Aplikacje Do Sprawdzania Rozkładów Jazdy Pociągów I Zakupu Biletów W Systemie iOS (wersja tekstowa)

Pobierz napisy w formacie SRT
Pobierz napisy w formacie VTT
FUNDACJA INSTYTUT ROZWOJU REGIONALNEGO PREZENTUJE
TYFLO PODCAST
Czwartek, 27 dzień kwietnia 2023 roku, to w kalendarzu, na zegarze godzina 19 z drobnym haczykiem,
a my startujemy z kolejnym, ostatnim w tym tygodniu, takim przedmajówkowym spotkaniem na antenie Tyflo Radia
przy mikrofonie Michał Dziwisz, przy drugim mikrofonie Wojciech Dulski.
O właśnie, Wojtek sobie już tu sprawdza godzinę, chyba dlatego, że na jakiś pociąg czeka.
Cześć Wojtku.
Dobry wieczór. Ja nie czekam, ale myślę, że jak ktoś się na majówkę wybiera, to pewnie mu się to przyda, o czym będziemy dzisiaj mówili.
Zdecydowanie tak, bo dziś będziemy pokazywać aplikacje, za pomocą których można sobie nie dość, że sprawdzić rozkład jazdy pociągów,
to jeszcze dodatkowo kupić bilet. Będziemy pokazywać te aplikacje na systemie iOS.
Przede wszystkim na iOS, chociaż myślę, że coś tam o Androidzie wspomnisz przynajmniej, jak te aplikacje się zachowują.
Nasza audycja jest na żywo, więc jeżeli macie ochotę wejść z nami w interakcję, to słuchajcie, nie krępujcie się, tylko piszcie lub dzwońcie.
tyflopodcast.net to dla tych, którzy chcą głosowo, a dla tych, którzy wolą do nas pisać, no to jest kilka miejsc.
kontakt.tyflopodcast.net za chwilę będzie do waszej dyspozycji, bo jeszcze tego nie uruchomiłem.
Natomiast YouTube i Facebook już są teraz do waszej dyspozycji, już możecie tam do nas pisać, możecie komentować to, o czym my tu będziemy rozmawiać,
a będziemy rozmawiać właśnie o aplikacjach kolejowych, aplikacjach do sprawdzania rozkładów i do zamawiania biletów.
No to Wojtku, to ja zapytam cię przede wszystkim o taką jedną podstawową rzecz. I to myślę, że wiele osób sobie będzie zadawało to pytanie,
to rozwiejmy te wątpliwości raza dobrze. W zasadzie jest w ogóle w dzisiejszych czasach, bo fakt faktem, mamy tych różnych aplikacji trochę,
ale czy jest w ogóle sens zawracać sobie głowę czym innym niż aplikacją Koleo?
Powiem w ten sposób, że to chyba wszystko zależy od tego, kto w jaki sposób korzysta z tych aplikacji i czego oczekuje.
Bo aplikacja Koleo dostępna jest tak naprawdę od paru miesięcy. I to jeszcze nie w pełni dostępna niestety, co pokażę.
Natomiast, tak jak mówiłem ci, poza anteną mam też zwolenników, przyjaciela swojego, którego pozdrawiam z Krzakowa,
który bardziej optuje za aplikacją PKP Intercity.
No, aczkolwiek odpowiadając na twoje pytanie, będę starał się być obiektywny, ale subiektywizm też się będzie przebijał.
I szczerze, tak, masz rację o tyle, że aplikacja Koleo, jeżeli ktoś korzysta z iOSa…
Wojtku, ja proponuję, żebyś może przesunął gdzieś palec z tego naszego, z tego pasku statusu, bo on co chwilę nam będzie tu mówił godzinę.
Swoją drogą, teraz zauważyłem, że ten voiceover jest jednak troszkę cicho, ale może zaraz uda się go jeszcze jakoś podgłośnić, chociaż przyciskiem na przykład.
No i co, tak naprawdę wszystko zależy od tego, w jaki sposób z tych aplikacji korzystamy i też pewnie do czego jesteśmy przyzwyczajeni.
Ja powiem tak, odkąd rzeczywiście ta aplikacja stała się Koleo taka bardziej dostępna, nie wiem czy to jest 80%, 90%, chyba bliżej 90%, bo tam kilka takich tylko rzeczy jest niedostępnych jeszcze.
Natomiast jest też bardzo fajna, nie wiem czy Michał zgodzisz ze mną, bardzo fajna interakcja z twórcą aplikacji, z deweloperem.
To się zgadza, oni zresztą nawet w swoich changelogach informują o tym, że poprawki dostępności wprowadzają.
Tak, tak, tak, no tylko oczywiście ktoś się musi zgłaszać, więc…
No tak, bo samo nic nie przyjdzie.
Tak, i też z tego miejsca mój apel, słuchajcie, ja wiem, że czasami to się wydaje takie wołanie na puszczy i że co tam zmieni mój głos, jak oni to mają gdzieś.
Sam czasami tak sądzę, mam takie wrażenie, ale z drugiej strony zawsze sobie myślę, że jeżeli czegoś nie napisze twórcy, to on o tym nie wie.
A nawet jeżeli wie i to olewa, to wiadomo, jeden głos, dwa głosy, ale jak głosów będzie sto, a jak będzie tysiąc, no to jasne, że jest to takie trochę może myśleniem bardzo optymistycznym,
ale z drugiej strony trzeba coś działać. Ja pamiętam, że w ogóle kiedyś PKP było, jeżeli chodzi tutaj o aplikacjach PKP, kiedyś był ten dialog taki naprawdę ciężki, taki toporny,
na zasadzie my byśmy chcieli, tutaj my prosimy, a odpowiedź była nie, bo nie.
Zresztą PKP jako takie, spółki PKP różnego rodzaju, bo to teraz przecież się tych spółek w 2001 bodajże roku zrobiło kilka, no to te spółki mimo tego, że one teoretycznie próbowały jakoś tak to wszystko modernizować
i teraz miało być to takie wszystko bardziej nowoczesne, to mam wrażenie, że tam jednak ten dział informatyczny, tworzenie tych aplikacji albo po prostu z jakichś takich pobudek najzwyczajniej w świecie oszczędnościowych,
albo z jakiegoś dość solidnego długu technologicznego niesie za sobą różne dziwne sytuacje, chociażby ta słynna przerwa technologiczna, przecież kiedy bilet w Intercity się zamawia na stronie, to cały czas jeszcze mamy zdaje się tę przerwę technologiczną, prawda? Tam przed północą.
Tak, ona jest chyba od dwudziestej trzeciej, jakoś trzydzieści, czy tam do… Tak, tak, tak, ona jest tam cały czas, no wiesz, ale tak jak mówię, uważam i tak, że nastąpił pewien progres, też w takim właśnie myśleniu w ogóle o osobach z tymi jakimiś szczególnymi potrzebami, no i to też trzeba podkreślić myślę.
A fakt faktem, nam się opłaca jeździć pociągiem, bo mamy całkiem solidne zniżki i naprawdę te bilety można mieć za grosze, a za niewielkie pieniądze, no nawet na takie pociągi typu Pendolino, tak, bo te zniżki są naprawdę solidne, jeżeli chodzi o procenty.
No to też warto o tym pamiętać, że generalnie te koleje takie osobowe, jak były kiedyś, tak, czy jakieś tam koleje podmieńskie, to jest 93%, natomiast wszystkie te pociągi wyższych klas, to jest 51%.
A jeszcze, jeżeli sobie kupimy ten bilet na przykład z wyprzedzeniem, tak, i trafimy na przykład na super promo, no które można jeszcze tam czasami gdzieś tam na ich takich trasach wyrwać, no to naprawdę można tę podróż odbyć za bardzo przyzwoite pieniądze.
I w całkiem komfortowych warunkach.
I też ten tabor się już tam polepsza, bo rzeczywiście, no kiedyś to bywało z tym różnie. Teraz też warto wspomnieć, że na pewno Pendolino, a i w tych, powiedzmy, wagonach Intercity już niektórych tych nowych, na przykład tam produkowanych przez fabrykę cegielskiego,
no to są oznaczenia brailowskie, tak, ta numeracja miejscówek jest. Ale też mówię, kadra, ta kadra konduktorska, tak, no ona się, moim zdaniem, mówi się o tych osobach niewidomych, czy tam osobach na wózku, etc., no wiadomo, że mnie najbardziej interesują osoby niewidome.
Ja powiem tak szczerze, że dawno mi się już nie zdarzyła taka jakaś niemiła sytuacja, tak, a teraz mniej jeżdżę pociągami, ale dawno jeździłem dość sporo i ja osobiście nie mogę narzekać na konduktorów, są zawsze uprzejmi.
Czasami widzieli trochę mniej, czasami trochę więcej, natomiast jakby, no, ja osobiście w ogóle lubię podróżowanie pociągami i na przykład na czasie Katowice-Kraków nastąpił wreszcie duży postęp i powiem Ci, Michał, że jak dawniej właśnie wolałem autobusem się przejechać z Katowic do Krakowa bądź w drugą stronę po autostradzie A4.
Ten bilet kosztował mnie jakieś 10 złotych z ulgą, no to teraz za złotówkę z groszami mogę w godzinkę pojechać pociągiem, tak, a w pociągu mam więcej miejsca, mam toaletę, no i też pociąg jest bezpieczniejszy mimo wszystko.
Tak naprawdę największy problem i najmniej bezpieczne w pociągu, no to jest wysiadanie i wsiadanie z niego i do niego.
Trzeba uważać.
Trzeba uważać, bo niestety, no, nie ma jakiejś takiej normalizacji i te składy w zależności od tego jak są wysokie, no to w różny sposób się w nie wsiada i się z nich wysiada.
Są różnego rodzaju te ułożenia wysokości tych wagonów, no na to po prostu trzeba uważać i tu zresztą to nie tyczy się tylko osób niewidomych, ale też i widzących, bo nie tylko niewidomi mają z tym czasem problem.
Widzący też wcale nie są jakoś mega zachwyceni tym komfortem wsiadania do pociągów, zwłaszcza do starszych wagonów, które też przecież jeszcze jeżdżą po Polsce.
No tak, no i tutaj to jest jeszcze kwestia chyba, bo jakby nie jestem znawcą tematu, natomiast chyba to jest też kwestia peronów, tak, no bo jakby ta krawędź peronowa musi być dłuższa, żeby po prostu łatwiej się wsiadało do tych starych pociągów.
Jak są takie perony jakieś w mniejszych miejscowościach, to one bywały często takie bardzo niskie, tak, gdzieś tam nawet na równi prawie ze stolami, no i jeżeli mamy taki, oj, to to to, to rzeczywiście była ekwilibrystyka do takiego pociągu wsiąść, nie.
No zgadza się, więc to jest chyba taki najmniej przyjemny etap tej naszej podróży.
Kto jeszcze pamięta, kto jeszcze pamięta, jak były takie pociągi właśnie, które, no ja akurat miałem szczęście, że jeździłem tymi telkami właśnie na czasie Kraków-Katowice, albo Kraków-Bytom, to one nie miały tych automatycznych drzwi, tylko trzeba było taką korbą jakby poobracać i te drzwi się otwierały.
No i generalnie to było tak, że te drzwi się odblokowywały, kiedy pociąg stał, a że czasami stał na przykład nie na peronie, tylko na przykład ja miałem takie szczęście w nieszczęściu, że wysiadłbym na moście sobie, no szczęście nie wysiadłem, ale to sytuacja zapadła w pamięć, bo, no bo co, no pociąg stał, blokada została zwolniona, ja sobie przekręciłem, no ale patrzę laską, że tutaj to chyba peron nie jest, także zamykam i jedziemy dalej, nie?
No i tu jest jeszcze właśnie ten problem informacji, z której strony otwierają się drzwi. Jak znamy jakiś dworzec, to już wiemy mniej więcej czego możemy się spodziewać, ale jak nie znamy, to też różnie to z tym bywa.
Znaczy tak, nowe pociągi są o tyle fajne, że często mają znacznik głosowy, taki, nie wiem jak to określić, w każdym razie na tej stronie, gdzie drzwi się otwierają, albo gdzie się powinny otworzyć, słyszymy sygnał, tak, że one jakby po prostu takie…
Tak, bo to maszynista też zresztą zwalnia tę blokadę, z tego co wiem.
Ok, a poza tym na pewno nie otworzą się Michał drzwi po niewłaściwej stronie, tak, no nawet jak naciśniesz, bo to sprawdzałem już nieraz z ciekawości, więc na pewno jak naciśniesz przycisk po niewłaściwej stronie, to się nie otworzą po prostu, nie?
No, także tak, aczkolwiek ja w ogóle sens mam na dzisiaj taki tego, co ja tu będę gadał do Was, jest taki, żebyście się w ogóle nie bali pociągiem podróżować, bo to jest myślę fajne i też właśnie wygodne, ale przede wszystkim, żebyście kupowali bilety sobie właśnie w aplikacjach mobilnych, żebyście nie musieli chodzić na stacji,
jak to onegdajbywało, że trzeba było… No, my jeszcze mamy taki komfort jako osoby niewidome, że możemy sobie kupić bilet u konduktora, nie?
I to w większości pociągów działa chyba w Pendolino tak dobrze, nie ma, prawda? Tam jakieś problemy były z tym.
Powiem tak, kiedyś rzeczywiście nie można było, ale teraz już od jakiegoś czasu osoby niewidome są z tego oficjalnie zwolnione i…
Aha, okej.
No, powiem tak, no, nikt nie mi się nie zdarzyło mieć takiej sytuacji, no bo ja właśnie Pendolino podróżowałem na dłuższych czasach, tak, na przykład Katowice, Katowice Gdynia, no ewentualnie Katowice Warszawa.
To teraz człowiek krótsza czasem, ale jednak kupowałem te bilety właśnie z wyprzedzeniem, żeby coś tam sobie zaoszczędzić, bo jeśli się dane, to czemu nie?
Ale tak jak mówię, no można u tego konduktora kupić, bez dwóch zdań, natomiast to jest też jakiś tam stres, tak, no bo wiadomo, że czekamy na tego konduktora, nie wiemy…
Bo to jest też tak, no ustawa ustawą, wiadomo, ale są różnie ludzie i po co jakby gdzieś tam się kłócić z kimś, że ja mogę, a pan nie może, a ja panu udowodnię, że pan może.
I zaczynają się problemy i możemy być jeszcze niesłusznie obciążeni jakąś dodatkową opłatą, natomiast fakt faktem aplikacje są dostępne, można sobie z tym poradzić, a smartfona, no raczej każdy posiada.
Raczej każdy posiada i ja się bardzo cieszę z tego, że tutaj wspomniane przez nas Coleo, ale także, co mnie bardzo zdziwiło pozytywnie, aplikacja PKP Intercity oficjalna, ta najnowsza, umożliwiają płatność Apple Pay.
I to jest świetne rozwiązanie, bo osobom niewidomym, jeżeli nie mamy na przykład pod ręką, że tak to powiem, w swoim otoczeniu, jeżeli nie mamy osoby widzącej, która poda nam dane karty i to jeszcze musi być zaufana osoba, tak, no ale i tak popłyniemy de facto przestępstwo, bo tej osobie trzeciej udostępniamy nasz CVV, tak,
a to jest, z tego co wiem, zabrzmione w wielu bankowych regulaminach, co jest taką dla mnie trochę dziwną kwestią, bo ja na pewno znam jeden bank, PKO SA, gdzie mogę sobie sam z poziomu aplikacji mobilnej pobrać numer karty, datę ważności i CVV.
Z tego co wiem, to w większości banków CVV tylko na odwrocie. No i co ma zrobić osoba niewidoma, Michał, która sobie chce kartę dodać?
No będzie mieć z tym poważny problem, natomiast oprócz tego, że jest możliwość płatności Apple Pay, to jest jeszcze możliwość płatności Blikiem i akurat w przypadku Coleo ma to o tyle większy sens, żeby płacić z użyciem Blika niż Apple Pay, bo no niestety jak kupujemy w Coleo bilet, który jest o wartości mniejszej niż 30 zł, to jak dobrze pamiętam 30 zł.
I zdecydujemy się na płatność Apple Pay, to ta kwota, która jest różnicą tych transakcji, to zostanie dodana do naszego portfela Coleo, więc de facto kiedyś my to wykorzystamy, ale tak czy inaczej gdzieś zamrażamy tę gotówkę, a to średnio fajne.
20 zł, jest tak jak mówisz, że oni to robią w ten sposób, na takim przykładzie podajmy, mamy bilet kosztujący 2 zł, no i zapłacimy 20 zł, które nam z konta pobiorą, natomiast te 18 zł, bo dwa pójdzie na bilet, a 18 zostanie na naszym portfelu w Coleo.
I ja to odkryłem kiedyś jeszcze parę miesięcy temu, jak ta aplikacja zyskała taką dostępność, no to się tym zachwyciłem, mówię kurcze, no to coś tam sobie kupię, te bilety, akurat to były bilety do Poznania, miałem się wybrać, ale się nie wybrałem, no i ja te bilety kupiłem, zwróciłem je,
i tu była jeszcze ciekawsza sytuacja, no bo ja sobie te bilety oddałem i w większości, na przykład w Skate Cashu jest tak, że te pieniądze trafiają, czy w PKP, te pieniądze trafiają na nasze konto, jeżeli płaciliśmy kartą, no to mają dane naszej karty, Apple Payem też, więc jakby Blikiem też zresztą,
więc po prostu, jeżeli dokonujemy zwrotu, to suma pomniejszona tam o jakąś wartość, bo to tam zawsze jest parę procent, chyba 10 czy 15 procent nam zabierają z tego tytułu, że my ten pieniądz zwracamy, ale oni nam to zwracają.
Po kilku dniach, jak nam to przeksięgują, czekam, czekam, czekam, czekam, dwa czy trzy tygodnie minęły, no i tak piszę do nich, o co chodzi, że ja tutaj zgłosiłem zwrot środków, prawda, za niewykorzystane bilety, a ja się dowiaduję, że nie, nie, to nie tak, musi Pan jeszcze wypełnić specjalny formularz, bo te środki właśnie zostały na Pana koncie w kolei.
Ja mówię, co to ma być, ja te środki chcę odzyskać, tak, no bo, no ale to w cząstce od Pana, jak Pan będzie następne zakupy robił, to już Pan będzie miał te środki, nie, no także parę wiadomości wymieniłem, na początku w takim może troszkę niemiłym tonie, bo wiadomo, człowiek był wkurzony, ale potem suma sumarum Pani się okazała bardzo uprzejma i środki bardzo szybko do mnie wróciły.
Tyle dobrego.
Tyle dobrego, niemniej jednak warto o tym pamiętać. Mówię, to nie jest problem, jak ktoś często jeździ, często kupuje te bilety, ale jak to robicie tam od dzwona, czy tam przejść właśnie w takich sytuacjach, że nie wiem, raz do roku na święta i tak ten, no to warto to mieć na uwadze.
Tak, zaglądam do naszych komentarzy, bo już się jeden pojawił, Iwo do nas napisał, czy jest jakaś aplikacja, która powie, kiedy podjechał dany pociąg i jaka jest właśnie stacja, czyli czy już dojechał do stacji, na której chce się wysiąść. Mam wrażenie, że to jednak nie będzie w tę stronę.
Czyli taki odpowiednik mówi to, tak?
Tak, no właśnie ja bym bardziej tutaj używał aplikacji typowo GPS-owych, które nam wskażą lokalizację, w jakiej w danym momencie jest stacja.
To po pierwsze, to po pierwsze, ja polecam oczywiście Think Assistant, mów Iwo, tobie, ale też wiesz co, powiem Ci Michał, że dużo pociągów i właśnie to też miałem na myśli, mówiąc jeszcze wcześniej, że jednak to PKP trochę idzie z duchem czasu, bo nie wiem, czy zauważyłeś, ale w wielu pociągach są zapowiedzi już, tak samo jak w autobusach.
Oczywiście, są zapowiedzi i to się chwali, natomiast ja mam, ale co do jakości tych zapowiedzi, przynajmniej w niektórych sytuacjach, czasem naprawdę w tych pociągach po prostu te zapowiedzi są bardzo, bardzo, bardzo ciche.
No, to ja z kolei mam…
Że za głośne.
Jak jadę w Pendolino na przykład, ja w ogóle zawsze przydziały ciszy wybieram, jak to jest możliwe tylko.
Tak, strefa ciszy to jest świetne rozwiązanie, polecam.
Uwielbiam to, no ale kiedy na przykład, wiesz, właśnie komunikat zaczyna Ci nawalać po angielsku, po polsku i co chwilę jeszcze, że oni proponują jedzenie i że w ogóle potrawy są świeże, no to można dostać, wiesz…
Kształt.
No tak, to jest rzeczywiście trochę nachalny ten…
Mnie to wkurza.
Ten marketing w Pendolino.
Ten marketing, tak.
Natomiast, no ja spotkałem się już kilkukrotnie z taką sytuacją, że te komunikaty były dość ciche i o ile zazwyczaj są one odpowiednio wyprzedzające, że tak powiem, stację, na którą dojeżdżamy, to ja raz, kilka miesięcy temu spotkałem się z taką sytuacją, że komunikat, że zbliżamy się do stacji,
pojawił się w momencie, kiedy my w zasadzie już na tej stacji byliśmy, a pociąg stał tam minutę, więc, no, trochę słabo.
Słabo, słabo, dlatego rzeczywiście, no, aplikacje te właśnie, no, czy to Sync Assistant Move, czy to DotWalker na Androida, no, polecam, bo rzeczywiście można się mniej więcej zorientować, gdzie się jest.
Ja tak szczerze mówiąc, to by była ciekawa funkcjonalność do zasugerowania, żeby sobie można było tak jak w Mówicie dodać trasę, tak, do obserwowania i żeby on mówił ile przystanków i kiedy mamy wysiąść.
No, tego niestety nie ma, tak dobrze to jeszcze nie ma, ale kto wie.
Inna rzecz, że na przykład w Pendolino to z tym GPS-em czasem bywa problem. Generalnie w Pendolino bywa problem z łącznością, z różnymi rzeczami na zewnątrz, dlatego dobrze, że w końcu tam się pojawił internet, bo internet komórkowy w Pendolino działał bardzo, bardzo słabo.
Dobrze, że teraz jest sieć Wi-Fi. To przy okazji warto tak wspomnieć, jeżeli macie problem z jakąś tam akceptacją tych wszystkich regulaminów i połączeniem się do tej sieci, to ja już to też wykryłem, że wystarczy pozaznaczać te zgody, które tam chcą.
Podać jakiegoś maila, oczywiście wiadomo, że to nikt nie będzie tego weryfikował, więc nie musicie podawać swojego maila, jeżeli nie chcecie, byleby podać coś, co będzie wyglądało jak adres mailowy i później na klawiaturze telefonu wcisnąć ten wirtualny Enter i to po prostu zawsze działa.
Jak ja to robiłem w jakiejś innej kolejności, to bywało z tym różnie, ale najpierw zaznaczenie zgód, potem podanie adresu mailowego, a potem wciśnięcie klawisza Enter to z reguły rozwiązywało problem.
I jedna rzecz, warto w przypadku Pendolino zdecydowanie im wcześniej się połączymy z tą siecią bezprzewodową, tym lepiej, bo mam wrażenie, że tam trochę niedoszacowano tego, jakie to będzie obciążenie dla tych routerów, które są zainstalowane w tych pociągach.
I jeżeli łączymy się np. 20 minut później, albo jeszcze lepsza sytuacja, to jak wsiadamy gdzieś tam w trasie, gdzie ludzie już zdążyli okupować ten pociąg dość intensywnie, czyli np. jak leci sobie Pendolino z Gdyni do Krakowa, ja wsiadam w Iławie, a już gdzieś tam powiedzmy w Trójmieście zdążył się ten pociąg dość mocno zapełnić,
no to czasem do tego internetu bezprzewodowego jest się ciężko podłączyć.
Dobra, ale podłączyć się w celu, żeby okazać bilet, tak?
Nie, po prostu żeby z niego pokorzystać, obejrzeć sobie coś na YouTubie.
Dobra, bo ja jeszcze chciałem powiedzieć o czymś innym, bo czasami jest problem z internetem i było tak, że właśnie… Powiem o tym później, o tym, że teraz właśnie Cole zrobiło świetną rzecz, czyli dodało bilet wasz zakupiony do waszego portfela Apple Pay.
To prawda.
Ale na przykład właśnie problem był taki, Michale, że no dobra, miałeś sobie bilet zakupiony, odpalałeś aplikację, ale aplikacja nie chciała się połączyć z internetem.
No tak.
No i nie miałeś biletu, bywało tak.
Bywało.
Dlatego ja na przykład polecam sobie zawsze pobrać ten bilet właśnie czy to na maila albo po prostu do naszego telefonu i go wtedy sobie wyświetlamy, tak?
To prawda, natomiast bilety w Coleo tak czy inaczej zapamiętują się w urządzeniu, to nie jest tak, że jest wymagane połączenie z internetem.
Tak, bo w Coleo akurat, no i też w Coleo właśnie mamy to…
Mamy Apple Pay, właśnie, mamy ten portfel właściwie, tylko ja a propos tego portfela chciałem powiedzieć jedną rzecz, że portfel i bilety sprawdzają się wtedy, kiedy pociągi są punktualne.
No tak.
Jeżeli pociąg ma opóźnienie, chociażby taki prosty przykład, jakiego ja doświadczyłem ostatnio.
Jechaliśmy z Krakowa do Iławy i w Warszawie mieliśmy półgodzinną obsuwę, bo po prostu komuś się zasłabło w pociągu i czekaliśmy na karetkę, żeby tam tego człowieka odtransportowała czy udzieliła jakiejś medycznej pomocy.
No coś się generalnie komuś stało, więc w Warszawie trochę poczekaliśmy, było opóźnienie.
I bilety na tak długiej trasie sprawdzane są dwa razy.
Są dwa razy.
I ten pierwszy raz udało się sprawdzić z użyciem portfela, bo wtedy po prostu jest ten przycisk, który pokazuje informację, że tu jest ten bilet itd., itd.
I można go sobie kliknąć i to działa.
Gdyby pociąg dojechał o czasie, to za drugim razem też udałoby się to zrobić w ten sposób.
Niestety było tak duże opóźnienie, że po prostu ten przycisk mi zniknął.
Może to wytłumaczmy czemu tak jest, bo te bilety są czasowo ważne.
Tak.
I jakby spokojnie, one w aplikacji są ważne, bo nawet jeżeli… one potem trafiają do archiwum.
Zgadza się.
W aplikacji one nam nie znikną.
Problem tylko właśnie jest z tym, że one dodane do tego portfela, Apple Wallet nawet, nie Apple Pay, tylko Apple Wallet, no to one tam są okresowo, bodajże chyba 4 godziny maks.
Problem właśnie jest w tym, że te bilety zupełnie niepotrzebnie pojawiają się na jakieś chyba nawet 2 albo 3 godziny przed naszym wyjazdem,
a bardzo szybko znikają, kiedy my dotrzemy na miejsce, a ja nawet bym powiedział, że one się gdzieś tam gubią już w tym Apple Wallecie na jakieś powiedzmy pół godziny przed dotarciem.
Więc jeżeli konduktor sprawdza to tak, jak powinien, to jest wszystko w porządku. Jeżeli nie, to jest problem.
Może nawet nie chodzi o to, że jak powinien, tylko czasami jest też tak, że właśnie na długi czas jak ty mówisz, czy właśnie Gdynia-Kraków, Przemyśl-Trzecin, to po prostu czasami są dwie drużyny.
Tak, zmienia się drużyna, oczywiście.
No i wtedy oni, wiadomo, że sprawdzają te bilety ponownie, no niemniej jednak no co, piszcie o tym też, bo ja do twórców aplikacji piszę,
nawet nagrywałem im filmiki jak swego czasu był problem z wyborem miejsc, bo było to niedostępne dla osób korzystających właśnie z voice-overa.
No i to poprawili, więc pewnie jak to się zaargumentuje, a myślę, że to nie tylko będą argumentować osoby niewidome, no bo co to ma do rzeczy, czy ktoś widzi, czy nie widzi, jak mobilizm zniknie.
Oczywiście, to będzie też mieć problem tak czy inaczej, więc rzeczywiście są to pewne takie niedogodności, być może gdzieś można jeszcze to zmienić,
może jakieś ustawienia można gdzieś tam, ale ja tego nie znalazłem, jak bym być szczery.
Też nie, tylko, bo tam, nie wiem, czy zauważyłeś Michale, że to jest takie trochę nawet irytujące, że ten bilet cały czas Ci się widnieje też w Centrum Pogadomieniu.
Nie, no dla mnie to jest spoko, bardzo fajnie, bo nie muszę czekać z tym biletem otwartym, nie wiadomo ile czasu wcześniej, zanim ten koniektor przyjdzie.
To jest fajne, to jest okej, tylko mnie właśnie to denerwuje, że on mi znika, jeszcze zanim zdążę dojechać na miejsce.
Ale nie musisz z nim czekać, jak idzie koniektor, to po prostu klikasz sobie dwa razy i otwiera Ci się portfel, tak?
Tak, ale właśnie z tego Centrum Powiadomień mogę sobie w niego kliknąć na przykład.
To dla mnie nie jest to irytujące, absolutnie.
A ja z kolei lubię mieć, wiesz, totalny porządek i jak już wszystko ma być puste, wiesz.
Właśnie, że to jest…
Jak u mnie Centrum Powiadomień, u mnie ekrany, to jest jeden wielki artystyczny gieład, więc…
A nie, to u mnie, jak to się mówiło, nie gdzieś od nóg, bo znając się, porządek musi być.
A kolega porządny, ja to tak rusznię tam.
No, ale, ale, ale…
Ja jeszcze, słuchajcie, polecam…
Bo tego też, o tym jeszcze nie mówiliśmy, no ale żeby sobie kupić bilet, no to trzeba jakoś w ogóle sobie sprawdzić rozkład, nie?
No, bo jak chcemy kupić bilet, to najpierw myślę, że logicznym takim właśnie porządkiem jest sobie najpierw sprawdzić rozkład,
zobaczyć, czy to połączenie w ogóle nam pasuje, czy są sensowne połączenia.
I myślę też, że ewentualną taką pomocą tutaj do tego, co pisał Iwo, może być na przykład, kiedy sobie na przykład jedziemy już gdzieś,
to po prostu poglądać sobie na trasę pociągu danego, jak ona się zmienia, tak?
No, bo jeżeli, no nie wiem, 12.05 mamy być w Krzakowie, widzimy, że pociąg przykładowo o 11.40 był w Trzebini i był punktualnie,
no to wiemy, że za te… Następna stacja to jest Krzaków, tak?
No to wiemy, że jest 25 milionów różnicy, więc jeżeli będzie 11.50, czy tam 11.55, no to nie wiem, jak ktoś ma dużo bagażu, to się może już zacząć zbierać na przykład, tak?
To prawda, oczywiście, że warto pilnować mniej więcej tego naszego składu.
Tylko tutaj, wiadomo, trzeba pamiętać o tym, że to też, niestety, to nie jest też do końca wszystko takie super działające, bo w teorii to brzmi, wiadomo, fajnie,
jakby nie ma co demonizować, ale po prostu warto sobie z tyłu głowy mieć, że czasami też coś się może pomieszać.
Tak, i polskie koleje nie należą do wybitnie punktualnych, oczywiście to są jakieś naprawdę grubsze sprawy i grubsze sytuacje, kiedy coś takiego się dzieje,
ale już słyszałem komunikaty, że pociąg jest opóźniony o jakieś tam sześć godzin na przykład.
To wiesz co, to jeszcze pół biedy. Pół biedy, jeżeli pociąg jest opóźniony, mamy o tym informację na rozkładzie.
Bo jeżeli pociąg jest opóźniony albo jedzie za szybko w stosunku do swojego rozkładu, a nie mamy o tym informacji.
I my na rozkładzie sobie patrzymy, że aha, dwunasta pięć ma być w Krakowie, a jest dwunasta, no to sobie już wyjdziemy,
ale tak naprawdę, nie wiem, dalej sobie jedziemy gdzieś między Katowicami a Trzebinią, tak na przykład.
No to prawda. Chociaż takie sytuacje mam wrażenie, że dość rzadko się zdarzają, jednak zwłaszcza w tych pociągach intercity,
tych dalekobieżnych, że tam jest jednak informacja o tym, co się dzieje, że jest jakieś opóźnienie.
Różnie to z tym bywa. Tak jeszcze ja taką ciekawostkę powiem. Nie wiem, czy ty Michale pamiętasz taką aplikację,
była w swojego czasu tylko na Androida, mianowicie Mój Pociąg.
Tak, pamiętam, że niestety źle skończyła ta aplikacja.
No, źle skończyła, bo była aplikacją konkurencyjną dla APE i w tej aplikacji, pamiętam, bardzo fajną funkcją było to,
że można sobie było podejrzeć, co jest powodem spóźnienia, czy też opóźnienia danego pociągu.
Tak, że tam nie wiem, coś tam się zepsuło albo właśnie, że ktoś tam zasłabł, bo oni wyciągali te wszystkie informacje jakby takie mocno zawoalowane.
Wewnętrzne.
Wewnętrzne takie, dokładnie tak. A wiesz, my tutaj dostajemy tylko informacje, że plus pięć, plus dziesięć, a co się stało, gdzie się stało.
To znaczy, to jest w ogóle skandal też moim zdaniem. PKP to jest jednak, mimo tego, że to są jakieś spółki akcyjne i tak dalej, ale to jest jednak państwowy przewoźnik.
Usługi publiczne oni świadczą i to, że nie ma otwartego API do sprawdzania rozkładów tych pociągów, moim zdaniem, naprawdę jest grubą przesadą i grubym skandalem,
że coś takiego się dzieje, bo takie, tego typu informacje powinny być dostępne dla każdego i każdy, kto ma tylko odpowiednie zdolności, powinien móc sobie taki rozkład przetwarzać i tworzyć na jego podstawie
czy to jakąś aplikację, czy to stronę internetową prezentującą w dogodnej formie taki rozkład na przykład właśnie dla osób niewidomych z odpowiednimi informacjami,
czy nawet jeżeli by chciał, bo jest miłośnikiem kolei, to sobie powinien móc wyświetlić rozkład dla swojego miasta na lodówce, jeżeli ma takie życzenie, bo czemu nie, jeżeli ma takie zdolności.
Podobno tak to działa właśnie w przypadku, są oczywiście wyjątki niestety, ale tak to działa w przypadku, o tym mówiliśmy, komunikacji miejskiej, gdzie mamy kilka aplikacji, mamy tam game mobile npk, mamy tam time for busa, każdy korzysta z tego jak chce, tworzy aplikację właśnie tak jak ty powiedziałeś, dla osób niewidomych, stricte albo jakąś inną.
No są to po prostu dane publicznie dostępne, z którymi my możemy coś zrobić i tak naprawdę jest bardzo dziwne, dlaczego koleje bardzo się przed tym bronią. Zdaje się, że np. Deutsche Bahn ma otwarte API albo przynajmniej jakoś niespecjalnie utrudnia i nie broni do niego dostępu.
No to jest, wiesz co, PKP ma takie swoje, np. jak ostatnio się tak podziało, że oni powydłużali czasy postojów na niektórych stacjach, no i zostało to zrobione tylko po to, żeby po prostu pociąg mógł się spóźnić, bo jeżeli na danej stacji mamy 20 minut postoju, no to owszem, jeżeli przyjedzie o czasie, będzie stał te 20 minut, ale jeżeli się spóźni 15 minut, to będzie stał tylko 5, ale nadal będzie się mieścił w rozkładzie.
A Wiła wie, Pendolino cały czas minutę tylko stoi.
No, to powiem Ci, że trzeba się sprężać.
Sprężać, tak.
Sprężać, tak.
To jest też naprawdę, czasem te postoje i czasy, ile stoi dany pociąg na stacji, to bywają czasem jakieś takie niemiarodajne. Już widziałem kilka takich, teraz nie umiem podać konkretnego przykładu, ale miasta wcale nie jakieś bardzo ogromne, a widziałem już parę razy, że stały te pociągi dość długo.
No tak, właśnie może to z tego wynika, że na tej czasie bywały często spóźnienia i PKP po prostu chcąc, no bo też nie zapominajmy, że jeżeli pociąg się spóźni bodajże godzinę, chyba teraz tak dokładnie pamiętam, ale jeżeli się spóźni, no to mamy prawo dochodzić tam roszczeń, tak?
Tak, to prawda.
Wiadomo, że jest to też trochę uczudnione, trzeba wejść na stronę internetową i tak dalej, i tak dalej, więc…
Jest trochę z tym zabawy, natomiast no rzeczywiście wtedy coś tam można czegoś…
Można odzyskać część, część, tak.
Tak, przynajmniej część, oczywiście.
No, więc może broniąc się przed tym, no to tak to z tymi rozkładami jest.
Ja myślę Wojtku, że o rozkładach i o tym wszystkim to moglibyśmy jeszcze długo, ale może przejdziemy do prawdziwego składu.
Tak, tak jest.
I tak, wspomniałem o tym, że żeby gdzieś pojechać, żeby właśnie wyjść na stację o czas, no to trzeba sobie ten rozkład jakoś sprawdzić.
I o ile zarówno Coleo, jak i aplikacja PKP na przykład mają oczywiście wyszukiwarkę połączeń, to też pokażemy i możemy sobie tą czasość prześledzić.
Jest jeszcze PKP Appka, to jest taka też nowa aplikacja…
PKP po prostu.
PKP, tak, tak, tak, bo dawniej był ten rozkład kolejowy, ale to było też takie straszne dziadostwo, więc PKP Appka stwórzy jakby stricte tylko do tego, żeby sobie sprawdzić rozkład.
Natomiast często też dla osób niewidomych, no bo osoby widzące sobie popatrzą, a osoby niewidome niekoniecznie, to jest myślę ważne, Michale, z jakiego toru pociąg odjedzie.
To prawda.
No i peronu, wiadomo, ale peron plus tort są takie bardzo istotne informacje, bo jeżeli się nic nie zmieni, no to jak znamy na przykład swój dworzec, ja katowicki na przykład znam,
czy Bytomski, ty pewnie w Iławie, wiesz, jak to tam jest poukładane, no to możemy sobie z dużą dozą prawdopodobieństwa ustawić się jakby we właściwym miejscu po prostu na tej stacji,
że nie musimy stać pośrodku i pytać się kogoś albo czekać wręcz, gdzie pociąg wyjedzie, tylko po prostu ustawić się przy tej krawędzi peronu właściwej.
I informacje o tym ja osobiście pozyskuję z aplikacji Portal Pasażera.
A no właśnie, ja tu już dałem na maksa głośność, mam nadzieję, że tam będzie słychać.
Aplikacja naprawdę bardzo sympatyczna, posiadająca jakieś tam fajne funkcjonalności, aplikacja, której byłem też kiedyś beta testerem i myślę, że się całkiem fajnie rozwinęła.
No i na ekranie głównym mamy menu, to może menu sobie na później zostawmy, ale zobaczmy sobie co tu mamy najpierw tak pokrótce.
Odjazd, przełącznik włączony, przyjazd, przełącznik wyłączony, stacja początkowa, przycisk, zamień stację, przycisk, stacja końcowa, przycisk, data wyszukiwania, 27.04.2023, pole tekstowe, godzina wyszukiwania, 19.45, pole tekstowe, ustaw bieżącą datę i godzinę, przycisk, połączenie bezpośrednie, przełącznik wyłączony, parametry wyszukiwania, przycisk, szukaj, przycisk, szybkie połączenia, na główek, konfiguruj szybkie połączenia, przycisk, przeładuj szybkie połączenia, przycisk,
nie skonfigurowano szybkich połączeń, nie skonfigurowano szybkich połączeń.
Dobra, no więc tak wygląda ekran głównej aplikacji, no i w takim razie wyszukajmy sobie jakieś połączenie.
Przyjazd, stacja początkowa, przycisk, przyjazd, przełącznik wyłączony, odjazd, przełącznik włączony.
To będzie po prostu nam pokazywał odjazd, czyli kiedy pociąg ma odjechać, a nie kiedy przyjechać.
Myślę, że jest to takie bardziej rozsądne, prawda, no bo…
Przyjazd, przełącznik wyłączony.
Pociąg może przyjechać o 19.00, a może odjechać o 19.20.
Stacja początkowa, przycisk.
Więc warto lepiej wiedzieć ile…
Wpisz nazwę stacji.
Odjeżdża, tak, tak, tak.
Dobra, wyszukajmy sobie połączenie, no nie wiem skąd, z Katowic na pewno, bo…
W ogóle bardzo fajne jest to, że od razu nam się, słuchajcie, otwiera w dolnej części klawiatura,
nie musicie nic robić, pole wyszukiwania jest aktywne.
Ja pisałem sobie tylko trzy literki K, A, T.
Katowice, Polska, Śląskie.
I…
Pojawia nam się właśnie taki nagłówek, znaleźliśmy stację i mamy…
Katowice, Polska, Kątne, Polska, Mazowieckie.
Katowice, Brynów, Polska, Śląskie.
Katowice, Ligota, Polska, Śląskie.
Katowice, Piotrowice, Polska, Śląskie.
To są, jak się domyślacie, pewnie stacje pomniejsze, tak, takie na dzielnicach.
Katowice, Podlesie, Polska, Śląskie.
Ale my sobie klikamy w…
Katowice, Polska, Śląskie.
To jest stacja główna.
Dworzec główny, tak.
Dokładnie, bo u nas nie ma Katowic głównych,
tak jak na przykład w Krzakowie, czy Warszawa Centralna.
U nas są po prostu Katowice.
Katowice, przycisk, zamień stację, przycisk.
To gdybyśmy chcieli sobie ustalić drogę powrotną…
Stacja końcowa, przycisk.
I stacja końcowa.
Panie Michale, co może dojłaży się w wielu strukturowaniach na początku?
Spróbujemy wpisać z klawiatury, zobaczymy.
Wielkie L, L, A, A, E, Ewa, W.
Specjalnie patrzę bez polskich znaków.
Iława główna, Polska, Parińsko-Mazuryskie.
Bardzo fajnie.
Ja oczywiście używam klawiatury brajlowskiej,
ale z racji tego, że telefon jest podłączony do MacBooka,
to wolę nie eksperymentować.
Powiem za dużo.
Klikamy sobie.
No i mamy.
Data wyszukiwania, 27.04.2023, pole tekstowe.
Zbignijmy sobie datę.
Klikamy sobie pole.
Kwietnia, zaznaczone, wybieracz, 27, pasek narzędzi, OK, przycisk.
I teraz mamy tutaj taki właśnie pasek narzędziowy w dolnej części ekranu.
I już to, co Wam zaraz pokażę, świadczy o tym,
że aplikacja jest fajnie dostosowana od iOS,
bo mamy tutaj tak zwany wybieracz,
czyli po prostu takie jakby pokrętło, oswajpujemy sobie góra, dół palcem.
Mamy tutaj kwietnia, 27, zaznaczone, wybieracz, 28, 3 z 12, 29, 4 z 12, 28, 3 z 12.
No to zdajemy na to, że pojedziemy sobie gdzieś 27, czyli jutro.
Jutro.
No to możemy tutaj sobie zmienić miesiąc.
Zdziwiło mnie trochę ciało z 30, ale do miesięcy wiadomo, że jest 12, póki co.
Więc tym się raczej nie sugerujcie.
Dobra.
I cofamy się w lewo.
To znaczy, 27 to jest dziś, więc jeżeli chcesz zmienić datę, to na jutro.
No, 26.
Dobra, okej.
I okej.
I sprawdzamy sobie na pewność jeszcze.
Okej.
Jeżeli chodzi o godzinę.
Dokładnie tak samo.
Okej, upewniamy się.
Upewniamy się.
Gdybyśmy chcieli właśnie sobie pojechać o tej porze i tego samego dnia, to
to znaczy, że właśnie w to klikniemy i od razu ustawi nam się bieżąca data i godzina.
Tu możemy sobie właśnie ustalić, czy to mają być połączenia bezpośrednie.
Tak, tutaj.
Tutaj sobie ustalamy już takie bardziej szczegóły zaawansowane, gdyby kogoś to interesowało.
Środki transportu.
Na główek.
Wszystkie.
Zmień.
Przycisk.
Klasy transportu.
Na główek.
Wszystkie.
Zmień.
Przycisk.
No to możemy sobie zobaczyć na przykład.
Odrzuć zmiany.
Icyłkośnik.
Pośpieszny.
Icyłkośnik.
Telka.
Przełącznik.
Pośpieszny.
Przełącznik.
Włączony.
Osobowy.
Przyśpieszony.
Przełącznik.
Włączony.
Osobowy.
Przełącznik.
Włączony.
Osobowy.
To bywa.
Środków.
Wszystkie.
Zmień.
Przycisk.
Klasy transportu.
Na główek.
Wszystkie.
Zmień.
Przycisk.
Wymagane preferencje ukośników dogodnienia.
Na główek.
Żadne.
Zmień.
Przycisk.
No i tutaj możemy sobie też zaznaczyć, co tam.
Zmiany.
Przycisk.
Bo tego jest sporo.
