ChronoSync (wersja tekstowa)

Pobierz napisy w formacie SRT
Pobierz napisy w formacie VTT
Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego prezentuje Tyflo Podcast.
I zaczynamy kolejne spotkanie na żywo.
Tym razem w środę to 23.10.2024 roku.
Witam bardzo serdecznie.
Przy mikrofonie Michał Dziwisz, przy drugim mikrofonie Arkadiusz Świętnicki.
Witaj Arku.
Dzień dobry, nie zwalniamy tempa.
Nie zwalniamy, tak jest.
Jesteśmy.
Jesteśmy i dziś będziemy się zabezpieczać.
Konkretnie robić kopię zapasową.
Tak, wracam do kolejnego ze swoich koników.
Jak pamiętacie, ja bardzo te programy do kopii zapasowej sobie ceniłem.
Już kilka ich w swojej karierze omówiłem na antenie tych na podcastu.
Ale dzisiaj będzie to narzędzie dla Makoesa.
Tak, dziś będzie to narzędzie dla Makoesa
i będzie to narzędzie, które nazywa się ChronoSync
My jesteśmy na żywo, więc jeżeli macie ochotę o coś zapytać, to jest kilka dróg do tego, jest kontakt tyflopodcast.net, jest 663-883-600, czyli nasz numer telefonu, jest YouTube, jest Facebook, te wszystkie łącza i drogi komunikacji są już do waszej dyspozycji.
Natomiast skoro już zaczynamy nasze dzisiejsze spotkanie, to moje pierwsze pytanie, tak jak mówiłeś mi poza anteną, to jest pytanie, które zadają ci niemal wszyscy, jak mówisz im o programie Chrono Sync, ale słuchaj, no przecież jest Time Machine, no to po co mi coś dodatkowego?
I w dodatku płatnego. Zacznijmy od tego, że Time Machine to bardzo dobre rozwiązanie i jeżeli na przykład myślicie o zmianie tylko dla samej zmiany, no to nie musicie zmieniać. Time Machine to świetne rozwiązanie, wpinacie sobie dysk, konfigurujecie go i on działa, natomiast Chrono Sync to jest narzędzie znacznie, znacznie bardziej rozbudowane.
Bo jak to w przypadku usług Apple’a bywa, no to to jest w imię prostoty użytkownika narzędzie niemalże na maksa uproszczone, czyli robimy sobie, albo kopiujemy wszystko, albo kopiujemy nic.
Możemy tam ustawić co prawda parę rzeczy, tam co ile chcemy te kopie wykonywać i tak dalej, ale to mniej więcej, to by było prawie, że na tyle.
A Kronosync to profesjonalne narzędzie, jest takich narzędzi kilka, jest Carbon Copy Cloner, jest Super Duper, ale Kronosync to jest najstarsze i najbardziej dojrzałe z tej trójki narzędzie i jest to narzędzie, które nie tylko potrafi robić kopię zapasową, ale też np. synchronizację, łączenie folderów,
Bo właśnie dzięki Chronosync’owi możemy wykonywać kopię zapasową konkretnych lokalizacji.
Jak kopiujemy Time Machine, robimy kopię zapasową Time Machine, to kopiujemy raczej cały dysk twardy.
Chronosync również potrafi kopiować cały dysk twardy.
Nie jest to co prawda bootowalny obraz, bo w przypadku Mac OS’a to już nie ma sensu za bardzo
robić takich obrazów od macOSa
chyba 10-15 katalina
zostały rozdzielone partycje
partycja systemowa i partycja użytkownika
i partycja systemowa jest tylko do odczytu, nie można po niej pisać
więc te butowalne obrazy nie mają już racji bytu
a w ogóle Macie z procesorami Apple, Silicon
to już gwóźdź do trumny
butowalnych kopii zapasowych
Niemniej jednak, Chronosync jest kompatybilny z tym mechanizmem makoelcowego przywracania, czyli jak np. kupimy sobie nowego maka i on nas zapyta skąd przenieść, to możemy wybrać czy z dysku zewnętrznego, z innego maka, podmontować sobie taką kopię Chronosynca i on wszystko nam pięknie, ładnie przywróci.
Więc reasumując, jeżeli wystarcza nam Time Machine, jeżeli chcemy kopiować absolutnie wszystko, nie potrzebujemy zaawansowanych opcji, nie potrzebujemy np. integracji z serwerem pocztowym,
albo nie potrzebujemy robić kopii zapasowych danych, które mamy w chmurze, bo takie rzeczy Chronosync też umożliwia, to Time Machine jest jak najbardziej spoko i nie ma sensu wydawać 50 dolarów na Chronosynca.
No i to jest właśnie jednocześnie odpowiedź na moje drugie pytanie, które miałem zadać, okej, jest płatny, to ile trzeba zapłacić?
50 dolarów mówisz, to jest jednorazowa opłata, czy tam potem jakieś aktualizacje na kolejnej wersji?
Jednorazowa, jednorazowa opłata, jednorazowa opłata, ale to też, to jest ta najbardziej dopakowana wersja funkcjami.
Jest też druga wersja, która kosztuje 20 dolarów, to jest Chronosync Express, ona nie ma tam paru rzeczy, takich jak na przykład inteligentne skanowanie.
To jest takie skanowanie, które działa bardzo nisko poziomowo, bardzo blisko dysku, przez co jest bardzo szybkie.
No więc jeżeli mamy mniej danych niż np. te 2-4TB, to możemy spokojnie korzystać z wersji Express.
I ta wersja Express jest też dostępna w aplikacji Setup, o której też opowiadałem w tyfla podcaście.
Więc jeżeli mamy subskrypcję Setupa, no to mamy Chronosync Express za jej pomocą.
Ja kupiłem wersję Pro dlatego, że ja korzystam z regu i korzystam ze własnych skryptów po zakończeniu kopii zapasowej.
Mam skrypt, który mi kompresuje te kopie i tak dalej i dlatego korzystam z wersji Pro.
Ale jeżeli potrzebujemy troszkę więcej niż Time Machine, ale nie musimy tego automatyzować jakoś nie wiadomo jak, to wersja Express też jest w porządku.
I generalnie namawiamy ludzi do robienia kopii zapasowych, to już tak naprawdę nieważne, czy time machine, czy chronosynkiem, czy jakimś innym narzędziem, nieważne w zasadzie na jakim systemie, ale…
Nawet możecie ręcznie kopiować danych, bo jak to się mówi, ludzie dzielą się na dwie grupy, na tych, którzy kopie zapasowe robią i na tych, którzy je robić zaczną.
Tak, bo coś się nagle takiego stanie, że po prostu okaże się, że straciliśmy ważne dane, bo ten dysk, co to miało być na lata, to się okazał jednak na rzeczywiście lata, ale nie na tyle, na ile się spodziewaliśmy i coś się nagle stało, że po prostu dostęp do danych nam absolutnie został zabrany, a były tam jakieś ważne.
Tym bardziej, że nowe maki to są monolity, więc nie możemy sobie wyciągnąć dysku, jak coś pójdzie nie tak, więc no, naprawdę trzeba te kopie robić. Trzeba, trzeba, trzeba.
Jeżeli pracujecie na przykład, ja miałem taką sytuację, ja na samym początku swojej przygody z makiem robiłem zlecenie dla klienta i straciłem kilka dni pracy, no bo jeszcze nie miałem skonfigurowanej kopii zapasowej.
No to już wiesz, że warto te kopie robić.
No tak, tak, to zresztą ja zawsze to podkreślam, jak robię taką audycję, że te kopie trzeba robić.
No skąd program pozyskać? Program można pozyskać ze strony ecomtechnologies.com,
e-c-o-m-y-t-e-c-h-y-n-y-o-l-y-o-g-i-e-c-y-k-r-o-b-k-a-k-o-m.
Tam można sobie pobrać jego demo, tam można kupić go.
Czy to demo jest jakkolwiek funkcjonalne, żeby coś zrobić, jakąś kopię, czy jaka to jest?
Jest w pełni funkcjonalne, tylko jest chyba 14 dniowe, czy tam 21 dni chyba jest.
Aha, aha.
No więc można sobie kilka kopii zrobić, spróbować sobie to poprzywracać, no generalnie się pobawić.
Właśnie, bo to też jest myślę, że dosyć ważne, że jak robimy kopie, to od czasu do czasu warto sprawdzić, czy one działają.
Kronosync ma takie narzędzia jak walidator kopii, zresztą kronosyncowe kopie mają to do siebie, pokazywałem taki program na antenie teflopodcastu, średnio dostępny, ale chciałem go pokazać, Kasper, on działał na podobnej zasadzie, że my do tych kopii normalnie możemy w nich grzebać, to nie są jakieś własnościowe formaty, tak jak na przykład Image for Windows, który nadal serdecznie polecam, miał te swoje pliki .tbi, nie wiem czy ja tej audycji nie zapomnę,
bo zapomniałem hasła do kopii, no ale tak, właśnie te kopie chronosynkowe,
w tych kopiach chronosynkowych możemy spokojnie sobie grzebać i wyciągnąć z nich to, co nam potrzebne.
Tak, nie trzeba rozpakowywać tej kopii na przykład w całości,
tylko po prostu można sobie do niej zajrzeć, wyciągnąć jakiś plik,
jeżeli w danym momencie go potrzebujemy i po prostu w ten sposób z tego skorzystać.
No bo czasem też tak jest, że właśnie tak potrzebujemy.
Kronosync ma też takie rzeczy jak np. redundancja, czyli możemy robić kopię zapasową do kilku miejsc docelowych jednocześnie, mamy archiwum.
Czyli np. na dysk zewnętrzny, gdzieś do sieci, tak?
Tak, ja np. w domu mam NASA podpiętego, pod sieć i tam na tego NASA idą te kopie i mam też ustawione tak, że żadne pliki się nie usuwają.
Czyli na przykład powiedzmy dzisiaj mam jakiś projekt, jutro już ten projekt usunę, bo go skończyłem, to Chronosync zamiast usuwać go w kopii następnej, przeniesie to do archiwum.
Ja też to będę opowiadał o tym jak to konfigurować, bo to jest bardzo fajne, bo wtedy zyskujemy też to co teoretycznie tracimy rezygnując z Time Machine, czyli możliwość powrotu sobie do dowolnego punktu w czasie.
Nie musimy z tego rezygnować korzystając z Chronosynca.
Czy chronosync w jakiś sposób też kompresuje te dane, czy tyle ile wrzucamy do tej kopii, to tyle nam w rzeczywistości one zajmują?
Może kompresować, można sobie to ustawiać, a jeżeli chcemy jeszcze bardziej kompresować, no to post action script i tarujemy, czy w inny sposób kompresujemy jakoś te kopie.
Sam Chronosync pozwala nam kompresować, ale jeżeli chcemy mieć kontrolę nad tą kompresją, to możemy też skryptami to zrobić już po wykonaniu samej kopii.
Na stronie Ecom Technologies jest bardzo dużo przykładów.
Nawet jeżeli nie interesujecie się programowaniem, to po prostu wejdźcie sobie w sekcję przykładów, zobaczcie sobie co tam jest i jak Wam się coś spodoba to pobierzcie,
Zainportujcie sobie to jako skrypt do Kronosynka i tyle.
Trzeba coś w tych skryptach zmieniać, na coś zwracać uwagę, czy po prostu importujemy ich działa?
Nie, raczej nie, importujemy tam, czasami sobie trzeba na przykład nazwę dysków pisać, no ale tam jest to wszystko opisane.
Program jest po angielsku, niestety, tak jak większość narzędzi dla macOS-a, nie mamy polskiej wersji, nawet automatycznie tłumaczanej.
Ale to jest program, który może być skomplikowany, ale może być też bardzo prosty, więc tak.
To też jest fajne właśnie, że dla tych, którzy nie wymagają wiele, no ale jednak może trochę więcej niż Time Machine, to też coś się znajdzie.
A dla tych, którzy chcą już rzeczywiście naprawdę sobie tam tymi kopiami bardzo szczegółowo zarządzać, no to też są opcje.
No dobrze Arku, to w takim razie…
Jeszcze zanim to powiem, że ja mam taką strategię, że ja korzystam z Time Machine nadal, a Chronosync mi robi za taki permanentny kosz, bym powiedział, czyli nawet jak skasuję, no to i tak to mam, nigdy, tak naprawdę nigdy nie kasuję plików, o tak.
O, to też jest dosyć fajna strategia, tym bardziej, że masz jakieś takie miejsce w postaci tego NASA, o którym wspominałeś, że no masz gdzie te dane ładować, że nie zarzucasz sobie tym wszystkim dysku twojego komputera.
Dokładnie, to jest ważne, bo ja mam malutki dysk. Ja kupując Maca popełniłem ogromny błąd i kupiłem Maca z dwustupieniesięcioma sześcioma gigabajtami dysku twardego, co było ogromnym błędem.
No tak, ale to wiesz teraz.
Błęd nie do naprawienia niestety w przypadku Maca, więc jakiś czas jeszcze będę tym związany, ale mimo wszystko sobie radzę właśnie dzięki, dzięki chociażby tej strategii, ja nie lubię kasować, dla mnie usuń to jest archiwizuj po prostu, no i dzięki temu, że właśnie mam dyski zewnętrzne, mam tego NASA, no to mam mniej więcej 20 terabajtów przestrzeni, którą mogę zapchać.
No tak, a tam możesz mieć dyski NAS-ie, możesz mieć dyski HDD, które jak wiemy są tańsze, tak? To też nie jest bez znaczenia.
Tak naprawdę teraz NAS-y to są proste urządzenia, to już nie jest tak jak to było jeszcze kilka lat temu. Ja pamiętam, że NAS, jak ja kupowałem jeszcze NAS-a parę, siedem chyba lat temu, to było całe przedsięwzięcie, żeby to skonfigurować. Teraz tak naprawdę wszystko się robi za Ciebie.
No teraz też tak można, w zależności od tego, na jakiego NASA się zdecydujemy, skoro jesteśmy w tym temacie, to z czego ty korzystasz?
Synology.
Aha, no bo oni rzeczywiście też mają całkiem fajnie dostępne oprogramowanie. Ja kiedyś się bardzo naciąłem na Knapa.
QNAP.
Tak, QNAP, na tego NASA. Kiedyś on był dostępny, a coś mnie potem podkusiło, żeby zaktualizować oprogramowanie.
I to był wielki błąd, bo tak naprawdę już nie byłem w stanie robić z tym urządzeniem absolutnie nic.
QNAP ma fajne API i ja też z QNAP-ami miałem do czynienia w pracy, ale nie polecam QNAP-a osobom niewidowym.
Zresztą Synology ma więcej dostępnych aplikacji, jak sobie chcemy coś postawić na tym NASie jeszcze i nie chcemy się bawić we własnego Linuxa jakiegoś, no to Synology będzie lepszym wyborem, tak czy tak.
Kiedyś w sumie o nasach by można było zrobić podcast, bo to ciekawy temat.
To prawda, myślę, że tu warto i warto by było pokazać w ogóle interfejs tego Synology.
Zwłaszcza, że on jest całkiem dostępny, całkiem fajny.
Jest demko, jakby ktoś chciał, to można sobie na stronie nawet potestować.
Tak, masz taki interfejs prekonfigurowany, tak.
Można sobie to obejrzeć, zobaczyć czy wam to pasuje.
Jakiejś się tym bawiłem i rzeczywiście potwierdzam.
A jak macie internet z Orange’a, to możecie sobie zrobić bieda NASA z Funboxa?
No właśnie, bo Funbox pozwala na podpięcie, no co prawda, jednego dysku, niestety.
No tak, ale jak chcemy sprawdzić, czy to dla nas…
Dokładnie, no to zawsze jest to jakaś opcja.
Dobra, tak sobie pogadaliśmy trochę w teorii, to teraz może o praktyce.
Najpierw oczywiście program trzeba zainstalować i czy w tym procesie instalacyjnym na coś szczególnego musimy zwrócić uwagę?
Na to, że to jest plik PKG.
No i jeżeli instalujemy to normalnie, w sensie bardziej po Windowsowemu niż po Macowemu, bo klikamy dalej i dalej.
Ale warto pamiętać o tym, że jeżeli chcemy odinstalować Kronosynka, to należy to zrobić z menu programu, a nie usuwając program do kosza, po prostu przenosząc plik, a właściwie to jest folder, tylko extractuje go jak plik z programem, dlatego że Kronosynk instaluje kilka rzeczy, szczególnie ta wersja powiedzmy Pro, nie Express tylko Kronosynk.
Kronosync instaluje starownik dysku, instaluje scheduler, zresztą Express też instaluje, czyli planistę, żebyśmy mogli kopię planować.
Instaluje kilka jeszcze innych komponentów, tam serwer HTTP, bo jest też aplikacja na iPhone’a, którą omówimy sobie krótko.
Więc jeżeli chcemy odinstalować program, no to musimy to zrobić z menu samego programu, o tym musimy pamiętać.
Ja w notatkach też napisałem aktywacja, bo pierwsza wersja podcastu o Kronosynk miała być nagrywana, ja chciałem ten czysty system postawić.
Aktywacja to jest jedyna rzecz w tym programie, którą musimy zrobić z OCR-em, bo jest niedostępna z jakiegoś powodu. Cała reszta jest idealnie niemalże dostępna, tylko aktywacja jest problematyczna.
O, ale jest w ogóle nic nie czytane, czy cokolwiek?
Nic jest nie czytane, można, można teoretycznie tabem się bawić i próbować wkleić klucz w któreś pole i tam wejdzie prędzej czy później, no ale OCR jest po prostu szybciej.
Oczywiście, zwłaszcza, że mamy dostępne narzędzie na Maca do tego, więc.
Tak, bardzo fajny jest VOCR.
No i okej, program mamy aktywowany. I co teraz?
No i go uruchomimy sobie.
I lądujemy w pustym oknie.
ChronoSync nie ma okien, no i mamy problem.
Nie mamy problemu, bo naciskamy sobie Command-Shift-O, jak organizer.
Organizer to jest takie okno domowe programu i idąc sobie od samej góry mamy Viewing Top Level Tasks, czyli zadania nadrzędne, bo w Chronosynku możemy robić tak zwane kontenery zadań, czyli możemy uruchamiać kilka zadań albo jedno po drugim albo równolegle.
może zadanie, czyli kopię zapasowa,
synchronizacja, walidacja, porównywanie itd.
I Top Level Tasks to są zadania, które nie są przepisane do żadnego kontenera,
czyli takie zadania, które są same sobie zostawione,
czyli w najbardziej podstawowym zakresie.
Jak widać, ja tu mam tylko te opcje, tylko Top Level Tasks,
Nie mam żadnych kontenerów utworzonych,
dlatego też nie mogę tej opcji sortowania w żaden sposób zmienić.
Previous Task Group, DimMed, Search Tasks, Booton.
Tutaj mamy Previous Task Group, czyli jakbyśmy mieli znowu te kontenery,
no to moglibyśmy przechodzić pomiędzy nimi.
Search Tasks, Booton.
Tutaj mamy Search Tasks, jakbyśmy mieli dużo zadań.
Widać, że program jest zorientowany na takie dogłębne korzystanie
jakichś wielooperacji naraz
widać to po tym interfejsie
tutaj mamy jak chcemy sortować
mamy niedawno otwarte
niedawno uruchomione
i po nazwie
typie tagu możemy sortować
więc jak widać ten interfejs jest nastawiony
jakby na pracę z wieloma zadaniami jednocześnie
Tutaj mamy Action i jak będziemy mieli zaznaczone jakieś zadanie, no to sobie tu wrócimy.
I tutaj mamy Chronosync Formac OS wersja 11.0.4.
Tutaj mamy siatkę Ingrid. No nie jesteśmy w Szwecji akurat, ale jesteśmy w siatce.
Tutaj mamy ikonę zadania, tutaj kopia zapasowa, kropka sync, ostatnio otwarta, czyli kiedy otworzyliśmy zadanie do edycji i tutaj mamy przycisk, który wyświetla nam informacje o tym zadaniu.
Kopia zapasowa Sync. Kint. Data volume left to read.
To jest typ data volume left to write, czyli
kopia jakby całego naszego dysku użytkownika?
Tak. Pad. Users nunolibrary application support chronosynctasks kopia zapasowa Sync.
Left target. Route folderon macintosh HD. Data. Read target.
Route folderon nuno dist nb.
Tutaj mamy lewy, prawy panel, jak w Total Commanderze trochę.
Czyli skąd, dokąd, tak?
Tak, tak, tak, tak.
Last opened. 20 OCT 2000. Last full run. 22 OCT 2000. Last full run.
Tak, kiedy ostatnio było uruchomione.
22 OCT 2024 at 22.33 i 18 sekund.
Czyli full run, czyli kiedy ostatnio zostało uruchomione, ale z takim sukcesem w całości.
Tak, kiedy wykona…
Tutaj inwokacja, czyli co to zadanie wywołało.
I tutaj mamy schedule, czyli zostało zaplanowane.
Specjalnotes, Ena, Lastroom Info, Stunnet, 518547 procesy, 33191 datacopy, 69,69GB skitpad, 78 errors, 79 total duration, 33,10
Tak, bo ja mam pewne pliki, których nie chcę kopiować i on to traktuje jako błędy.
Stunnet.
Mógłbym to naprawić, ale mi się nie chce, bo to mi nie przeszkadza. Ja wiem, że jak jest 78 błędów, to jest dobrze.
i tutaj mamy tą kopię zapasową sync i możemy sobie to zaznaczyć
i teraz mamy dostępny ten przycisk action
otwórz to otwieramy w edytorze zadań, o którym za chwilę
Otwórz i synchronizuj, czyli edytuj, a zaraz potem uruchom to zadanie.
Otwórz i przetestuj, czyli on, tak zwana sucha synchronizacja, czyli on, że tak powiem będzie udawał, że zrobi i powie jakby co by zrobił, ale nie zrobi tego.
A czym się właśnie różni to od validate?
Bo validate to sprawdza, czy ostatnie uruchomienie było, czy ostatnie uruchomienie jest okej.
W sensie, czy to co już mamy na dysku fizycznie, czy jest w porządku.
Schedule, czyli zaplanuj, zobacz dziennik, zmień nazwę, duplikuj, przenieś do rodzica, czyli jakbyśmy byli pogrupowane.
pokaż w finderze, informacje w finderze, no i tyle.
No i dalej mamy przyciski.
Use a setup assistant, asystenty w tym programie to jest coś takiego, że takie kreatory, które nam predefiniują jakoś, tworzą dla nas zadanie, niektóre akcje prościej jest wykonać z asystenta niż z palca.
Tutaj mamy opis, że utwórz nowe zadanie lub zmień już istniejące, łatwo i szybko.
Tutaj mamy nowe zadanie, czyli tworzymy puste zadanie i naszym zadaniem jest wszystko sobie ustawić, utwórz nowy kontener, właśnie, stwórz spraw, aby wiele zadań zachowywało się tak, jak jedno konkretne zadanie, czyli możemy stworzyć np. kopię, później tam synchronizację i później porównanie tego.
No i możemy to jakby w jednym zamknąć.
No i przeczytaj dokumentację.
Uzyskaj wsparcie.
No i tutaj mamy te rzeczy z menu akcji.
To jest ważne.
Jeżeli mamy jakieś zadanie, które mamy z innego Maca skopiowane i chcemy je tutaj przenieść, to w ten czynnik klikamy, wybieramy, kliknę sobie go.
Otwiera się mi normalne okno otwierania pliku i mogę sobie wybrać zadanie, które utworzyłem gdzieś już wcześniej.
I tutaj mamy pokazuj to okno przy starcie programu.
No dobrze, pokażę Wam jak działa ten asystent najpierw.
Warto jeszcze powiedzieć o różnicy między kontenerem a grupą.
Kontener uruchamia zadanie jedno po drugim, a grupa uruchamia zadania równolegle.
To jest taka różnica.
Czy tak generalnie na początek, to byś radził skorzystać z tego kreatora, czy ręcznie tworzyć jakieś takie zadanie?
Tak, radziłbym skorzystać z kreatora, chyba że od razu wiemy co robimy.
Ja później jeszcze będę trochę opowiadał o teorii partycjonowania dysków makowych, ale to za chwilę.
Jak wiemy co robimy, to nie ma potrzeby, ale jak na przykład chcemy zobaczyć jak program układa pewne rzeczy sobie,
Żeby się potem na przykład nauczyć i już potem robić z palca, no to możemy skorzystać z tego kreatora, to nic nie szkodzi.
My nie musimy w ogóle korzystać z tego co kreator nam wypluje, możemy to dowolnie potem modyfikować, ja to pokażę.
Wchodzimy sobie to, use setup assistant.
I tutaj mamy takie dwie główne grupy, utwórz nowe zadanie i modyfikuj istniejące zadania.
I tu wchodzimy sobie w interakcję z tą siatką, która znajduje się obok create a new synchronizer tasks.
O i tutaj mamy kopię katalogu domowego. Stwórz kopię zapasową katalogu domowego na inny dysk.
Otwórz budowalny obraz dysku na inny dysk. No to już można to robić, ale to już jest trochę ciężko potem przywracać.
Data Volume to jest to co ja polecam robić, bo Data Volume to jest taka kopia zapasowa, która kopieje wszystko, ale to nie jest bootowalna kopia, czyli musimy zabootować sobie skąd inąd, z czystego macOSa na przykład i wtedy możemy przewrócić jakby samym Maciem bez instalacji, nawet nie musimy Chrono Sync’a instalować, przewrócić te kopie.
O, tutaj mamy kopię i do obrazu dysku, taki mamy preset.
Synchronizuj dwa foldery, spraw, aby dwa foldery były identyczne.
Tutaj mamy kopię folderu.
No właśnie i czym się różni może powiedzmy backup, czy odsynchronizacji, bo to też może być dla niektórych niejasne.
Bo backup to jest kopia zapasowa, to jest operacja, gdzie kopiujemy A do B, ale B nie wie o tym, co się dzieje w A, czyli po prostu B jest klonem, B jest kopią A.
Synchronizacja natomiast to operacja, która sprawia, że A i B są identyczne, ale synchronizacja może być w dwie strony, czyli jeżeli jest synchronizacja A do B, to wtedy program sprawdza co jest w A, sprawdza co jest w B i to co jest w A, ale czego nie ma w B, to kopieje do B.
Tak samo w drugą stronę jest też B do A, a jest też obustronna synchronizacja, która po prostu łączy te foldery i sprawia, że są identyczne.
Mam nadzieję, że to dobrze wyjaśniłem.
W każdym razie trzeba po prostu pamiętać, że jeżeli byśmy zrobili na przykład synchronizację,
to może się zdarzyć tak, że jeżeli w tym miejscu będą jakieś dane, które byśmy chcieli zachować,
ale nie będzie ich w tym miejscu pierwotnym, skąd synchronizujemy,
no to na przykład możemy te dane po prostu stracić.
No tak, tu można ustawić, jak on ma zachowywać się w przypadku usuwania,
co ma robić.
Ale generalnie tak,
jeżeli chcemy zabezpieczyć jakieś dane przed ich utratą,
to polecam robić kopię zapasową.
Jeżeli na przykład mamy kilka komputerów
i chcemy, żeby ich zawartość była w miarę identyczna,
to wtedy robimy synchronizację.
Dokładnie.
Tutaj jest kopia wielu folderów, skopiuj wiele folderów do tej samej lokalizacji na innym dysku, jak widać mamy te presety takie bardzo prościutkie niektóre, bo mamy już na przykład home folder, no to tak naprawdę mogłaby to być kopia folderu i moglibyśmy sobie wybrać folder domowy, ale twórcy zadbali też o nowicjuszy i to jest fajne moim zdaniem.
No i to jest tyle, jeśli chodzi o te presety.
I tutaj mamy drugą grupę, czyli modyfikuj zadania.
Możemy użyć presetu, który pozwoli nam zmodyfikować,
w jaki sposób zadania reagują na błędy.
Tutaj mamy proste planowanie, preset, który pozwoli nam zaplanować,
żeby na przykład codziennie o 22.00 się nam uruchamiało.
Dostęp administratora, to pozwala nam na przykład na użycie tego inteligentnego skanowania,
czyli takiego niskopoziomowego mechanizmu, który przyspiesza kopiowanie niektórych danych.
O, monitorowanie zadań, taki preset mamy.
No i to na tyle. Ja sobie wybiorę na przykład preset Data Volume. Klikamy sobie tu w przycisk, wchodzimy w interakcje i klikamy w przycisk.
Tak, dałem się mu wygadać. Generalnie chodzi o to, że Macoes Katalina rozdzielił te
woluminy, to co ja powiedziałem, można robić bootowalne kopie, ale niedługo może się nie dać.
Dlatego warto robić te kopie tego woluminu z danymi i potem używać wbudowanego w system
asystenta migracji, aby je przewracać.
I to klikamy get started.
Przegląduje danych administratora
No i on mówi, że trzeba danych administratora, no bo jak chcemy robić tę kopię danych, no to musimy te dane administratora podać
Przegląduje danych administratora
Podaje swoje hasło do komputera, naje Enter
Typowy dla VoiceOver’a błąd. Musimy zrestartować VoiceOver’a. Mam nadzieję, że mi się nie wywali.
Wybierz dysk systemowy.
No i tutaj, że teoretycznie to powinien być nasz dysk wewnętrzny, ale jeżeli mamy wiele butowalnych dysków, to możemy wybrać jakikolwiek z nich.
I on pokazuje Current Boot Volume, czyli aktualny wolumin. Ja ten chcę.
Dalej
Musimy wybrać wolumin
gdzie chcemy mieć
naszą kopię
Ja chcę tutaj na tym dysku
Nuno Ext
Przygotuj dysk, tutaj mamy napisane jaki dysk wybraliśmy i mamy format system plików APFS, tak dysk jest w 0% zapełniony
I teraz warto, żebyśmy się na chwilę zatrzymali i opowiedzieli sobie o różnych systemach plików.
Jeżeli korzystaliśmy z Windowsa, to kojarzymy takie systemy plików jak FAT32.
To jest taki system plików, który nie pozwalał nam na przykład na posiadanie plików większych niż 2 GB.
Mamy NTFS, czyli aktualny system plików używany w Windowsie.
Mamy ReFS, czyli jakiś eksperymentalny system plików używany w Windowsie.
No tak, ale zazwyczaj korzystamy z NTFS-a.
Z NTFS-a.
Ewentualnie czasem pendrive formatuje się na FAT32.
Albo jakieś urządzenie, jakieś dyktafony i takie tam.
Dla jakiejś kompatybilności wstecznej.
Magmo Pro to jest takie urządzenie, które pozwala nagrywać z Iphona dźwięk.
Swoją drogą bardzo je polecam, bardzo fajnie nagrywa rozmowy.
Też jest formatowany w formacie FAT32, co mnie w sumie trochę śmieszy, bo to jest Microsoftowy format.
Ale tak jest.
Mac OS ma system plików Mac OS Extended, czyli chyba HFS? Tak, HFS+, ten system się nazywa.
I to jest taki starynki system plików, który pamięta jeszcze Mac OS A9.
No i jest też nowy system plików APFS, który działa trochę inaczej niż większość systemów plików na rynku.
bo APFS ma coś takiego jak kontener APFS
i w tym kontenerze są woluminy
i to nie jest taki twardy podział jak na przykład w NTFS-ie
czy w X-cie 4 linuxowym, że mamy jedną partycję
i ta partycja ma swój określony rozmiar i tak dalej
no i jakby tyle, nie możemy z tym nic zrobić
tylko w APFS-ie ustawiamy sobie
ile partycja może maksymalnie zajmować
Albo możemy też przydzielić miejsce jakieś konkretne i wtedy będzie się to zachowywało podobnie jak w innych systemach plików.
Mówię o tym dlatego, że możemy sobie zrobić partycję dla kopii zapasowej na 4 terabajtowym dysku
i ta partycja na początku będzie zajmowała 0 megabajtów, no bo nie ma żadnej kopii.
ale ustawimy sobie, że maksymalnie ta partycja może zajmować 2 terabajty
i wówczas to nie będzie tak, że nam zostanie zabrane natychmiast z dysku te 2 terabajty
bo my możliwe, że to wykorzystamy, ale możliwe, że nie
chodzi o to, że system gwarantuje, że te 2 terabajty będą na dysku dostępne
ale to nie będzie miejsce, które będzie od razu zajęte
To jest różnica między APFS a HFS.
Ale tak naprawdę, no jeżeli będziemy chcieli wrzucić coś, co już będzie zbliżało się do tego miejsca granicznego, tak, żeby te dwa terabajty zostały naruszone, ta wolna przestrzeń, to on też nie pozwoli nam zapisać nic innego, tak?
Nie pozwoli, bo chyba, że wybierzemy sobie, bo możemy wybrać, że system gwarantuje, że będzie, że będzie dwa terabajty.
Albo można też to zrobić w drugą stronę, czyli jakby minimalny, minimalny obszar, jak to wytłumaczyć?
Że wówczas ta partycja z kopią będzie musiała ustąpić miejsca tej głównej partycji.
Czyli te partycje mogą być, czyli te partycje mogą się w taki dynamiczny sposób zachowywać wtedy, tak?
Tak, właśnie o to chodzi w APFSie.
O to chodzi w APFSie, tak.
Cztery terabajty, de-destinat cable, de-destination volume is already configured properly for a data volume backu.
You may proceed as is or you may want to consider erasing the volume to start fresh.
No i tu jest napisane, że wolumin jest już gotowy i jak chcesz, to możesz go wyczyścić.
Cable in radio boot, radio boot, proceed, radio boot, proceed as is.
I tutaj mamy proceed, czyli kontynuuj.
Radio boot on, radio boot on. Erase as an APFS file system.
i tutaj wyczyść i skonfiguruj jako system ADFS
o i tutaj właśnie o to chodzi
tutaj bliźniaczy wolumin obok NUNO EXT
i
wówczas
program Chronosync zrobi to w taki sposób
że zarówno NUNO EXT
jak i ten wolumin kopii zapasowej
obydwa te dyski będą miały
po 4TB
no i wtedy jest wolna amerykanka
kto ile zapcha to tyle ma
I to jest ten drugi, alternatywny sposób, gdzie nie mamy tej gwarancji.
Wybierzemy sobie tą opcję i wybieramy next.
No i wprowadź nazwę.
On domyślnie wpisał Nuno Ext 2, ja sobie wpiszę Nuno, podkreślenie BKP i next.
I tutaj to, o czym mówił Michał, zdaje się, jak ma się program zachowywać podczas usuwania plików.
ChronoSync może archiwizować zamienione lub usunięte pliki.
O, utwórz archiwum na dysku docelowym. Zaznaczymy sobie to.
I to jest znaczone, że może to zająć dużo miejsca na dysku.
Oczywiście, że może, ale…
No i wiadomo, to jest preset, więc tutaj on zachowuje się trochę jak time machine.
Chcesz czy nie chcesz i tyle.
Ale nie bójcie się, bo będzie można to potem sobie dowolnie zmienić.
No i tutaj oni nam mówią po co chcielibyśmy nazwać zadanie.
Tutaj on domyślnie nam stworzył nazwę, że kopię zapasową danych na dysk NunoBKP i ja sobie wpiszę TyfloPodcast
i create task. Dysk się rozkręca
No i tu mamy napisane, że możemy dowolnie modyfikować to zadanie korzystając z jego okna.
Tutaj mamy nie pokazać tej informacji ponownie, robimy sobie OK i lądujemy w edytorze zadań, jak sobie nacisnę WF1 to on Chrono Sync, a WF2 to Tyflo Podcast Sync.
I to jest główne okno, to jest serce programu, w którym to sercu mamy bardzo dużo ciekawych opcji, o których za chwilę tylko najpierw zapytam, czy nie mamy jakichś pytań.
Na razie nie, na razie cisza ze strony naszych słuchaczy.
Albo wszystko jest jasne, albo ludzie się poddali.
Wiesz co, myślę, że na razie to wszystko jest jasne i nie ma się tu jeszcze przy czym poddawać.
I tak naprawdę dodajmy, że w zasadzie jeżeli komuś wystarczyłaby ta podstawowa konfiguracja,
to na tym etapie to w sumie mógłby zakończyć.
A teraz mamy to tak zwane mięso, czyli dla tych, którzy chcą już tu pogrzebać, pozmieniać,
czyli de facto dla tych, którzy będą ten program wykorzystywać, bo do tego on przede wszystkim jest, żeby świadomie tym backupem zarządzać.
Dokładnie. I mamy typowy macosowy program, czyli pasek narzędzi, pasek boczny i to co pod spodem.
Ulicznie mamy sobie odpaska narzędzi, pierwsza opcja save, zapisz, synchronizuj i to jest mylna nazwa, bo to chodzi po prostu o to, że to zadanie uruchomimy, tutaj to testowa synchronizacja, walidacja i tutaj mamy wyklucz, albo dołącz, to o tym później, o wyjątkach i o czarnej i o białej liście, porównaj, to możesz dołączać.
Możemy sobie porównać na przykład dwa katalogi.
Dotaj do planowania dziennik.
Możemy sobie wejść w ten dziennik, bo on nam na chwilę mignął.
O, tutaj już nie ma tego dziennika stworzenia.
Dobrze, tutaj mamy ten dziennik.
I dalej mamy pasek boczny, w którym mamy kilka kategorii, mamy setup, czyli ustawienia, opcje, znaczy setup, czyli konfiguracja, potem options, czyli opcje, też bardziej zaawansowane rzeczy, rules, czyli reguły, co ma być kopiowane, a co nie.
Dalej mamy analizuj, czyli możemy przeanalizować nasz dysk i on nam wtedy powie ile będzie miał mniej więcej roboty.
Archiwa, czyli zarządzanie archiwami i to by było, wydawałoby się na tyle.
Ale wychodzimy sobie z interakcji i tutaj mamy source target i edit left target name.
Możemy sobie ustawić, jeżeli mamy na przykład dziwne nazwy partycji, to możemy sobie ustawić osobne nazwy dla lewego i prawego panelu.
Ja sobie to kliknę.
ACUSTOMIZE TARGET NAME WILL BE DISPLAYED IN MANY PLACES ALONG WITH THE LEFT RETURN SOURCES TINATION TERMINOLOGY.
IT CAN BE HELPFUL FOR SPECIFICALLY IDENTIFYING A TARGET A GAMING LAPTOP OR 4 TB EXTERNAL USB.
No i chodzi o to właśnie, tu jest napisane, że możemy edytować nazwę, żeby lepiej orientować się w tym, co jest jakim woluminem.
UŻYJ NAZWY WŁASNEJ i ja sobie wpiszę dysk Maca.
Dysk Maca. Cancel. OK. EDIT LEFT TARGET. EDIT LEFT TARGET NAME. BOOT TONE.
I prawą też sobie edytujemy.
Dysk zewnętrzny, przechowujący kopię.
Tutaj mamy Destination, czyli cel, dysk przechowujący kopię.
I tutaj mamy połącz do
Mounted Volumes czyli podmontowane woluminy
Mounted Volumes Admin Access czyli woluminy z dostępem administratora
no bo wiadomo jak kopiujemy nasz system to musimy mieć dostęp administratora
I tutaj możemy podłączyć się do iClouda
File Provider Extensions to są wtyczki, o tym będę opowiadał jeszcze później.
Tutaj mamy Create Connection, możemy utworzyć nowe połączenie albo zarządzać połączeniami.
I tutaj zarówno po lewej jak i po prawej stronie mamy to odpowiednio,
najpierw dla lewego panelu, potem dla prawego.
Czyli możemy teoretycznie zrobić w Kronosynku kopię zapasową na przykład iClouda
na dysk zewnętrzny
tutaj mamy typ
data volume left to right
tutaj mamy backup
left to right, czyli kopia zapasowa
z lewej do prawej
kopia zapasowa z prawej do lewej
synchronizacja dwustronna
ślepa kopia zapasowa
ślepa kopia to jest
coś takiego, że on za każdym razem
kopieje wszystko, niezależnie czy dane się zmieniły
czy też nie.
Czyli po prostu tak na wszelki wypadek.
Tak.
Tutaj jest ślepa kopia w drugą stronę.
Mirror, czyli po prostu
Stworzenie identycznej kopii lewego dysku na prawym, bootable, czyli kopia bootowalna, bootable mirror, czyli jakby sektor po sektorze, o tak to powiedzmy.
Czyli taka kopia to się kiedyś binarna nazywało, tak?
Tak, i te kopie się robiły kilka dni, kiedyś jak jeszcze nie było tego, w Windowsie to się VSS chyba nazywa to, Volume Shuttle Service, to komputer nie mógł jakby no, no wiadomo był włączony, ale był nie do użytku.
I nie mógł nic zapisywać na tym dysku, co też było problematyczne i to się wtedy robiło z jakichś trybów awaryjnych albo w ogóle z dysków startowych, z dyskietek albo pozycji.
Z dysków startowych, tak, taki program Norton Ghost był.
No i to jest na tyle.
Tutaj mamy gdzie, jakby skąd będziemy kopiować.
I tutaj możemy wybrać to co wybieraliśmy wcześniej, odpowiednio lewy panel, możemy wybrać jaki dysk chcemy, mamy tylko ten do wyboru, no bo nie mam innego dysku, prawy dysk też mogę zmienić.
I masz. I masz. Nuno understore BKP. Nuno understore AXT. Nuno unders… Nuno… Nuno distendie.
Mac OS. Mac OS. Nuno… Nuno understore BKP.
I tu masz już jakby dwa. Tu masz dwa te woluminy, bo stworzyłeś jeszcze ten dodatkowy.
Tak. Nuno BKP albo Nuno AXT.
Options. Options. Options. Button.
I tutaj mamy odpowiednio, znowu dla lewego i prawego panelu,
ja pokażę dla prawego panelu te opcje akurat, bo to są opcje montowania woluminów.
Dialog. Hex. Hex. Hex. Split volume identification. Hex box.
I tutaj jest tak. Surowa identyfikacja woluminu,
Czyli jeżeli podłączę inny dysk i on też będzie się nazywał Nuno, podkreślenie BKP, no to on nie łyknie tego, bo nie będzie mu się zgadzał numer seryjny.
Spróbuj zamontować wolumin, czyli jeżeli wolumin nie będzie podmontowany, no bo na Macu, jeżeli będzie wolumin wysunięty, no to on, ale będzie fizycznie podłączony, ja mam na przykład stację dokującą podłączoną do komputera,
No to jakby mam cały czas te dyski podpięte, ale mogą one być wysunięte i wtedy program je wsunie z powrotem.
Tu to jest tylko na czas synchronizacji.
I tu jest druga opcja. Odmontuj woluminy po synchronizacji. Odmontuj wolumin po synchronizacji.
Czyli jeżeli mamy dysk, który jest tylko i wyłącznie do kopii zapasowej i my chcemy być absolutnie pewni,
że go nie ruszymy przez przypadek,
coś na nimi nie zapiszemy, nie sczytamy itd.
to możemy to zaznaczyć.
Program będzie tylko montował sobie ten dysk
jak będzie potrzebował.
I tutaj jak zaznaczymy sobie tę opcję
odmontuj to mamy kolejną opcję
tylko jeśli zamontowana przez to zadanie.
Czyli program będzie inteligentnie wykrywał
czy my sami zamontowaliśmy dysk
i wtedy on nie będzie go odmontowywał.
Ale jeżeli to program zamontował to ten dysk, no to on po skończonej pracy go odmontuje.
BIM-Headset Assert Volume Ownership HECKBOX
Assert Volume Ownership, czyli program sprawdzi czy mamy uprawnienia do zapisu na tym woluminie.
IGNORED BIM-Headset All of SmartStand HECKBOX
Zezwalej na inteligentne skanowanie, to jest tylko w tej droższej wersji i to jest taka zaawansowana heurystyka,
gdzie on potrafi nawet do tego stopnia różnicowo kopiować,
że nie kopiuje całych zmienionych plików,
tylko te bajty, które się faktycznie zmieniły w danych plikach.
HEADSCAPE, AGGRESIVE MODE, HEADSCAPE BOX,
SANGCEL, BOOT, HEADSCAPE, AGGRESIVE MODE, HEADSCAPE BOX.
Tryb agresywny to jest coś takiego, że na czas kopii zapasowej
tego voluminu nie można odmontować,
nie można nic na nim pisać, ani nic na niego czytać.
SANGCEL, OK, DEFAULT, OPTIONS, OPTIONS, BOOT.
Dla lewego voluminu mamy te same opcje, tylko jak widać na przykład dla lewego voluminu jest odznaczony ten tryb agresywny, no bo wiadomo, możemy chcieć korzystać z komputera, gdy się to robi.
No i tutaj też możemy, na przykład, ten program jest trochę jak Linux, pozwala nam robić głupoty, możemy na przykład Kronosynkowi kazać odmontować nasz volumin systemowy po skończonej pracy.
To by się raczej dobrze nie skończyło.
Nie wiem, nie próbowałem i nie polecam. Nie, nie, nie próbujcie tego robić.
No ale jak ktoś na przykład by chciał, to ja się chętnie dowiem, co się wtedy dzieje.
Tutaj mamy synchronizuj usunięcia, no czyli jak usuniemy coś w naszej kopii, wyłączamy to archiwum jakby.
Tutaj mamy pomoc. Jak sobie klikniemy, to się nam otworzy po prostu pomoc.
Zarchiwizuj zamienione pliki.
Help, boot, drag folder or volume, readiness data, readiness data, image,
configure, enter, edit, synchronize.
Tutaj mamy stan gotowości i zadanie jest skonfigurowane i gotowe do uruchomienia.
Horizontal split, special notes, task notes, image, edit text, readiness detail, edit text,
i tu możemy wprowadzić jakieś notatki odnośnie tego zadania, jak np. pracujemy w firmie
i piszemy administratorowi, że ustawiłem to, daną opcję tak, bo tak.
Tutaj mamy szczegóły gotowości, tutaj nic się nie stanie, bo tutaj ten czysk by coś zrobił nam, gdybyśmy mieli jakieś uwagi od programu, no a tutaj wszystko jest w porządku, więc nie ma co pokazywać.
Ciekawe dlaczego ten przycisk nie jest pokazany jako wygaszony w sumie, ciekawe.
Idziemy teraz do drugiej zakładki, czyli Options.
I tutaj mamy pierwszą zakładkę, czyli zgłaszanie i reakcję na błędy.
Błędy. I mamy zgłosić użytkownikowi.
Pomień, czyli automatycznie jak jest jakiś błąd, to pomijamy wszystko.
Wyklucz, czyli jeżeli plik jest, jakiegoś pliku nie udało się skopiować,
to program już nie będzie przy następnej kopii próbował.
Porzuć, czyli w razie błędu
kopia się bezwzględnie zakończa.
Automatycznie próbuj przed wykonaniem akcji na błędzie.
Automatycznie próbuj ponownie przed wykonaniem akcji na błędzie.
Tutaj mamy rolebacks, czyli też rodzaj takiego błędu logicznego, gdzie są jakieś zmiany pomiędzy tym jak program coś przeskanował, a pomiędzy tym jak coś kopiuje.
I tutaj mamy kopiuj, czyli te zmienione pliki i tak będą skopiowane, porzuć, zapytaj użytkownika, pomiń, wyklucz.
Pokazuj podsumowanie ukończonej synchronizacji.
Tutaj mamy konflikty, czyli jeżeli synchronizujemy, są konflikty, to co mamy robić?
Konflikty to oznacza, że mamy, co, jakieś na przykład pliki o tych samych nazwach?
Pliki o tych samych nazwach, ale na przykład, których nie da się połączyć, które są na przykład, mamy plik umowa PDF i umowa PDF, ale to są dwie zupełnie różne umowy.
No tak, tylko w takiej sytuacji to zazwyczaj te pliki będą w innych lokalizacjach.
Tak, ale to, wiesz, to są konflikty synchronizacji, to się czasem zdarza.
No tak, w międzyczasie na przykład plik może zostać zmodyfikowany i on może chcieć synchronizować go drugi raz, więc wtedy.
Dokładnie, właśnie o to chodzi i wtedy są te konflikty.
Ask user some flicks. Ask user um headset. Post more detailed information to the log. Headset box.
Post more detailed information to the log, czyli loguj więcej informacji, jeżeli na przykład program nie działa jak powinien i chcemy zbadać, co jest nie tak, to możemy tę opcję zaznaczyć.
Headset. Ignoruj extended attribute and access control list errors. Headset box.
Ignoruj błędy związane z rozszerzonymi atrybutami. Rozszerzone atrybuty to taki macowy wynalazek, który pozwala nam dodawać jakieś dodatkowe informacje do pliku, czyli jakieś tagi, komentarze i tak dalej.
Tutaj mamy dalej specjalne traktowanie plików i folderów.
I tutaj mamy kilka presetów, mamy podstawowe, podstawowe z weryfikacją i niestandardowe.
Zauważcie, że jeżeli mamy tu na przykład wybrany domyślnie Basic, to wszystko to jest powygaszane.
Ja sobie dlatego wybiorę Custom, czyli niestandardowe.
I tutaj inteligentne skanowanie, to już mówiłem.
Ignoruj niewidzialne pliki, czyli wszelkie konfiguracje prawdopodobnie, pliki które zaczynają się od symbolu kropki itd.
Zachowuj komentarze, zamroź system plików jeśli to możliwe, czyli tak jak na Windowsie mamy to VSS o którym już dzisiaj wspominaliśmy,
Tak samo tutaj zamrażamy system plików, żeby tych konfliktów uniknąć.
Resolve aliases, czyli jeżeli mamy jakiś alias, czyli smakowy skrót powiedzmy,
no to on kopiuje automatycznie to, do czego ten skrót prowadzi, nawet jeśli to by było na czarnej liście.
Zachowuj kontrola dostępu, czyli uprawnienia, skanowanie progresywne, czyli on będzie skanował, kopiował, skanował, kopiował, skanował, kopiował, a jeżeli to jest odznaczone, no to on najpierw sobie zrobi skan, analizę, a dopiero potem będzie kopiował wszystko.
Zachowaj rozszerzone atrybuty, czyli jakieś metadane, finderowe komentarze, ikonki itd.
Weryfikuj skopiowane dane, wiadomo, co spowoduje, że kopia zapasowa będzie dużo dłużej trwała.
Automatycznie wykluczaj nowe elementy, czyli jeżeli coś dojdzie w trakcie kopii,
w trakcie, gdy kopia działa, to on nie będzie po te elementy w cudzysłowie wracał.
Resource forks, czyli też pewien rodzaj aliasów, dowiązania symboliczne, twarde.
Wyłącz bezpieczne kopiowanie, ta opcja szczerze powiedziawszy nie wiem do czego służy i nie znalazłem na jej temat informacji i dodaj tylko w głównym katalogu.
Prawdopodobnie chodzi o to, z tym bezpiecznym kopiowaniem, że jeżeli przenosimy plik, to najpierw jest on kopiowany, a dopiero gdy kopia zostanie utworzona, to potem oryginał jest usuwany, ale nie jestem tego pewien.
Nie tworz pustych folderów, czyli jeżeli mamy jakieś puste foldery, no to on może ich nie przenosić po prostu.
Połączenie pakietów, tutaj mamy połącz, czyli możemy łączyć pakiety, jeżeli mamy np. te macOS-owe pakiety, takie jak .app, itd.
Czyli to są te instalatory aplikacji, tak?
To są jakby pliki aplikacji, ale one tak naprawdę są folderami, to możemy je traktować jak foldery, dissect, standard, czyli w zależności od tego jak system je traktuje,
Albo Merge, czyli traktować je jak pakiety.
Don’t Aggregate Packages, czyli pomija wtedy kopiowanie tych pakietów.
Maksymalna liczba jednoczesnych operacji.
Polecam sobie to ustawić na maksymalną możliwą wartość dla waszego komputera, czyli 16 w moim przypadku.
Czy to jest tak, że zawsze w zależności od tego, na co pozwala nam komputer, to będziemy mieć odpowiednio więcej lub mniej tych maksymalnych operacji, czy to jest na sztywno te 16?
Nie, dla mocniejszych komputerów jest więcej.
Okej.
Dalej mamy zachowanie dla archiwów.
Używaj niestandardowej lokalizacji dla archiwów, czyli możemy np. archiwa jeszcze na inny dysk kopiować.
Limituj duplikaty do 5 kopii, czyli jeżeli jakiś plik będzie miał 5 duplikatów już w archiwum, no to on te najstarsze będzie kasował.
Ja sobie to ustawiam zawsze na 10
Tutaj mamy wyczyść pliki przechowywane dłużej niż i mamy domyślnie 180 dni
Tutaj mamy dni, minuty, tygodnie
Mogę sobie ustawić to na 365, czyli rok, dane będą, a potem będą znikały.
Ale jeżeli tę opcję odznaczę, wyczyść pliki starsze niż, to wtedy archiwum nigdy nie będzie oczyszczone.
I to jest tak jak ja chcę, żeby to było.
Ale przechowuj co najmniej dwie kopie.
Czyli jeżeli mamy tą opcję zaznaczoną, to dwie najnowsze kopie i tak będą przechowywane.
I tutaj to o co pytał Michał, kompresuj pliki dodane do archiwum.
I tutaj mamy kopię pliki do archiwum zamiast je przenosić.
No i niestety nie mamy żadnych ustawień tej kompresji, ale to jest to o czym mówiłem, że jak chcemy sobie kompresować jakoś szerzej to musimy już jakimś skryptem.
To warto niestety pamiętać o tym, że jak decydujemy się na kompresję to ok, zaoszczędzimy sobie trochę miejsca, natomiast to jest kosztem czasu zawsze, bo taka kompresja będzie trwała.
Będzie trwałe. Szczególnie jak mamy dużo danych, dużo się dzieje.
Tutaj mamy Sync Triggers, czyli kiedy program stwierdzi, że ten plik trzeba zsynchronizować.
I tutaj mamy znowu kilka presetów.
Mamy podstawowy preset, podstawowy z atrybutami, czyli jeżeli jakieś atrybuty pliku się zmienią,
to klik zostanie uwzględniony w następnej kopii.
Extended czyli rozszerzony i Custom czyli własny.
My sobie wybierzemy własny.
I tutaj jeżeli data modyfikacji się zmieni
ale jeżeli
data modyfikacji będzie o sekundę
będzie tylko sekunda różnicy od tej, która już jest
no to on to odpuści.
Rozmiar pliku, jeżeli się zmieni.
Time stamps, czyli te touche linuxowe, czyli data otwarcia i tak dalej.
Jeżeli się zmienią uprawnienia dostępu do pliku.
Jeśli się zmieni wielkość liter w nazwie pliku.
I możemy też zawsze, czyli wtedy będzie de facto ślepa kopia zapasowa.
Finder Flags, Hexbox, Flagi Findera, Hexcap, Lodzcap, Hexcap, Hexcap, Lodzcap, Status, Hexbox
Hexcap, Extended Attributes, Hexbox, Rozszerzone Atrybuty
Hexcap, HFS Typerator, Hexbox, Unhexcap, Access Control List, Hexbox
dostępowe do pliku
flagi BSD
czyli linuxowe i unixowe flagi
grupa właścicieli
komentarze
nie wiem dlaczego to jest wygaszone
no i to jest na tyle
tutaj mamy powiadomienia
wyślij e-mail
zawierający
podsumowanie
błędy i podsumowanie
cały dziennik
a wybierzemy sobie, że chcemy cały log
a co?
i do kogo?
wyślę to do siebie
mogę wyślić test
Synchronizę, kronosynk, app, wansadz, testo, kontrol, system, event, app, allowing, allow, default.
No i kronosynk chce mieć dostęp do sterowania pocztą.
Kronosynk, app, wansadz, testo, kontrol, mail, app, allowing, allowing, allow, default.
Send, test, button.
Bo to jak rozumiem wykorzystuje po prostu macowego maila.
Tak, on potrafi sam się łączyć do SMTP, ale może też wykorzystywać macowego maila,
co na przykład dla mnie jest wystarczające.
No jest lepsze, bo może na przykład używasz twojego gmaila, dzięki czemu te wiadomości zawsze dojdą.
Dokładnie, a tak to bym musiał się bawić jakieś, nie wiem, jakieś dziwne…
Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdzie ta poczta jednak jest zdecydowanie bardziej pozabezpieczana.
Tak, jakieś OAuthy i tak dalej.
Wyślij tylko gdy pojawią się błędy.
Wyślij powiadomienie w centrum powiadomień, czyli takie push na Macu.
A testujmy, okej, okej. A testujmy, il message was succesfully sent.
O, okej, def, hesket, unhesket, postmessage via notificatio, unhesket, only postulen error z HV odsurred, heskbox.
I ja nie chcę powiadomienia akurat w centrum powiadomień, więc zaznaczam sobie, to sobie odznaczam.
Push notification to chronomonitor with ID, heskbox.
O, i tutaj wyślij wiadomość do chronomonitor z identyfikatorem i to jest aplikacja na iPhone’a.
Notific, send, test, notificatio, nides, from chronomonitor, edit text.
Która jest dodatkowo płatna i tutaj możemy przecinkiem rozdzielić identyfikatory.
Ja o tej aplikacji potem krótko opowiem.
I tutaj mamy własne podsumowanie powiadomień dla tego zadania.
I tutaj normalne, czyli jak zadanie się zakończy z powodzeniem,
To mamy po prostu powiadomienie Chronosync, gdzie jest błąd to mówi, że wystąpiły błędy, czyli normalne, mogę napisać udało się, a z błędami wystąpiły błędy.
Wystąpiły błędy, hej, co laksep, gislosurek, skrypts, co laksep, gislosurek, jangle.
Tutaj coś, co ja lubię i uwielbiam, czyli skrypty.
Expander, skrypts, unhecket, presynchronizacjon, skrypt, hecb, nomeselec, pet, winmec.
Skrypt przedsynchronizacyjny możemy jakiś uruchomić.
Pose, winmec, run, winmec, boot, winmec, unhecket, abortonscript, errors, hecbox.
Pożyć zadanie, jeżeli wystąpi błąd w skrypcie.
Unhecket, postsynchronizacjon, skrypt.
Skrypty postsynchronizacyjne i też możemy wybrać jakiś skrypt.
To może być dowolny skrypt na Maca, czy jakiś wewnętrzny dla tej aplikacji?
To może być skrypt w Rabin, w Pythonie, w SH, w Apple Scripcie, albo w Javascriptie.
Więc lista jest dość duża.
Sporo możliwości.
Sporo, też program udostępnia API dla tych wszystkich języków.
O, i tutaj pomiń przy błędach synchronizacji, czyli jeżeli będą błędy synchronizacji, to nie zostanie ten skrypt wywołany.
No i tyle. Dźwięki. Odtwarzaj dźwięk przy sukcesie.
I tutaj możemy wybrać jakie dźwięki będą odtwarzane domyślnie.
To są domyślne dźwięki makoesowe.
Odtwórz dźwięk przy błędzie, odtwórz dźwięk uwagi, czyli jeżeli program coś chce od nas.
No i to jest na tyle jeśli chodzi o te opcje.
Tutaj mamy reguły i tutaj mamy tryb.
po tym trybie możemy potem dziedziczyć. Mamy prosty tryb.
Nie rozumiem do końca jakby o co chodzi, bo mamy prosty, średnio zaawansowany i zaawansowany.
A to nie dotyczy przypadkiem ilości opcji jakie my mamy do wyboru, żeby się po prostu w tym nie zapomnieć?
Tak, owszem, ale nie wiem jakby jak to jest, jak to jest, jak to jest klasyfikowane.
skanuj pliki jeżeli spełniają te warunki
nazwa to
tutaj mamy nazwę
nazwa pliku, nazwa folderu, nazwa pliku lub folderu
nazwa wyświetlana pliku, nazwa wyświetlana folderu
Nazwa wyświetlana tylko lub folderu, jest równa, nie jest równa, zawiera, nie zawiera, zaczyna się od, nie zaczyna się od, kończy się na, nie kończy się na i jest równa.
Tutaj mamy zachowaj wielkość liter, tutaj rozszerzenie, rozmiar pliku, data modyfikacji, tutaj kod, creator code,
czyli aplikacje na Macu zostawiają w pliku taki ślad, że to ta aplikacja utworzyła dany plik.
Zmienimy sobie to na zaawansowane.
Aha, i w ten sposób to wygląda.
I teraz mamy ignoruj pliki, jeżeli te warunki są spełnione.
Tu mamy jeszcze jakiś szablon.
Tak, szablon, czyli możemy sobie po prostu kilka warunków zapisać i właśnie ja z tego zaawansowanego trybu korzystam.
Mnie zaskoczył ten tryb średniozaawansowany.
Zobaczymy co się stanie.
W trybie średniozaawansowanym możemy skanować pliki, mamy białą listę, a w trybie zaawansowanym mamy i czarną i białą listę.
Dobrze, przełączymy się na zaawansowany, bo to z nami się korzystam.
I tutaj mamy dodaj warunek, i tutaj mamy zabawę, bo mamy, mogą być tak, flagi atrybutów, etykieta findera, rozderwniku, komentarz spotlights, data i czas utworzenia, kod aplikacji, która utworzyła, czyli na przykład możemy kopiować wszystkie dane, które utworzył xcode,
Tata modyfikacji, ścieżka, nazwa folderu nadrzędnego, nazwa, uprawnienia po ESX, czyli UNIXowe uprawnienia, rozszerzenie, grupa reguł, tagi findera albo wynik zewnętrznego skryptu.
Wybierzemy sobie na przykład nazwę i tutaj mamy, czy chcemy utworzyć regułę, czy chcemy wybrać już istniejącą regułę.
My sobie wybierzemy, że wybierz regułę, to mamy tutaj przycisk, w którym możemy wybrać jakąś tam predefiniowaną regułę.
I tu mamy grupy plików.
Grupy plików różne, że na przykład pliki audio, pliki obrazy dysków, ścianki obrazy.
O, na przykład chcemy sobie kopiować tylko rzeczy związane z programowaniem, wybieramy sobie taką szablon.
Niech widać, to wszystko wtedy mamy powygaszane i robimy OK.
O, i to jest grupa, to jest szablon i zawiera trzy reguły.
Nawet nam wizowa robota nie czyta.
I rozwijamy to strzałką w prawo, idziemy w dół.
I tutaj mamy OR, czyli loop.
I ja sobie tą regułę usługę i spróbujemy stworzyć jakąś własną
Nazwa, robimy OK i nazwa pliku, nazwa pliku, no nie wiem, na przykład nazwa pliku, to nie, no nie wiem, na przykład MAC, wpiszemy.
jest not, popułk ma, conta, doesn, conta, start, zwit,
nie zawiera,
doesn, mach, co, um, breakfit, cancel, ok, defaul,
dialog, remowe, dim, add, de, stan, files, if, te, se, condi, help,
scad, ad, premo, edit, group, boot, template,
in, solution, rules, table,
headscap, filename, headscap,
headbox, has, alternate, item,
sum, mon, programming, file, format, sconta, ins, dwa, rules,
expanded, dwa, items,
head, ruch, jeden, co, raz, jest,
dialog, alert, cancel,
Tak, chcę to usunąć.
Tak, chcę to usunąć.
Tak, chcę to usunąć.
Tak, chcę to usunąć.
Tak, chcę to usunąć.
Tak, chcę to usunąć.
Tak, chcę to usunąć.
Tak, chcę to usunąć.
Tak, chcę to usunąć.
Tak, chcę to usunąć.
Tak, chcę to usunąć.
Tak, chcę to usunąć.
Tak, chcę to usunąć.
Tak, chcę to usunąć.
Zrozumiałem, a tutaj mamy drugie, czyli nie skanuj tych plików, jeśli ten warunek jest prawdziwy.
Zojcie wszystko w jednego miejsca
Wszystko w jednym miejscu
Przedstawiamy tego szablonu
Możemy stworzyć własny szablon
Możemy stworzyć szablon ogólny
Możemy zrobić szablon białej listy
Czyli dodajemy te pliki które są w tym szablonie
Albo możemy zrobić szablon czarnej listy
Czyli te pliki wykluczamy
Tam mieliśmy na przykład
Mamy taką regułę, że nie kopiujemy plików cache, to była domyślna reguła, która tam była.
To całkiem zasadne.
Możemy sobie dowolnie korzystać, oczywiście wyrażenia regularne są wspierane, jeżeli ktoś zna lubi, no to może sobie tutaj spróbować korzystać.
I ja sobie wrócę do tego prostego trybuna, bo z tego raczej większość osób będzie koszty korzystała.
I domyślnie to jest wszystko odznaczane, czyli on będzie po wszystkim leciał jak trzeba.
No i tak to polecam zostawić, chyba że wiemy faktycznie co robimy.
Tutaj mamy analiza.
I tutaj niestety niewiele zrobię, bo mamy parę plików.
I to wszystko możemy sobie ustawiać, co i jak ma być kopiowane.
Mamy tutaj tabelę i mamy tak, nagłówki tej tabeli to źródło, status, cel, czas, rozwiar,
Ostatnia synchronizacja. I tu możemy wszystkie pliki sobie podglądać, oczywiście tu jest wszystko na never, never, never.
Mało nigdy nie było synchronizacji.
Niewyraźne informacje w sumie, nie ma sensu.
W całym urce, dysk maca.
Destinacjom, dysk zewnętrzny przechowujący kopię.
Option, left click i masz.
Option, left click pad.
Left, na, right click i masz.
Tutaj mamy NA wszędzie, czyli niedostępne, non-available.
No bo nie było synchronizacji, więc nie możemy sobie tutaj skorzystać z tej porównywarki.
Co się na przykład zmieniło.
Z ciekawości, jeżeli na przykład uruchamiasz takie zadanie synchronizacyjne,
To na twoim komputerze ile zajmuje przerzucenie twoich danych po prostu na taki zewnętrzny dysk?
Pierwsza kopia to będzie jakaś godzina przyrostowa, tak średnio, zależy ile robię na komputerze.
Ja raczej dość dużo pracuję, więc to jest pół godziny.
No więc te pliki się zmieniają dosyć.
Czasami to jest parę minut, jak mam taki wolniejszy dzień, na przykład, że wiesz, tylko sobie przeglądam internet,
zagram sobie w grę, no to jest trzy minuty, cztery.
Wszystko, mamy taką tabelę porównania lewego pliku, prawego i tak dalej.
Fajna rzecz, możemy się porównywać.
Tutaj możemy sobie przywracać jakieś rzeczy z archiwum.
My mniej więcej uruchomiliśmy, więc robimy sobie synchronizuj.
I zaczęło działać.
Przygotowuję i teraz oktosynchronizacji.
Mamy skanowanie.
Oczywiście offset off.
Mamy nagłówki.
abor, abor, bu pause, dwunesta tysiąc sto czterdzieści sześć slasz tysiąc dwieście trzydzieści
to ol ha in ha, li punders co re internals lifts candy lip, dwa tysiące osiemset dwadzieścia pięć slasz dwa tysiące dziewięćset pięćdziesiąt siedem
on sobie skanuje
dwunesta dwadzieścia osiem w nocy, sto czterdzieści dwa przecinek dwadzieścia cztery mb sec
sto pięćdziesiąt mega na sekundę, niecałe
no i on sobie tu będzie poracował
pasek słychać jak tu biegnie, dosyć szybko
no na razie tak
12.40 w nocy z 33.645 slash 33.950
z 33 tysiące klików
12.46 w nocy 95,94 mbsec
trochę zwolnił
ale idzie, robi sobie
no my nie będziemy czekać
tylko przejdziemy sobie
za ten czas
do opisu na paska menu aplikacji
jak rozumiem nie ma żadnego problemu
żeby on sobie to robił gdzieś tam w tle
i aplikacją można się w tym czasie zajmować, coś tam sobie konfigurować innego.
Dodatkowe zadania tworzyć i tak dalej. Wszystko można robić.
Oczywiście sprawdź aktualizację.
Ochronocynk.
Licencja. Licencja to obowiązek licencji.
I tu możemy odrejestrować, wyrejestrować nasz komputer.
Nie ma problemu, żeby to zrobić przez portal internetowy, ale jeżeli wiemy, że chcemy zmienić komputer na przykład, no to lepiej to zrobić stąd.
Jak rozumiem, to przydaje się dlatego, że w jednym czasie można tylko na jednym komputerze.
Na dwóch komputerach.
A, na dwóch, okej.
Tutaj ustawienia. Resetuj ustawienie. Jak coś namieszamy to możemy zresetować.
Aplikację można zabezpieczyć hasłem i tutaj możemy wymusić, żeby ona następnym razem wymagała tego hasła.
i to jest tyle w menu chronosync, teraz menu plik
nowy
synchronizer, czyli nowe zadanie
kontener
no i tyle, otwórz
otwórz niedawno otwarte
zamknij
zapisz
zapisz jako
Zapisz jako szablon, zapisz jako domyślne, zmień nazwę, duplikuj, usuń, kontrola dostępu, czyli możemy np. jakieś zadanie ochronić hasłem,
Wydrukować też możemy, wtedy nam się drukuje jak wszystkie te opcje.
Nawet ustawienia strony mamy dodrukowane.
Oczywiście main edycji, podobnie jak wszędzie.
Do tego stopnia, że mamy jakieś opcje, które i tak tu nie działają.
Widok, pokaż zakładki.
Pokaż wszystkie zakładki, bo możemy kilka zadań na raz mieć uruchomionych oczywiście.
Pokaż pasek narzędzi.
Dostosuj pasek narzędzi.
Ukryj pasek boczny.
Tutaj mamy, bo ja jestem teraz w organizatorze, dlatego mam te opcje wygaszone.
Tutaj od command1 do command5 mamy całe zakładki w tym pasku bocznym, który pokazywałem.
Odśwież listę plików.
Rozszerz wszystkie foldery, zwiń wszystkie foldery, pełny ekran, no i to jest tyle w widoku, akcje, połącz, lewy, prawy, rozłącz, podmontuj, odmontuj, podłącz no to jakieś sieciowe rzeczy, a odmontuj to lokalne.
SYNCHRONIZUJ
Command równa się, czyli chcemy, żeby była pełna synchronizacja
Command plus to testowa synchronizacja
Sprawdzenie to Command Backslash
Zaznaczenie można też synchronizować
Resetuj historię skanowania
Full synchroniza, dimmet, komand, ek, fals, trialsynch, at, pions, menu, synchroniza, archiwa, submenu
Archiwizuj
Archiwizuj
O, zarządzaj archiwami
O, cześć, archiwa
Porównaj
Zawrzej
Łącz, zawrzej
Wyklucz
Wymuś synchronizację
Resetuj kierunek, przywróć, tutaj skąd chcemy przywrócić, czy z lewej strony, czy z prawej, czy z archiwum, usuń, też skąd,
Zaplanuj, zatrzymaj program do planowania, otwórz dziennik, no i to na tyle.
I tutaj mamy okno Command Shift T, zaraz o nim opowiemy.
Organizator, na tyle innej pomoc, co nowego, pomoc i tak dalej i tak dalej.
Teraz przejdziemy do ustawień aplikacji, command, i zaczynamy od general, czyli ustawień nieogólnych.
Uruchamiaj przy starcie systemu, pokazuj menu Chronosync w pasku menu,
dodaj szerokość, wysokość okna, migaj przy powiadomieniach, animuj podczas planowanych zadań,
Pamiętaj pozycję i rozmiar, automatycznie sprawdzaj aktualizację, animację interfejsu, twórz kopię zapasową zadań, no siłą rzeczy program do kopii zapasowych to swoje dane też kopiować musi.
Odświeżaj archiwum przy aktywacji.
Używaj Touch ID do administracji. Ja nie mam komputera z Touch ID, więc mam to wygoszone.
Przywróć okna zadań, czyli jeżeli zamkniemy Kronosynka i edytowaliśmy jakieś zadania, to on zapamięta jakie.
Zarządzaj folderem dokumentów, czyli on będzie sam gdzieś w swoim kontenerze trzymał zadania.
Zawsze pokazuj organizera przy starcie.
Automatycznie pokazuj i ukrywaj organizera.
Tutaj mamy ścieżkę folderu z tymi zadaniami i możemy wybrać, gdzie chcemy, żeby te zadania były domyślnie zachowane.
kompaktowe paski narzędzi to dla nas to nic nie zmienia
własny wygląd i tu możemy wybrać czy chcemy w trybie jasnym czy ciemnym mieć okno
dławienie wejścia-wyjścia czyli żeby on nam po prostu nie powodował spadku pracy, wydajności pracy jeżeli coś robimy
i sobie wtedy powoli robię, ja sobie to odznaczę na przykład
tutaj mamy odtwarzać dźwięk przy sukcesie
i tu możemy wybrać które te dźwięki i tam co mieliśmy default
to tutaj ustawiamy czym są te default
jak chcemy wysyłać maile
Mamy różne klienty pocztowe.
Ale to chyba nie są aplikacje,
które masz zainstalowane, czy on to bierze z tego
i masz tyle klientów pocztowych u siebie? Nie mam, nie mam, nie mam.
Aha, czyli on po prostu zawsze ma taką listę.
Tak, a jak sobie zrobię direct messaging?
To możemy tu ubiegnąć.
I tutaj nazwa,
Adres e-mail, ustawienia serwerowe.
Server port 20, default 25.
Set suite and authenticate set suite.
Start ssl tls.
Mamy start tls albo ssl tls.
Autentykacja.
Login.
To trochę jak w beki to wygląda.
No tak, bo to trzeba wszystko skonfigurować.
No tak.
Tego nie polecam.
Polecam sobie to ustawić.
I lecimy do góry, do następnej rzeczy, czyli planowanie.
Używaj programu do planowania, wtedy Kronosync nie musi być uruchomiony.
Ten mały programik sobie się tym zajmie.
Uruchamiaj zaplanowane elementy sekwencyjnie, czyli na przykład mamy dwa zadania, jedno o 22, drugie o 22.05, to jeżeli mamy tą opcję zaznaczoną, to to pierwsze zadanie musi się skończyć, żeby to drugie mogło się uruchomić.
Tutaj mam uruchom natychmiast, wyślij błąd do dziennika starań i ignor.
Automatycznie ukrywa jej menadżera zaplanowanych zadań.
Obudź komputer do zadań.
Tutaj mamy wstrzymaj planowanie gdy aktywne jest zasilanie z baterii i tutaj mamy powiadomienia.
Tutaj mamy domyśle dla wszystkich zadań zaplanowanych.
Czyli możemy na przykład ustawić, że jeżeli sami wykonujemy jakąś synchronizację, no to wtedy nie mamy maili, ale jeżeli mamy zadanie zaplanowane, no to te maile są wysyłane.
No i tu możemy też użyć tej aplikacji Kronomonitor.
SEND TEST DIMMETON HEADSCAP ONLY PUSH ENERGORS HAVE OBSCURE HELP BOOT HELP BOOTTON DIMMETON HEADSCAP
I to na tyle jeśli chodzi o tą zakładkę.
Ale mamy szablony.
INSTALLATE TEMPLATES ADEPT PREMO CABLE INTER GENERAL RULE ALIASE SEND SYMBOLIC LINKS
I tutaj wszystkie te szablony są jako ogólne poza tym widzone, o na przykład nie kasuj plików znajdujących się w katalogu głównym lewego dysku, o tutaj mamy taką regułę, wykluczaj pliki desktop i desktop.ini
ale bardzo dużo tutaj tych reguł
ktoś trochę mija chyba z celem żeby to pokazywać wszystko jak to działa
no to jest naprawdę dużo
możemy sobie tworzyć własne i pobierać je z sieci też
tutaj mamy aplikacje pomocnicze
tutaj mamy jakieś aplikacje pomocnicze do porównywania plików
Mamy np. dla plików C, C++ i tak dalej.
Czyli do konkretnych typów plików np. możemy używać różnych aplikacji, bo one sobie po prostu lepiej radzą z tym.
Tak, tak.
Niestety nie można edytować tych wybudowanych pomocników.
Tutaj ja się powinienem na twórców Kronosynka obrazić, bo nie ma swifta, oni jakby zapomnieli o tym języku, chyba w tych programistycznych różnych.
O, możemy edytować tego pomocnika.
U.S. Airbn. Opendif.
Drag file Hereto Captura Attributes.
U.S. Airbn. Opendif.
Opendif.
House. Drag file Hereto Captura.
File name extension.
C. C. C. O. S. P. P. C. O. D.
Edit text.
Blan. Drag file Hereto Captura Attributes.
Cancel. OK.
Cancel. Drag file Hereto Captura Attributes.
I co ciekawe,
na przykład ja mogę sobie dodać pliki SWIFT,
bo mamy Drag Files Here to Capture Attributes.
Jeżeli sobie przeciągniemy tutaj jakiś plik SWIFT,
ja to zrobię.
Jakkolwiek taki swift sobie wezmę.
Na przykład ten, a ja go może pobiorę z iClouda najpierw, bo potem on będzie na mnie krzyczał, że…
O, szybko poszło.
Command.WO.
Ostrzegam, że to może się nie udać, bo to przeciąganie w WSV to jest
bardzo średnio działająca funkcja
No, no, no
Mogę ręcznie spróbować
No, jest to, w którym to się da zrobić, ale z jakiegoś powodu jak udostępniam ekran, to to nie chce działać.
Może i to jest powodem faktycznie.
Tak, bo mi się to parę razy udało zrobić.
No nie, nie da się. W każdym razie można przeciągnąć plik i on wtedy sobie zapamięta, on wtedy sobie pobierze informacje.
A ciekawe w sumie, czy na przykład dla tych webowych plików jest inna aplikacja. On w sumie powiedział, że to jest Opendif.
Oni to po prostu zrobili na takiej zasadzie, żeby pokazać, hej, da się.
Tak, że można różne typy plików, chociaż używamy i tak tego samego narzędzia, ale jeżeli znasz coś, co lepiej działa na twoich ulubionych plikach, no to użyj sobie tego.
Na przykład program Beyond Compare, o którym też kiedyś, mam nadzieję, że sobie porozmawiamy. Bardzo fajne narzędzie, które potrafi na przykład porównywać pliki audio i pokazywać, w której sekundzie się różnią.
Śmieszny program całkiem, ale nie wiem.
Wszelkiego rodzaju, podejrzewam, że tu się może sprawdzać też w różnych typach, właśnie takich typowo binarnych,
które mają jakąś bardziej złożoną strukturę niż na przykład pliki programistyczne, które bardzo często to są po prostu zwykłym tekstem.
Je jest łatwiej porównywać.
No tak, dokładnie. To są proste pliki do porównania.
I teraz warto sobie porozmawiać o tym jak ten program działa i jak on się łączy z różnymi usługami.
Mac OS ma coś takiego, co się nazywa File Provider API i to jest takie API, którego wiem, że w Windowsie kiedyś go nie było, a teraz może już jest,
ale twórcy różnych aplikacji takich jak Dropbox mają możliwość zdefiniowania takiego wirtualnego dysku jako dysku sieciowego.
I Chronosync potrafi z tych wtyczek korzystać i on wtedy odpowiednio się zachowuje, no bo na przykład jeżeli Chronosync myśli, że korzysta z dysku lokalnego, to kopieje wszystko naraz, jeżeli wie, że korzysta z dysku sieciowego, no to pobiera jakby na komputer lokalny to co może, robi to co może, czyli kopieje, przenosi i tak dalej, a potem usuwa to z komputera lokalnego,
Dlatego ważne jest, że jeżeli korzystamy np. z jakiegoś nieoficjalnego klienta dla jakiejś usługi chmurowej to warto sobie sprawdzić czy ono się rejestruje jako ten file provider.
Ja sobie np. stworzę nowe połączenie, nazwa profilu, wpiszemy sobie test i tutaj mamy typ połączenia.
Backblaze, czyli też taka usługa do kopii zapasowych, poniekąd konkurencyjna dla Kronosynka, więc bardzo nie rozumiem tego wyboru.
Ale wiesz co, oni tam chyba w Backblaze mają jeszcze jedną ważną rzecz, mianowicie dają miejsce.
Backblaze trochę inaczej działa, bo Backblaze to jest taka kopia sieciowa, a to w ogóle jakbym miał do chmury robić kopię całego dysku, to bym musiał mieć chyba terabitowy internet, żeby to jakoś szło.
To chyba jest potem przyrostowe jakieś, więc podejrzewam, że ta pierwsza synchronizacja to trwa długo, natomiast oni właśnie mają taki, oni mają jedną dość fajną rzecz, z tego co pamiętam, mianowicie dostajesz nieograniczone miejsce na swoje dane.
A to jeżeli ktoś ma dużo, bo tam się to licencjonuje per komputer.
Ale to jest drogie i niedostępne, z tego co wiem.
No to, to ja akurat tego nie testowałem, powiem szczerze, nigdy jakoś nie, nie miałem potrzeby, żeby aż tyle archiwizować,
ale podejrzewam, że gdybym miał sporo rzeczy do przerzucenia, no to bym się tym zainteresował, no bo to nielimitowane miejsce
i jak masz rzeczywiście tam, powiedzmy, jeden komputer albo dwa, no to, to kuszę.
Tak.
Chronoagent.
Chronoagent ma swój własny
taki serwer, który może działać na
innym Macu na przykład.
Google Cloud.
Interconex.
Interconex.
SFTP.
Amazon S3.
No i to jest tyle.
A czym jest ten Interconex?
Interconex to jest
taka aplikacja, że z iPhone’a możesz
zrobić sobie dysk, to jest od nich aplikacja też od tej firmy Ecom Technologies.
No na przykład Google Cloud Storage.
General, Select, Google Cloud Storage, Popup, Bootstun, General, Add, Client, Edit, Client, Setsure, Signet, Inast, None
Ale to jest…
No, Google Cloud, czyli nie Google Drive, tylko…
Advanced, Tab, Advanced, General, Add, Client, ID
Ja bym tylko tak murował, słuchaj
Menu, Interconek, SFTP w Amazon S3
Bazg Blaze B2, Amazon S3, Interconek, Google Chrome, Google Int, SFTP File Server
No wybierzemy sobie na przykład SFTP
General, Select, Tab, 1 of 2, Add, Connect, To, Select, Plan, SFTP, Server
Popup, Menu, Host, Nameo, Radu, Dress
No, SFTP, Serwer, Phone, Dimme, No, SFTP, Host, Select, Plan, SFTP, Server
Jeżeli mamy jakiś serwer, no to możemy wówczas sobie go tutaj dodać i dla niego np. robić kopię zapasową.
Tak, można sobie np.
Ja mam na takiej zasadzie właśnie NASA dodanego.
A, w ten sposób. Ale na przykład jeżeli byście chcieli tam powiedzmy, jeżeli macie na przykład dostęp do jakiegoś serwera dedykowanego albo VPS-a, gdzie macie sporo miejsca, bo macie na przykład jakiś taki, nie wiem, serwer właśnie w ten sposób typowo na backup, no to też można właśnie po SFTP w najprostszy możliwy sposób.
Robicie te kopie.
Dokładnie.
Z ciekawości, czy on obsługuje łączenie się, jeżeli chodzi o logowanie z wykorzystaniem kluczy?
Tak. On bierze z .ssh klucze z tego folderu systemowego.
No i nie mamy wsparcia dla Dropboxa, Google Drive, no bo one, te usługi mają ten file provider swój, więc nie było sensu, żeby twórcy to duplikowali.
Ja akurat nie mam tego typu usług, więc nie mam pod tym file providers.
No i to by było na tyle jeśli chodzi o ustawienia, kronosynka. Ja sobie zobaczę jak tam nasze zadanie.
22-19, stoję 500-10-10-50, slash 500-10-10-200,
prawdy i teatry, cardinal, magnitudę, 3 sekundy, fst,
embedding, cilifrace, send, underspreading, usdat,
22-25, pause, boot, abort, power,
2514, documents, processing,
additional, serwice, details, 500, busy,
progressive, unreferred, busy, processing,
stan, library, c38,
chronosync, organizer,
a my w międzyczasie otworzymy sobie managera zadań zaplanowanych,
command shift t,
scheduler, tasks, manager, window,
open, task, bin, scheduler, set, scheduler, log,
boot, pod, scheduler, settings, boot,
Tutaj mamy ustawienia planowania.
Panem uruchamia panel ustawień tylko w odpowiednim oknie.
Tutaj mamy dziennik planowania.
Tutaj kiedy będzie się coś działo.
i ostatnie uruchomienie było z błędami
i możemy sobie edytować to
tutaj mamy wyboru zadania
opis, czyli możemy wprowadzić jakieś notatki dotyczące tego zadania
i tutaj mamy kilka opcji
Mamy Simple Interval, czyli prosty interwał, co tyle masz robić tą kopię i tyle.
Zaawansowany interwał.
I zdarzenie.
Tutaj mamy do wyboru dziennie, możemy uruchomić co godzinę, codziennie, o której godzinie, tygodniowo, miesięcznie.
I tutaj mamy rozszerz dla dodatkowych opcji.
Uruchamiaj tylko gdy docelowe woluminy są dostępne.
Pytaj użytkownika przed uruchomieniem.
Czyli na przykład jeszcze zapytam Cię o to pierwsze pole, czyli on będzie wtedy tylko działał, kiedy w tym przypadku będzie podłączony dysk.
Tak, bo tak to on uruchomi się i wypluje natychmiast błąd.
No to bez sensu.
Uruchamiaj nie więcej niż raz dziennie, czyli na przykład jeżeli ręcznie uruchomimy, powiedzmy, że uruchomiłbym to swoje zadanie, które się uruchamia, no to już dzisiaj by się nie uruchomiło.
Porzuć, jeżeli zadanie nadal działa i tutaj o której godzinie, czyli jeżeli uruchomię przed 17 to uruchomi się to o 22, ale jeżeli po 17 uruchomię to już się nie uruchomi.
Próbuj ponownie w razie wystąpienia błędów, co minutę będzie próbował i 9999 razy, no i tyle.
tutaj mamy zaawansowany interwał
i tutaj mamy, że codziennie
i w których godzinach dnia ma się to uruchomiać
w których minutach dnia
No i tutaj mamy te same opcje, które już mieliśmy.
I mamy zdarzenia.
Uruchom zadanie. Po uruchomieniu chronosing, zanim chronosing się zamknie,
Kiedy wolumin zostanie podmontowany, kiedy inny wolumin zostanie podmontowany, kiedy agent stanie się dostępny, czyli ten profil połączenia, kiedy inny agent stanie się dostępny, czyli niezwiązany z tym zadaniem, kiedy zostanie wykonana zmiana w systemie plików, no i to jest na tyle.

No i tak właściwie to było na tyle.
Teraz moglibyśmy przejść do krótkiego opisu aplikacji na iPhona.
Aplikacja jak wspomniałeś też jest dodatkowo płatna.
Tak, to jest bardzo nieprzyjemnym zagraniem, no ale dobra, 20 złotych, nie majątek, jak na to co aplikacja oferuje.
Oferuje całkiem sporo, jak na to że to jest po prostu pomocnik, prosta aplikacja i lądujemy w aplikacji Monitor.
I mamy pierwszą zakładkę Monitors.
Mamy przycisk dodaj, możemy w niego kliknąć.
I tutaj możemy połączyć do Agenta. Agent to jest inna aplikacja od twórców ChronoSync, nazywa się ChronoAgent i to jest aplikacja, która służy do koordynowania ChronoSynkiem z innych komputerów, do zdalnego sterowania ChronoSynkiem z innych komputerów, a także aplikacja robi też za serwer plików.
O, tu się na komputerze skończyła nasza kopia zapasowa robić.
Także tutaj mamy, jeżeli byśmy chcieli dodać tego agenta, o agencie pewnie też kiedyś zrobię podcast.
W każdym razie druga zakładka notifications, sześć elementów.
Tutaj mamy wszystkie zadania, urządzenia.
On to tak odczytuje, że ja na początku pomyślałem, że tyle błędów.
Pięćset ileś tam tysięcy, ale nie, 79 błędów.
Tak, i tutaj mamy fajnie, bo mamy wsparcie dla czynności voice overa, mamy usuń i aktywuj, wejdziemy sobie w to.
DEVICE, TASK, KIN, DELETE, PRZYDŹ, NOTIFICATIONS, PRZYCISK W RU, DELETE, PRZYDŹ, DEVICE, TASK, KIN, RU DATE, DURATION, SUMPLETED, STANDARD, PROCESSED, ERRORS, TRANSFERRED, MINI NUNO, KOPIA ZAPASOWA SYNC, SYNC ROUTE Z DOCUMENT, YESTERDAY, 22, 33, 10, YESTERDAY, 22, 33, 518,547, 33191, 79, 69,69 GB
Wiadomości o błędach 5
Operacja przekroczona limit czasu
System, volumes, data, users, nunodocument, projekty, strażnik, odcu, retu, ile, trzy gwiazdki, odcu
System, volumes, data, users, nunodocument, projekty, strażnik, miecza, odcu, trzyg
System, volumes, data, users, nunodocument, projekty, strażnik, odcu, trzyg
Volumes, nunogis, cengie, users, nunolibrary, odcu, retu, ile, trzy gwiazdki, dele, te
No i zatem mam do ubrań
Scenning folder
Volumes, nunogis, cengie, users, nunolibrary, containers
Błędy, które były
3.0.3.0.3.0.3.0.3.0.3.0.3.0.3.0.3.0.3.0.3.0.3.0.3.0.3.0.3.0.3.0.3.0.3.0.3.0.3.0.3.0.3.0.3.0.3.0.3.0.3.0.3.0.3.0.3.0.3.0.3.0.3.0.3.0.3.0.3.0.3.0.3.0.3.0.3.0.3.0.3.0.3.0.3.0.3.0.3.0.3.0.3.0.3.0.3.0.3.0.3.0.3.0.3.0.3.0.3.0.3.0
Co ty flopot, co ty flopot, chronosyn organizer, córę, gotochronosyn, gotochronosyn.
Zostaw mnie co on chce.
Grip, jeden item sell.
Abort, skip, boot, ret, eksclude, unhack, córce, unerror, odcuret.
O, wystąpił błąd.
Córce, dysmaca, encounter, error, operacjąt i metod, odcuret.
No, to pewnie…
System wolny data jest jasną na document z zasoby wizyta Tomeckiego.
To są ważne tam błędy.
Abort, abort, skip, abort, abort, skip, retry, boot, top, skip.
I tutaj mam wyklucz, ponów, pomiń i porzuć.
Kiedy wykluczę, to mam porę wyboru, że wykonaję żądanie dla wszystkich dodatkowych błędów i wyklucz.
Kopia sobie idzie dalej. Cały czas miałem ten dźwięk, co chwilę, co jakiś czas, że coś jest nie tak.
Kronosync notification, help tab, zaznacz settings, karta, trzy z trzy
Tutaj mam settings, czyli ustawienia
Settings, general, na głowę, tak, dewizawate, tak, dewizawate, przełącznik, wyłączone
I tutaj trzymaj urządzenie obudzone, iPhone’a w sensie
Network binding, network binding, przełącznik, wyłącz, refresh interval, 0 seconds, przycisk
Tutaj co ile ma odświeżać, co ile ma się ponownie łączyć, zero, czyli po prostu wypychane, to jest push
powiadomienia włączone
wykres aktywności
tutaj używaj logarytmicznej skali
to do wykresów, które niestety nie są robione na tym
SwiftCharts, więc i tak są niedostępne
tutaj jak ma być logowanie
2012-2019
RECON TECHNOLOGIC
TED BAR
COPY
W
ADMIN
PROCENTER
LOGGING
ACTIVITY
GRAPH
NOTIFICATION
RECON
NETS
INTER
REFRESH
INTER
NETWORK
WING
NETWORK
KFD
VCA
KFD
GENERAL
NETS
SETKINGS
NAGŁÓWEK
SETKING
GEN
KFD
KFD
NETWORK
NETWORK
NETWORK
NETWORK
NETWORK
NETWORK
NETWORK
NETWORK
NETWORK
NETWORK
NETWORK
River ID czyli ID odbiornika
River ID
Kopiujemy to sobie do schowka
Na Macu już
przechwycił schowek
Tak, dźwięk
był
Kopiujemy sobie ten
identyfikator
Chronosyn, Chronosyn Organizer, Windows, Grid,
Abor, Pause, Chronosyn Organizer, Windows, Usa, Setup, Grid,
Jeden item skill, DOSDATAVOLUMEL2R, Imasz, Imasz,
Pokaz zapasowa, Syn, Imasz, DOSDATAVOLUMEL2R, Imasz, Imasz, Imasz,
A w sumie już nawet nie Tyflo Podcast, tylko żeby było szybciej,
edytujemy, edytuję to swoje zadanie, które mam.
5 rules, opcjons, select, setup, opcjons, select,
Tutaj w opcjach, widzieliśmy to nawet i wspominałem o tym.
skip, hec, rollback, cop, hec, conflicts, expat, cop, report,
conflict, devist, losuret, young, colaxe, report, conflict, expand,
special, file, folder, handling, ex, sola, special,
conflict, devist, expand, archive, handling, e, sola,
archive, conflict, expat, sync, triggers, e,
cop, sync, conflict, expat, notifications.
Piąta zakładka powiadomienia.
Assum, marto, nomes, sente, bim, metun, hec,
hecket, unhec, hecket, postmessa, devia, notifications,
en, unhecket, only post, unerrors, hecket, sync,
complet, synchronizacją, completa, sync, completa,
O, ukończyła się nasza kopia zapasowa.
Ale na mnie o to teraz chodzi.
Wyrzuciła mnie do Tyflopodcastu, tak czy chce zachować ten Tyflopodcast, jak zamknąłem go, bo program ustawił aktywne okno i tutaj mamy w tych powiadomieniach, w tej piącej zaporce to, co już pokazywałem, czyli Push Notification to Chrono Monitor with ID.
I tutaj mam ten identyfikator swój już wpisany, bo ja sobie go wcześniej wpisałem.
I teraz w prawo idąc mam send test, klikamy i mamy, że powiadomienie zostało wysłane.
Zobaczymy, czy zostało.
Centrum telewizyjne, w prywie nie przeszkadzać.
Mam w prywie nie przeszkadzać.
Pewnie ktoś do mnie pisał.
Więc sprawdzę,
ściszę telefon i sprawdzę
najpierw, gdzie to pochanowienie jest.
Okej.
Zobaczymy, czy się udało.
Ale generalnie
sprowadza się to
do tego, że po prostu trzeba
wysłać odpowiedni
kod i czy skopiować go sobie z tej aplikacji mobilnej i wprowadzić go do
Chronosynka na komputerze, na Macu.
Dokładnie.
Jak podajemy ten kod, to po prostu za jego pomocą, za pomocą tego ID
następuje połączenie i synchronizacja.
Okej, no to pokażmy.
Monitor, monitor, teraz monitor, Chronosync notificacjon, hello from Chronosync,
przycisk.
Się przywitał i działa.
Klikamy.
No i tak to działa. Przydatne.
Ja ostatnio bardzo wcześnie chodzę spać, więc doceniam to, bo na Apple Watchu też mi się to pokazuje.
Więc doceniam. Mały programik na iPhone’a, nie mamy tylu opcji jak tutaj, ale przydatny.
Teraz już słowem podsumowania pokażę jak usunąć jakieś zadanie.
Ten nasz Tyflopodcast sobie usuniemy, bo już nie będzie nam potrzebna.
Żebym tylko złego zadania nie usunął, bo będzie śmiesznie.
Właśnie, czy chcemy usunąć tylko referencję, czyli usuwamy to zadanie z listy,
ale ono fizycznie dalej na dysku jest, czy chcemy całe zadanie usunąć?
Ja chcę usunąć całe zadanie.
Warto powiedzieć, że żadne kopie zapasowe czy inne rzeczy,
które to zadanie utworzyło nie zostaną usunięte.
Więc co w zasadzie zostanie usunięte? Tylko pliki tego zadania, tak?
Tylko pliki zadania, konfiguracja.
Okej.
I teraz jakby kończąc cały temat w ładny, myślę, sposób
zobaczymy jak to wygląda, co się nam utworzyło na naszym Voluminie.
Wysyłkowanie.




Coś tam jest.
No, jest.
Wchodzimy.



Tutaj mamy podkreślenie Archived Items, czyli archiwa.





I tu masz swój folder domowy.
O, i mam na przykład skrypty.



odczytaj status flow sctt.com.pl.os dźwięki folder
długość sctt.com.pl.os a script
statystyka schowka sctt.com.pl.os a script
mam na przykład skrypt o nazwie długość, otworzymy sobie go
script debugger długość sctt
split editing edit text sprawdzimy czy on
zwraca długość podany do kilku sekund
on get length pad css to 0
sekwile info to do shell script usrbin a finfo xy
platform of p os y x path of path
uruchomimy go żeby sprawdzić czy na pewno on działa
application alert system vial
script help script debugger app one test control finder app
ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale ale
O!
Finder.
Algo.ia.
Pigname.
Lesson.
Lesson.
Zero.
Lesson. Zero.
Zawiem dlaczego, bo ten klik jest w iCloudzie.
No nieważne.
W każdym razie VoiceOver mówi, czyli skrypt działa.
Więc faktycznie aplikacja Chronosync spełniła swoje zadanie.
Przyjmijmy, że teraz uderza mi w komputer piorun.
A no nie, bo wtedy dyski by mi się spaliły z kopiami.
No to może lepiej nie.
Ale gdybyś sobie to wysłał na przykład na jakiś zdalny serwer,
albo na NASA.
No tak.
Chronosynkiem też mogę to zrobić.
I bardzo fajnie to tu wygląda, że nie jest to jakiś własnościowy format, że to nie jest jakiś obraz, w którym musimy wchodzić i otwierać te pliki, czyli to po prostu…
Dokładnie tym programem. Nawet powiedzmy, że nie wiem, nie mam już Maca, bo coś się Macowi stało, mam komputer z Windowsem, normalnie mogę w tym sobie grzebać.
Rzeczywiście on ma tam swoje jakieś metadane,
no ale to nam nie przeszkadza.
To jest chyba jedyna wada Image for Windows moim zdaniem,
który poza tym to jest naprawdę…
No, brakuje mi tego programu danej,
niektórych jego funkcji jakby z…
w Kronosynku na przykład.
A czy na Macu na przykład taki backup z Image for Windows
dałbyś radę za pomocą czegoś otworzyć?
No niestety wygląda to w taki sposób,
że Parallels, Windowsik…
Aha, no, w ten sposób też można. Natomiast no rzeczywiście jest to problem tych wszystkich własnościowych różnych formatów. Ja na przykład kiedyś używałem takiego programu, on się Kobian nazywał. Niestety ten Kobian zmienił nazwę ostatnimi czasy, już teraz nawet nie pamiętam na co. I on niestety też zmienił swój interfejs, on jest zdecydowanie mniej wygodny, a kiedyś był tak naprawdę bardzo…
Ciekawe jak z ZDSR-em swoją drogą.
Na standardowych kontrolkach. No, ciekawe.
To swoją drogą też.
No, można by się kiedyś pobawić.
W każdym razie tak, no
własnościowe formaty mają swoje zalety.
No bo mogą więcej
przechowywać, mogą być bardziej ściśnięte
w cudzysłowie, w sensie skompresowane i tak dalej.
Więc to nie jest tak, że to jest
zło i tyle, tylko no po prostu
fajnie, że…
Przenośność, słowo klucz, z tym jest problem.
Przenośność, oczywiście. No tak jak właśnie z tym
Mimicz for Windows, no Chronosync jest blisko, ale, ale jakoś, jakoś EFW najbardziej chyba polubiłem z tego wszystkiego, więc tak, to chyba będzie na tyle, Chronosync, fajne narzędzie, używam go w produkcji, nie zawiodłem, a już przywlacałem kilka, kilka razy kopię.
Aha, i udało się.
Udało się, tak.
No i ten wolumin NunoBKP będę mógł teraz usunąć.
Jak widać jeszcze pokażę to o czym mówiłem.
NunoUnderStoreEXT, 4TB, 3,98TB fre, wolumę.
NunoUnderStoreBKP, 4TB, 3,83TB fre, wolumę.
Tu się coś mu nie zgadza, w sensie…
NunoUnderStoreEXT, window, list 2 w table.
No bo teoretycznie NunoEXT zawiera tylko referencje do NunoBKP,
a to NunoBKP zawiera dane, więc…
Może się to teoretycznie wydać wam nielogiczne, ale to poprawnie pokazuje te rozmiary.
Natomiast jak widać na każdym, każdy z tych woluminów ma 4 terabajty.
I to nie znaczy, że dysk magicznie zmienił, zwiększył rozmiar do 8 terabajtów.
A szkoda.
No fajnie by było.
Chociaż z drugiej strony różnego rodzaju dyski, które udają, że mają mega dużą pojemność,
a potem jak przychodzi co do czego to się nagle okazuje, że tej pojemności nie ma, bo się pliki straciły, no to też jest problem.
Kupiłem kiedyś we Włoszech właśnie taki dysk, tam oni w ogóle przesadzili z tym, tam pisało chyba, że 64 TB i wreszcie to wyglądało jak pendrive.
No tak.
To na takie dyski nie róbcie może kopii zapasowych.
Nie, nie, bo potem rzeczywiście będzie bardzo duży problem z odtworzeniem takiej kopii.
Ale w każdym razie narzędzie do robienia kopii jak najbardziej myślę, że warto polecić aplikacja Chronosync na system macOS.
Aplikacja płatna? Ile ona tam kosztowała? 50 dolarów?
50 dolarów. Ta najdroższa wersja, ta tańsza 20 albo jest w subskrypcji Setup.
Jeżeli korzystamy z Setupa, no to Chronosync Express mamy za darmo.
A aplikację dziś na antenie Tyflo Radia prezentował Arkadiusz Świętnicki. Dzięki Arku.
Dziękuję.
Ja również dziękuję za uwagę, Michał Dziwisz, kłaniam się, do usłyszenia, do następnego spotkania na antenie Tyflo Radia.

Wszystkie nagrania publikowane w serwisie www.tyflopodcast.net są dostępne na licencji CreativeCommons - Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Oznacza to, iż nagrania te można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć na jego podstawie utwory Zależne, pod jedynym warunkiem podania autora oraz wyraźnego oznaczenia sposobu i zakresu modyfikacji.
Przekaż nam swoje 1,5% podatku 1,5 procent Logo FIRR Logo PFRON Logo Tyfloswiat.pl

Czym jest Tyflopodcast?

Tyflopodcast to zbiór instrukcji oraz poradników dla niewidomych lub słabowidzących użytkowników komputerów o zróżnicowanej wiedzy technicznej.

Prezentowane na tej stronie pomoce dźwiękowe wyjaśniają zarówno podstawowe problemy, jak metody ułatwienia sobie pracy poprzez korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Tyflopodcast prezentuje nowinki ze świata tyfloinformatyki w formie dźwiękowych prezentacji nowoczesnych urządzeń i programów. Wiele z nich dopiero znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

Zapraszamy do słuchania przygotowywanych przez nas audycji i życzymy dobrego odbioru!

Tematyka

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych