Reaper i Osara – Nagrywanie i Montaż Podcastów

Dodany 9 listopada 2017
15 komentarzy

Jak przy użyciu Reapera prosto i łatwo zmontować jakiś materiał? O tym opowiada Tomasz Bilecki.

Pliki do pobrania :

Komentarze

  • MC Sobieski pisze:

    Ja zawsze powtarzam, że zanim cokolwiek wypuścimy w eter i zaczniemy dawać porady, sami nauczmy się unikania podstawowych błędów. Żaden sprzęt ani najbardziej zaawansowany program nie poprawi brzmienia naszych nagrań, jeśli nie zadbamy o adaptację pomieszczenia. Przyzwoita akustyka to baza. Twój podcast brzmi jakbyś go nagrywał w kościele. Masz ogromny pogłos na wokalu, przez co nie brzmi to zbyt dobrze. To jest tak, jakbyśmy chcieli skakać na nartach ze skoczni mamuciej a nie mielibyśmy pojęcia jak się na nich jeździ. Akustyka to elementarna sprawa zabawy z dźwiękiem i zamiast zabierać się za oprogramowanie, powinniśmy zacząć właśnie od niej.

  • tomecki pisze:

    Czemu zakładasz, że nie zdaję sobie z tego sprawy. Nie wpadłeś może na pomysł, że zwyczajnie nie mam środków na jakąkolwiek adaptację akustyczną pomieszczenia w którym nagrywam i przez dłuższy czas to się nie zmieni z uwagi na znacznie wyższy priorytet innych znacznie bardziej związanych z egzystencją wydatków tak więc alternatywę masz następującą: albo będziesz słuchał tego jak jest nagrane przymykając oko na braki w adaptacji pomieszczenia albo szukaj innych materiałów względnie ucz się sam jako i ja czyniłem, amen.

  • MC Sobieski pisze:

    Czemu zakładasz, że chcę się czegoś uczyć? xD
    Co mają środki do adaptacji pomieszczenia? Ja moje utwory i inne materiały nagrywam w pokoju syna (sprawdź przedostatni podcast). Nie włożyłem w poprawę akustyki ani centa. Wystarczą chęci i trochę wiedzy. Wcale nie trzeba wyklejać ścian piramidkami czy watą szklaną aby polepszyć jakość swoich nagrań.

  • tomecki pisze:

    Powiem tyle. Nagrywam w warunkach, w jakich nagrywać mogę i nie zamierzam się z niczego tłumaczyć. Gdybym mógł nagrywać lepiej, robiłbym to. Wracając do twojej narciarskiej analogii byłaby słuszna jeśli np. moje audycje byłyby złe pod względem merytorycznym, tym czasem żadnego tego typu błędu do tej pory nie wskazałeś.
    Na koniec o moich kompetencjach może świadczyć fakt, że od dwóch lat z hakiem pracuję jako realizator dźwięku btw używając Reapera.

  • mojsior pisze:

    no nie, jak lubie takie czepialstwo, nie rozumiem po co coś takiego, tomecki nagrywał w takich warunkach w jakich mógł. Cyba ważne jest to jaką treść ten podcast niesie, a nie to jak zostało to nagrane i czy aby to jest poprawnie akustycznie czy też nie.
    Poza tym tomecki jest tutaj realizatorem i montarzystom podcastów od lat i uważam, że należy mu się szacunek, za jego cierpliwość i wkład jaki wkłada w montowanie podcastów, ale i uczenie innych, przekazywanie swojej widzy.
    Jeżeli uważasz mc sobieski że zrobisz podcast w lepszych warunkach i chciałbyś nauczyć innych jak to wygląda z twojego punktu widzenia, to bardzo chętnie posłucham twojego podcastu.
    Ja uważam, że bardzo dobrą robotę zrobiłeś tomecki nagrywając tak fajne lekcje o reaperze, bardzo duże to mi daje i to jest najważniejsze a nie czy akustyka jest fajna czy też nie

  • MC Sobieski pisze:

    Ten podcast jest poradnikiem. W tytule pojawiło się słowo „nagrywanie”. Chciałem podzielić się dobrą radą z młodszym kolegą po fachu oraz wszystkimi osobami, które chcą spróbować swoich sił za mikrofonem.
    Dostaję setki wiadomości od ludzi, którzy nie wiedzą od czego zacząć swoją przygodę z nagrywaniem. Często zaczynają od drugiej strony i inwestują w drogi sprzęt oraz oprogramowanie. Później okazuje się, że ich nagrania kuleją i nie brzmią zbyt dobrze. Tutaj pojawia się problem, który podjąłem w pierwszym komentarzu. Problem jest dość łatwo rozwiązać. Czasem wystarczy przesunąć kilka mebli w naszym pokoju, przybić dodatkową półkę, dodać regał z książkami i postawić na parapecie kilka doniczek z kwiatami.
    Nie wiem dlaczego twórca się tak irytuje. Podcasty powstają aby pomagać osobą z dysfunkcjami wzroku. Napisałem więc bardzo istotną uwagę, która na 100% pomoże świeżakom za mikrofonem.

  • tomecki pisze:

    Powiem tak. Z próżnego i Salomon nie naleje. Stosunkowo nowe mieszkanie, niezbyt umeblowane więc nie bardzo jest co pochłaniać falę dźwiękową i przez czas jakiś musi tak zostać.
    Jeszcze taka dość ważna uwaga dotycząca tematyki nagrywanych przeze mnie podcastów. Moim celem jest jedynie pokazanie w jaki sposób osoby niewidome mogą wg mnie sensownie pracować z dźwiękiem, przedstawienie dostępnych narzędzi, pierwszej potrzeby jak np. miernik ppm, rms itd, jednak nie zamierzam tykać tematów doboru sprzętu, ustawiania mikrofonów, używania efektów itd, bo to robią lepsi ode mnie. Innymi słowy nie chcę robić kolejnego poradnika pt. jak zrobić taakie super nagranie, a raczej jakie są dostępne dla niewidomych narzędzia, którymi wykorzystując posiadaną lub dopiero nabywaną wiedzę można takowego nagrania dokonać.

    • Zator pisze:

      Tomek, po cholerę się wdajesz w polemikę z kimś, kto po pierwsze pisze używając pseudo, po drugie, dla mnie to twoja wiedza jest merytoryczną i pamiętaj, wieeelki szacun za to co dla nas robisz.

  • Piotr Sadownik pisze:

    Cześć. Ja się dziwię także, że można mieć uwagi do akustyki pomieszczenia, noe bez przesady panoooowie 🙂 🙂 🙂
    Ja chcę zamieścić bardziej ogólną uwagę (choć to nie uwaga, refleksja raczej)…
    Otóż wieeele naszych podcastów prowadzonych jest tak, jakby były przeznaczone dla osób znającyh conajmniej nie źle dany temat.
    Np. zwłaszcza – że tak to określę te audycje, które traktują o Androidzie, IOS itp…
    A co z ludźmi nie mającymi z różnych powodów w ogóle nawet wstępnej wiedzy o danym zagadnieniu?
    Brakuje często takiego zwykłego wstępu.
    Często nagrywający opisuje jakieś urządzenie długo-długo, a potem nagle przeskakuje do obsługi – dajmy na to – facebooka, albo serwisu ipla…
    ALe to nie dotyczy tej audycji, więc
    zakończę – dla mnie co jak co, ale brzmi dobrze.
    Dziękuję za poradnik.

  • Barbara pisze:

    Ja też dziękuję za to co robisz , dla mnie to duża pomoc , czekam na kolejne podcasty ,
    pozdrawiam

  • Damian pisze:

    „Twój podcast brzmi jakbyś go nagrywał w kościele. Masz ogromny pogłos na wokalu, przez co nie brzmi to zbyt dobrze. To jest tak, jakbyśmy chcieli skakać na nartach ze skoczni mamuciej a nie mielibyśmy pojęcia jak się na nich jeździ”.
    – No po prostu Mc Sobieski „miszcz”… zastanów się następnym razem chłopie co komentujesz! Tomecki robi podcast o narzędziach do pracy z dźwiękiem, a nie o akustyce, dając przykłady jak powinno coś brzmieć! Co ma piernik do wiatraka? Twój wpis zabrzmiał jakbyś był bardzo zakompleksionym gościem, który musi wcisnąć jakąś „mądrą” uwagę nie na temat, żeby się dowartościować. Szkoda tlko, że dotyka to takiego człowieka jak Tomecki!

  • $playername pisze:

    OK, teraz ja się wypowiem.
    Podcast spoko, merytoryczny ETC, chociaż w kilku miejscach dla mnie przynajmniej było zbyt chaotycznie wytłumaczone, i musiałęm sobie przewijać, i słuchać raz jeszcze, ale to może moja głupota.

  • Sebastian pisze:

    Cześć. Dopiero zaczynam naukę obsługi reapera i od razu natrafiłem na problem. Pobrałem i zainstalowałem Reaper 5.93 na Windowsa 7 64 bit, potem pobrałem najnowszy plik instalacyjny Osara i gdy próbuję go zainstalować wyskakuje komunikat, że nie można odnaleźć urządzenia, pliku lub ścieżki no i Osara się nie instaluje. W ogóle na stronie download Osary nie ma też wyboru pliku na windows 32 lub 64 bitowy – jest tylko jeden plik for Windows i napisane jest, że to na wersję 5.92 or later – więc rozumiem, że na 5.93 powinno być ok. … a nie jest. Czy ktoś mógłby mi pomóc?
    Jeśli znacie też kogoś, kto odpłatnie chciałby/ mógłby mnie uczyć obsługi Reapera to napiszcie do mnie mail:
    [email protected]
    Nauka może odbywać się zdalnie – jak będzie wygodnie: przez telefon, skype itd. Ta wiedza jest mi bardzo potrzebna i chętnie za nią zapłacę. Pozdrawiam.

  • Dominik pisze:

    Witam serdecznie
    Podcast ten przydał mi się bardzo.
    Z góry przepraszam za błędy ortograficzne, ale już 10 lat siedze za granicą i prawie w ogóle nie pisze po polsku
    Mam jedno pytanko:
    Czy ta seria podcastów o reaper’ze będzie dalej kontynuowana?
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie nagrania publikowane w serwisie www.tyflopodcast.net są dostępne na licencji CreativeCommons - Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Oznacza to, iż nagrania te można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć na jego podstawie utwory Zależne, pod jedynym warunkiem podania autora oraz wyraźnego oznaczenia sposobu i zakresu modyfikacji.
Przekaż nam swoje 1,5% podatku 1,5 procent Logo FIRR Logo PFRON Logo Tyfloswiat.pl

Czym jest Tyflopodcast?

Tyflopodcast to zbiór instrukcji oraz poradników dla niewidomych lub słabowidzących użytkowników komputerów o zróżnicowanej wiedzy technicznej.

Prezentowane na tej stronie pomoce dźwiękowe wyjaśniają zarówno podstawowe problemy, jak metody ułatwienia sobie pracy poprzez korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Tyflopodcast prezentuje nowinki ze świata tyfloinformatyki w formie dźwiękowych prezentacji nowoczesnych urządzeń i programów. Wiele z nich dopiero znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

Zapraszamy do słuchania przygotowywanych przez nas audycji i życzymy dobrego odbioru!

Tematyka

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych