Nokia 110 4G

Dodany 25 października 2022
26 komentarzy

Patryk Chojnacki demonstruje możliwości tego budżetowego telefonu, wyposażonego w podstawowe udźwiękowienie w kilku językach.
Zapoznaj się z tekstową wersją odcinka

Pliki do pobrania :

Pobierz plik z audycją: Nokia 110 4G

Ten podcast był pobierany 3810 razy

Komentarze

  • Dariusz Marciniszyn pisze:

    Dobrze, że na rynku dostępny jest taki telefon. Może się przydać, kiedy za kilka lat Blindshell hipotetycznie przestanie być wspierany a stare Nokie definitywnie odejdą do lamusa;, na co na razie oczywiście się nie zanosi. Jest to także świetna opcja dla starszych osób, chcących kupić podstawowy telefon. Oczywiście, bariera językowa może stanowić problem, ale ja jestem na tak.

  • Nuno pisze:

    na pewno ma to więcej sensu niż tyflotelefoniki. Szkoda, że nie ma języka Polskiego aczkolwiek sam pomysł jest super.

    • Miki pisze:

      Tyflotelefoniki mają sens, bo nie każdy chce używać smartfona dotykowego. Gdyby wszystkie telefony były projektowane zgodnie z zasadami uniwersalnego projektowania to takie telefony jak Blind Shell nie miałyby racji bytu z powodu wysokiej ceny. A że tak nie jest to tyflotelefony mają jakąś klientelę.

      • Nuno pisze:

        Nie istnieje coś takiego jak uniwersalne projektwoanie. Jak do dzisiejszego telefonu zintegrujesz klawiaturę? Pytam technicznie, nie idealistycznie

        • Miki pisze:

          Oczywiście, że istnieje. Sztandarowym przykładem uniwersalnego projektowania są sprzęty od Apple. Są to urządzenia mainstreamowe a mimo to ludzie niewidomi bez żadnego dodatkowego oprzyrządowania mogą ich używać. Życzyłbym sobie, by wszystko było w ten sposób projektowane. Technicznie każde urządzenie elektroniczne da się zaprojektować, by również niewidomi mogli je używać. Zrobirnir interfejsu mówiącego technicznie nie stanowi problemu tylko najczęściej urządzenia trafiające na rynek projektują nie inżynierowie a księgowi.

  • Dariusz Marciniszyn pisze:

    Nuno, Jakoś Maxcom daje radę i ma się dobrze. Kiedy zrezygnowałem z używania smartfona, przez pół roku korzystałem z Nokii e 52 (to był rok 2021), potem na rynku pojawił się Blindshell i go kupiłem. Gdyby jednak pojawiła się klawiszowa, w pełni udźwiękowiona nokia pewnie bym ją kupił. Nuno, a jaki widzisz problem w dołożeniu klawiatury do telefonu? Kiedyś firma LG coś takiego zrobiła.

  • Dariusz Marciniszyn pisze:

    Krytyka tyflotelefonów byłaby uzasadniona, gdyby na otwartym rynku można było kupić tradycyjny telefon z wbudowaną klawiaturą t9. Piszesz Nuno, że takie tyflosprzęty nie mają sensu; z drugiej strony nie podajesz alternatywnego, klawiszowego rozwiązania. Są osoby, które wolą zapłacić 2000 zł za tyflotelefon i korzystać z rozwiązania, które najbardziej im odpowiada.

  • Mateusz pisze:

    Dodatkowo kwestia ceny tyflo sprzętów była już tysiąc razy wyjaśniana – po prostu klientów jest mniej niż w przypadku urządzeń dla mas, a firmę, pracowników i całą resztę z czegoś trzeba utrzymać. Gdyby niewidomych były miliardy, sprzęt dla nich mógłby kosztować o wiele mniej. Zresztą tak samo jest z każdym produktem, który jest produkowany dla konkretnej, ograniczonej, grupy klientów.

  • Dariusz Marciniszyn pisze:

    Poza tym, na dzień dzisiejszy, entuzjastom fizycznej, wbudowanej klawiatury t9 pozostały wyłącznie tyflosprzęty. Zwolennicy fizycznej qwerty mogą kupić na otwartym rynku telefony BlackBerry czy Unihertza. My takiej możliwości nie mamy.

  • Pates pisze:

    No nie, akurad te telefony są na androidzie i bez problemu możesz je sobie kupić.

  • Dariusz Marciniszyn pisze:

    Pates, Kupić można, ale sam wspomniałeś, że nie wszystko działa i nie ma języka Polskiego.

  • Pates pisze:

    Darku, ale black berry czy unihertz są w pełni używalne przecież.

  • Dariusz Marciniszyn pisze:

    Pates, Ale żaden z modeli Blackberry i Unihertza nie posiada fizycznej klawiatury t9, tylko fizyczną klawiaturę qwerty, a to dla mnie zasadnicza różnica.

  • Pates pisze:

    Kwestia wprawy, to akurad. Jak rozumiem problemy z dotykiem to tego już nie zrozumiem, bo jak się wprawisz to zatrybi dobrze.

  • Dariusz Marciniszyn pisze:

    Szczerze Ci powiem, że gdybym kiedyś miał wybierać między fizyczną qwerty a panelem dotykowym, z bólem serca wybrałbym dotykowca. Fizyczna klawiatura t9 to jedyne rozwiązanie, które w pełni mi odpowiada. W związku z tym, zaprezentowana przez Ciebie nokia doskonale nadawałaby się dla mnie jako telefon zastępczy albo awaryjny.

  • Gadzio pisze:

    Hej. świetny podcast. Miałem okazję trochę potestować ten telefon. Wrażenia? Ogólnie słaaabooo. Kody USSD niedostępne dla niewidomych. Edycja SMS niedostępna. Opcje podczas rozmowy też niedostępne. A szkoda bo w opcjach znajdziemy np. Nagrywanie rozmów. Co do dyktafonu, to możemy wybrać sobie format pliku w jakim chcemy nagrywać. Zegarek milczy, więc nie dowiemy się, która jest aktualnie godzina. Dość istotną wadą jest to, że nie wiemy czy dana opcja jest zaznaczona, czy nie. To ma miejsce np. Podczas aktywacji alarmu. Szkoda, że Nokia tak dziwnie rozumie dostępność, ale cóż…

  • Dariusz Marciniszyn pisze:

    Jak widać, entuzjastom wbudowanej, fizycznej klawiatury t9 pozostają wyłącznie tyflotelefony.

  • Pates pisze:

    Jak narazie bardzo, bardzo nieoficjalnie mogę napomknąć, że jestem w trakcie podstawowego projektowania microphone, czyli telefonu z klawiaturą bazującego na linuxie. Planujęwrzucić tam procek 4 x 1,5 ghz, 2 gb ram, 32 gb pamięci, wifi, bluetooth etc. Cena wyjściowa za pewne wysoka, ale to jak na razie projekt domowy. Niemniej jednak jeśli będzie zainteresowanie to kto wie, co z tego wyjdzie.

  • Dariusz Marciniszyn pisze:

    Pates, Z jaką klawiaturą? t9 czy qwerty? JEżeli qwerty to ja osobiście podziękuję. Telefon z t9 kupiłbym z przyjemnością. Cena wysoka to znaczy ile?

  • Gadzio pisze:

    Zastanawiam się jeszcze nad dostępnością systemu KaiOS. Oczywiście nie mówię tu o Nokii. Ciekawe jak to wygląda w innych modelach u innych producentów.

  • Pates pisze:

    Dariusz, 4000 zł minimum obawiam się. Klawiatura raczej querty, bo praktyczniejsza, ale kto wie czy nie zrobię tak, jak w nokiach 68xx.
    @Gadzio, kai os 2 dostępny bardzo słabo.

  • Dariusz Marciniszyn pisze:

    Pates, Za telefon z fizyczną t9 bym dał, ale za qwerty w życiu. Poza tym masz niezłą konkurencję na otwartym rynku. Blackberry od dawna ma się dobrze.

  • Pates pisze:

    Bb już nieistnieje w świeci telefonii od 2020 albo 2021 roku, więc konkurencja praktycznie żadna. Widziałeśnokie 68xx? Jeśli nie to wytłumaczę jak to działało. Otóż telefon miał klawiaturę numeryczną na ramce, która po przekręceniu dawał dostęp do pełnej querty.

  • Dariusz Marciniszyn pisze:

    Jest to jakieś wyjście.

  • Kasia pisze:

    Dzień dobry,
    Chcę zapytać, czy omawiany model to nokia 114, czy nokia 110? W tytule audycji mowa jest o nokii 110, a potem mówicie o nokii 114 i na końcu też, że prezentowano telefon nokia 114. Szukam prostego w obsłudze telefonu z klawiaturą T9 do pracy, w której mam dzwonić, wysyłać i odbierać SMS-y.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie nagrania publikowane w serwisie www.tyflopodcast.net są dostępne na licencji CreativeCommons - Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Oznacza to, iż nagrania te można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć na jego podstawie utwory Zależne, pod jedynym warunkiem podania autora oraz wyraźnego oznaczenia sposobu i zakresu modyfikacji.
Przekaż nam swoje 1,5% podatku 1,5 procent Logo FIRR Logo PFRON Logo Tyfloswiat.pl

Czym jest Tyflopodcast?

Tyflopodcast to zbiór instrukcji oraz poradników dla niewidomych lub słabowidzących użytkowników komputerów o zróżnicowanej wiedzy technicznej.

Prezentowane na tej stronie pomoce dźwiękowe wyjaśniają zarówno podstawowe problemy, jak metody ułatwienia sobie pracy poprzez korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Tyflopodcast prezentuje nowinki ze świata tyfloinformatyki w formie dźwiękowych prezentacji nowoczesnych urządzeń i programów. Wiele z nich dopiero znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

Zapraszamy do słuchania przygotowywanych przez nas audycji i życzymy dobrego odbioru!

Tematyka

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych