DJ. Usynpraccesskeskeboardlayout. Songslist. Sontains2001tracks. Audio. I just video. No dobra. Działa. Zaczęło gadać. Zaczęło gadać.
I teraz generalnie tak, jakby ten cały program mamy podzielonych na kilka sekcji, do których są różne skróty. Mamy na przykład osobny skrót do przeglądarki, gdzie mamy niektóre komendy wyszczególnione, niektóre klawisze dla przeglądarki, które normalnie też są używane w innych sekcjach. Oczywiście niezależnie od jakiej sekcji dalej możemy przeglądać te pliki.
Natomiast jeżeli chcemy na przykład poruszać się page up i page down po liście, no to już musimy sobie nacisnąć. No i teraz cała jakby klawiatura jest używana dla przeglądarki plików. No i teraz tak. Chodzimy sobie po drzewku. Jesteśmy przy jakichś filtrach. Załóżmy, że chcemy sobie załadować coś, jakiś folder z dysku.
I tutaj musimy dać Enter, żeby jakby rozwinąć podfoldery. I teraz mamy folder level 1, muzyka, wideo, drives. Nałóżmy, że drives, bo chcemy z dysku. Folder level 2, os, c, dane, d. I tutaj znowu Enter. Folder level 3, a, p, j, r, a, t, a, u, c, d, d, d, f, f, f, f, f, f, f, f, f, f, f, f, f, f, f, f, f, f, f, f, f, f, f, f, f, f, f, f, f, f, f, f, f, f, f, f, f, f, f, f, f, f, f, f, f, f, f, f, f, f, f, f, f, f, f, f, f, f, f, f, f, f, f, f,
No i mamy muzykę. I teraz, jeżeli chcemy sobie w tej muzyce przeglądać pliki z konkretnego folderu, no to rozwijamy sobie to Enterem, ale jeżeli chcemy wyświetlić wszystkie pliki, albo na razie tylko te pliki, które są w folderze muzyka, bo bez recursa tylko te się wyświetlą, naciskamy strzałkę w prawo. No właśnie, no i tu mamy całą liczbę plików.
No ale przecież nie będziemy przeglądać tysiące… Dziewiętnastu tysięcy plików. Dokładnie. Tylko na przykład możemy sobie… Najpierw zrobimy, żeby widział nam wszystkie pliki. I tutaj przydaje się… Pamiętam, jak to się fachowo nazywa. W każdym razie, wstajemy sobie na folder.
Muzyka. I teraz naciskamy sobie Ctrl Alt E. To są tak zwane opcje folderu. I naciskamy to do momentu, aż nie usłyszymy opcji… Unknown status of unactive browser tasks. Add folder to favorite folders. Jump back to last folder. Used his after using genius.dj to return to the previous folder. Remove previously added favorite folder. His will not remove the folder from your computer. Only from the list. Hit the folder. Recurse folder. No właśnie. I teraz, żeby potwierdzić operację, naciskamy sobie E. Recurse folder. All files in his folder and subfolders not shown in songs list.
No i tam się robi. Control Alt Spatium, możemy sobie sprawdzić postęp. Browseem slash stan 24 slash 33. No i co się w tym momencie dzieje? Bo to jest jakiś skan. Czy ten skan to oznacza, że on sobie jeszcze jakoś dodatkowo te pliki przygotowuje? Znaczy on może tam chyba tagować, ale nie. On na tym etapie po prostu wszystkie pliki sobie dodaje do bazy wyszukiwania, żeby po prostu to było w bazie wyszukiwania i tak dalej.
OK, czyli on na tym etapie nie robi jakiejś analizy jeszcze tych utworów, tak? Nie, nie. Analizę to możemy sobie mu zrobić osobno. Analiza to jest długi proces. Oczywiście analizę też robi Virtual DJ, jeżeli załadujemy jakiś track na dany deck. To jakby się dzieje z automatu. Jasne. No. Ale teraz na przykład, no nie wiem, jeżeli zrobię sobie, nacisnę F. Enter informacjon to search for.
Piszemy, załóżmy, nie wiem, coś znanego. Dobra, niech będzie z ketmem. Naciśniemy sobie strzałkę w dół. No i teraz jeżeli na przykład naciśniemy sobie na kontrolerze… No i widzimy, już jest załadowany na pierwszy dek.
Teraz robimy sobie jedną rzecz. No właśnie. I teraz słyszymy zarówno master, jak i to, co nam idzie w słuchawkach. No i teraz załóżmy, nie wiem, mogę odpalać? Odpalaj. No dobra, i teraz… Teraz słyszymy piosenkę.
Jest fejder mniej więcej skręcony tak na połowę, ale teraz jak włączę PFL, to będę słyszał… E, dobra, dobra, mój błąd. Nie ta karta dźwiękowa. Ale całkiem to słychać powiem ci tu wszystko, więc nie ma problemu.
No tak, tylko po prostu wybrałem sobie złą kartę dźwiękową. Zaraz to na szybko zmienię. No właśnie. I teraz możemy to dopiero…
Aha, dobra. Wciśnięty. To jest ten problem, że nie można tego w locie… Dziwne to było. No dobra. I teraz.
Bo jakby o co mi chodzi, jeżeli mamy ustawione, jeżeli mamy ustawione sobie na ten, na dany dek, odsłuch na tą naszą główną kartę dźwiękową, to jakby możemy sobie
Jeżeli mamy wyłączony PFL, to słyszymy tak. Specjalnie skręcę fader. I teraz włączam PFL. I słyszymy teraz, w kim momencie masz ten zesłuchany, ten dźwięk zesłuchawek. Tylko problem w tym, że praktycznie teraz nie słychać ciebie. Aha.
W każdym razie, chodzi o to, że teraz na przykład, ściszyłem całkiem fader, teraz ściszam fader, jak włączę PFL, to będę miał i tak, mimo tego, że jest ściszony fader, dźwięk ze słuchawek. Chodzi o to, że teraz to,
Tego normalnie nie słychać u ludzi na masterze, czyli na tym drugim urządzeniu, które ustawiliśmy sobie na master. To słyszę tylko ja i dzięki temu mogę sobie na przykład zrobić przejście, no wiadomo, dostosować punkty cue, czy coś takiego. No coś po prostu z tym utworem zrobić.
No. Mogę na przykład pokazać jak w ogóle skonstruować takie przejście. Muszę sobie w ogóle jedną rzecz wyłączyć, bo zapomniałem o… A to taka sprawa techniczna.
Zróbmy na szybko. No i cóż, możemy sobie teraz na przykład…
Tylko zrobimy jeszcze jedną rzecz, przyciszymy sobie master volume tutaj przede wszystkim. O, przyciszymy trochę dźwięk zasłuchawek. Żeby było to jakoś, żeby ślisie przebijał przez ten dźwięk.
O, może tak. Będzie? No, słychać się jakoś. Dobra, to najważniejsze. 8% LOWER. LOWER. DECK 1 FILTER. WIĘKSZY PART FILTER. Dobra, czyli tak. Ładujemy sobie, może pokażę jak w ogóle powinno się zrobić przejście, bo o tym to jeszcze chyba nie mówiłem. No, na pewno nie w dzisiejszej audycji. Mamy jakieś pytania?
Wiesz co, sprawdzę, ale przed chwilą jak zerkałem, to niczego więcej nie było. Dobra, załadujmy sobie w ogóle jakiś drugi trakt. Enter information to search for. Załóżmy, no coś znanego, powiedzmy z mojego podwórka. Chyba, że masz jakąś propozycję. Audio. Nie, to zdaje się na ciebie. Audio. Demo. Audio. Audio. Audio. Audio. Audio. Audio. Ale mamy pytania. Mamy pytania.
O, to może najpierw odpowiem na pytania, a później się zabierzemy za praktykę. Dobra, tu mamy dwie wypowiedzi od słuchacza, który się podpisuje Zenuś. Witajcie, usłyszałem, że MalMuzik pobierany w trakcie audycji ma dzisiejszą wersję, a więc…
Błąd z automatycznym pobieraniem lub midi został przed chwilą naprawiony i teraz podczas pierwszego uruchomienia sam zaproponuje pobranie, zainstalowanie oraz skonfiguruje właściwy, wirtualny port midi. I Zenuś jeszcze jedną rzecz tu do nas pisze. PS pozdrawiam DJa Graco, który znalazł Malmusica jako pierwszy. No nie wiem czy jako pierwszy, ale niech będzie.
No, ja już grałem z tego, już chyba od 2020 roku gdzieś tam zaczynałem testy. A to fajnie wiedzieć, co do tego, co do tego LoopMidi, no, nie sprawdzałem, szczerze mówiąc, jaką wersję pobieram, po prostu pobrałem ze strony najnowszą wersję rano, to jeszcze nie działało, jak sobie testowałem, no, fajnie, fajnie wiedzieć, czyli…
Jeżeli faktycznie działa, no to wystarczy, że zainstalujecie Malmusica, a o resztę po prostu program się wszystko zapyta i poprowadzi was za rączkę. No. I więcej na razie żadnych wypowiedzi nie mamy. No to co? To polecimy sobie z jakimś przejściem. Tak jest. Jeszcze przyciszyć trochę? Wiesz co, wydaje mi się, że odrobinkę możesz. O, może teraz? Teraz będzie okej.
No dobra. No i teraz tak. Pierwszy deck, Scatman, drugi deck, c-bool House Baby. Ja sobie to odtwarzam. Fader w dół na drugim decku. I pierwsze co robimy, sprawdzamy czy punkt Q nam się zgadza, naciskając sobie klawisz stop na kontrolerze albo też Q.
Czy po prostu musi być tak, że kiedy naciskasz ten przycisk Q, to od razu zaczyna grać i jest to pierwsze uderzenie, tak? Nie musi, ale to jest wygodne. Jasne. Dobra, przyspieszymy sobie trochę. I teraz spróbujemy sobie
dopasować tempo. Tego normalnie publika nie słyszy. Dobra, chyba mamy. I teraz to jest jeszcze na odsłuchu.
O, ale widzę, że mi się zgrywa i chyba będzie fajny moment na przejście, więc wyłączam podsłuch. I uwaga, fader w górę. O, chyba siądzie.
Zły przycisk. Chciałem zrobić fader echo. Nie wyszło. Ale przejście wyszło. Tak. No i co? Możemy sobie podkręcić efektami. No, także tak to mniej więcej wygląda. Jakbyście mieli pytania, to śmiało.
Właśnie, możemy teraz na przykład pobawić się samplami. Jakby nam się nudziło. I teraz tak, od jedynki do ósemki włączamy sobie sample. Od jedynki do ósemki, w sensie po prostu klawiszami? Klawisze nad kuwerty.
i teraz CTRL 0 i ALT 0 przełączają nas w poprzedni następny bank a ALT
Sampler bank Wojciech, wizienie, H3 samples. A Alt 9 i Control 9 przełączają nas między tymi, między padami. I tu mam taki bank, gdzie mam… Sampler bank Wojciech, zwierzyniec, audycja, audio, audycja. I tu mamy na przykład… Sample pass 25, sample pass 1 to 8, selekcent. Czego stoisz na torach? Czego stoisz na torach? No, tak brzmi lepiej. No dobra, i tu mamy 8 sampli, ale jeżeli przełączymy się na bank numer…
No to tu mamy inne sample. No. Dalej. Dobra, może jeszcze jedno przejście. Właśnie, zobacz, czy tuba, czy YouTube’a nie wywaliła, bo to, kurde… Nie powinna. Dobra, zagramy sobie jeszcze coś znanego.
Z gatunku hands up, moi drodzy, teflopodcast. A nie jednak niestety. Uuu, przepraszam. Chociaż… Nie wywaliło.
No i bardzo dobrze, no to zrobimy przejście jeszcze jedno. Co ty na to? No to zróbmy. Enter informacjom to zarchwum.
Znowu naciskamy F, szukamy sobie tracka. Właśnie, jeżeli mamy kilka wersji kawałka danego, to możemy sobie na szybko w browserze nacisnąć Ctrl Alt P i wtedy na słuchawki zostanie nam przekierowany…
Czyli na szybko możemy sobie odsłuchać, co to w ogóle jest. I wtedy co? Za każdym razem, kiedy będziemy strzałką poświetlać, to będzie grał następny utwór, tak? Tak. Ale teraz, uwaga, jest mało czasu do przejścia. Ktoś zamówił utwór i co? I z pomocą przychodzi nam klawisz sync, naciskami klawisz sync na kontrolerze. I tylko na szybkości sobie podsłuchujemy, wyrównujemy jogiem.
Dobra, mamy wyrównane, wyłączamy i szybko fader do góry. Kurde, niewygodne pozycja do miksowania. Mam tu niestety kontroler na kolanach, z pewnych względów.
Dokładnie. I backspin na koniec plus echo. Okej, to za to nas YouTube może zaraz tu już rzeczywiście za ten wokal, więc może zrobimy stop. O właśnie. No, także…
Trochę chaotycznie, ale myślę, że pokazałem… No tak, no problem jest generalnie taki, że tu musielibyśmy wchodzić w zdecydowanie więcej muzyki, do której różni twórcy mają prawa autorskie. I tu po prostu, no…
więcej niespecjalnie damy radę pokazać jeżeli chodzi o odtwarzanie tej muzyki. Natomiast pytanie co do interfejsu samego programu, co jeszcze warto o nim wiedzieć, co warto tu sobie, no nie wiem, z czego skorzystać jeszcze dodatkowo.
No co, możemy na przykład, jeżeli tak jak ja na przykład domyślnie nie mam ustawień parametrów dla efektów, w ogóle fajną opcją w wirtualu są pady. Mamy szybki dostęp do różnych opcji, na przykład do loopów, do scratchbanku tak zwanego, do ustawienia parametrów efektów, to może pokażę te parametry efektów. Ok. Naciskamy sobie Shift W, żeby zmienić sekcję.
właśnie number row set to pads i teraz cały blok nad klawiszami kuwerty służy do sterowania tymi padami i teraz tak myślnik i kontrol równa się służy nam do zmiany tych padów możemy też oczywiście o czym nie wspomniałem zrobić sobie tak samo jak quick select samples zrobić sobie od alt shift 1 do alt shift tam chyba 8 quick select pads
Deck 1, Malmusik, Stems FX. Malmusik. Malmusik sampler. Stems FX. Stems 2.0. O właśnie, Stems 2.0. Może ja to pokażę, bo to też jest bardzo ciekawa opcja. I teraz tak, jeżeli na przykład nie wiemy, co dany pad nam robi, możemy sobie nacisnąć 0. I teraz tak, dla lewego decka od Control 1 do Control
w każdym razie maksymalnie do CTRL 8 mamy sterowanie tymi padami
Samą dwójką zmieniamy sobie też, tak jak w przypadku sampli, czy ma być od 1 do 8, czy od 9 do 16. Pad PAGE BANKSET to pad z 9 do 16. Pad PAGE BANKSET to pad z 1 do 8. Czym w tym momencie są te pady? Bo trochę tu mam wrażenie, że się… No przynajmniej ja nie do końca to rozumiem. Chodzi o te klawisze po prostu na kontrolerze? Że tu sobie zmieniamy ich działanie? Czy o coś jeszcze?
Znaczy, teoretycznie można sobie te pady przypisać do kontrolera i wtedy możemy sobie tym sterować też z poziomu kontrolera, ale w samym wirtualu pady to jest nic innego jak po prostu szybkie sterowanie niektórymi funkcjami. Okej.
Czyli tak jak np. ja sobie teraz przełączam się między tymi kategoriami padów i np. mogę sobie… I tu mamy różne po prostu takie szybkie jakby rzeczy do zrobienia, dodatkowe funkcje. Chciałem te schemy pokazać. Zobaczymy w ogóle, czy mam przygotowane to.
Echo, dobra może… Co by tu puścić takiego żeby… Żeby kurde ta YouTube’a się nie przyczepiła. Dobra niech będzie ten c-bool może, może, może się uda. Jeszcze go sobie przyspieszymy trochę. O, przewiniemy go.
Dobra, i teraz zobaczmy tylko, czy mam spreparowane dla tego kawałka stemy. Aha, dobra. A, dobra. Nie mam tutaj dla tego traka przygotowanego stemsu, więc teraz to zrobimy szybko. To może powiedz od razu, jak to zrobić. No właśnie, no. Ja teraz sobie szukam traka.
No dobra, jesteśmy sobie na tym tracku i teraz znowu przydaje nam się skrót Ctrl Alt E.
Musimy sobie przygotować analizę części tego utworu. No jak to nacisnę? Czyli to tak dłużej. To tak dłużej, tak, no bo to już są te nowe stemy i on sobie musi troszkę
Zresztą słychać, że troszeczkę gdzieś tam chyba ci się intensywni komputer. No tak, no dokładnie.
No trochę to niestety potrwa. No mówię, to już jest bardziej na zasadzie, o, chcę sobie zrobić mashup, nie? Biorę jakieś dwie piosenki, podkład z jednej, wokal z drugiej, analizuję te piosenki. I można to potem na żywo miksować w ten sposób, że podkład jest właśnie z jednej, wokal jest z drugiej, a Virtual DJ jeszcze zadba, albo my o to zadbamy, żeby to wszystko ze sobą się jakoś tam zgrywało, tak? Tempem na przykład. Dokładnie, no.
Wiadomo, mógłbym sobie, muszę kiedyś to zrobić w końcu, żeby całą bibliotekę pod tym kątem przeanalizowało, choć będzie to trwało wieki. Mamy jakieś pytania? Myślałem, że to krócej mi zajmie.
Ten moment nie, przynajmniej tu na naszym panelu kontaktowym nic się nie pojawiło. Jeszcze zerknę na naszego Facebooka, bo tu nie sprawdzałem, szczerze mówiąc. Ale nie, na Facebooku nic. Na YouTubie jeszcze zobaczmy. O, jest.
Jest, jest, jest, jest, jest coś od, na YouTubie. Pozdrów Mazowsze! I Robert też do nas pisze, że pozdrawia.
O, no to pozdrawiamy Mazowsze i pozdrawiamy Roberta jak najbardziej. I tu Corazon pozdrawia Mazowsze. Właśnie, no to pozdrawiamy od Corazona oczywiście całe Mazowsze. No wiecie, ja tu widzę tak trochę imprezowo się zaczynało robić, pozdrowienia jakieś. Może ktoś myślał, że live’a na YouTubie jakiegoś tutaj kurde muzycznego. No właśnie, no ale nie, to niestety tego zrobić nie damy rady.
Ale jesteśmy już prawie w połowie. Trochę to trwa. No to tak może jeszcze takie moje pytanie w międzyczasie, to sobie o tym chwilę porozmawiajmy, bo to może być takie pytanie, które zadawać sobie będą szczególnie ci, którzy będą myśleć o rozpoczęciu swojej zabawy z Virtual DJ-em.
w momencie, kiedy na ten moment nie mam kontrolera, a za licencję będę musiał jednak trochę zapłacić, no bo to kosztuje jednak swoje, to teraz czy na samej klawiaturze to się w ogóle da z tym pracować, czy jednak ten kontroler byłby niezbędny? To znaczy tak, z mojej perspektywy kontroler byłby niezbędny, ale z perspektywy inaczej. Domyślna mapka, mal muzyka jakby
Wszystko niby jest, jest crossfader, wszystko można tak naprawdę obsłużyć poza ekwalizacją. I to już jakby w moim odczuciu wyklucza w ogóle jakby całą przyjemność z tego miksowania. Natomiast jest jakaś druga mapka, to się chyba nazywało Blue Fox, coś tam, keyboard. To jest dostępne w tym file repository, o którym mówiłem w menu.
więc jakby ktoś chciał się tym bawić i w tym Blue Foxie z tego co ja kojarzę bo ja tak przyznam się szczerze tej mapki jakoś nie miałem nigdy potrzeby testować ale tam chyba jest jakieś w ogóle są skróty przypisane do EQ a jeśli chodzi o w ogóle mapkę Malmusica to żeby tak na dobry początek żeby sobie w ogóle zacząć poćwiczyć polecam w ogóle przejrzeć całą sekcję Keyboard Command w menu pomoc tam jest po prostu wszystko
ładnie napisane, co do czego. Natomiast tych skrótów jest bardzo, bardzo dużo. Tak, tak, no niestety. No swoje trzeba odsiedzieć i po prostu nad tą listą pouczyć się tego, albo najzwyczajniej w świecie, no przez praktykę, tak, bo też bez sensu uczyć się wszystkiego na pamięć, lepiej chyba sobie najzwyczajniej w świecie zacząć grać, no i
Te najpotrzebniejsze skróty przyjdą nam z czasem. No dokładnie. Będziemy je zapamiętywać. O, chyba się już zrobiło. No to sprawdź status. O, chyba jest. Ale czemu to, a nie tamto? Ja chciałam dla tego deka, bo tu na tym drugim deku mamy…
Tak, tu mamy ten kawałek. I teraz tak. Przewiniemy sobie. No i załóżmy, jak teraz sobie… I chcę wyciąć wokal. Jak widać, to robi w czasie rzeczywistym. Niech będzie jakiś bas.
Jest wokal, naciskam Alt-1. Trochę się gotuje, ale na imprezie kto to zauważy. No właśnie. Teraz sobie wytniemy wszystko poza wokalem. No to jest inna sprawa, że to jest słaba mp3-ka niestety. Ale z tym wokalem to sobie ładnie poradził nawet.
No i można sobie tym żonglować. Zaraz spróbujemy wyciąć tą resztę, jak to będzie brzmiało. O, teraz wycięliśmy całą melodię. A teraz wokal i melodię. Nie mamy sam baz. Tak.
No działa to lepiej niż we wcześniejszych stemach. No to sobie gra tylko oczywiście…
I na kontrolerze tak naprawdę, jeżeli byśmy chcieli, to możemy tym zastąpić korektor, tak jak mówiłeś na samym początku, tak? No dokładnie. I to będzie działało w ten sposób. Tylko wiadomo, musimy mieć jakby przeanalizowaną tą bibliotekę muzyczną pod kątem tych stemów. Bo się nagle może okazać, że nam piosenki zabraknie, jak będziemy chcieli to analizować na żywo. No właśnie. Mówię, ja tego głównie używam gdzieś tam, jak czasami jakiś mashup zrobię, czy coś.
Chciałem tu nawet zaprezentować, ale myślę, że nie ma sensu kusić losu ze względu właśnie na YouTube, ale no wiadomo mniej więcej o co chodzi. Dokładnie. No to okej, to w takim razie, tak powoli zbliżając się myślę do podsumowania tej naszej dzisiejszej audycji, to chciałbym zapytać, czy jest coś, bo wspominaliśmy, że większość rzeczy z tym Virtual DJ-em jesteśmy w stanie za pomocą tego Malmusica zrobić.
Natomiast, czy są takie rzeczy, które są z perspektywy DJ-a istotne, ale jednak my tego nie zrobimy? Albo będziemy mieli z tym kłopot? To znaczy tak…
Dla mnie taką najistotniejszą rzeczą to jest prosty dostęp do mapowania kontrolera. Owszem, Zenuś tu zaraz powie, że no ale zaraz, jak to, przecież można sobie plik edytować. Jest XML. Owszem, można. Tylko dla każdego kontrolera
po pierwsze to jest więcej roboty, po drugie dla każdego kontrolera jakby nazwy przycisków są różne. Na przykład u mnie, ja mam to szczęście, że u mnie jest normalnie play to play, stop to stop, ale chyba w Reloop Mixturze było tak, że jak chciałem sobie coś zmienić, jakąś mapkę, no to tam był KB1 równa się tam play slash pauza. No i dobra, który to jest KB1, bo ja nie wiem.
czy tam nie wiem, czy tam jakieś inne, no wiadomo, play slash pauza to się domyślimy, ale jeżeli będzie, przyjdzie nam mapować jakiś niezamapowany do tej pory przycisk, no to poza tym to też trzeba znać składnie tych poleceń, a na przykład w Macu,
W DJ-u na maku było tak, że tam po prostu wystarczyło pokręcić gałą i kursor nawet, sam kursor nam się ustawiał na konkretnym klawiszu i wystarczyło wtedy rozwinąć ten pop-up button i takie menu się wysuwało i po prostu wybierało się, do czego ten klawisz ma służyć. Jakby tego mi najbardziej brakuje.
Poza tym ta składnia XML to też nie jest taka do końca przyjazna dla nas, bo tam trzeba pamiętać o tych otwierających, zamykających znacznikach. Jak nam coś gdzieś umknie, jak opuścimy jakiś znaczek, to już potrafi ta cała konfiguracja przestać działać, a my się wtedy zastanawiamy co poszło nie tak i to jest analiza tak naprawdę pliku tekstowego z wieloma linijkami de facto znak po znaku.
Dokładnie, jest w tym trochę roboty, ale znam takich osobiście, którzy się tak bawią. Myślę, że jak będę miał nowy kontroler, to też się w ten sposób pobawię. Teraz na szczęście nie muszę. Teoretycznie bym musiał, bo brakuje mi kilku rzeczy tutaj, ale to już takie…
pierdołych, bez których można się obejść. Poza tym mówię, wszystko jest oskryptowione, wszystko jest jakby oskrutowane, można włączać, wyłączać mikrofon, włączać, wyłączać nadawanie na żywo, ustawiać to nadawanie.
Mówię, ten program jeszcze ma jakieś takie problemy wieku dziecięcego, typu nie wiem, ustawiamy sobie w nadawaniu jakieś parametry typu nazwa użytkownika, port i tam hasło załóżmy i jeżeli chcemy już wpisać serwer, to ta wartość nam się nie zapisze, musimy zapisać plik, zamknąć konfigurator, otworzyć go na nowo i już te wszystkie trzy opcje będą zapisane i możemy następne trzy opcje zapisać, bo jest jakiś bug. Też to trzeba swoją drogą zgłosić.
No przynajmniej u mnie tak to działa. Ale tu widać, że cały czas to narzędzie jest rozwijane. Zresztą Virtual DJ też jest programem, który jest aktualizowany i twórcy tam cały czas dodają jakieś nowe funkcje. Dokładnie, dokładnie. No już jest wersja 2024 chyba od marca.
coś, coś takiego, no naprawdę, no idzie to, idzie to prężnie, zresztą sam Virtual DJ to już jest program z ponad 20-letnim stażem. Więc rzeczywiście, no, no to po prostu działa, tak? Jeżeli ktoś ma ochotę popróbować swoich sił, to jak najbardziej jest narzędzie, narzędzie pod Windowsa, no bo kiedyś to tak naprawdę, no na Macu przede wszystkim ten DJ. Jeszcze mamy pod Windowsem coś takiego,
Co się nazywa ten Mixx, tak? Który też jakoś tam działa. Tak, dokładnie. I to jest darmowe? To jest darmowe, no ale niestety Virtual DJ Amixx, no to nie wiem, nie wiem do czego tu przyrównać. To tak jakbym korzystał z Chromebooka do miksowania muzyki i przyrównał to do jakiegoś dobrego peceta za kilka tysięcy złotych. Mhm.
No Virtual DJ naprawdę nie ma sobie równych, bo w mixie, żeby w ogóle zacząć myśleć o jakimkolwiek wygodnym zarządzaniu biblioteką, to musimy tą bibliotekę przeskanować, musimy sobie pododawać, to też trwa, ten program to jest w interfejs Qt, więc to…
Oczywiście są dobrze napisane aplikacje w Qt, ale to się muli ten interfejs, jak on coś większego robi. No nie. Zresztą tam domyślnie nie ma efektów przypisanych. Trzeba też kombinować. Nie. Virtual DJ może trochę brzmie fanatycznie, ale to jest naprawdę…
taką reakcję na pliki. Mało tego, możemy sobie w browser announcement editor, jest taka opcja w menu, odznaczyć na przykład, żeby nie mówiło nam tego audio na początku. Możemy sobie zaznaczyć, które kolumny mają być odczytywane. Możemy sobie nawet tutaj w locie
wyłączyć. O, ja sobie naciskam i nic nie gada. A czy możemy ustawić sobie kolumny w jakiej kolejności mają być odczytywane?
Chyba można, zaraz to sprawdzimy. W sumie i tak. Dobra. W której to było zakładce? Chyba tu.
Tu chyba też mamy komendy. Aaa, no właśnie. No można.
Przepraszam, że się tak tym helpem sugeruje, ale ja to kiedyś po prostu raz gdzieś tam sobie ustawiłem. Przy okazji. No właśnie. No właśnie, zrobimy sobie. A my tak jak chcemy. Teraz wystarczy, że nacisniemy Escape i nam się to zapisało. Zaraz sprawdzimy dla pewności.
Oczywiście to nam się zapisało.
Może jeszcze jedną rzecz pokażę a propos Virtual DJ. A propos kolegi Zenka, który do nas pisał, kolega Zenuś zrobił spolszczenie, więc jakby ktoś naprawdę nie radził sobie z angielskim, to można sobie zmienić.
Witamy wszystkich browarkiem i kolą Dialog Witajcie w VDJ po polsku. Ze specjalnymi podziękowaniami dla Zenusia i jego beta-testerów za ich ciężką pracę nad tym tłumaczeniem. Uwaga! Niektóre komunikaty w tej wersji mogą nadal zawierać mowę angielską, z powodu nowych elementów dodanych po ostatniej aktualizacji. Jeśli coś znajdziesz i chciałbyś poprawić lub chciałbyś dostać wersję języka dużo krótszych wypowiedzi skontaktuj się ze mną pod adresem antval13maupadmail.com Dziękuję. Ok przycisk. Malmuzik VDJ Midi 2 Spech X64 240820. Odpalanie VDJ przycisk.
No właśnie, no to tłumaczenie jest dosyć takie… Na luzie. Można powiedzieć niedosłowne, na luzie, ale spoko. No dobra, i teraz załóżmy, odpalimy sobie Virtual DJa. W ogóle całe menu jest spolszczone. No właśnie, no tu jeszcze…
Tu jeszcze… A ciekawe, że opcje już są przetłumaczone. Nie, opcje też nie są. To będzie dużo pracy i powdejrzam, że jeszcze te teksty pomocy, no to już w ogóle. Odpalimy sobie Virtual DJa.
No właśnie, no tu jeszcze jest… No jakby ktoś chociaż chciał, nie wiem, no mieć, powiedzmy, że po polsku, no to… I tu jak naciskam Ctrl Alt E, no to już mówi te rzeczy jakby po polsku.
bo to są jakby już rzeczy parsowane przez mal muzyka, można powiedzieć.
Okej, to ja zapytam jeszcze o jedną rzecz, z którą kiedyś miałem trochę problemów, kiedy bawiłem się Virtual DJ-em. Generalnie ja wychodzę z takiego założenia, że najlepsza improwizacja jest wtedy, kiedy jest dobrze przygotowana. Powiedz mi, jak tutaj wygodnie można tworzyć i zarządzać playlistami? To znaczy tak, jest coś takiego jak… Boczna lista.
No i teraz tak, jeżeli sobie stoimy na przykład na jakimś kawałku, załóżmy, cokolwiek chcemy sobie tu dodać, stoimy na jakimś pliku, naciskamy Shift A, no i załóżmy, nie wiem, wyszukujemy sobie,
No właśnie, no i załóżmy sobie, to dodamy. A czemu to? Aha.
Właśnie, jest jeszcze jeden problem, że czasami jak chcemy z poziomu tych wyników wyszukiwania coś dodać, to też trzeba będzie zgłosić, to on zamiast dodać… No to on sobie… A nie, jest, dobra, działa. I czy można na tej liście na przykład jakby przesuwać te ścieżki?
A wiesz, że nie wiem? Nie, chyba się nie da. Nie, nie da się przesuwać. Aczkolwiek mogę czegoś nie wiedzieć, ale chyba się to nie da. Może jakieś skróty są gdzieś, które…
Ale raczej nie kojarzę. A na przykład nam dodaje do automixa. A shift a do tej listy bocznej. I co z tą listą boczną? Teraz po prostu będąc tutaj mogę sobie w tym momencie dodawać te konkretne utwory do decków, tak? Tak, dokładnie. No tak, dokładnie. Można sobie dodawać do decków.
No i mamy załadowane już na dwa deki, nie? Jasne, jasne.
I zadziałało. No to rzeczywiście, bo to też może się czasem przydać, kiedy przygotowujemy się na jakąś imprezę, no to wiadomo, mniej więcej co my tam chcemy grać i jaka to będzie muzyka, to fajnie sobie stworzyć jakąś listę, a potem tylko ewentualnie dodawać, jeżeli nas gdzieś tam coś poniesie, ale zawsze fajnie mieć jakiś zestaw.
kawałków, które wiemy, że po prostu kolokwialnie mówiąc zażrę, że ludzie będą się przy tym bawić, a potem jeszcze ewentualnie jak sobie chcemy coś tam podobierać, albo jakieś piosenki na życzenie, ktoś… To się chyba nie da w tej side-liście zapisywać, ale zobaczymy jeszcze, może jest jakieś menu kontekstowe tu. Właśnie, literka O otwiera nam menu opcji dla danego widoku.
Ale tu chyba to nie działa. Nieznane. A gdzie? Coś zadziałało. Tylko tu trzeba już OCR-em. Rozpoznawanie. W Automat BPM. Automatkę Autosyncą dla Autopit Lockpit Rangę. Button z Behawior. Behawior. Behawior. Behawior. Nieznane. Virtual DJ. Ale na przykład, jeżeli tu na Automixie nacisnę O. Nieznane. Otworzyło się menu. Rozpoznawanie. Wynik dokument. Start Automix. Automix Editor. Automix Type. Punktor kropka slasz reprat. Punktor kropka slasz autoremowe play. Slar. Schufle. Schufle onc. Remowe already. Remowe duplicates. Nieznane.
Ale dla bocznej listy widzę, że tu nie ma takiego menu. Z tą boczną listą nie da się za bardzo nic zrobić, przynajmniej na ten moment. Może się da, ale w Malmusiku to nie jest udostępnione na ten moment. Chociaż od Zenusia tu mamy parę wiadomości. Ci sami ludzie, którzy potrafią edytować mapowanie w XML potrafią też miksować wyłącznie na klawiaturze komputera.
bez kontrolera. Nie wiem, czy wypada o to prosić, ale może przełączycie Malmusica na język polski. Pozdrawiam. O, tutaj to już spełniliśmy tę prośbę, bo to w międzyczasie do nas przyszło. Mamy jeszcze kolejną wypowiedź od Zenusia. Wszystko jest przetłumaczone, tylko po zmianie języka trzeba uruchomić ponownie program Malmusic, żeby się przeładował plik języka.
O, widzisz. A, no to zaraz zrobimy restart i… No zrobimy restart. Eee, bo on tu jeszcze… Czasami ma problem, bo… Zamknę, dobra? Sprawdza.
Sprawdzę sobie aktualizację i zaraz powinien się odpalić. No to zobaczmy na przykład te ustawienia. No dobra.
No nie, ustawienia nie są przetłumaczone. Ale chyba nadawanie było przetłumaczone. Tak, to jest przetłumaczone.
Mamy jeszcze komentarze od Zenusia. Właściwie jeden komentarz. Da się przesuwać ścieżki skrótami Alt plus strzałki góra-dół. O widzisz, no to mówię rzadko używam bocznej ustywa. Także dzięki tutaj za uzupełnienie.
Wiedza, wiedza się przyda. Też nikt nie jest doskonały. Oczywiście. Wiadomo, ja też rzadko z tego korzystam. Natomiast fajnie, że coś takiego jest.
No dobrze, wydaje mi się, że powolutku będziemy kończyć to nasze dzisiejsze spotkanie. Pytań więcej nie widzę, chociaż jeszcze przejrzę te nasze pozostałe kanały komunikacyjne, żeby nie było, że kogoś tutaj wypowiedzi pominęliśmy, ale nie, nic więcej nie ma, panel…
nasz kontaktowy pozdrowień, tak? Tak. Tak. No też pustą. Miałam się tu imprezowo zaczęło robić, kurde. Tak jest. Może na YouTubie ktoś jeszcze się… Nie, właśnie sprawdziłem. A czemu tu muzyczki nie ma, kurde? No tak fajnie grało. Właśnie sprawdziłem i na YouTubie nikt do nas nie pisze, więc będziemy powoli kończyć to nasze dzisiejsze spotkanie w Tyflo Podcastzie na antenie Tyflo Radia. Program Virtual DJ i narzędzie Mal Music,
które pozwala na jego udźwiękowienie. Na naszej antenie dziś prezentował Michał Dzienisowicz. Dziękuję ci bardzo, Michale. Dziękuję również i do usłyszenia myślę niedługo. Tak, może nie za następne 7 lat, tylko nieco wcześniej. Mam kilka pomysłów i może tym razem nie o miksowaniu muzyki, ale zobaczymy, coś pomyślimy. Dokładnie. I ja też dziękuję za uwagę, Michał Dziwisz. Kłaniam się do następnego spotkania w Tyflo Radiu.
Był to Tyflo Podcast. Pierwszy polski podcast dla niewidomych i słabowidzących. Program współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.