Jeden kasa.
Dostęp do Wi-Fi.
Zatwierdź zmiany.
Wszystkie.
Przełącznik.
Jeden kasa.
Przełącznik.
Wyłączone.
Dostęp do Wi-Fi.
Przewóz przesyłek konduktorskich.
Przełącznik.
Wyłączone.
Możliwość przewozu rowerów.
Liczba miejsc ograniczona.
Przełącznik.
Wyłączone.
Wagon z miejscami do leżenia.
Przełącznik.
Wyłączone.
Ale co fajnie, że ta lista jest dostępna, Michał.
Tego tutaj jakby, no, wiesz.
Jeżeli mamy faktycznie takie preferencje i chcemy, żeby ten pociąg coś konkretnego
miał, no to możemy sobie to wybrać.
Tak, żeby coś sobą reprezentował, nie?
Wagon sypialny.
Tak jest.
Przełącznik.
Wyłączone.
O, wagon sypialny to jest myślę przydatna opcja.
Wagon z udogodnieniami dla osób na wózkach inwalidzkich.
Przełącznik.
Wyłączone.
Wagon z oznaczeniami w alfabecie Braila.
Przełącznik.
Wyłączone.
O, nawet więcej.
Zwłaszcza to.
Wagon z udogodnieniami dla osób podróżujących z dziećmi.
Przełącznik.
Sprzedaż napojów i przekąsek.
Przełącznik.
Wyłączone.
Rezerwacja miejsc.
Przełącznik.
Wyłącznie stacje przystosowane dla wózków inwalidzkich.
Przełącznik.
Wyłącznie stacje przystosowane dla wózków inwalidzkich.
No to i to.
Przełącznik.
Wymagane preferencje ukośne.
Żadne.
Zmień przycisk.
Przewaźnicy.
Na główek.
Wszyscy.
Zmień przycisk.
No i tu mamy przewoźników.
Tam sobie możemy właśnie wybrać co ma być.
Chcesz sprawdzić co tam ciekawego?
Możemy zobaczyć.
Wszyscy.
Kogo?
Przewaźnicy.
Wszyscy.
Możemy sobie wybrać bądź też odrzucić.
Połączenie z przesiadkami.
Zmień przycisk.
Klasy transportu.
Na główek.
Zmień to.
Przewaźnicy.
Na główek.
Wszyscy.
Zmień przycisk.
Odrzuć zmiany.
Odrzuć zmiany.
Przyj.
Zatwierdź zmiany.
Przyj.
Wszyscy.
Przełącz.
Arriwa RPSP z ograniczoną odpowiedzialnością.
Przełącznik.
PKP Cargo S.A.
Przełącznik.
Włączone.
PKP Intercity Spółka Akcyjna.
Przełącznik.
Włączone.
Koleje Dolnośląskie S.A.
Przełącznik.
Włączone.
Koleje Mazowieckie KMSP z ograniczoną odpowiedzialnością.
Koleje Małopolskie SP.
Zograniczone.
Koleje Śląskie SP.
Koleje Wielkopolskie SP.
Zograniczone.
Loexpress Global AS.
Przełącznik.
Włączone.
Łódzka Koleja Glamoracyjna SP.
OZD Lódzkiej i Sembach NBH.
Przełącznik.
Włączone.
I zobacz, że można mieć właśnie niemieckie linie też.
Polegio S.A.
Przełącznik.
Włączone.
Szybka Kolej Miejska.
Przełącz.
PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście.
SKPL Cargo SP.
Zograniczone.
SKPL Cargo SP z ograniczoną odpowiedzialnością.
Odrzuć zmiany.
Człowiek się nie spodziewał, że tyle.
No jest, jest, jest.
No i to tyle.
I to są te ustawienia, te preferencje.
Połączenia bezpośrednie, jeżeli chcemy.
No ja myślę, że damy bezpośrednie, bo jak nie damy, to będzie z tego za dużo.
Jak na nasze potrzeby.
Szukaj.
Przecisk.
Połączenia z Katowicą.
I ława główna.
Wyszukane dla data.
28.04.2023 godziny.
8.45.
No i.
Stacja początkowa.
Katowice.
Godzina odjazdu.
8.58.
Peron wyjazdowy.
4.
Tor.
8.
Przewoźnik.
PKP Intercity.
Spółka akcyjna.
Kategoria handlowa.
Ajp.
Numery pociągu.
4506.
Co nam to mówi?
To nam to mówi, że…
Pendolino.
Pendolino, bo wiemy, że te…
A po drugie te numerki już są takie dość charakterystyczne mi się wydaje, nie?
Że…
Bardziej wiesz co?
Ja zawsze zwracam uwagę na to E i P, bo to nie wiadomo, że to…
Okej, a ja właśnie też na numerki, bo chyba mają dłuższe te niższe klasy.
Stacja końcowa i ława główna.
Godzina przyjazdu.
13.30.
Peron wyjazdowy.
1.
Tor.
1.
I.
Przesiadki.
0.
Łączne czas podróży.
4.32.
Stacja początkowa.
Katowice.
Godzina odjazdu.
10.
58.
Peron wyjazdowy.
4.
Tor.
10.
Przewoz.
Tu są następne połączenia.
Stacja początkowa.
Katowice.
Ale weźmy sobie na przykład, że chcemy sobie sprawdzić jak wygląda to pierwsze połączenie.
Połączenie z Katowicą.
I ława główna.
Odjazd.
28.
To sobie klikamy.
Numer pociągu.
Odświeżam.
Wjeżdżam.
1.
8.
I, teraz tak.
Ktoś się może zdziwić, bo na tej liście mamy…
Numer pociągu.
4.506.
Przewoźnik.
I C.
Dobra.
Relacja docelowa.
Gdynia główna.
Mamy relację docelową.
Łączny przejechany dystans do następnej stacji.
8.8 km.
Łączne.
Stacja.
2.
Stacja pośrednia.
Sosnowiec główny.
Godzina przyjazdu.
9.
07.
Peron wyjazdowy.
2.
Tor.
2.
Godzina odjazdu.
Łączny.
Numer pociągu.
4.
Stacja 1.
Stacja początkowa.
Pierwsza stacja na czasie pociągu.
Bo on nam tutaj pokazuje tylko trasę od miejsca, które my wybraliśmy.
Może być tak, że ten pociąg na przykład jedzie z Krzakowa.
Albo na przykład z Przemyśla.
I wtedy warto sobie…
Jeżeli nas to interesuje oczywiście.
Wtedy warto sobie…
Połączenie.
Przycisk.
Połączenie z Katowicą.
Przycisk.
Przycisk.
Szczegóły.
Przycisk.
Wróć.
Szczegóły połączenia.
Na główek.
Przycisk.
Przycisk.
Wróć.
Połączenie z Katowicą.
Przycisk.
Dodatkowy menu akcji.
Ekran prezentuje szczegółowe dane.
Szczegóły połączenia.
Na głów…
Ekran prezentuje…
Menu akcji.
Kliknij.
Dodatkowy menu akcji.
Kliknij.
Kuk bilet.
Ikona wózka.
Kliknij.
Połączenie z Katowicą.
Przycisk.
Aha.
I co one robią?
Uwaga.
Menu akcji.
Już się pokażę.
Dalsze połączenie.
Menu akcji.
Menu akcji.
Menu akcji.
Się otwieram.
Dalsze połączenie.
Przycisk.
Połączenie powrotne.
Przycisk.
Pełna trasa pociągu.
O właśnie.
I to jest pełna trasa pociągu.
Dodaj połączenie do kalendarza.
Przycisk.
Udostępnij.
Przycisk.
Anuluj.
Przycisk.
Anuluj.
Połączenie powrotne.
Dalsze połączenie.
Połączenie powrotne.
Pełna trasa pociągu.
A no właśnie.
Czyli wcale z Katowic nie jedzie, a jedzie…
Pewnie z Bielska.
Stacja 1, stacja początkowa.
Bielsko-Biała, główna.
Godzina odjazdu.
7, 38.
Peron wyjazdowy.
1, tor.
No i to jest fajne, bo wiemy na przykład…
No nie wiem, dwie rzeczy.
Na przykład wiemy to, że pociąg się może spóźnić, tak?
No bo jedzie i nie jest z Katowic.
Dwa, że wiemy, że…
No już może być w nim…
No jasne, że są miejscówki, no ale wiemy, że już będą tam jacyś ludzie, bo…
Bo to jest już stacja…
Bo Katowice nie są pierwszą stacją, tak?
Nie możemy słuchać, tylko przejrzeć całą…
Na przykład kroku, całą czas.
Relacja docelowa.
Gdynia główna.
Łączny przejechany dystans do następnej stacji.
No nie spieszujemy tutaj.
Stacja 2, stacja początkowa.
Czechowice, dziedzice.
Godzina przyjazdu.
7, 50.
Peron wyjazdowy.
1, tor.
2, godzina odjazdu.
7, 51.
Peron wyjazdowy.
1, tor.
2…
Numer pociągu.
Łączny przeje…
Stacja 11, stacja pośrednia.
Iława główna.
Godzina przyjazdu.
13, 30.
Peron wyjazdowy.
1, tor.
1, godzina odjazdu.
13, 31.
Peron wyjazdowy.
1, tor.
1…
No nie stoi tam rzeczywiście zbyt długo.
Łączny przejechany dystans do następnej stacji.
566,2 kilometra.
No, czyli niespełna 570 kilometrów, że tak powiem, prawie 570 kilometrów z Katowic do Iławy.
Trochę jest.
Numer pociągu.
Łączny przejechany dystans.
Stacja 12.
Stacja 13, stacja pośrednia.
Trzew.
Godzina przyjazdu.
No i nam pokazali aż do 7.
Numer pociągu.
Łączny przejechany dystans do następnej stacji.
Stacja 18, stacja końcowa.
Gdynia główna.
Godzina przyjazdu.
14, 52.
Numer pociągu.
Łączny przejechany dystans do następnej stacji.
KM.
Łączny czas przejazdu do następnej stacji.
No bo już nie ma następnej stacji.
Łączny przejechany dystans do następnej stacji.
Kup bilet.
Przycisk.
I?
Słuchajcie.
No właśnie.
Jest też fajna opcja w tym portalu pasażer.
Taka, że Michał jak słyszysz?
Możemy?
Jest opcja na kupienie biletu.
Tak.
Pełna trasa pociągu.
Przycisk.
Połączenie z.
Przycisk wróć.
Szczegóły.
Przycisk.
Szczegóły.
Pełna trasa pociągu.
Połączenie z.
Szczegóły.
Przycisk.
Połączenie z.
Stacja Bielsko-Biała Główna.
Peron kośnik tor.
Peron 1 tor 1.
Numer.
Dzień odjazdu.
28.04.2020.
Mam jeszcze szczegóły.
Godzina odjazdu.
7.
Peron ze pomocą.
Pochylnił kośnik podjazdu.
Punktor dostępny na peron.
Ze pomocą windy.
Punktor na peron 1.
2.
3 punktor wyjścia z tunelu na ulicy.
Podwale.
Punktor dojścia na peron przy udziale pracownika ochrony pomocu kośnik asysta całodbowa.
No i to są też ciekawe rzeczy, bo.
Separatory sekcji.
Sekcja.
Pociąg.
Przewoźnik.
PKP.
Tu sobie patrzymy na szczegóły dla Bielska.
Nazwa pociągu.
Pociąg nie posiada nazwy.
Numer pociągu.
4506.
Kategoria handlowa.
Express Intercity Premium.
Relacja.
Bielsko-Biała Główna.
Gdynia.
Kursowanie.
24.
28 MiV.
Separatory sekcji.
Sekcja.
Informacje o pociągu.
Punktor dostępny miejsce do przewijania dziecka.
Punktor przedział dla różnych z małymi dziećmi.
Punktor wagon z miejscem na duży bagaż.
Punktor wydzielony z trwa ciszy.
Punktor jednostki elektryczne.
Punktor wagon z miejscami dla osób na wózkach.
Zwinął kośnik rampą.
Punktor 1 klasa.
Punktor 2 klasa.
Punktor klimatyzacja.
Punktor wagon z oznaczeniami w alfabecie Braila.
Punktor rezerwacja obowiązkowa.
Punktor wagon przystosowany do przewozu rowerów.
Liczba miejsc ograniczona.
Punktor wagon gastronomiczny.
Punktor dostęp do Wi-Fi.
Sekcja.
Przyjazd.
Więc też już mamy konkretne informacje na temat tego jakie udogodnienia mamy w tym
pociągu.
No i zdecydowanie bardzo fajne jest to jakbyśmy sobie ustalili, że inaczej jakbym się cofnął
wstecz.
Poczekaj.
Cofnę się wstecz.
Połączenia.
Lista.
Stacja początkowa.
Katowice.
Godzina odjazdu.
Połączenia.
Lista.
Stacja początkowa.
Katowice.
Godzina odjazdu.
Dobra.
I tutaj pierwszą stacją, czyli tą jakby początkową dla tej relacji to są Katowice.
Szczegóły.
O, to tutaj powinno nam być podane więcej o Katowicach.
No i myślę, że jak ktoś na przykład jest z obcego miasta, zresztą szczerze nawet
ja o niektórych rzeczach nie wiem, bo jeszcze też nie pamiętam, to moim zdaniem to jest
super sprawa.
Oczywiście.
To jak najbardziej tak.
No i możemy.
Separatory sekcji.
Pełna trasa pociągu.
Przycisk.
Pełna trasa pociągu.
Szczegóły.
Aktywne.
Mapa.
Przecisk.
Trasa.
Przecisk.
Połączenie z Katowice.
Przecisk.
Przecisk.
Szczegóły.
Przecisk.
Przecisk.
Przecisk.
Przecisk.
Pełna.
Kuk.
Sekcji.
Kuk.
Bilet.
O.
Przecisk.
I teraz.
Aktywne.
Przecisk.
No właśnie.
Ale gdyby ktoś był wrogiem aplikacji albo nie chciał mu się tych aplikacji instalować to śmiało może sobie kliknął w kup bilet.
W tym przypadku przekierowuje mnie do Safari.
I to już moim zdaniem akurat nie jest takie fajne bo tu trzeba się z tą stroną bawić.
Nie.
Nie, nie jest takie fajne ale mówię gdyby.
Wiesz zawsze jest jakaś alternatywa.
No tak jak ktoś nie chce aplikacji to można.
Albo na przykład wiesz ktoś obcy kupuje nam bilet a ma tylko aplikację Portal Pasażera.
Zawsze możemy powiedzieć słuchaj nie musisz instalować.
Znam takich ludzi Michał, którzy na przykład rzadko jeżdżą pociągami i oni na przykład nie chcą instalować aplikacji, których nie używają.
No to zawsze wiesz zawsze jest to jakaś alternatywa.
Dobra.
To jest taka jedna opcja.
Możemy sobie dać podróż powrotną.
Myślę, że tutaj nie ma co chyba więcej się nad tym skupiać.
No tak bo ta aplikacja jest z jednej strony dosyć prosta.
Z drugiej strony powiem szczerze tak trochę jak miałbym sprawdzać coś tak na szybko to średnio podoba mi się ten interfejs.
On jest taki trochę rozwleczony.
Wiesz co, dlatego sobie na przykład można dodać do ulubionych albo do szybkich połączeń tą trasę, która cię interesuje.
Ale też jest jeszcze fajna opcja.
Na przykład jak sobie chcesz po prostu sprawdzić jak to wygląda.
Robisz sobie tak menu główne.
Aktualność.
Szybkie połączenia.
Kliknij dwukrotnie by wybrać.
Rozkład na stacji.
Kliknij dwukrotnie by wybrać.
Tu jest też fajna sprawa co chciałbym pokazać.
Wyszukaj stację.
Przycisk.
Tu możemy sobie Michale.
Data wyszukiwania.
Wyszukaj stację.
Przecisk.
Wielkie L.
Wielkie K.
Wielkie A.
A.
Y.
Y.
T.
T.
Katowice.
Polska.
Śląskie.
Przejaźników.
Katowice.
Godzina wyszukiwania.
20.05.
Lista połączeń.
Stuknij dwa razy dowolny element aby wyświetlić.
Stacja początkowa.
Katowice.
Godzina odjazdu.
Tu widzimy tak jakby tablice rozkładów dla stacji Katowice.
Stacja początkowa.
Katowice.
Godzina odjazdu.
20.08.
Peron wyjazdowy.
3.
Tor.
4.
Przewoźnik.
PKP Intercity.
Spółka akcyjna.
Kategoria handlowa.
TLK.
Stacja końcowa.
Kraków Główny.
Godzina przyjazdu.
21.14.
Peron wyjazdowy.
To czytamy w VoiceOver’a.
Wie z co zawsze trochę więcej zajmuję.
No i też ja mam złomionego VoiceOver’a mocno, tak?
Tak, tylko przecież co
To się…
tylko mi tu trochę on za dużo w tej aplikacji gada.
To znaczy fajnie, że te informacje są.
Ja jak najbardziej się zgadzam, tylko gdyby dało się to
w jakiś taki np. skondensowany sposób przeglądać, bo powiedzmy
teraz przeczytałeś to wszystko.
No fajnie, ale ja bym wolał np. mieć to w ten sposób, że czytam sobie
tylko jakąś tam nazwę pociągła albo stację docelową i godzinę,
a potem jeżeli chcę te wszystkie informacje, jaki tor, jakie wszystko,
z czego on jedzie, to żeby sobie to po prostu rozwinąć w jakiś sposób
i te informacje dostać.
To jest takie trochę przegadane.
No okej, co kto lubi, nie?
Przycisk.
Powiem tak, no do mnie to trafia, do mnie to trafia, aczkolwiek…
Menu główne, przycisk.
Główne, na głowę, aktualności, kliknij dwukrotnie by wybrać.
Są też aktualności.
Ulubione kliknij dwukrotnie by wybrać.
Aplikacja, ustawienia, kliknij dwukrotnie by wybrać.
Są ustawienia.
I ja już tego dobrze nie sprawdzałem się przynajmniej.
Język aplikacji, application language.
Polski, polski.
Zmienię język, przycisk, ogólne.
Przełącznik, pobieraj aktualną lokalizację GPS.
Zezwalaj na obracanie mapy.
Przełącz, domyślny ekran aplikacji.
Zmień domyślny ekran aplikacji.
Wybierz format prezentacji i opóźnień.
Suma minut.
Przełącznik, przeliczone godziny.
Przełącznik, wyłączone.
Dostępności wygląd.
Na głównym menu aplikacji po prawej stronie,
zmiana widoczna po motyw aplikacji, kontrast.
Zmień domyślny motyw aplikacji.
Opisy dla czytników ekranu, skrócone.
Zmień opisy dla czytników ekranu, przycisk.
Zmień skalowanie poszczególnych rozmiarów czcionki.
Zmiana czcionka, bardzo mała.
Aktualne skalowanie, 100%.
Tak, tak, tak.
Bo ja z tego, co właśnie pamiętam, tam nie było.
No bo, wiesz, dla nich jakby właściwie to jest ich zaletą,
że zawsze pokazują ci, jaki peron i tak dalej.
Zmień skalowanie bardzo małych czcionek.
Przy, czcionka, mała.
Zmień skalowanie małych czcionek.
Czcionka, średnia.
Zmień skalowanie średniej.
Ulubione stacje, wybieraj domyślną.
Ulubione stacje, na główek.
Wybieraj domyślną.
Sortuj ulubione stacje ALF.
Sortuj szybkie połączenia względem aktualnym.
Pokazuj numer pociągu.
Przełącznik.
Włączone.
O, ale na przykład, widzisz, już możesz sobie wyłączyć to.
Pokazuj nazwę pociągu.
Przełącznik.
Włączone.
O, jest, widzisz.
Pokazuj numer pociągu.
Przełącznik.
Włączone.
Wyłączone.
Pokazuj nazwę pociągu.
Przełącznik.
Włączone.
Wyszukiwanie połączeń.
Na główek.
Wyświetlaj szybkie połączenia na ekranie z wyszukiwarki.
Skonfiguruj domyślne parametry.
Przycisk.
Wyniki wyszukiwania.
Na główek.
Pokazuj podsumowanie kryteriów wyszukiwania.
Przełącznik.
Pokazuj numery i nazwy pociągów.
Przełącznik.
Włączone.
Wyłączone.
Grupuj stacje przesiadkowe.
Przełącznik.
Wyświetlaj perone i tory przy stacjach przesiadkowych.
Przełącznik.
Włączone.
O, widzisz, nawet to masz, panie Michale.
Proszę bardzo.
Wszystko się da.
Ja nad tym zapomniałem, bo dla mnie to było jakby oczywista oczywistość.
Wyświetlaj przewoźników przy stacjach przesiadkowych.
Przełącznik.
Włączone.
Pokazuj podsumowanie połączenia.
Przełącznik.
Włączone.
Pokazuj zbiorczy czas i kilometr.
Pokazuj relację początkową.
Pokazuj zbiorczy czas i kilometr na trasie pociągu.
Przełącznik.
Włączone.
Też pociąg wyłączony.
W szczegółach to akurat wszystkie informacje to jest dobra rzecz, natomiast gdzieś tam powiedzmy
tym widoku pierwszym, w którym mamy ileś tych różnych połączeń, to ja nie jestem przekonany,
żeby te wszystkie informacje były potrzebne.
No tak, tylko że możesz to albo włączyć, albo wyłączyć, więc tego się nie zwija.
Przechodź do pełnej trasy pociągu.
Przełącznik.
Włączone.
Ja tego nie będę akurat zapisywał, ale…
Strona dwa, strona jeden.
Menu główne.
Język aplikacji.
Ustawienia.
Menu główne.
Menu główne.
Przycisk.
Rozkład na stacji kliknij dwukrotnie, by wybrać.
Powiem tak, wszystko da się dostosować.
Jak widać, ja nawet o tym zapomniałem.
Da się dostosować, więc uważam, że bardzo fajna aplikacja.
Bardzo fajna aplikacja, ale to…
Szczególnie, że naprawdę ma informacji.
Informacji ma więcej.
Dużo.
Zdecydowanie więcej niż takie koleo i jeżeli chcemy sprawdzić sobie rozkład,
no to może być to przydatne rzeczywiście.
Jeżeli na przykład jesteśmy na stacji, której nie znamy, będziemy jechać ze stacji,
której nie znamy i potrzebujemy jakichś konkretnych informacji,
no bo zazwyczaj to wiemy już z jakiego peronu odjeżdża,
jaki pociąg, jeżeli jeździmy nim dość często.
Natomiast oczywiście wiadomo, to się wszystko może zmienić.
To jest też inna rzecz, ale jeżeli od Wielkiego Dzwonu jeździmy pociągiem
albo na przykład rzadko korzystamy z danego pociągu,
to warto się wcześniej przygotować i warto wiedzieć,
gdzie mamy się udać, żeby pojechać.
No tak, ale też warto, ja na przykład lubię wiedzieć, jakie pociągi będą na stacji,
mniej więcej, kiedy, no bo też jest dla mnie informacja jakaś,
jeżeli na moim torze najpierw ma być pociąg do Krakowa,
a dopiero potem będzie pociąg do Gdyni.
Więc jeżeli jeszcze nie przyjechał pociąg do Krakowa,
a już mało czasu zostało do odjazdu mojego,
no to się zaczynam martwić, no bo coś nie halo, tak na przykład.
I wtedy może być tak, że na przykład mój pociąg przerzucą na inny tor, na przykład, tak?
To prawda.
Nie wiem, czy wiesz, o co mi chodzi.
Wiem, wiem, wiem, oczywiście.
Więc jakby, no mówię, ja zawsze też wychodzę z takiego założenia,
że im więcej informacji, tym lepiej, tak?
Bo też często mi się tak zdarzało, że pyta mu się mnie ktoś o takie rzeczy.
A czy nie wie pan, gdzie tam będzie pociąg do Kołobrzegu przykładowo, tak?
Tak.
Więc zawsze można komuś tam też pomóc.
Oczywiście.
Mimo, że się nie widzi.
Dobra, i to jest jedna aplikacja.
Portal pasażera, przypomnę.
Portal pasażera do pobrania z App Store.
Teraz może pokażemy aplikację.
Portal pasażera WhatsApp.
Aplikację, którą też sobie sprawdzamy.
Spotify, BGP Appka.
Właśnie, którą też sobie sprawdzamy.
O, to jest, Michale, coś chyba dla siebie.
Taka bardziej uboższa wersja, czyli BGP Appka.
BGP Appka.
Twoja droga do celu nigdy nie była taka prosta.
Obrazek.
Znajdź swoją wymarzoną drogę.
Wyszukaj dworzec.
Obrazek.
Okej.
Znajdź swoją wymarzoną drogę.
Lepiej się przejdziemy.
Z nami szybko sprawdzisz usługi dostępne na dworcach.
Wyszukasz połączenie i zakupisz bilet.
Droga do celu jest prosta.
Okej.
Wyznacz trasę.
Teraz.
Za dwie godziny.
Jutro.
Jutro.
29.04 sob.
30.04 end.
01.05 on.
No i tutaj już niestety ta aplikacja, to też ci mówiłem przed wejściem na antenę,
chyba była po prostu pisana, tak ja przynajmniej sądzę, nie znam się na tym aż tak,
ale mogę podejrzewać, że była tworzona pod system Android i potem tylko sobie on
po prostu programista niejako przerzucił na iOS.
Konwertował, wydał jakąś wersję na iOSa z tej samej bazy kodowej.
Tak, dlatego, że tutaj Michał mamy i to z nasich słuchaczy, tu mamy kalendarz.
Tu nie mamy żadnego wybieracza, żadnego pokrętełka, tylko tutaj sobie mamy kalendarz.
Wyszukaj połączenie.
Wyszukaj połączenie.
Przycisk.
Wyznacz obrazek.
Wyznacz teraz.
Za dwie godziny.
Jutro.
20.03 on.
Wyszukaj połączenie.
No to wyszukajmy sobie.
Od.
Wybierz stację.
Stacje.
Ale tutaj też na szczęście się klawiatura samotrzymnie, że tak powiem,
domyślnie się otwiera, więc piszemy sobie załóżmy.
L.
K.
K.
A.
A.
T.
T.
Katowice, ale tutaj zobaczycie, że wygląda też trochę inaczej.
Katowice.
Dworzec premium.
Ta lista wyników.
Być może.
Zamknij.
Katowice.
Dworzec premium.
A.
Bo jest na śląsku.
Już mówię.
Katowice.
Katowice.
Stacja kolejowa.
Q.
Q.
Katowice.
Dworzec premium.
To chodzi, podejrzewam tak o to, że właśnie chodzi o to, że to jest Katowice,
ten dworzec główny, tak?
W tym momencie pokażę nam główne Katowice.
Wyznacz trasę.
Teraz.
Za dwie godziny.
Jutro.
29.30.01.
Od.
Katowice.
Dobra.
Przycisk.
Być.
Do.
Wybierz stację.
I do.
I ława.
Wyznacz trasę.
I.
I.
L.
L.
A.
A.
W.
W.
Nie.
Nie znaleziono szukanej stacji.
No nie.
Wpisz poprawną nazwę stacji, aby móc znaleźć interesujące cię połączenia.
No i tu już widzisz przewagę portalu pasażera.
Bo tutaj.
Wyjście ekranu Braille’a.
W.
L.
I.
Wyznacz trasę.
Zobaczymy jak to będzie z wyjściem ekranu Braille’a.
I.
Eł.
No i już jest.
Tak.
Tu ma problem z szukaniem polskich.
Tak.
Bez polskich znaków.
Bez.
Bez.
Tak.
Bez diakrytyków.
Już się zaczynają schody.
I.
Ława miasto.
Stacja kolejowa.
Ale też masz.
I.
Ława górna.
Stacja kolejowa.
Tak.
I.
Ława miasto to jest taka mała.
Tak.
Mała stacja.
Tak zwana mała stacja górna.
I.
Ława górna.
Stacja kolejowa.
I.
Ława główna.
Przycisk.
Wyszukaj połączenie.
Przycisk.
Wyszukaj połączenie.
Przycisk.
No i teraz musimy jeszcze zdefiniować parametry typu kiedy chcemy to połączenie sobie znaleźć.
Dobra.
No to niby jakiś kalendarz jest.
Prawda?
No jest.
Ale to już jest moim zdaniem osoby, która no jednak większość rzeczy wykonuje na iOS’ie.
Jest to już mało intuicyjne.
Dla androidowców to pewnie jest takie naturalne.
No bo tam nie ma takich pokręteł jak na iOS’ie.
No a tutaj.
Z nami.
Szybko sprawdzisz usługi dostępne.
Wyznacz trasę.
Teraz.
Za dwie godziny.
Jutro.
Dwadzieścia dziewięć kropka zero cztery stop.
Nie.
Jutro.
Tak pójdźmy sobie na jutro.
To będzie dwudziesty.
Dwadzieścia dziewięć kropka zero cztery.
Trzydzieści kropka zero.
Zero jeden kropka zero.
Jutro będzie dwudziesty ósmy.
Czyli on po prostu jako jutro to pokazuje.
Nie, nie, nie.
Już ci powiem o co chodzi.
Teraz.
Masz tak.
Masz jakby w jednym.
Masz jakby pierwsza kolumna to jest jutro.
Za dwie godziny.
Potem masz tak.
Jutro.
To jest aktywne jutro.
Dwadzieścia dziewięć kropka zero cztery stop.
Potem masz dwudziestu dziewiąty.
Z soboty.
Trzydzieści kropka zero cztery.
Tak.
Zero jeden kropka zero pięć.
I to jest koniec co ci pokazuje na ten czas.
Od Katowice.
Przycisk.
Gdybyś sobie chciał.
Teraz.
Jutro.
Za dwie godziny.
Teraz.
Wyznacz trasę.
No właśnie gdybym chciał sprawdzić sobie.
Tak, tak, tak.
Już właśnie to.
Za dwie godziny.
Od Katowice.
Albo gdybyś sobie chciał w ogóle ręcznie wpisać.
Znajdź swoją.
Za dwie godziny.
Jutro.
Dwadzieścia dziewięć kropka zero cztery stop.
Dwadzieścia dziewięć krop.
Od Katowice.
Zero jeden kropka zero pięć.
Od Katowice.
Trzydzieści dwadzieścia dziewięć.
Jutro.
Za dwie godziny.
Teraz.
Wyznacz trasę.
Z nami szybko sprawdzisz usług.
Znajdź swoją wymarzoną drogę.
Ja bym spróbował.
Chyba, że wiesz jak to zrobić.
Ale ja bym spróbował kliknąć na tam powiedzmy ostatnią datę jaką mamy.
Czyli nie wiem co tam jest.
Pierwszy.
Maja czy trzydzieści.
No no.
I co?
Nie, nie, bo ja wiem, że ty kłamiesz.
Dwadzieścia dziewięć kropka zero cztery stop.
Trzydzieści kropka zero cztery endy.
No.
Trzydzieści kropka zero cztery endy.
Obrazek.
Być może.
Wyznacz trasę.
Z nami szybko sprawdzisz usług.
Dostęp.
Obrazek.
Być może.
Serce.
Wyznacz trasę.
Za dwie godziny.
Jutro.
Dwadzieścia dziewięć kropka zero cztery stop.
Trzydzieści kropka zero jeden kropka zero.
Od Katowice.
Nie, ja się pamiętam.
Klikniesz na pierwszy.
Nie, nie, nie.
Jakąś skalę udasz.
No.
Jego trzeba.
Trzydzieści kropka zero.
Zero jeden kropka zero pięć.
Od Katowice.
No dobra.
Trzeba przewijać tylko.
Ale mamy do poniedziałku.
Ale ja chcę sprawdzić na przykład na wtorę.
Za dwie godziny.
Jutro.
Dwadzieścia dziewięć kropka zero.
Trzydzieści kropka zero cztery.
Zero jeden kropka zero pięć.
Od Katowice.
Przecisk.
Do.
I ława głów.
Przecisk.
Być może.
Wyszukaj połączenie.
Przecisk.
Do.
I ława głów.
Przecisk.
Być może.
Zamknij.
Wyszukaj połączenie.
Wyszukaj połączenie.
No właśnie.
Obrazek.
Być może.
Serce.
Być może.
Jutro.
To się przewija tylko.
Dwadzieścia dziewięć.
Trzydzieści kropka.
Zero jeden kropka.
Od Katowice.
Przecisk.
Za dwie godziny.
Tylko się w bardzo ograniczonym zakresie przewija.
Teraz.
Obrazek.
Być może.
Serce.
Czekaj.
Tutaj trzeba jeszcze sobie wiesz.
Obrazek.
Pisać godzinę.
To nie jest tak.
Obrazek.
Pozwól raz.
Przecisk.
Nie.
Nie pozwalaj.
Nie pozwalaj.
Pozwól raz.
Przecisk.
Pozwól raz.
Nie zrealizację.
Obrazek.
Być może.
Serce.
Najbliżej.
Bytom.
Jeden kropka.
Siedem kilometr.
O.
Bytom karp.
Bytom bobrek.
Trzy kropki.
Bytom północny.
Chorzów szary.
Cztery kropki.
Sześć kilometr.
Obrazek.
Aha.
Zamknij.
Menu.
Zamknij.
Otworzyły mi się po prostu stacje najbliższe.
Jakby kogoś zainteresowało.
Nie, nie, żadne.
Okej, no to.
Bytom bobrek.
Rude helbzie.
Sześć kropka pięć.
Zabrze biskupice.
Zabrze biskupice.
Obrazek.
Obrazek.
Zabrze biskupice.
To jest właśnie tak jak to.
Siedem kilometr.
Radzionków Rowica.
Cztery kropki.
Z nami szybko.
Znajdź swoją.
Wyszukaj dworzec.
Wyszukaj dworzec.
Obrazek.
E.
K.
K.
A.
A.
Y.
T.
T.
Katowice.
Dworzec premium.
Dobra, już mamy chyba.
Nasz dworzec premium.
Zero.
Bez barier.
Obrazek.
Otwarcia.
Pięćdziesiąt cztery trzysta pięć.
Otwarcia.
Przycisk.
Pięćdziesiąt.
Dojazd zukośnik do dworca.
Usługi dostępne.
Na dworcu.
Obrazek.
S.
O.
S.
Lokalizacja.
Dworzec zlokalizowany jest w centrum miasta.
Przy galerii katowickiej.
Jeszcze mamy założyć takie informacje.
Dworzec zlokalizowany jest w centrum miasta.
Przyga.
Przycisk.
Być może.
Przycisk.
Obrazek.
Obrazek.
Zamknij.
Ustawienia.
O aplikacji.
Regulamin.
O.
Strona startowa.
Strona startowa.
Powiem szczerze, ja już czuję się zmęczony.
No właśnie.
Ale ja jeszcze nigdzie nie wyruszyłem, a już czuję się zmęczony.
Ekran przełączenia.
Portal pasażera.
Aktywny.
PKP.
Portal.
PKP.
Ja mam zamknę.
Ekran przełączenia aplikacji.
PKP.
Wychowuj jeszcze raz.
Twoja droga do celu nigdy nie była taka prosta.
Wielokropek.
Obrazek.
Dobry raz.
No jest właśnie to, że czasami te aplikacje na Androidzie wyglądają zupełnie inaczej niż na iOS-ie.
Za dwie godziny.
Od.
Od.
Wybierz stację.
Dobra.
Wyznacz trasę.
Katowice.
Dworzec premium.
Dobra.
Za dwie godziny.
Od.
Katowice.
Przycisk.
Do.
Wybierz stację.
Do.
Wyznacz.
Ostatniowy.
Katowice.
Dworzec.
Ostatniowy.
Katowice.
Dobra.
Wybierz stację.
Dobra.
Wybierz stację.
Obrazek.
Wyznacz trasę.
Teraz.
Za dwie godziny.
Jutro.
29.04.
30.01.
Od.
Katowice.
01.05.
Od.
Jutro.
Jutro.
30.04.
01.
Od.
Katowice.
30.04.
Od.
Wyznacz.
Za dwie godziny.
Jutro.
Jutro.
29.03.
31.04.
01.04.
Od.
Katowice.
01.05.
Klikam w telefon 131.
01.05.
01.05.
I…
01.05.
I…
Problem właśnie jest z tym, żeby przewidzieć kalendarz.
Czyli tak naprawdę, ta aplikacja bardzo się ubsługi.
Już się tak kiedyś udawało, ale…
Obrazek.
Z nami skręcisz obrazek.
Być może.
Jutro.
Za dwie godziny.
Ale jak widać…
Za dwie godziny.
Jutro.
29.04.
Jutro.
Dobra.
Wybierzmy sobie cięższą.
23.01.
Od.
Katowice.
Do.
I ława główna.
Przycisk.
Wyszukaj połączenie.
Wyszukaj.
Przycisk.
Być może.
6.51.
11.17.
4.
26.
Bezpośrednio.
Od 211.00 zł.
No i tu masz prostą informację.
7.49.
15.07.
7.18.
2 przesiadki.
I C.
I C.
I C.
No, ale sposób informowania to już też mnie zniechęca.
8.49.
16.55.
8.13.
Bezpośrednio.
K.
Od 81.00 zł.
No, no.
8.50.
50.50.
15.39.
4.
41.
Bezpośrednio.
I C.
I C.
Tak, to są nazwy, wiesz, nazwy…
Ach, to ja wiem.
Tylko to takie…
28.04.
2000.
Do.
I ława główna.
28.04.
Do.
Od.
Katowice.
Połączenia.
Na główę.
Przycisk.
Czapki.
Wtorek.
18.04.
Wtorek.
25.04.
Ale proszę, tutaj przy okazji da się już, wiem, jak ten kalendarz.
Środa.
5.04.
6.05.
Już się normalnie przyjadzisz.
Sobota.
8.00.
Niedziela.
9.00.
Poniedziałek.
10.00.
Wtorek.
11.04.
Środa.
12.04.
4.
Piątek.
4.
Sobota.
15.00.
Niedziela.
16.00.
Poniedziałek.
20.00.
Regulacja.
24 minuty.
O, to jest nawet ciekawe, bo tutaj godzinę się wybiera w sposób taki jak na iOSie i to jest ciekawe.
To też widać, że poprawili, bo na początku to wyglądało inaczej.
24 minuty.
Wybierz.
Przycisk.
Wybierz.
Przycisk.
Ale jest to prostsza aplikacja.
Prostsza.
Uboższa.
O tak powiem może.
Uboższa.
Zgadza się.
Zgadza się.
Zgadza się.
Zgadza się.
Nie polecam.
Ja też nie.
Zdecydowanie.
Nie, nie.
Ale jest.
Ale jest.
Gdyby ktoś był fanem, to jest.
I szczerze mówiąc, jeżeli chodzi o takie aplikacje typowo do samego sprawdzania rozkładu,
to to by było na tyle.
No tak, że ja myślę, że portal pasażera robi robotę, robi fajną robotę.
Jeszcze oczywiście możemy sobie też sprawdzić przez Internet.
Ja na przykład korzystam z webowej takiej przeglądarki, z takiej wyszkiwarki rozklad.pkp.pl.
Nie wiem, jak to u Ciebie, Michale, wygląda.
Czy ty korzystasz w ogóle?
Wiesz co, no ja to sprawdzam sobie jak nietrudno zgadnąć.
Ja sprawdzam i od razu kupuję bilety.
Koleo.
Tak.
Wszystko.
Bo w tej aplikacji mam wszystko pod ręką.
Tak naprawdę.
Co prawda zgodzę się z tobą i to jest prawda, że jeżeli chciałbym naprawdę uzyskać
bardziej rozszerzone informacje na temat danego pociągu,
no to warto by było skorzystać z portalu pasażera.
W Koleo czasem mam wrażenie, że te informacje na temat tego, z jakiego toru dany pociąg jedzie,
to się pojawiają, ale to nie jest reguła.
To nie jest reguła, tak.
Na większych stacjach.
Na większych stacjach.
Wiesz, to się często zdarza.
No dobra, to może pokażmy te Koleo, bo tak o nim gadamy i gadamy, już takie cudowne i fajne.
To może pokażmy je, co?
W takim razie.
Jestem za.
Dom, kalendarz, czwartek, dwunastego średnia, strona dwadzieścia trzy.
Dobra, no to.
Wyjście, ekran, wyraźność, orientacja zalokowana, ko, trzy aplikacje, kontakty, Koleo, kompas, Koleo.
No i mamy Koleo.
Otwieram Koleo, orientacja pionowa, Koleo, stacja początkowa, bytom.
Dobra, ekran główny.
Dwudziesta dwadzieścia sześć.
Rzeczna stacja początkowa, by, stacja początkowa, bytom.
Znajdź najbliższą stację, przycisk.
Stacja końcowa, gniezno, przycisk.
Zamień stację miejscową, przycisk.
Ja tak sobie wyszkiwałem z ciekawości jakieś takie dziwne właśnie opracowacje.
Dzisiaj, siedemnaście, trzydzieści.
Wybierz datę odjazdu, przycisk.
Wojciech i Karolina, przycisk.
Ale to akurat jest bardzo fajna rzecz, ponieważ ja ostatnio podróżowałem ze swoją małżonką
i aplikacja zapamiętuje mało, że mnie jako właściciela biletów,
bo mi przysługują zniżki przecież,
ale także zapamiętuje moją żonę jako osobę właśnie…
Jako przewodnika.
No, to osoba towarzysząca i przewodnik, tak.
No bo jako przewodnik ma zniżkę, tak?
Dokładnie, dokładnie.
Tego tytułu.
I co ciekawe, że w tej aplikacji trzeba podać konkretne dane.
Tak.
To nie jest tak, że Karolina, tylko to muszą być szczegółowe dane tego…
Ale tam nie wszystkie te dane są obowiązkowe.
Nie, ale generalnie coś tam trzeba popisywać.
Datę urodzenia chyba trzeba wpisać.
Czego się chyba nie da.
Wybierz datę odjazdu, przycisk.
Wybierz datę odjazdu, przycisk.
O, co, co, co?
Wybierz datę odjazdu, przycisk.
Tu Bambetle Plus słowetne, o których mówiliśmy w tylu przeglądzie.
Właśnie.
Nową ofertę.
Tak, mówiliście już?
Tak, mówiliśmy, ale to tydzień temu nawet.
No widzisz, to też ja to mówiłem chyba gdzieś na Whatsappie prywatnie, że te Bambetle Plus się pojawiły.
Jakieś mega atrakcyjne…
Mega tanie to to nie jest.
Nie.
Tak, ale jeżeli ktoś na przykład będzie jechał na dłużej z jakimiś wieloma walizkami gdzieś na urlop na przykład, no to można to rozważyć.
Można.
Powiem ci tak, no ja mam takich przykładów, może nie setki i tysiące, ale jeden mam.
Mam osoby, no mój przyjaciel z Poznania jest niewidomy, jego żona jest też niewidoma, no i mają dwójkę dzieci w tym momencie.
No i na przykład, wiesz, dla osób, że tak powiem, w takiej konfiguracji gdzieś tam jakieś walizy, taboły są problemem.
Oczywiście, że tak.
Bo nawet bardziej odpowiedzialny jest, żeby oni się zajęli dziećmi niż walizkami.
I w tym momencie, bach, walizki wysyłane są.
Ale popatrzmy, nawet jest osoba widząca, żeby tutaj nie było, że jakoś te osoby niewidome tak się jakoś tam, nie wiem, stygmatyzuje.
No to osoba widząca, która podróżuje pociągiem też nie weźmie, nie wiadomo jak wielkiej liczby bagaży, tak?
Weźmie, nie wiem, dwie walizy, no ale więcej to już chyba nie da rady, tak? No bo co?
Jak to jest jeszcze na przykład, nie wiem, starsza osoba na przykład, no to fajna opcja moim zdaniem.
Dokładnie, no trzeba to będzie kiedyś przetestować w praktyce, czy to rzeczywiście tak dobrze działa, czy na przykład to mnie najbardziej zastanawia.
Czy te nasze bagaże będą dostarczane w tym samym momencie, kiedy my się będziemy przemieszczać.
Czy to nie będzie tak, bo tam też w przypadku…
Tego co czytam, no właśnie.
Jest informacja, że to trzeba zgłosić tam odpowiednio wcześniej, tak?
Wcześniej, wcześniej.
Natomiast okej, niech by to już nawet było i wcześniej, ale ja chciałbym mieć pewność, że kiedy ja dojeżdżam na miejsce, to te bagaże też już będą do mojej dyspozycji.
No i też fajnie by było wiedzieć, bo to nie zostało gdzieś wprost wskazane, czy te bagaże będą zarówno odebrane ode mnie spod drzwi i dostarczone pod drzwi tam, gdzie ja się udaję,
czy też to będzie tak, że ja sobie okej, mogę te bagaże odebrać, ale na przykład na dworcu.
No i na przykład, czy one będą… Właśnie, bo na przykład mogłyby też jechać z tobą w tym pociągu, na przykład, tak?
Dokładnie.
Może jakiś wagon jest, wiesz, na bagaże czy tam coś, nie?
A czy wiesz, PKP ma te tak zwane przesyłki konduktorskie, tak? I kiedyś to dość popularne było wysyłanie paczek w ten sposób, teraz to już…
Paczek, tylko pytanie, czy bagaże, nie?
No, wiesz, moim zdaniem to jest po prostu traktowane jako paczka.
Ilość miejsc może być ograniczona.
Tak.
Ale to wiesz co, z tymi paczkami, to spotykam się z tym jeszcze, kiedy na przykład trzeba coś szybko przetransportować,
a ta kolej, no wiesz co, na takich długich czasach to nawet szybciej powiem ci, kolej przyjedzie niż…
Kurier.
Niż kurier właśnie autem, czy tam ciężarową, czy tam czymś takim, więc korzysta się z tego, z tych przesyłek konduktorskich się korzysta.
To prawda, to prawda, tylko po prostu kwestia jest taka, że to sobie trzeba potem odebrać, tak?
Ale jest taka opcja, że możemy to nawet w jeden dzień coś przetransportować z jednego końca Polski na drugą.
Jasne, jasne, że tak.
A kurier może jednak dwa dni.
No tak, jasne, że tak.
Więc jest taka opcja i to też warto o tym pamiętać. Co ciekawe, na przykład tych przesyłek konduktorskich nie ma Pendolino,
ale takie Intercity, zwykłe Intercity, jak najbardziej, Express Intercity.
No to też wiesz co, moim zdaniem, mogę się mylić, ale to wynika też ze specyfiki samego Pendolino,
no bo to jest taki pociąg, wiesz, raz, że klasy premium, konstrukcja jego jest taka, wiesz,
tamto miejsce jest tak naprawdę pomyślane, żeby go było tyle, ile trzeba, ani o milimetr za dużo, tak?
A to mówię, te przesyłki też jakieś tam miejsce swoje zajmują, tak?
Gdzie się je trzeba umieścić, oczywiście.
No właśnie.
No więc jeżeli korzystaliście z Bambetli Plus już, to dajcie znać, a jak nie, to trzeba to kiedyś będzie sprawdzić.
A na razie sprawdźmy to Coleo, jak to tu wygląda.
No, to tak.
No i właśnie…
Kup bilet okresowy.
Wyszukaj połączenie.
Tu mamy główny ekran.
Na samym dole mamy takie, słuchajcie, na górnej belce.
I to tyle.
I…
Wyszukaj połączenie.
Konto.
Dworce.
Wyszukaj połączenie.
Finanse.
Karta.
Moje bilety.
Karta.
To o czym mówiłem na początku, tam we wcześniejszej fazie programu, że te bilety się odkładają.
To jest fajną opcją.
Aktualne.
Przycisk.
Jak sobie klikniemy w moje bilety, to mamy odśwież u góry ekranu.
Aktualne.
Przycisk.
Aktualne.
Tu mamy jakby pusto.
Zaznaczone.
Okresowe.
Przycisk.
I archiwalne.
I pojawia nam się lista biletów, które kiedyś sobie kupiliśmy.
To jest o tyle fajne, ja od razu powiem, że na przykład jak czasem kupujemy sobie bilet
i potem chcemy, żeby rozliczył nam pracodawca taki bilet,
albo na przykład jeżeli bierzemy udział na przykład w jakimś projekcie,
bo to też osoby niewidome często, czy to w jakichś fundacjach.
Albo jeżeli sobie odliczamy bilety przy dotyczeniu rocznym.
Tak? Dobrze mówię? O to chodzi?
Tego akurat nie wiem, bo tego akurat nie praktykowałem,
natomiast w różnego rodzaju sytuacjach, kiedy trzeba mieć ten bilet jakoś udokumentowany
i chcemy po prostu, żeby tu się pojawiła możliwość eksportu tego biletu.
To tu jest opcja drukuj na takim bilecie i oprócz tego, że możemy rzeczywiście go wydrukować,
to także po prostu dostajemy tu ładnego PDF-a, który…
Może pokażemy jak to wygląda też?
Dokładnie, to pokaż na jakimś bilecie.
Tak, i tak jak mówię, też ja wiem, że właśnie przy odliczeniach właśnie z urzędu tego skarbowego
można sobie te bilety też właśnie wrzucać.
Tutaj nam się pojawia informacja o bilecie, mamy kod QR jeszcze nawet.
Mamy takie coś w górnym prawym rogu.
Jest to więcej opcji.
Dokładnie.
O właśnie, to jest ta opcja, o której mówiliśmy.
Ona w tym przypadku, nie wiem czy będzie aktywna, ale możemy w sumie spróbować.
To znaczy będzie, tylko jakby już nie skorzystasz z tego.
No zobaczymy zaraz właśnie, bo to…
O, mamy drukuj bilet.
O, proszę bardzo.
I co mam zrobić, coś kliknąć?
Wiesz co, myślę, że możesz pokazać tę opcję drukuj bilet, jak to się wtedy będzie zachowywało.
No wtedy nam się…
Wtedy nam się, słuchajcie…
I tu…
Tak, tu mamy dane biletu.
I tam na dole, niestety to jest tak trochę gorzej dostępne, bo chyba z gestami voiceovera
nie zawsze ten przycisk jest osiągalny, ale będzie przycisk udostępnić.
Jest, aha, normalnie gestem.
I jest przycisk udostępnić i można go sobie kliknąć i wtedy możemy ten bilet wysłać,
czy to na przykład mailem, czy możemy…
I tak nam się aplet otwiera już.
No i tak dalej, i tak dalej.
I możemy po prostu ten bilet wyjąć z tej aplikacji.
Inna rzecz, że te bilety też przychodzą do nas mailem.
Tak, no tak.
Aczkolwiek ja z tym mam problemy, nie zawsze mi to jakoś tak się dzieje,
więc ja sobie zawsze tutaj, jak ktoś coś potrzebuje, to sobie tak wolę tutaj sprzącić.
No i dobra, dodam. Czy to w ogóle będzie możliwe?
Okej.
Może się pewnie dodałem.
Tak, no ale ona już jakby zniknęła, no bo przecież…
Ale też chyba w portfelu gdzieś tam, jak się wejdzie do tego portfela,
teraz nie namawiam cię, żebyś tam wchodził, bo jakieś pewne dodatkowe dane możemy wtedy objawnić,
ale zdaje się, że można wejść na bilety archiwalne.
E, 1, P, 129, P, O, R, dwa aplikacje, portfel.
O, straszne ciekawostki.
O właśnie.
Co, przecież to będzie to?
A to nie jest to?
To jest to.
Aaa, widzisz.
Fajnie.
Nawet tego nie wiedziałem. Szczerze, tutaj można ten przeszkodzik właśnie podejrzeć.
Super.
Jest to o tyle wygodne, że nie trzeba w żaden sposób niczego powiększać,
z niczym się bawić, bo niestety…
No, no, kontynuuj.
Mów, mów, mów.
Bo niestety w poprzednich, jak na przykład zapisywaliśmy sobie bilet jako plik PDF na naszym urządzeniu,
to niejednokrotnie sytuacja wyglądała tak, że przychodzi kontrola biletów,
my nawet wyłączamy tego voice-overa,
ale w tym momencie konduktor miał czasem problem ze skanowaniem tego biletu.
Musiał go powiększać, no, zazwyczaj…
Bo kod QR nie był wyskalowany też, wiesz?
Właśnie o to chodzi.
A druga rzecz, że na przykład osoby niewidome, no nie wiem, ja tak też często robię,
że kiedy jadę gdzieś, no bo mam jakby jasność automatyczną włączoną w iPhone’ie.
No ja mam ustawioną na zero.
A właśnie.
I w tym momencie na przykład ten bilet też może być za ciemny, tak?
W sensie ekran twojego telefonu może być zbyt ciemny.
Tak, to prawda.
I na przykład Coleo sobie automatycznie ekran rozjaśnia do 100%,
w momencie kiedy jakby zamkniesz ten bilet, to on ci powraca do wartości domyślnych.
Właśnie po to, żeby ułatwić temu czynnikowi ze skanowaniem tego kodu QR.
Zgadza się.
Więc to jest rzeczywiście wygodne, czy to w aplikacji, czy to właśnie w portfelu Apple.
Można sobie z tych biletów spokojnie korzystać.
No i też na tym bilecie są fajne, znaczy fajne, ważne informacje, tak?
Tak, nasze miejsca i wagonu.
Otóż to, tak, tak, tak.
To właśnie jest bardzo ważne.
I też tego nie musimy szukać gdzieś tam.
Tylko albo właśnie z centrum powiadomienia, albo z tego portfela i mamy.
Dobra, to tutaj może sobie spróbować.
Portfel aktywny.
Katowice, Kraków Główny, sobota, 8.00, Katowice, pasek kart, zaznaczone.
Moje bilety, wyszukaj połączenie.
Dobra, no to teraz ci pokażę, znaczy tobie to może nie,
ale państwu pokażemy, w jaki sposób sobie wyszukać połączenie.
Stacja końcowa, gniezno.
Stacja początkowa, byton, przycisk.
I powiemy o przewadze, od razu może, nad wyszukiwarką PKP Intercity,
która mianowicie jest taka, że jednak w PKP nie pojedziemy pociągiem niższej kategorii.
To są tylko, już tak powiem, to jest wyszukiwarka tylko dla tych połączeń PKP.
TLK, Intercity, Intercity Premium.
Tak, Pendolino, właśnie.
Tutaj niestety w PKP nie ma już tych niższych…
Chociażby Regio.
Regio właśnie, tak.
No a tutaj na szczęście mamy wszystko, więc też tego nie było.
Tutaj z kolei był problem w drugą stronę, w koleo,
bo przez dłuższy czas były te takie połączenia właśnie osobowe,
takie nazwijmy umownie, a nie było tych wyższych, tych pociągów pośpiesznych.
Zgadza się i to też był problem, bo mieliśmy do dyspozycji
najbardziej dostępną aplikację, najwygodniejszą.
A tu co z tego, jak można było sobie tylko kupić bilet na pociąg,
na przykład z takich moich lokalnych doświadczeń,
z Iławy do Olsztyna i z powrotem.
No tak, chociaż teoretycznie, no wiesz, może to było po to,
żebyś sobie mógł pojedzieć, wiesz, na przykład z Iławy do Krakowa
kolejami tymi osobowymi. No to by było ciekawe doświadczenie, myślę, nie?
Tylko czy jako na to czas?
No pewnie nie, ale jak tanio by było, co wiesz, czas to pieniądz.
No nie, ale tak całkiem serio, no to była to bardzo głupia sytuacja
i niefajna, i niekomfortowa, bo po prostu trzeba było używać
kilku różnych aplikacji. Teraz na szczęście jest lepiej,
więc ja sobie wyszukałem…
– Stacja początkowa, byton, przycisk. Data odjazdu, przycisk.
Stacja końcowa, gniezno, przycisk.
– Wyszukałem sobie takie połączenie. Może nie zostawmy na bez ciekawości,
bo połączenie takie jest dość ciekawe, myślę, z bytomia do gniezna.
Ja tylko powiem, że jak sobie…
– Stacja końcowa, gniezno, przycisk.
– Otworzymy to też, słyszymy, że od razu nam się pole tekstowe otwiera.
– Poznań Główny, Poznań, Wielkopolska.
– To jest właśnie jedna bardzo fajna rzecz, która mi się osobiście bardzo podoba,
mianowicie lista ostatnio wyszukiwanych stacji. Bardzo często z tego korzystam.
– Jasne, jak jeździmy w takie stałe miejsca, powiedzmy tak, to to jest super sprawa.
– Klawiatura ukryta.
– No i…
– Ostatnio wyszuk…
– Katowice, Poznań Główny, Kraków Główny, Tarnowskie Góry, Bielsko-Biała, byton, gniezno, gniezno, gniezno, gniezno, Wielkopolska.
– Wybierzemy.
– Stacja początkowa, wyszukaj połączenia, Wojciech i Karolina, przycisk. Wybierz datę odjazdu, przycisk.
Dzisiaj, 17.30, data odjazdu, przycisk.
– Ok, to sobie…
– Zamień stację miejsc, data od…
– Nie zmienimy jeszcze datę.
– Dzisiaj, wybieracz…
– No i tu mamy już ładne wybieracze.
– Plus dwie godziny, przycisk. Dzisiaj, wybieracz, piątek, przecinek, 28.04.
– Ok.
– Godzina, 17.00.
– Co ważne, mamy od razu Michale też fajnie podany, już to jest 28., ale mam też dzień, tygodnia.
– To prawda, to się to już bardzo często sprawdza, przynajmniej.
– Tak, bo powiem wam szczerze, że ja często nie pamiętam niestety, że 28.00 to jest piątek, a 30.00 to jest już sobota na przykład.
Coś się może oknoć.
– Wysyłamy palcem.
– 30 minut, zaznaczony.
– Dokładnie.
– Godzina, 17.00.
– Godzina, 09.00.
– Ściągam sobie palcem, dół.
– Godzina, 08.00.
– 30 minut, wybierz, przycisk.
– No i mamy.
– Wyszukaj połączenie, przycisk.
– Dobra.
– Wyszukaj połączenie, przycisk.
– Tutaj jeszcze.
– Wyszukaj połączenie, przycisk.
Bambetle plus, kup bilet okresowy.
– Bambetle.
– Wyszukaj połączenie, Wojciech i Karolina, wybierz datę odjazdu.
– Przeznaczę tak, tam zdaje się są chyba dwa przyciski wyszukaj połączenie i to jest trochę mylące.
– Wyszukaj połączenie, Wojciech i Karolina.
– Uuu.
– Wyszukaj połączenie, Wojciech i Karolina.
– Uuu.
– Wyszukaj połączenie, Wojciech i Karolina.
Wybierz jutro, 8.00, datę odjazdu.
Zamiań stację miejscami.
Stacja końcowa, gniezno.
Znajdź najbliższą stację.
Stacja początkowa.
Stacja początkowa.
Znajdź najbliższą stację.
– No tu właśnie, tu sobie możemy mieć najbliższą i zamienić.
– Wyszukaj połączenie, przycisk.
– Dobra.
Nie ma tutaj, chciałem się jeszcze upewnić, ale nie ma tutaj, przynajmniej na ekranie głównym,
żebyśmy sobie zaznaczyli bezpośrednie połączenia.
– Bambetle plus, kup bilet okresowy.
Wyszukaj połączenie, przycisk.
– O widzisz są dwa.
– Moje bilety, kart.
Wyszukaj połączenie, przycisk.
– Wiesz czemu?
Bo on Ci wskoczył w tym momencie na tą dolną belkę.
– Kup bilet okresowy.
Wyszukaj połączenie, przycisk.
Pasek kart.
Moje bilety, finanse, karta.
Zaznaczone.
Wyszukaj połączenie, kart.
– O, to jakby czy to dwa razy?
– Dwoce.
Wyszukaj połączenie, przycisk.
– Nie wiem czy wiesz o co chodzi.
Chodzi o to, że na dolnej belce masz przycisk.
– Wyszukaj połączenie, przycisk.
– Tak?
– Ja w tym momencie na niego najechałem poprzez eksplorację jakby po ekranie, tak?
Jadę sobie…
– Wyszukaj połączenie, przycisk.
Pasek kart.
Moje bilety, karta.
1,5.
Finanse, karta.
2,5.
– No dziwnie on to czyta.
– Wyszukaj połączenie, przycisk.
– No tak, bo to jest jeszcze błąd właśnie, którego oni nie dopracowali.
– Wyszukaj połączenie, przycisk.
– Mogę w to kliknąć, no nic się nie stanie, tak?
– Dokładnie, więc trzeba po prostu tego wyższego przycisku użyć, tego bliżej nas.
– Wyszukaj połączenie, przycisk.
– Tak, tego, który jest jakby pod…
– Stacja końcowa, gniezna, przycisk.
– Właśnie pod tymi polami do wyboru.
– Wyszukaj połączenie, przycisk.
Pociągnij, aby podbrać wcześniejsze połączenia.
– To jest też to, co mi się bardzo podoba, że tutaj nie musimy sobie klikać na przykład w przyciski
wcześniejsze połączenie, późniejsze połączenie, tylko używamy gestu
przeciągnięcia palcami, tak jakbyście chcieli sobie przesuwać stronę, góra-dół.
– Zaraz wam to pokażę zresztą.
– Osiem, trzynaście, piątek, dwudziestego ósmego kwietnia.
– Zobaczmy.
– Osiem, trzynaście, dwa przesiadki, KS, IC, dwanaście, pięćdziesiąt sześć.
– I to jest właśnie…
– Cztery godziny, trzydzieści trzy minuty, najszybsze, kup bilet.
– No, no, no.
– Sto dziewięćdziesiąt dwa złotej, sześćdziesiąt osiem grosze.
– I to jest właśnie to, o co mi chodziło, jeżeli chodzi o te kwestie informacyjne.
W sensie, że nie jest to przegadane, zobacz, masz najistotniejsze…
– Ale jakież masz…
– Najistotniejsze rzeczy na wierzchu, po prostu.
– Tak, ale to akurat PKP APCE było podobnie, o tyle, że on też ci mówił, jaki to jest rodzaj pociągu.
– Osiem, trzynaście, dwa przesiadki, KS, IC, dwanaście, pięćdziesiąt sześć, IC, cztery godziny i czterdzieści trzy minuty,
najszybsze, kup bilet, sto dziewięćdziesiąt dwa złotej, sześćdziesiąt osiem grosze, przycisk.
– No, powiem ci tak, to wiesz co, ja myślę, że do wszystkiego się można przyzwyczaić.
– Dla mnie, na przykład, jest to chyba najbardziej intuicyjne, to jak on podaje te informacje.
Oczywiście, wiadomo, to jest kwestia być może przyzwyczajenia, być może czegoś.
Natomiast, no dla mnie, na przykład, to jak to PKP APCA podawała te informacje,
było zdecydowanie mniej takie intuicyjne i mniej fajne.
Oczywiście, wiadomo, można było się zorientować z tych informacji, co tam jest i czego to wszystko dotyczy,
ale to jakoś takie było, no gorzej, dla mnie przynajmniej zrozumiałe.
– Dziewięć, piętnaście, trzy przesiadki, czternaście, czterdzieści, pięć godzin i dwadzieścia pięć minut,
kup bilet, czterdzieści złotych i osiemdziesiąt trzy grosze, przycisk.
– No i tutaj też, co jest fajnego, to to, że możemy sobie kupować bilety z przesiadką.
– To prawda.
– To mam nawet trzy przesiadki.
– Dziewięć, piętnaście, jeden przesiadka, KŚ, IC, czternaście, czterdzieści osiem,
dziewięć, piętnaście, trzy przesiadki, czternaście, czterdzieści, pięć godzin.
– No to zobaczmy, jak to wygląda w tym momencie.
– Bytom, Gliwice, dziewięć, piętnaście, IC, KŚ, dziewięćdziesiąt cztery tysiące dwieście dziewięć S-18, dziewięć, trzydzieści dwa.
– Podaj nam po prostu, jak ta relacja wygląda i numery pociągów.
– Naciśnij, aby sprawdzić atrybuty pociągu.
– Przesiadka na stacji Gliwice, dziewięć minut, Gliwice, Wrocław Główny, dziewięć, czterdzieści jeden,
Peroni, KŚ, IC, trzydzieści sześć tysięcy, sto Boznańska, jedenaście, siedemnaście, Peroni.
– No, tutaj też jest to tak, wiesz, no, trochę takie ten, też mówię, to jest kwestia po prostu…
– To już jest kwestia przyzwyczajenia się i obcowania, tak, z programem,
bo też można by mieć zastrzeżenia do tego, jak to zostało oznajmione.
– Natomiast, no i masz tutaj Perony, nie masz tutaj torów.
– Tak.
– Nie wiem, czy zauważyłeś, że tutaj torów nie ma.
– Zgadza się.
– Podaję.
– Naciśnij, aby sprawdzić atrybuty pociągu.
– Przesiadka na stacji Wrocław Główny, czterdzieści minut, Wrocław Główny, Poznań Główny,
jedennaście, pięćdziesiąt siedem, Peroni, KW, IC, czterdzieści osiem tysięcy, sto dwa sędzielnia,
trzynaście, czterdzieści pięć, Peron X.
No, podaję numer pociągu, nazwę pociągu, ale fajne jest to, że podaje nam też czas,
który mamy na przesiadkę, bo to jest jednak ważna informacja.
– Naciśnij, aby sprawdzić atrybuty pociągu.
Przesiadka na stacji Poznań Główny, dziesięć minut, Poznań Główny, gniezdo, trzynaście, pięćdziesiąt pięć, IC, KW, siedemdziesiąt siedem.
Naciśnij, aby sprawdzić, pasażerowie, na główek.
No i potem mamy już.
Zaznaczony, wójciech, niewidomy, niezdolny do samodzielnej egzystencji, dziewięćdziesiąt trzy procent.
To zawsze uwielbiam.
Przycisk.
I tu jest jedna ważna informacja i tym absolutnie nie ma co się przejmować,
że wam czyta, że to jest dziewięćdziesiąt trzy procent, bo dziewięćdziesiąt trzy procent to jest…
To jest nasza niszka.
Tak, ale już spotkałem się z takimi pytaniami,
że czy to na pewno nie będzie problemu, jak ja mam tu ustawione, że to jest te dziewięćdziesiąt trzy procent,
a co w przypadku Intercity?
A, nie, nie, nie, to się jakby samo…
Tym się nie ma co przejmować, to się samo przeliczy, tak.
Przeliczy się na pięćdziesiąt jeden procent.
Dokładnie, więc spokojnie, to się nie macie co martwić.
Zresztą ja to pokażę, bo on to przelicza od razu przy cenie biletu,
więc to też może pokażemy sobie.
Zaznaczony. Karolina, opiekun, kośnik, przewodnik niepełnosprawnego i grupy u kośnik niewidomego dziewięćdziesiąt pięć procent.
Edyt pasażera, aby dezaktywować pasażera i go odznaczyć.
Dodaj pasażera. Przycisk. Cena połączenia czterdzieści złotych i osiemdziesiąt trzy grosze dla Wojciecha i Karolina.
Dalej. Przycisk.
Dobra.
Przesiadka na stacji Gliwice. Naciśnij, aby sprawdzić atybuty pociągu.
Mamy coś takiego.
Naciśnij. Pusta lista.
Wyszukaj połączenie.
No i tutaj niestety, ale atybuty pociągu to tak słabo trochę wyglądają,
bo za dużo informacji o tym pociągu nie ma.
A to chyba, albo coś pocuri.
Na główek. Przycisk wróć.
Dziewięćdziesiąt cztery tysiące dwieście dziewięć S osiemnaście. Na główek. Pusta lista.
Albo coś pocuri, albo…
Przesiadka na stacji Gliwice. Dziewięć minut.
Chyba, że nie ma.
Przesiadka na stacji Wrocław Główny. Naciśnij, aby sprawdzić atybuty pociągu.
Tak, tak, tak.
Przecinek, przecinek, przecinek, rezerwacja miejsc na życzenie.
Mamy jeszcze więcej.
Przycisk wróć.
Czterdzieści osiem tysięcy, przecinek, czterdzieści osiem tysięcy sto dwa szyndzielnia.
Na główek.
O, szyndzielnia.
Przecinek, rezerwacja miejsc na życzenie. Pasażerowie z rezerwacją mają pierwszeństwo w zajmowaniu miejsc.
Przecinek, usługi gastronomiczne w pociągu, dania zimne i gorące.
Przecinek, klimatyzacja.
Przecinek, dostęp dla wózków inwalidzkich.
Przecinek, przewóz rowerów, liczba miejsc ograniczona.
No, czyli mamy podobną rzędź jak w portalu pasażera tak naprawdę.
Przecinek, po dokonaniu opłaty przewożone są w pociągu przesyłki konduktorskie.
Przecinek, przedział ukośnik miejsca dla podróżnych z małymi dziećmi.
Wyszukaj połączenie. Przycisk.
No i to, to, to, to, to, tyle.
Przecinek, przewóz rowerów.
Też zdaje się, że jeżeli klikniesz w ten konkretny pociąg, który mamy,
to będzie można rozwinąć jakby informacje przez jakie on stacje jedzie.
Pociągi 9, 15, 8, 13, 2 przesiadki, 9, 15, 3 przesiadki, 14,
przesiadka na stacji Gliwice, 9 minut, Gliwice, Bytom, Gliwice,
przesiadka na stacji Gliwice, 9, Wrocław Główny, 11, Gliwice,
9, Wrocław Główny, Opole Główne, 10, połączenie, na główek, Gliwice,
9, 38, Opole Główne, 10, 27, Wrocław Główny, 11, 17.
Wyszukaj połączenie. Przycisk.
No i to była ta, to, bo to była ta jedna część.
Tu jeszcze gdzieś powinien być taki przycisk, w którym po kliknięciu,
którego, ale chyba go tu nie widzę.
Przesiadka na stacji Gliwice, 9 minut, udostępnione.
No co?
Bo czasem można jeszcze sobie przejrzeć w ogóle, jak ten cały pociąg jedzie.
Czy wiesz, od jakiej stacji do jakiej stacji.
Czyli te poprzednie stacje, następne stacje.
Ale to, ale chyba w tych łączonych, to tego nie wyświetla.
W przypadku przesiadek, to wiesz co?
Uwaga, dodaj do kalendarza.
Więcej.
Udostępnij link do połączenia.
Jakbyś sprawdził na przykład takie pendolino z Katowic do Iławy, powiedzmy.
A nie, to tak, to tak.
To jest możliwe, no bo to jest połączenie bezpośrednie.
Dokładnie.
Ja sobie głownie nie dam uciąć, ale…
Gliwice, 9, 15.
Wydaje mi się, że…
Bytom, 9, 15.
Gliwice, 9, 32.
Mapa, przycisk.
Pociąg, 9.
Mapa, połączenie.
No, masz tu mapę ewentualnie, ale to…
Nie, mapa nie, to na pewno.
Połączenie.
Bytom, Gliwice.
Wyszukaj połączenie.
Pasek kart.
Nie, nie, moim zdaniem tutaj…
Przesiadka na stacji Gliwice, 9 minut.
Gliwice, przesiadka na stacji Gliwice.
Przesiadka na stacji Wrocław Główny, 40 minut.
Wrocław Główny.
Dobrze, tutaj…
Wcześniejsze stacje.
Połączenie.
Wcześniejsze stacje.
Masz?
Wcześniejsze stacje.
Wcześniejsze stacje.
Wcześniejsze stacje.
Połączenie.
Wrocław Główny, 11.
50.
Wrocław Główny, 11.
Wrocław, Mikołajów.
Obojniki Śląskie.
Obojniki Śląskie, 2.
Pociąg, 48102 Szyndzielnia.
Na główę.
Mapa, przycisk.
Wcześniejsze stacje.
Rozwij, przycisk.
O.
Zwij.
Czechowice, Gliwice, 8.
30.
Bielsko-Biała Główna, zwij.
Nazwa wskazywała, że to jest…
Gdzieś tam są właśnie góry, nie?
Z Bielska?
No tak.
Bielsko-Biała Główna, Czechowice, Gliwice.
Kędzierzyn, Koźle.
Z Dzieszowice.
Gogolin, 10.
30.
10.
31.
Super.
Opole Główne, 11.
Oława, 11.
Połączenie.
Wrocław Główny, 11.
50.
11.
57.
Wrocław, Mikołajów.
Obojniki, Rzymigród.
Rawicz, Leszno, Kościan.
Poznań Główny.
Późniejsze stacje.
Na główek.
Wielkopolskie miasto.
Rogoźno, Wielkopolsk.
Chodzież, Piła Główna, Jastrowie, Szczecinek, Białograd, Koszalin, Słabno, Słupsk.
Ustka, 8.
Wyszukaj połączenie.
Pasek.
I mamy cały pociąg.
Ustka, 18.
22.
Tak, i mamy cały czasem.
Przesiadka na stacji Gliwice.
Też przydatna.
9.
9.
Stacja.
Wyszukaj połączenie.
Natomiast rzecz, która jest całkowicie niedostępna, Michale, a to w sumie też nie może komuś przydać.
Wyszukaj połączenie.
Z Osejcą.
Kup bilet okresowy.
Kup bilet okresowy.
Niestety…
Kup bilet okresowy.
To nie działa.
Wyszukaj połączenie.
Kup bilet okresowy.
Nawet jak dociśniesz…
Wybierz przewoźnika.
Na główek.
O!
No tak.
Otwarł się ekran.
No.
I ja tutaj widzę, że się jakby zmienił ten ekran.
Natomiast…
Wybierz przewoźnika i co?
I tu się nie da.
Bilety okresowe.
Na główek.
Wybierz przewoźnika.
Na główek.
Wybierz przewoźnika.
I tyle.
I tyle.
Nawet popatrzyłem…
Nawigacja.
Znaki.
Wyrazy.
Szybkość mówienia.
Głośność.
Złagodzenie dźwięku.
Język.
Pol.
Nagłówki.
Rozpoznawanie ekranu.
Włączone.
O!
Właśnie z tym.
Wyszukaj pasek kart.
Moje finanse.
Karta zaznaczone.
Przycisk.
Przycisk.
Przycisk.
Wróć.
Przycisk.
Przycisk.
Coś tam.
Coś tam.
Przycisk.
Mam nadzieję, że ktoś nas słucha.
Kto lubi te aplikacje,
kto z niej korzysta.
Ja to na pewno zgłoszę.
Co ciekawe, Wojtku.
Bo ja teraz otworzyłem złą siebie.
I u mnie zachowuje się to trochę inaczej.
Tzn.
To też nie jest to,
czego można by się spodziewać.
Ale zobacz.
Wybierz przewoźnika.
Podgłośnie.
Diagram.
Logo.
Inne.
Krapice społeczne.
Diagram.
Koperta.
Logo.
Inne.
Diagram.
Logo.
Inne.
Wiesz dlaczego?
Wiem dlaczego.
No?
Bo tobie czyta obrazki.
Tak.
I mam puste jakieś elementy.
I mogę w to wejść.
I jeżeli ja w to wejdę,
to czy ja chociaż mogę uzyskać informacje?
Tak.
Wszystkie.
O, już z tego wywnioskujesz.
Tak.
Z tego wywnioskujesz.
No to ja na tej samej zasadzie mogę sobie
Przycisk.
Przycisk.
Klikać.
Wiesz.
Rozpodawanie rekalu.
Wyłączone.
Bilety miesięczne.
Bilety miesięczne.
Wszystkie.
Bilet miesięczny tam.
Kośnik. Powrót.
Taryfa podstawowa.
Kup bilet.
Bilet miesięczny sieciowy.
Przewóz roweru.
Co to jest?
Kup bilet.
80 zł.
Kup bilet.
459 zł i 90 groszy.
Bilet miesięczny sieciowy.
Bilet miesięczny tam.
Taryfa podstawowa.
Kup bilet.
Ale co to jest?
Tylko nie wiadomo z czego to jest w ogóle.
Wszystkie.
Przycisk.
Dolnośląski bilet weakendowy.
Czyli dolnyśląsk.
Nie?
No nie.
To zdecydowanie powinno nie tak działać.
To powinny być opisy tych elementów.
Tak.
Ja myślę, że wystarczy po prostu.
Wiesz co?
Ja tak zrobię, że nagram filmik, pokażę jak to wygląda i tyle, bo już z doświadczenia
chyba większość programów…
No dobra.
Może nie chcę dać głupot, ale wydaje mi się, że niektórzy programiści wolą po prostu
dostać filmik i wiesz…
Zgadza się.
W każdym razie aplikacja moim zdaniem to jest najbardziej dostępna.
Ale poczekaj, bo to jeszcze…
Z tego co mamy.
Tak, tak, tak.
Bo pokażemy…
Bo wiesz co dla mnie jest fajnego?
Że kupno biletu to jest tak naprawdę parę minut.
Można to zrobić nawet jakby się człowiek uparł, to będąc na dworcu.
Ja miałem już raz taką sytuację.
Konkretnie jak wracaliśmy z Turcji, gdzie chcieliśmy kupić akurat jakąś taką koleją
trójmiejską, SKM-ką.
Trzeba było dojechać z dworca na dworzec.
To ja kupiłem dosłownie z marszu.
Niestety wtedy jeszcze nie była wsparcia dla Intercity, więc nie dało się kupić
biletu powrotnego już do nas, do Iły.
No to tak.
No to może pokażmy właśnie jak wygląda ten zakup biletu.
Ja to zrobię na przykładzie…
Zobacz, kupię sobie bilet taki może…
Stacja końcowa. Gniezno. Przycisk. Znajdź najbliższą stację. Przycisk.
Stacja początkowa. Byton. Przycisk. Znajdź najbliższą stację. Przycisk.
Tak, tak, tak. Właśnie na Osobułeczkę.
Stacja. Znajdź najbliższą stację. Stacja końcowa. Gniezno. Stacja początkowa. Byton.
Kup bilet. Okres. Polec. K. K. Shift. A. A. Y. T. T. Katowice. Katowice. Śląskie.
Stacja początkowa. Stacja końcowa. Gniezno. Przycisk. Kup bilet. Okres. K. L. L. E.
Return. Usuń. M. K. L. K. K. F. E. R. R. Kraków główny. Kraków. Stacja początkowa.
Dato. Jutro. Dato odjazdu. Przycisk. Jutro. Osiem. Trzydzieści. Wybierz datę odjazdu.
Wojciech i Karolina. Wyszukaj połączenie. Przycisk. Pociągnij, aby podbrać wcześniej szopu.
Dziewięć. Zero trzy przecinek. Bezpośrednie. C. Dziewięć. Dziewięć. Dziewięć. Dziesięć.
Wyszukaj pasek kart. Wyszukaj połączenie. Przycisk.
Dziewięć. Pobieram późniejsze połączenia.
Dziewięć. Pięćdziesiąt. Dziesięć. Czterdzieści. Bezpośrednie. K. S. Jedenaście. Czterdzieści trzy.
Jedna godzina i trzy minuty. Kup bilet. Dwa złote i trzydzieści trzy grosze.
I to Wam jeszcze pokażę. To jest cena biletu na KS, czyli dziewięćdziesiąt trzy procent.
A zobaczcie sobie, że jak będzie TLK albo…
Dziesięć. Pięćdziesiąt sześć. Bezpośrednie. I C. Jedenaście. Czterdzieści osiem.
Pięćdziesiąt dwie minuty. Najszybsze. Kup bilet. Dwanaście złotych i czterdzieści grosze. Przycisk.
No i to już jest cena. Na pewno nie dziewięćdziesiąt trzy procent, tylko dwanaście… tylko pięćdziesiąt jeden procent.
Bo cały bilet kosztuje tam koło dwudziestu pięciu złotych.
Dziesięć. Czterdzieści. Bezpośrednie. KS. Jedenaście. Czterdzieści trzy. Katowice. Kraków Główny.
Ok. Wiadomo, że ja już mam to popisywane.
Katowice. Kraków Główny. Naciśnij, aby sprawdzić.
Pasażerowie. Na głowę. Zaznaczony. Zaznaczony. Dodaj pasażera.
Cena połączenia. Dwa złote i trzydzieści. Dalej. Przycisk. Wyszukaj połączenie. Dalej.
Więc to jest naprawdę już…
Katowice. Kraków Główny. Dalej. Przycisk. Dodaj bagaż. Odznaczony.
Teryfa krakowska tyłkośnik P. Ważne od zero. Dalej. Przycisk.
Odznaczony. Konto Koleo. Niewystarczające środki. Zero złotych. Doładuj swoje konto.
Tak, by jego saldo wynosiło co najmniej tyle, ile cena biletu, który kupujesz.
Wybierz metody płatności. Odznaczony. Aprypej. Odznaczony. Aprypej. Zaznaczony. Aprypej.
Kuk bilet. Przycisk. Kuk bilet. Uwaga. Zamknij. Przycisk. MasterCard DebitFX.
No i w tym momencie gdybym sobie… nacisnę sobie…
Zapłać. Doładowanie konta. MasterCard DebitFX. Cztery punkty.
Mam nadzieję, że mi się telefon nie rozłączył?
Nie.
Face ID. Aprypej. Przetwarzam.
Przetwarzanie płatności. Wielokropek. Koleo. Przetwarzanie płatności. Wielokropek. Przetwarzanie płatności.
Tylko teraz trzeba pamiętać, że niestety on pobrał…
Dwadzieścia złotych. Tak.
Tak.
Dwudziestapierwsza zero dwa. Rzecz na pas. Centrum powiadomień.
Sprawdźmy sobie.
Wtypie nie przeszkadzać. POP i portfel. Przycisk.
A, bo to już…
Dwudziestapierwsza zero dwa. Wtypie nie przeszkadza. Wtypie nie przeszkadza.
Wtypie nie przeszkadza. Wtypie nie przeszkadza.
Portfel. Teraz. Bank Pekao S. A. Koleo Makerska Units G.
Dwadzieścia złotych.
No, ale to tam akurat nie jest problem, bo to się da, że tak powiem, to się da ogarnąć.
No i tak naprawdę kupno tego biletu troszkę by nam dłużej zajęło, gdybyśmy sobie to robili blikiem,
bo trzeba by, wiadomo, wejść do aplikacji, trzeba by…
Skopiować kod, potem potwierdzić.
Tak. Dokładnie, dokładnie, dokładnie.
Ale to też jest do zrobienia. Nie ma co się gdzieś tam tego obawiać.
A czasem, jeżeli kupujemy jakieś naprawdę od czasu do czasu, bardzo rzadko jeździmy
i na jakieś takie krótsze trasy, no to po co sobie gdzieś zamrażać te środki na koncie koleo.
Chociaż, no tak czy inaczej, potwierdzę, że później wykorzystam.
Danej podróży. Wojciech Dulski.
Ja może pokażę.
Katowice.
Jak ten bilet zwróci.
Katowice. Kraków Główny. 10.40.
Bo mi jest niepotrzebny do szczęścia.
Wyszukaj połączenie przy dworze. Konto. Wyszukaj połączenie. Przecisk. Finanse.
To możemy też pokazać.
Konto. Dworze. Finanse. Moje bilety.
Moje bilety. Ciach.
Karolina Dulska. Wojciech Dulski.
Katowice. Kraków Główny. Naciśnij, aby przejść do szczegółów.
Tak, to jest szybki cuk.
10.40. Katowice. 11.00. Więcej opcji. Przecisk. Karolina Dulska. Więcej opcji. Przecisk. Więcej opcji.
Więcej opcji. Plan podróży. Przecisk. Drukuj bilet. Wystaw fakturę. Zmień nazwisko. Wymień bilet. Zwrot biletu. Przecisk.
Tak, czyli mamy…
Anuluj. Przecisk. Zwrot biletu. Przecisk.
Katowice. Kraków Główny.
Każdy z przewoźników w regulaminie przewozu ustala indywidualną wysokość tzw. odstępnego, czyli kwoty, która zostanie odjęta od pierwotnej ceny biletu w przypadku zwrotu.
Cena. Odstępne. Zwrot. 2,33 zł. 0,24 zł. 2,09 zł. Zwróć bilet. Przecisk.
Czyli coś tam nam pobrali, to nie są jakieś duże kwoty, więc nie ma co też blokować niepotrzebnie ewentualnie miejsca.
Miejsce. Zgadza się.
Anuluj. Przecisk. Zwróć bilet. Anuluj. Przecisk. Zwróć bilet. Przecisk. Zwracamy twój bilet. Bilet został pomysłnie zwrócony.
No i słyszymy tak.
Aktualizacja. 21 centrum powiadomień. Portfel. POI. W trybie nie przeszkadzać. Na głowę.
POI. Dwie minuty temu. Transakcja kartą. Zapłacono kwotę dwadzieścia złotych. Portfel. Dwie minuty temu.
Dobra. Czyli mamy bilet zwrócony. No i gdybyśmy chcieli te środki o zyskach, to po prostu trzeba…
Wyszukaj połączenie. Zaplanuj podróż.
Jeszcze może okażemy.
Finanse. Zaznaczone. Finanse.
Finanse.
Konto Koleo to twoje indywidualne konto przedpłacone, dzięki któremu możesz w każdej chwili szybko, bezpiecznie i wygodnie dokonać zakupu biletu.
Najszybsza i najwygodniejsza metoda płatności za bilety kolejowe. Stan Konto Koleo. Dziewiętnaście złotych i siedemdziesiąt sześć groszy.
No, czyli widzimy, że…
Już zwróciło nam za ten bilet.
Mhm. To jest też w sumie fajne.
Doładuj konto. Przycisk. Wyszukaj połączenie.
Doładuj. Przecinek. Konto Koleo to twoje indywidualne konto. Konto Koleo. Na głowę. Wielkie T. Przycisk.
Wielkie T.
Dwadzieścia jeden. Zero dwa przecinek. Płatność. Konto Koleo. Minus.
Dwadzieścia jeden. Zero cztery przecinek. Zwrot. Konto Koleo.
On tutaj nie… To jest przycisk strasznie zatrykietowany, ale tu mamy po prostu jakby pokazuje nam transakcję.
Dwadzieścia jeden. Zero cztery przecinek. Zwrot. Konto Koleo. Plus dwa złote i dziewięć groszy. Dziewiętnaście złotych i siedemdziesiąt sześć groszy.
Przycisk.
Dwadzieścia jeden. Zero dwa przecinek. Płatność. Konto Koleo. Minus dwa złote i trzydzieści trzy groszy.
Dwadzieścia jeden. Zero dwa przecinek. Apple Pay. Konto Koleo. Plus dwadzieścia złotych. Dwadzieścia złotych.
Typ transakcji.
Tak, tu mamy historię po prostu.
Data transakcji. Dwa tysiące dwa kwota. Dwadzieścia złotych. Saldo. Dwadzieścia złotych. Wyszukaj połączenie.
Pasek kart. Moje bilety.
Z tego co ja wiem, to z poziomu aplikacji tych środków sobie nie przelejemy nigdzie. Musimy napisać do Koleo po prostu.
Czy coś jeszcze?
Konto Koleo.
Dwadzieścia jeden. Zero dwa przecinek. Konto Koleo. Doładuj konto. Przycisk. Doładuj konto. Przecinek. Konto Koleo. To twoje indywidualne konto.
Pasek kart. Moje bilety. Dworce. Karta. Konto. Karta. Dworce. Konto.
Tu akurat też warto dodać i to dla mnie jest na przykład fajna rzecz i fajna opcja, że do Koleo możemy logować się za pomocą różnych zewnętrznych usług typu Apple, typu Facebook.
Google zdaje się też. To jest też akurat bardzo fajne. Nie tracimy czasu na zakładanie konta i też na pamiętanie hasła.
No bo zakładanie konta zakładaniem konta, ale potem jeszcze hasło trzeba zapamiętać.
Hasło od biedy możemy sobie w pęku kluczy zachować, ale wiadomo, że to wydłuża ten proces, bo trzeba poklikać itd. A tutaj tylko ciach ciach.
Wybierz stację, aby zobaczyć rozkład jazdy.
No i tutaj mamy.
Wybierz stację, aby zobaczyć rozkład jazdy.
To samo co tak naprawdę w portalu pasażera, że możemy podejrzeć rozkład dla danej stacji.
Pasek kart. Moje bilety.
No, bilety.
Pasek kart. Zaznaczone. Moje bilety. Finanse. Karta. Wyszukaj połączenie. Karta. 3 z 5.
I to jest to takie jakby główny ekran.
Tak jak mówię, da się tutaj stawić rozkład, da się tutaj kupić bilet. Jest to szybkie, jest to fajne, jest to wygodne.
Tylko ta, mówię jeszcze do ogarnięcia, ten ekran biletów okresowych.
Ja tu przeczytam komentarz od Grzegorza, który napisał tak, że ściągnąłem właśnie aplikację Coleona Androida
i gdy wybiorę opcję biletu okresowego, to nazwy przewodników, przewoźników chyba chciałeś Grzegorzu napisać, są czytane przez Tokbeka. O proszę!
Bo to jest właśnie to, co czasami właśnie powiedziałem, to co różni te aplikacje, że czasami pewne rzeczy lepiej działają na Androidzie, a lepiej działają na iOSie, tak?
Dokładnie. Bardzo różnie to potrafi być. Oczywiście idealną sytuacją byłoby, gdyby we wszystkim wszystko było zawsze dostępne, no ale niestety tak dobrze to nie ma.
No tak jak mówisz Wojtku, trzeba zgłosić po prostu twórcom i podejrzewam, że zostanie to poprawione.
Tak, tam kontakt z tym jest ok. No to pokażmy jeszcze w takim razie, jak wygląda aplikacja tego naszego rodzimego przewoźnika,
bo to jest jakaś tak powiem aplikacja dedykowana od PKP dla pasażerów PKP Via Call.
Czyli masz tu aplikację PKP.
To jest nowa aplikacja.
Kto jeszcze pamięta, mobile navigator to też takie coś było. Nie wiem czy jeszcze jest.
Nawigacja na główek.
Zastanawiam się szczerze mówiąc, jaki jest sens tworzenia dwóch aplikacji jakby nie dało się wszystkiego zamknąć w jednej aplikacji.
Wiesz co, nie wiem. Widocznie jakiś sens temu przyświecam.
Ja tutaj nie mam konta od razu mówię.
Bo z tej aplikacji tak naprawdę nie korzystam.
Tylko mam ją tutaj tak właśnie, żeby sobie do takich właśnie celów ją pokazać.
Więc sobie wejdę na tą dolną belkę.
I już tutaj też słyszymy, że jakby na iOS to ten opis tych etykiet,
bo to nie są obrazki, tylko są przyciski.
Czyta nam tego obrazek.
No to ekran standardowy.
Czyli dokąd chcesz się wybrać.
No i tutaj sobie piszmy.
Od razu też nam się pojawia oczywiście klawiatura. To jest spoko.
Znaleziono wyniki wyszukiwania. Dwa pozycje. Na główek.
Przycisk być. Wyniki wyszukiwania. Katowice. Katowice. Dowolna stacja. Katowice. Katowice.
To jest tak, że on właśnie nam jakby pokazuje miasto ogólnie. Katowice.
Dokąd chcesz się wybrać. Wyszukiwanie połączeń. Jadę z Katowice. Pole tekstowe. Jadę do. Pole tekstowe.
Jadę do i tutaj sobie piszmy.
Wyniki wyszukiwania. Siedem pozycji. Na główek. Znajdź najbliższą stację. Gdańsk. Mieu. Kraków. Mieu. Poznań. Mieu.
Tutaj mamy też jakąś tam listę siedmiu, z tego co usłyszałem, siedmiu wyników ostatnich.
Trochę szkoda, że jak wpisujesz co literkę, voiceover trochę dużo tutaj gada, jeżeli chodzi o to filtrowanie tych pozycji.
No i my dajemy Kraków. Główny.
Dokąd chcesz się wybrać. Wyszukiwanie połączeń. Jadę z Katowice. Jadę do Kraków. Nie. Wybierz stację przesiadkową. Przycisk.
Zamień stację początkową. W jedną stronę. Na główek. Data wyjazdu. Na główek. Data wyjazdu czwartek, dwudziestego siódmego kwietnia, dwadzieścia jeden, trzynaście.
Wybór daty. Na główek. Czyli dwa tysiące dwadzieścia trzy.
To już tu wygląda lepiej, bo tu ten kalendarz on też jest.
Wybór daty. Na główek. Czyli dwa tysiące dwadzieścia czwartek, dwudziestego piątek, sobota, niedziela, maj, dwa tysiące poniedziałek, wtorek, środa, trzeciego czwartek, piątek, piątego maja.
Widzisz? Tak, bo tutaj ten kalendarz jest normalnie jakby roz… wyświetlony na całym ekranie, tak? I nie ma problemu.
Wybór daty. Na główek. Czyli dajmy na przykład…
Czyli dwa tysiące dwadzieścia czwartek, dwudziestego siódmego kwietnia, dziś piątek, sobota, dwudziestego dziewiątego kwietnia.
Okej. Na przykład.
Sobota, dwudziestego niedziela, maj, poniedziałek, wtorek, drugi. Wybór daty. Na główek.
Schodzimy sobie bliżej.
Nawigacja. Wybór godziny. Na główek. Odniosło dwadzieścia jeden trzydzieści. Przycisk. Nawigacja. Na główek. Odniosło dwadzieścia jeden.
Menu. Zamknij. Dwadzieścia trzy trzydzieści. Dwadzieścia trzy. Dwadzieścia dwa.
Czyli mamy taki jakby też kalendarz z godzinami, co pół godzinki.
Dwadzieścia jeden trzydzieści. Dwadzieścia jeden. Dwadzieścia trzydzieści. Dwadzieścia dziewiętnaście. Dziewięt osiem osiem siedem sześć sześć piętrze trzynaście.
I to dokładnie tak samo, Michał, wygląda na Androidzie.
Więc to jest jakby kropka w kropkę jakby jeszcze przerzucone, nie?
Trzynaście dwadzieścia dziewięć trzydziesięciu dziewięć. No i damy dziewiąta.
Nawigacja. Na główek. I na samym dole. Wybierz. Przycisk. Wybierz. Wybierz.
I powinno się wybrać.
Dokąd chcesz się wybrać? Na wyszukiwanie połączeń. Jadę z Katowice. Jadę do Kraków G.E.U. Wybierz stację przesiadkową. Zamiań stację początkową. W jedną stronę.
Data wyjazdu. Na główek. Data wyjazdu sobota. Dwudziestego dziewiątego kwietnia. Dziewięć.
Bilet. Na główek. Bilet. 1x bilet normalny. Dodatkowe udogodnienia.
Tutaj nie mam żadnych tych, nie mam żadnych ulg jeszcze popisywanych, wiadomo, bo to nie jest, nie mam tu konta.
Ale czy możesz kliknąć na ten bilet 1x bilet normalny i to się rozwinie?
Bilet. Bilet. 1x bilet normalny.
Nawigacja. Na główek.
Liczba podróżujących. Na główek. Zamknij ekran. Wybór liczby podróżnych. Na główek.
Jeden dorosły. Dorośli. Zmniejsz liczbę dorosłych o jeden. Zwiększ liczbę dorosłych o jeden. Brak dzieci.
Dzieci. Zmniejsz liczbę dzieci o jeden. Zwiększ liczbę dzieci o jeden. Wybór. Na główek.
Jeden dorosły bilet. Jak użyć oferty taniej z bliskim. Jeden dorosły bilet normalny.
Klikam sobie. Wybierz rodzaj. Studenci do 26 lat. Szczegóły. Przecisk. Dzieci. Ukośnik. Ułodzie. Szczegóły. Bilet.
Czyli się da. Na główek. Tak, tak, tak. Da się.
Studenci do 26 lat. Zaznaczony. Bilet normalny. Tu już mam taką jakby listę.
Student. Szczegół. Dzieci. Szczegół. Bilet. Szczegół. Wszystko. Wyszło. Rodzice. Szczegóły. Umowa. Szczegóły. Żołnierze. Szczegóły.
Dwa przejazdy. Szczegóły. Cywilna niewidoma. Szczegóły. Osoba niezdolna do samodzielnej egzystencji. TLK ukośnik i C klasa 2.37%. Ejcu ukośnik i K klasa 2.37%.
Hmm. Ale to nie jest chyba to jeszcze. Szczegóły. Przecisk. Pracownik kolei. TLK ukośnik. Osoba niezdolna do samodzielnej egzystencji. TLK ukośnik i C klasa 2.37%. Ejcu ukośnik i K klasa 2.37%.
Ale już mamy, ale już mamy pięć. Nie, to nie ta. Szczegóły. Cywilna niewidoma ofiara działań wojennych. Jeśli jest uznana za osobę całkowicie niezdolną do pracy.
No to na szczęście nie mówimy.
Szczegóły. Cywilna niewidoma. Szczegóły. Osoba niezdolna do samodzielnej egzystencji. TLK ukośnik i C klasa 2.37%. Szczegóły. Pracownik kolei. TLK. Szczegóły. Rodzina pracownika kolei. Szczegóły. Dzieci ukośnik. Młodzież ukośnik. Szczegóły. Przewodnik lub opiekun. Szczegóły. Posiadacze karty Polaka. TLK ukośnik. Szczegóły. Niewidomi niezdolni do samodzielnej egzystencji. TLK ukośnik i C klasa 2.57%. Ejcu ukośnik i K klasa 2.57%.
I to jest dokładnie to, o co nam chodzi.
Zaznaczone. Niewidomi niezdolni do samodzielnej egzystencji. Nawigacja. Wybierz. Przecisk.
Wybierz na samym dole się znajduje. Przecisk.
Nawigacja. Nagłówek.
Liczba podróżujących. Zamknij ekran. Wybór liczby podróżnych. Nagłówek. Jeden dorosły. Dorośli. Zmniejsz liczbę dorosłych o jeden.
No i tutaj wiadomo, klikamy sobie mniejszy bądź zwiększy.
Brak dzieci. Dzieci. Zmniejsz liczbę. Zwiększ liczbę. Wybór nagłówek.
No ja tam na razie dzieci nie zwiększam ani nie zmniejszam.
Jeden dorosły niewidomi niezdolni do samodzielnej egzystencji.
Jak użyć oferty taniej z bliskimi. Jak użyć biletu rodzin. Jak skorzystać z oferty dużej rodziny PKP i CE. Wybierz. Przecisk.
No i też mamy. Wybierz.
Dokąd chcesz się wybrać. Wyszukiwanie po. Jadę z Katowic. Jadę do Kraków G.E.U. Wybierz stację przesiad. Zamień stację początkową. W jedną stronę.
Data wyjazdu. Data wyjazdu sobota. Bilet. Na. Bilet. Jeden X niewidomi niezdolni do. Wielokropek.
Dodatkowe udogodnienia. Na. Dodatkowe udogodnienia. Ukryte.
Dodatkowe udogodnienia. Wybór filtrów spowoduje. Dokąd chcesz się wybrać. Na.
Czekaj.
Dokąd chcesz się wybrać. Na.
Wyszukiwanie po. Jadę z Katowic. Jadę do Kraków G.E.U. Wybierz stację przesiad. Zamień stację początkową. W jedną stronę.
Ten kurs to tak sobie lubi przeskakiwać.
Dodatkowe udogodnienia. Wybór filtrów. Filtry połączeń. Na główę. Tylko połączenia bezpośrednie. Przełącznik. Wyłączony.
No i tu możemy sobie.
Strefa ciszy. Przełącznik. Wagon z platformą kośnik windą dla osób poruszających się na wózkach. Przełącznik. Wyłączony. Wagon z oznaczeniami w alfabecie brajla. Przełącznik. Wyłączony.
To jest fajnie.
Wielkość przewozu rowerów. Przełącznik. Wyłączone.
Filtry rodzajów miejsc. Na główę. Z miejscami do leżenia. Przełącznik. Z wagonami sepialnymi. Przełącznik.
Filtry kategorii pociągu. Na. Kategoria EJP. Przełącznik. Kategoria EJC. Przełącznik. Włączony.
Dobra. To może to sobie podarujmy.
Nawigacja. Na główę. Anuluj. Szukaj połączenia. Anuluj. Przeciskuj. Anuluj.
Dokąd chcesz? Wyszukiwaj. Jadę. Do chwili. Mwaw. Łow. Zainspiruj się. Czym jest interrail? Łącz karty intercity. Nawigacja.
Dokąd chcesz się wybrać? Wyszukiwaj. Jadę. Do chwili. Mwaw. Łow. Zainspiruj się. Czym jest karty intercity? Czym jest? Zainspiruj się.
Na główę. Łowcy promu. Zostań łowcą. Mwaw. Zamów posiłek. Do chwili. Zakupowe twoje. Jadę do. Pole tekstowe. Jadę. Pole tekstowe. Jadę.
Anulowałeś sobie chyba to. Jadę. Pole tekstowe. A rzeczywiście. Ojejku. Wyszukiwanie połączeń. Na główek. Jadę. Pole tekstowe.
Wybierz pole tekstowe. Wyniki wyszukiwania. Siedem pozycji. Na główek. Znajdź najbliższą stację. Gdańsk. Gnieł. Kraków. Gnieł. Poznań. Gnieł. Szczecin. Gnieł. Warszawa. Centr. Sz. Po. Kraków. Gnieł. Gdańsk. Gnieł. Znajdź najbliższą stację. Gdańsk. Gnieł. K. Znaleź. A. Znaleź. T. Znaleź. Wyniki wyszukiwania. Katowice.
Katowice. Katowice. Wyszukiwanie połączeń. Jadę z Katowice. Jadę do. Pole tekstowe. Profile zakupowe. Jadę do. Pole tekstowe. Wymień pole tekstowe. Jadę do. Pole tekstowe. Wyniki wyszukiwania. Siedem pozycji. Na. Znajdź najbliższą stację. Gdańsk. Kraków. Gnieł. Poznań. Kraków. Gnieł. Kraków. Gnieł. Dokąd chcesz się wybrać. Wyszukiwanie połączeń. Jadę z Katowice. Jadę do Kraków. Wybierz stację przesiadkową. Zamiań stację początkową. W jedną stronę. Data wyjazdu. Data wyjazdu czwartek. Dwudziestego siódmego kwietnia. Bilet
dodatkowy. Bilet. Zostawmy to. Zostawmy ten bilet. Wybierz nawigacja. Liczba podróżnych. Dorośli. Dzieci. Wybór. Na główek. Wybierz studenci. Dzieciękośnik. Rodziców. Cywil. Osoby. Pracownik. Szczegóły. Rodzina pracownika. Dzieciękośnik. Przewodnik lub opiekun.
Szczegół. Posiada. Szczegół. Posiada. Szczegóły. Niewidomi. Niezdolni do samodzielnej egzystencji. Dzieciękośnik i C klasa dwa pięćdziesiąt jeden procent. Ejcu. Kośnik. Zaznaczony. Niewidom. Nawigacja. Na główek. Wybierz. Przycisk. Liczba podróżują. Nawigacja. Na główek. Wybierz. Przycisk. Wybierz. Nawigacja. Na główek. Szukaj połączenia. Przycisk. Twoja podróż. Wyniki wyszukiwania. Znaleziono jeden połączenie. Wyświetlam jeden połączenie. Połączenie odjazd do dwadzieścia dwa. Zero trzy. Przyjazd do dwadzieścia trzy. Zero pięć. Czas tr
dwadzieścia pięć złotych. Cena w klasie drugiej jedenaście złotych i dwadzieścia pięć groszy. Tekst span. Tekst span. Najszybsze połączenie. Trzy. Najszybciej. Kategoria i za numer pociągu osiemdziesiąt trzy tysiące sto cztery. Osiemdziesiąt trzy tysiące sto cztery. Wysoka dostępność miejsc. Obrazek.
Wyniki wyszukiwania. Znalezione jeden połączenie. Wyniki wyszukiwania. Znalezione jeden połączenie.
Wyniki wyszukiwania. Znalezione jeden połączenie. Wyniki wyszukiwania. Znalezione jeden połączenie. Wyniki wyszukiwania. Znalezione. Połączenie odjazd do dwadzieścia dwa. Zero trzy. Przyjazd. Nawigacja. Nagłówek. Wybierz klasę. Wrócić do poprzedniego ekranu. Twoja podróż. Katowice. Kraków. Nie eł. Czwartek. Dwudziestego siódmego kwietnia. Łączny czas podróży to jedna godzina. Dwie minuty. Łączna długość trasy to siedemdziesiąt siedem kilometrów. Wybierz klasę. Gwiazdka. Cena dla biletu bez ulgi. Nagłówek. Klasa pierwsza.
Trzydziesiąt. Promo piętnaście. Klasa druga. Jedenaście złotych i dwadzieścia pięć groszy. Obrazek. Ulganie widowni niezdolni do samodzielnej egzystencji nie przysługuje na przejazd w klasie jeden pociągu. Kategorijce. Jeśli posiadasz inną ulgę lub zdecydujesz się kupić bilet bez ulgi, zmień zamówienie. Zmień. Przycisk. Dane połączenia. Nagłówek. Pokaż szczegóły połączenia. Zaznaczone. Pokaż szczegóły. Nawigacja. Wybierz klasę. Nagłówek. Wrócić do poprzedniego ekranu. Nawigacja. Nagłówek.
Wybierz klasę. Klasa pierwsza. Promo piętnaście. Uwaga. Ulganie widowni. Zmień. Dane połączenia. Nawigacja. Nagłówek. Wybierz klasę. Wrócić do poprzedniego ekranu. Twoja podróż. Katowice. Krak. Czwartek. Katowice. Kraków. Katowice. Czwartek. Łączna. Wybierz klasę. Wybierz klasę. Pokaż szczegóły. Nagłówek. Wybierz klasę. Gwiazdka. Klasa piętnaście. Uwaga. Ulganie widowni. Zmień. Zaznaczone. Wybierz klasę. Klasa pierwsza. Trzydziesiąt. Promo piętnaście. Uwaga. Ulganie widowni. Zmień
dwadzieścia dwa. Zero trzy. Twoja stacja początkowa. Katowice. Numer pociągu osiemdziesiąt trzy tysiące sto cztery rumuński. Osiemdziesiąt trzy tysiące sto cztery rumuński. Wagon dostosowany do osób poruszających się na wózkach. Wagon przystosowany do przewozu rowerów. Liczba miejsc ograniczona. Wagon gastronomiczny. Klimatyzacja. Rezerwacja miejsc. Obrazek.
Ja po prostu myślałem, że on cię nie wpuszczasz, bo nie wybrałeś tej klasy, ale…
Dwadzieścia trzy. Zer…
Nawigacja. Na gł…
Nawigacja. Na gł…
Nawigacja. Na główek.
On jakby…
Nawigacja. Na główek.
Tutaj.
Katowice. Kraków. Nie eł.
Czwartek.
Na samym dole…
Wybierz klasę.
Nawigacja. Nawigacja.
Nawigacja.
Nawigacja. Na główek.
Wybierz klasę.
To się ciężko niestety przegląda z moim rowerem.
Wybierz klasę.
Wygaszony.
Wybierając PKP Intercity remitujesz tylko dwa przecinek.
Dwadzieścia trzy. Zero pięć. Twoja stacja docelowa. Kraków. Nie eł.
Dwadzieścia dwa. Zero trzy. Twoja stacja początkowa. Katowice.
No, ale no nie jest takie intuicyjne.
Osiemdziesiąt trzy tysiące sto cztery romanski.
Wagon dostępny dla osób poruszających się na wózku.
Mamy informacje o tym, jak… jak…
Wagon.
Tak dalej, tak dalej, tak dalej.
Więc cóż, ja uważam, że Koleo…
Koleo jest po prostu lepsze.
Nie ma co się…
tutaj czarować.
Dokładnie.
Nawet…
No i jest jeszcze trochę tych innych aplikacji,
typu jakiś Bilkom na przykład.
Nawigacja. Na główek.
Powiem tak, Bilkom to już jest dość stara aplikacja.
Nawet był o niej… nawet był o niej…
Piotrzech Witek, zdaje się, o niej opowiadał.
Tam w tym Bilkomie jest tak trochę głupio,
że jak się kupuje bilet,
no to…
ten…
to okno kupna biletu
jest takie jakby webowe.
To znaczy ten Bilkom to w ogóle miał
swoich różnych
inkarnacji ileś,
bo kiedyś, nie wiem czy pamiętasz,
te stary, stary Bilkom,
to był bardzo przyjazny rozkład.
My go prezentowaliśmy nawet swego czasu
w Tyflopodcastie,
ale to już było z 10 lat temu
jak nie więcej.
I wtedy ten Bilkom to była taka przyjazna,
fajna aplikacja.
Natomiast teraz ten Bilkom właśnie…
Włączone.
Taki webowy, trochę…
Przełączony.
Trochę webowy, trochę nie…
Kalendarz.
Jest moim zdaniem mniej przyjemny w korzystaniu.
No i on też
jakoś tam się jakoś nie rozwija tak naprawdę.
Inna rzecz, że to jest chyba jedyna
aplikacja, której te dane
się synchronizują z mObywatelem,
więc jeżeli ktoś tak lubi,
to sobie może potem bilety udostępniać
z tej aplikacji.
Można, można.
No i jeszcze jest aplikacja z KCash,
która
służy do różnych rzeczy.
W niej też można sobie kupować bilety
na pociągi.
Nie wiem, czy pokazujemy tam tak mniej więcej,
o co chodzi?
Myślę, że możemy pokazać, bo dla niektórych
to pamiętam, że z KCash
przynajmniej do czasu, jak koleo się tak bardzo
zuniwersalizowało pod względem
wyboru tych pociągów, że tam
w zasadzie jest teraz dostępne wszystko,
to z KCash był
takim pierwszym wyborem.
Bo powiem ci dlaczego.
Bo właśnie słabo to wyglądało w tych aplikacjach
od PKP, prawda?
Był ten
właśnie
nawigator,
ale on tak raz działał, raz nie.
Tam był problem taki, że jak się
na przykład zblogowaliśmy przez przypadek, albo
zmienialiśmy telefon,
i trzeba się było ponownie na aplikacji zalogować.
To był duży problem z tym
dla VoiceOvera.
Z KCash był o tyle fajny,
że tam dało się
ten bilet kupić. Natomiast też te metody
płatności, to była jakaś
totalna porażka, bo tam
nic się nie zmieniło z tego co wiem.
No i tam dalej możemy sobie albo doładować
portmonetkę naszą
z KCash’ową,
albo sobie dodać kartę,
prawda? No
dla mnie to jest po prostu mega
mega
niefajna sprawa, bo jednak no
człowiek się przyzwyczaił do
Apple Pay’a. A jak już nie Apple Pay’nie, to
chociaż ten blik, tak?
To jest bardzo
popularne już
na świecie, taka metoda płatności mi powiedział, więc
no
No i mamy
aplikację z KCash.
I
dwa złote mam tutaj.
Rzeczywiście
z KCash ma tutaj takie duże spektrum,
dużą paletę takich, tak?
Tych różnych możliwości, bo tu mamy
właśnie parking jakiś i…
Komunikacja miejska. Autostrady.
Ubezpieczenia. Bilety kolejowe PKP Intercity.
Koleje regionalne. Taksówka.
Bilety lotnicze lot.
Mecenatowspieranie. Sprzedaż akcji.
Bilety autobusowe.
Kwiaty. Kino.
Rozrywka i zakupy. Tatrzański Park Narodowy.
Doładowania. Opłać
rachunki. Start.
Moje bilety.
No.
Jak sama nazwa wskazuje
kupimy sobie tylko bilety
PKP Intercity.
Ale z dostępnością aplikacji nie jest najgorzej.
Bo słyszymy, że jest tutaj
nasz ukochany wybieracz, czyli
swipujemy sobie w górę, w dół.
OK.
Szukaj.
Szukaj.
Szukaj.
Szukaj.
Tak, szukamy sobie.
I co?
No i co Michał?
Chyba taka ilość informacji wystarczająca.
Zdecydowanie.
Nazwa, czas,
bach, bach, konfety.
Tak.
Wybierz połączenie.
Wybierz połączenie.
Okienko wyskakuje. Informacja o połączeniu.
No dobra. Wybieramy sobie
klasę drugą. A co ze zniżkami?
Już ci powiem.
Już ci powiem.
Tu musimy sobie
kupić bilet i
żeby na tym etapie się wybierać zniżki.
O, właśnie.
I tu mogę sobie wybrać, załóżmy
Wagon przedziałowy.
Zaznaczone. Obojętne. Wagon przedziałowy.
Ja chcę wagon przedziałowy na przykład.
Zobaczymy, co się stanie.
Tu musimy sobie dać zero.
Tak.
A tu dajemy sobie jeden.
Tak.
Pikamy.
I tutaj był taki problem
kiedyś, że jak się przesuwało
palcem lego prawo, to bywało
tak, że ta lista nam się nie przewijała.
I ja też kiedyś
myślę, kurcze, co tak mało tych ulg?
Dopiero potem wpadłem na to,
że przecież trzeba być może przewinąć
palcami góra-dół trzema.
I rzeczywiście czasami te strony trzeba
w ten sposób przewijać.
Nie palcami, one się same nie przerzucą,
tylko góra-dół.
No, to my.
A jakby chciał dodać przewodnika?
O tak?
Już mówię jak.
Dwa inne osoby.
I tutaj dajemy przewodnika.
I tutaj trzeba uważać, bo
tutaj najpierw jest cyfra,
a potem jest rodzaj ulgi.
I to jest i fajne, i niefajne,
ale tu mamy na przykład 95,
mamy dwa razy 95, tak?
Tak.
Ale trzeba tylko do końca wysłuchać,
żeby się upewnić, że to jest nasza ulga.
Inwalidem wojennym nie jesteśmy.
Póki co na szczęście nie.
Klikamy sobie i…
Tu też możemy sobie to ustroj zmienić,
ale zostawmy jak jest.
Zero złotych polskich. Suma.
38 złotych polskich i przydzielone miejsca.
Pociąg TLK 47100 Spodek.
Jeden. Wagon 12.
96 okno. Wagon przedziałowy.
Dwa. Wagon 12. 94 środek.
Wagon przedziałowy.
Przejazd tramwacyjna bazowa.
Chcę otrzymać fakturę VAT.
Przełącznik. Wyłączone. Regulamin.
Do zakupu biletu niezbędna jest akceptacja regulaminu.
Regulamin. Kliknij, by otworzyć.
Akceptuję regulamin usługi.
Przełącznik. Wyłączone.
Kupuję i płacę.
No i w tym momencie kupuję i płacę
i metoda płatności
no to albo właśnie
portmonetka skycashowa
albo niestety tylko karta
karta płatnicza,
którą sobie witam.
Cały proces zakupu, to trzeba przyznać, jest wygodny.
Fajnie to wygląda.
Tak, jest dostępny.
Zresztą, a propos też kolei,
to warto w ogóle wspomnieć o tym,
że też w pociągach Intercity
możemy sobie
wybrać sytuowanie.
Możemy wskazać, czy chcemy siedzieć…
Ale szczerze,
to możemy to pokazać.
Moim zdaniem to nie jest intuicyjne.
Nie, to nie jest intuicyjne, to się z Tobą zgodzę.
I też, no niestety,
nie ma czegoś takiego, jak ten wybór,
słynny wybór miejsca ze schematu,
który jest dostępny jakoś tam na stronie.
Natomiast,
no ciekawe,
czy zostanie to w ogóle zrobione
i jakkolwiek dla nas udostępnione.
Tam, gdzie jest to rzecz jasna możliwe.
Nie wystarczy, że mogę sobie wybrać
miejsce, czy to jest okno,
czy korytarz, bo tak najczęściej robię.
Że mogę sobie wybrać
wagon.
No i tyle tak naprawdę.
No to okej.
To co, to pokażemy?
Jak z tym wyborem miejsca w koleo?
No, tak jak mówiłem,
mogłoby to być lepiej zrobione, ale…
Koleo.
Otwieram koleo. Orientacja pionowa.
Stacja końcowa Kraków Główny.
Stacja początkowa Katowice.
Wyszukaj połączenie. Przecisk.
Szukamy.
Pociągnij, aby podbrać wcześniejsze połączenia.
10, 40, bezpośrednie, KS,
11, 9, 54, bezpośrednie,
PR, 11, 0, 6, 9,
47, bezpośrednie, IC,
9, 48, Katowice,
Kraków Główny, przycisk wróć.
Katowice, Kraków Główny, 9,
47, PR, IC, IC,
naciśnij, aby sprawdzić, a ty, pasażerowie,
na głów, zaznaczony, zaznaczony,
Karolina, dodaj pasażera, przycina połączenia,
12 zł, dalej, przycisk.
Katowice, Kraków,
pobieram oferty, wielokropek,
na główek, zaznaczony, przejazd tam,
ważny 60, odznaczony, taniej z bliskim,
dostępne miejsca, na głów, Katowice, Kraków Główny,
9, 47, 10,
4, klasa 2, oferta klasa j, brak preferencji, miejsca,
wybierz swój, razem,
brak preferencji, miejsca, wybierz swoje miejsce,
zaznaczony, przycisk,
dostępne, Katowice, Kraków Główny,
zaznaczone, preferencje, przycisk,
1, miejsce sąsiadujące, przycisk,
2 z 2, 9, 47, zaznaczone,
preferencje, przycisk,
1 z 2, miejsce sąsiadujące, przycisk,
2, wybierz rodzaj przedziału, na główek,
obojętne,
wagon przedziałowy, wagon bezprzedziałowy.
No i tutaj muszę sobie, że tak powiem,
musisz wybrać, tak? No tak.
Więc sobie, dla podróżnych z dzieckiem, wagon przedziałowy,
klikam sobie, wagon bezprzedziałowy,
bezprzedziałowy, zaznaczone, wagon bezprzedziałowy,
dla podróżnych, zaznaczone,
no i jest o tyle dobrze, że słyszymy, że to jest zaznaczone w ogóle.
Mhm.
Więc, wagon przedziałowy,
dla podróżnych z dzieckiem do 6, miejsce dla osób, nie na wózku,
miejsce dla osoby na wózku, preferencja usytuowania
dla dwa pasażerów, na główek, wybierz dowolne,
zmniejszenie, wygaszone,
przycisk. No i szczerze tutaj,
i to jest bez sensu.
To nie do końca, jakby…
Zmniejszenie, wygaszone, zwiększenie,
wybierz okno. Zmniejszenie,
wygaszone, wybierz okno. No bo właśnie, ja na przykład…
Trzeba mieć w głowie,
jak to będzie, że
dla jednego, na przykład, jeżeli chcemy,
żeby z jak największą,
jak największym prawdopodobieństwem system
przydzielił nam miejsca obok siebie,
to musimy pamiętać, że to na przykład
jedno okno, jedno środek, tak? I tu dla
każdego trzeba wybrać, jakby, raz,
zwiększenie. Tak.
Zmniejszenie,
wybierz dowolne,
zwiększenie, przycisk,
zmniejszenie, wygaszone, zwiększenie, przycisk,
zwiększenie, wybierz okno.
Zmniejszenie, wygaszone, zwiększenie,
wybierz środek, zmniejszenie,
zwiększenie, przycisk,
wyszukaj połączenie, przycisk.
Pasek kart, moje bilety, wyszukaj połączenie,
przycisk. Bo ja na przykład,
przyznam Cię szczerze,
najczęściej robię tak w koleo, że
w przypadku,
kiedy jeżdżę właśnie z osobą,
no, z
osobą trwaleszącą,
to po prostu zostawiam to i przydziela,
wiesz, na zasadzie,
że to jest przewodnik
i przydziela miejsca
obok siebie.
A to ja go w ten sposób
nie próbowałem, zawsze ustawiałem to w ten sposób.
I teraz,
czy tu,
czy tu trzeba jeszcze coś
kliknąć, jakieś OK, czy
wybierz okno, jeden pasażer.
Pasek kart,
jeden pasażer, zmniejszenie, przycisk,
zwiększenie, wyszukaj połączenie, pasek kart,
wyszukaj połączenie, przycisk.
To jest ten przycisk w tej dolnej belki.
Dokładnie, a tu jeszcze trzeba
coś, o właśnie, jest OK
przycisk, a jest trzeba.
Tu masz jeszcze
miejsce sąsiadujące, zaznaczone,
preferencje i
miejsce sąsiadujące.
Czyli to miejsce sąsiadujące,
jak dobrze pamiętam, to…
I to też trzeba kliknąć sobie, bo w tym momencie…
Tak.
Tak.
Wyszukaj połączenie, pasek kart,
moje bilety, wprowadź numer wagonu, numer wagonu,
pole tekstowe.
I tu możemy sobie
wybrać…
To już konkretnie możemy ten, to już
wagon i konkretne
miejsca, miejsca nawet chyba.
Preferencje, przycisk, zaznaczone,
miejsce sąsiadujące.
Wprowadź numer wagonu, numer wagonu,
pole tekstowe, wprowadź numer miejsca, numer miejsca,
pole tekstowe. To, ale to…
Tylko jedno miejsce. To wtedy, kiedy my już
będziemy swoje znali, podejrzewam.
Też się tak wydaje.
Zaznaczone, miejsce sąsiadujące, zaznaczone,
preferencje, przycisk, jeden, OK.
OK.
Katowice, Kraków główny, klasa 2,
razem, wybrano rodzaj usytuowania,
wskazano miejsce sąsiadujące, przycisk.
Dostępne, razem,
12 zł i 4 zł, dalej, przycisk,
klasa 2, Katowice, Kraków główny,
dostępne miejsca, nagłówek,
Katowice, Kraków główny, 9,
47, 10, 48,
7300 ślązak,
klasa 2, oferta klasa 1 od plus 59 zł
i 60 groszy, przycisk.
Wybrano rodzaj usytuowania.
To jest jeszcze mylące, że masz dostępne
opcje,
ale te opcje już nie…
Nie robią.
One są na pokrętę, nie wiem dlaczego, ale…
Razem, 12, wybrano rodzaj usytuowania,
wskazano, Katowice, Kraków.
Dostępne czynności, wprowadź numer wagonu.
Dziwne jest to w ogóle to, że
ty teraz, mimo tego, że przełączyłeś się
z powrotem na miejsce,
jakby wskazanie tego miejsca,
to on tego jakby
nie uwzględnił.
Dalej, przycisk, rezerwuję połączenie.
Powinno być określone,
że rezerwuję miejsce.
Rezerwuję połączenie.
Zawiesiłeś system.
Rezerwuję połączenie.
Ciekawe.
Uwaga, nastąpiły zmiany w twojej rezerwacji.
Rezerwacja miejsc brak wolnych
miejsc w wybranym pociągu. Kontynuując, anuluj.
Rezerwacja miejsc brak wolnych miejsc w wybranym pociągu.
Kontynuując, zgadasz się na zakup biletu
bez gwarancji do siedzenia.
O kurcze, to ciekawe.
Ale to pytanie, czy to dlatego, że
coś tu po prostu,
przestawiając te opcje, nie wypełniłeś
tych danych, czy faktycznie?
Ja ci pokażę…
Ja ci pokażę, jak ja bym to
przecież nie zrobił.
Cofnąłem się.
Rezerwuję połączenie.
Czy on to wykasował?
Pytanie.
Rezerwacja miejsc brak wolnych miejsc w wybranym pociągu.
Kontynuując, zgadasz się na zakup biletu bez gwarancji do siedzenia.
Nie, to możliwe, czekaj.
Zróbmy inne połączenie.
Moje bilety.
Najmniejsze połączenia.
Dziewięć, pięć, dziesięć, jedenaście,
dwanaście, pięćdziesiąt trzy,
bezpośrednie, trzynaście, czterdzieści pięć,
pięćdziesiąt dwie minuty, najszybsze.
Dobra.
Dalej.
Na razie dajmy sobie dalej, dalej, dalej,
bez żadnego wyboru.
Rezerwuję połączenie.
Przycisk wróć.
Wybrana oferta.
Jest tam dwanaście złotych pasażerowie.
Karolina Dulska, rezerwacja dla pociągu.
Sto cztery wagon, rezerwacja miejsca.
Nagłówek, rezerwacja dla pociągu.
Sto cztery wagon, trzysta czterdzieści sześć, wagon przedziałowy, miejsce.
Dwanaście, korytarz, jedenaście, korytarz.
Dostępne czynności.
Czyli wybrało tak jakby
naprzeciwko,
tak,
korytarz i korytarz.
Czyli wybrało tak jakby, wiesz, po dwóch stronach tego
korytarza, tak?
W dwóch stronach korytarza, tak.
Ważne informacje, nagłówek, regulamin.
A sprawdźmy teraz, oczywiście.
No jak nie chcemy.
I tu sobie możesz wybrać.
No nie, preferencje.
No jest, czyli jest dobrze, bo jest zaznaczone.
Miejsce sąsiadujące.
To nie jest.
No to dajmy, że obojętne, tak?
To znaczy, no jak dasz obojętne, to będzie to samo.
Okej, dobra, bo to rodzaj
przedziału, dobra.
Ale nie mam to jakby w ogóle,
żebyś nie ma w ogóle opcji.
Możesz coś zaznaczyć.
Wagon przedziałowy.
Bo może tak być, że w tym
posiągu są tylko wagony przedziałowe.
Całkiem możliwe.
Okej.
Dobra.
No dowolne to nie.
No to co, klikam wybierz okno, tak?
Tak, wybierz okno i zwiększenie oraz.
Tu musisz zwiększyć.
I widzisz, bo to działa
na tej zasadzie, że jakby
dla okna zwiększasz oraz
i teraz na przykład dla środka zwiększasz oraz.
I tu też zwiększenie.
No i to już nie, bo…
I teraz okej.
Okej, czyli jeden pasażer.
Nie czyta jakby co jest
zaznaczone, nie?
To jest trochę też mylące, bo ten
jeden pasażer,
to jest jakby informacja o tym,
że tu już ktoś jest wybrany.
I ty nawet musisz tego zaznaczać.
W tym miejscu.
Ale już nie czyta, co?
Zobacz.
No tu nie ma nikogo.
Nie, nie, ja wiem.
Pierwszy pasażer.
A, faktycznie.
Jak już to wybraliśmy, to…
To trzeba zapamiętać.
Tak, to trzeba zapamiętać.
Ale dobra, daj okej i zobaczymy.
Okej.
Wybrano rodzaj usytuowania.
Wagon przedziałowy, przycisk.
Razem, 12 zł i 40.
Dalej, przycisk, dalej, przycisk.
Rezerwuję połączenie, rezerwuję połączenie.
Przycisk wróć.
Rezerwacja dla pociągu.
104 wagon, 347.
Wagon przedziałowy, miejsce 85, okno 83, środek.
No i wygląda na to, że tak, bo
85 i 83 to są…
Ja niestety mam
cały czas problem z zapamiętaniem
formatu numeracji miejsc w wagonach,
ale wydaje mi się, że nieparzyste są obok siebie.
Więc 85, 83 powinny być obok.
No, czekaj.
Rezerwacja dla pociągu. 104 wagon, 347.
Wagon przedziałowy, miejsce 85, okno 83, środek.
Tak.
Tak, bo mamy sześć…
Mamy sześć miejsc, więc 80…
Ewentualnie mogłoby to być
środek naprzeciwko, ale nie wydaje mi się,
bo byłby większy
rozstrzał, nie?
Też mi się tak wydaje.
No. W każdym razie, no, mówię,
nie jest to takie do końca intuicyjne
nieszczęście.
To można by było rozwiązać prościej, szczególnie,
że tam mamy jeszcze te opcje dowolne.
Gdyby tej opcji dowolnej nie było,
to może by
to i było
takie bardziej intuicyjne.
A poza tym powinno w przypadku właśnie,
gdy masz bilet
z przewodnikiem, to powinno
z automatu, jak gdyby, dawać
do siebie, nie?
No, teoretycznie tak.
No.
No, niemniej jednak
alternatywy są.
Też, tak jak powiedziałem i powiedzieliśmy
w sumie, to Coleo
rozwija się.
Rozwija się.
Ta aplikacja
PKP też, też,
no mówię, są osoby, które są jej
zwolennikami.
Więc jest z czego,
oczywiście, wybierać. Jest, gdzie
kupować.
Tak. Aczkolwiek, powiem szczerze, no,
ja nadal się jakoś nie czuję
przekonany do żadnej z alternatyw.
Oczywiście, wiadomo, jeżeli
byłoby
tak, że
Coleo nagle straciłoby
tę dostępność, pogorszyłaby się
ta dostępność, bo to wiadomo, dobrze, że jest
wybór, tak jak, Wojtku, mówisz. Dobrze, że jest
wybór, bo nigdy
nie jest dobre, jak jesteśmy
zależni tylko od jednego
usługodawcy. Te monopole nie są dobre.
Tak.
Tym bardziej, że wiesz, no niestety, Michał,
pewnie byłeś, no,
odczułeś to na swojej skórze własnej,
że właśnie to, co mówisz,
że dzisiaj jest
dostępność fajna,
za pół roku, czy tam za rok
już się okaże, że, no,
programista stwierdził, że ma coś innego
do roboty, albo w ogóle
firma zarzuciła… Zmieniła się polityka firmy
nie zależąc od tej dostępności.
Po co to w ogóle? Teraz
są nowsze technologie, idziemy w nie, a na przykład
te nowsze technologie wcale nie mają
jakoś super rozwiązanej tej
dostępności. Dlatego dobrze, że są alternatywy.
Moim zdaniem na drugim miejscu jest ten skycash.
Oczywiście tu wiadomo,
tak jak wspomniałeś, te metody
płatności. No, tu trzeba zaufać
najprawdopodobniej, chcąc być
najbardziej elastycznym i nie wiązać
się z jakimiś kwestiami doładowania,
tego konta, zabawy,
no to po prostu musimy firmie zaufać, że
nam nie defrauduje pieniędzy
i po prostu podpiąć tam
swoją kartę. To jest
takie… Ewentualnie
można sobie jeszcze podpiąć po prostu
kartę przedpłaconą. Ja tak
robiłem prepaid, kartę miałem
i gdy chciałem
kupować, no to po prostu doładowałem tam kartę
sobie szybko, tak? No tak, tylko
to jest oczywiście wiadomo, no,
jesteś zależny od iluś systemów i też
jak na przykład masz taką potrzebę,
żeby dokonać takiego zakupu
na ostatnią chwilę…
O nie, to nie ma o czym mówić, pewnie, że tak.
No, więc tu mówię o tym, żeby
być jak najbardziej, tak wiesz,
niezależny od różnych sytuacji
i mieć ten komfort jednak,
że okej, coś się dzieje, mam
potrzebę kupna biletu
w tym momencie, to ja ten bilet mogę kupić,
a już trochę
i to, żeby była sytuacja
jasna. Ja też jeszcze, tak naprawdę
do czasu, aż koleo się pojawiło
i było tak
bardzo dostępne, to ja kupowałem
bilety przez stronę internetową.
Aha, no nie,
to to ja… Ja już nie chciałbym do tego wracać.
U mnie to bywało
różnie, ale
to jest też coś,
o czym
mówiłem wcześniej,
tylko to mi teraz wyleciało z głowy, ale…
Aha, że generalnie
wszystko zależy od tego, jak kto z aplikacji
korzysta i jak w ogóle często
korzysta, tak, bo jeżeli
korzystamy raz na jakiś czas,
to nawet ten skycash jest
całkiem okej, no bo jest
rzeczywiście fajnie to wygląda i…
Można sobie doładować to konto
i nie ma problemu.
Dokładnie, dokładnie,
no ale jeżeli rzeczywiście korzystamy,
no nie wiem,
co tydzień jeździmy tam, czy co kilka,
to wygodniejszy jest ten
koleo.
No też mówię,
też wszystko zależy od tego,
z kolei, jak często jeździmy z kimś,
tak, bo na przykład może się okazać, że
jeździmy, jak ktoś
jeździ sam, to już w ogóle nie ma żadnego
problemu z koleo,
tak.
A z tego czasu jeszcze,
nie wiem, czy Michale kojarzysz,
ja próbowałem z aplikacji
Empy korzystać, ale…
Oj, to nie.
Tam był problem
z dostępnością duży,
ja go zgłaszałem, ale
firma stwierdziła, że
nie mają tego w planach
i umarło to.
Rozumiem, więc cóż,
nie zaprezentowaliśmy
wszystkich aplikacji
w pełnej krasie,
ale macie, mam nadzieję, mniej więcej
taki przegląd tego, z czego
można skorzystać, jak
dostępnie,
albo jak niedostępnie można skorzystać,
tych alternatyw trochę jest,
tak jak mówiłem,
wielka szkoda,
że jednak PKP,
już abstrahując od tego,
która spółka, ale broni
tego dostępu
do API swoich rozkładów,
bo podejrzewam, że
gdyby to było
otwarte i dostępne publicznie,
to jeszcze więcej
nie mielibyśmy tego typu narzędzi,
chociażby do sprawdzania rozkładów,
wiadomo, kupno biletu,
no to już
nie mogłoby być
tak do końca, podejrzewam, otwarte, bo wchodzimy
jednak w jakieś systemy płatności,
wewnętrzne systemy
firmy, gdzie to jednak
musi wszystko być spójne i nie można sobie
tam aż tak bardzo się
liberalizować, chociaż podejrzewam,
że gdyby komuś na tym zależało, to i to by
się dało zrobić, ale już nawet
pomijając te kwestie
zakupu biletów. Ten rozkład,
to API do rozkładu,
żeby można było sobie to wszystko odczytywać.
Wielka szkoda, że to nie jest dostępne,
ale mamy to, co mamy i to, co…
Nie, no myślisz…
No, mów, mów.
Jak dla mnie portal
naprawdę pasażera
fajnie, fajną robotę
robi,
no.
Okej, więc
tyle zaprezentowaliśmy dziś
na antenie Tyflo Radia. Jeżeli chcecie się podzielić
jakimiś swoimi refleksjami, to
oczywiście komentarze są wasze. Dziękujemy
za te, które do nas nadesłaliście,
bo się pojawiały
w naszym
panelu i na YouTubie.
Także dziękujemy bardzo, że byliście, że słuchaliście
nas. Wojciech Dulski prezentował
możliwości tych różnych aplikacji.
Dzięki Wojtku raz jeszcze.
Bardzo proszę.
Ja również dziękuję za uwagę. Michał Dziwisz.
Kłaniam się do następnego spotkania
na antenie Tyflo Radia.

Wszystkie nagrania publikowane w serwisie www.tyflopodcast.net są dostępne na licencji CreativeCommons - Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Oznacza to, iż nagrania te można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć na jego podstawie utwory Zależne, pod jedynym warunkiem podania autora oraz wyraźnego oznaczenia sposobu i zakresu modyfikacji.
Przekaż nam swoje 1,5% podatku 1,5 procent Logo FIRR Logo PFRON Logo Tyfloswiat.pl

Czym jest Tyflopodcast?

Tyflopodcast to zbiór instrukcji oraz poradników dla niewidomych lub słabowidzących użytkowników komputerów o zróżnicowanej wiedzy technicznej.

Prezentowane na tej stronie pomoce dźwiękowe wyjaśniają zarówno podstawowe problemy, jak metody ułatwienia sobie pracy poprzez korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Tyflopodcast prezentuje nowinki ze świata tyfloinformatyki w formie dźwiękowych prezentacji nowoczesnych urządzeń i programów. Wiele z nich dopiero znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

Zapraszamy do słuchania przygotowywanych przez nas audycji i życzymy dobrego odbioru!

Tematyka

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych