Administracja serwerami w środowiskach Linux i Windows

Dodany 26 lipca 2014
27 komentarzy

Na temat instalacji i konfiguracji systemów serwerowych oraz rozwiązań, jakie mogą przydać się niewidomym administratorom rozmawiają Michał Dziwisz i Michał Zegan.

Pliki do pobrania :

Komentarze

  • Pawel pisze:

    Witam,
    Napewno ciekawa audycja chociaz udalo sie Wam namieszac w glowach wielu ludziom.
    Czy masz Michale jakies doswiadczenie w zastosowaniu linijki Braille’owskiej do instalacji serwerow? Wydaje mi sie, ze to jest optymalnie najlepsze rozwiazania w sytuacji osoby zupelnie niewidomej, ktora decyduje sie na kieriere administratora. Mysle tutaj glownie o serwerach opartych na Linux’ie.
    Zaintrygowalo mnie nieco Twoje stwierdzenie o mozliwosci zainstalowania Fedor’y w trybie tekstowym. Czy masz na mysli wersje minimalna, ktora po odpaleniu system dopiero do instalowujesz czy miales raczej na mysli uzycie kickstart’u?

    • Michał Zegan pisze:

      Nie posiadałem i nie posiadam linijki brajlowskiej żadnego typu, dla tego o tym nic nie mogę powiedzieć, niemniej użycie konsoli szeregowej daje tę przewagę, że nie wymaga niczego w systemie poza jądrem z odpowiednią opcją, chociaż jest obsługa jakiejś linijki brajlowskiej na port szeregowy tylko nie pamiętam jakiej.
      Co do fedory posiada ona instalator tekstowy, ale jest on ograniczony w stosunku do graficznego niestety.

      • PawelPawel pisze:

        Wiele distrygbucji Linuxowych wspopracuje z linijkami Braille’owskimi odkrywajac je automatycznie jesli sa podlaczone po USB. BRLTTY jest odpalany z posiomu jadra. Ja nie instaluje typowych serwerow, ale lubie Linuxa I czesto w nim grzebie. Instalke Red Hat’a za pomoca portu szeregowego robilem jakies 20 lat temu przesylajac wszystko na DOS’owy system zaopatrzony w mowe ASAP I program kominikacyjny Telix.
        Nie wiem czy umialbym to teraz powturzyc, ale Ubuntu, TalkingArch czy niezawodny Debian posiadaja wsparcie jak nie dla obu sposobow – mowa (speakup) I Braille (brltty) – to napewno wspolpracuja z linijka Braille’owska.

        Jakis czas temu plyty glowne ASUS’a mialy nagrane komunikaty slyszane na poziomie BIOS’a poprzez glosnik PC. Mialem taki system jakies 10 lat temu z dwuprocesowa plyta wlasnie ASUS’a.

        Bardzo interesowalyby mnie Twoje sugestie co do zabezpieczenia serwerow. Mysle o ludziach z hobbystycznymi serwerami a nie koniecznie trudniacymi sie administracja zawodowo, bo tacy sadze, ze maja juz wystarczajaca wiede na te tematy, inaczej koniec koncow nie byliby administratorami.

        Moze przydaloby sie pokazanie tym ze hobbystom jak ustawic poprawnie UFW czy fail2ban czy tym podobne narzedzia. Chetnie bylbym nauczyl sie czegos interesujacego od profesjonalisty.
        Pozdrawiam,
        Pawel.

        • Michał Zegan pisze:

          Ciekawym jest że sam jestem hobbystą, niemniej bawiłem się różnymi rzeczami np tą konsolą, kilkoma dystrybucjami, serwerami poczty, www, irc, jabber, ldap, etc i dość dokładnie się im przyglądam.
          Takie rzeczy jak iptables… nie mam okazji używać całego potencjału jego możliwości bo posiadam vpsa i to niestety openvz ale finansowo się na razie nie da. Dla tego nie wykorzystałem w praktyce swojej umiejętności uczenia się samemu takich rzeczy bo większość rzeczy nie działa. Mam dopiero 20 lat i nie pracowałem profesjonalnie,tyle że na przykład używałem linuxa jako jedyny system i to w konsolowym trybie swego czasu 2 lata, różnych dystrybucji.

        • Pawel pisze:

          Czy mam racje sadzac, ze uzywasz speakupa na konsoli? Jesli tak to czy wiesz moze czy komus z polskich niewidomych programistow zdarzylo sie poprawic cos w kwestii wspopracy speakup z polska synteza?
          Pozdrawiam,
          Pawel.

  • Pawel pisze:

    Michale chcialem zapytac o Twoja opinie, jesli posiadasz jakas, na temat instrukcji installacji serwerow sugerowanych na portalu http://www.howtoforge.com/. Poniewaz ja mam slabosc do Debiana to oczywiscie interesuje mnie czy zdarzylo Ci sie kiedys ustawiac jakis serwer zgodnie z ich instrukcjami zawartymi na http://www.howtoforge.com/perfect-server-debian-wheezy-apache2-bind-dovecot-ispconfig-3.
    Jesli nie mialbys nic przeciw bezposredniemu kontaktowi ze mna to moj email adres jest znay redaktorom typlopodcastu.
    Pozdrawiam,
    Pawel.

    • Pawel pisze:

      Witam.
      Pomysl napewno ciekawy, ale moje watpliwosci budzi fakt, ze osoba niewidoma musi znowu prosic o pomoc w kwestii zmienienia BIOSa kogos widzacego. Dlatego radzilbym odpalac obraz Linuxa przy pomocy vmware albo z plyty.
      Druga sprawa to Ubutnu, ale to juz sa moje opory o charakterze filozoficznym. Nie szanuje tej dystrybucji, bo sie skomercjalizowala i nie przystaje do zalozen ideologii Linuxa. Sam zawsze instaluje albo Debiana albo ArchLinux. Szanuje oczywiscie indywidualne preferencje.
      Proponowana przez Ciebie Rafale metoda pozwoli uzytkownikowi na przyjrzenie sie srodowisku graficznemu Ubutnu przy pomocy Orca’i i ewentualna instalacje.
      Jesli wolno mi sugerowac cokolwiek to proponowalbym przyjrzenie sie projektom http://www.vinux-project.org badz http://www.sonargnulinux.com, ktore sa ukierunkowane na osoby z wadami wzroku i skupiaja sie glownie na srodowisku graficznym. Jeszcze jednym pomyslem jest http://www.talkingarch.tk, ktory moze sie wydawac trudniejszym do przejscia, ale daje osobie niewidomej mozliwosc instalacji Linuxa od podstaw zupelnie samodzielnie co z mojej prerspektywy jest bardzo istotnym elementem.
      Pozdrawiam,
      Pawel.

    • Michał Zegan pisze:

      Nie widziałem tego komentarza wcześniej. odpowiadając: ja wszystko ustawiam sam, nie korzystam z tego typu instrukcji

    • Michał Zegan pisze:

      Przy okazji przeciw bezpośrednim kontaktom nic nie mam

  • RafałRafał pisze:

    Witam chciałbym się z wami podzielić z linuksem ubuntu 14.04 botowalnego z pendrive. Tutaj udostępnie link na dropbox w celu pobrania archiwum po rozpakowaniu należy zawartość przenieść na pendrive (czysty pendrive) a następnie uruchomić komputer. Jeżeli to się nie uda to w biosie trzeba zmienić ustawienia botowanie z pendrive a nie z płyt. Udostępnie też link do youtube jak ja to zrobiłem program do ściągnięcia to link: http://www.pendrivelinux.com/downloads/Universal-USB-Installer/Universal-USB-Installer-1.9.5.5.exe a link do linuksa ubuntu 14.04 to : ftp://ftp.wcss.pl/ubuntu-releases/14.04/ubuntu-14.04.1-desktop-i386.iso w następnym komentarzu dodam link do dropbox i na youtube. Pozdrawiam Rafał

  • Pawel pisze:

    Przepraszam nie rozumiem intencji tego linka do dropboxu?

  • Rafał pisze:

    Witam. Na dropbox jest wspakowana wersjia z pendrive po „zainstalowaniu” na pendrive. Teoretycznie po rozpakowaniu i po zgraniu na pendrive uruchomi się linuks. Dlatego upoblikowałem to na dropbox.

  • Pawel pisze:

    Ok, rozumiem.
    Ze swojego doswiadczenia polecam to narzedzie pomocne przy instalowaniu roznych rodzajow Linuxa na pendrive:
    http://www.pendrivelinux.com/universal-usb-installer-easy-as-1-2-3/
    Nie wiem czy ten programik posiada polski interfejs.
    Pozdrawiam,
    Pawel.

  • Rafał pisze:

    Witam, Paweł wydaje mi się, że nie tylko w języku angielskim.

    • Michał Zegan pisze:

      Nie, nie używam speakupa od lat, niemniej jeśli się nie mylę nie jest on chyba oficjalnie rozwijany, i nikt się nie zajmował polską syntezą, problem jest z kodowaniem ale nie wiem jaki dokładnie, speakup jest stety niestety modułem jądra. Nie znam api jądra więc nie wiem jak pobiera dane z konsoli, na pewno nie przekodowuje nic. Ciekawostka że espeak bierze co mu dadzą ale z kodowania lokalnego chyba, a apollo2 to kodowanie mazovia więc w ogóle odstrzał

    • Pawel pisze:

      Wczesniej wspominales, ze uzywales Linuxa w trybie tekstowym okolo 2 lata, a zatem z jakim czytnikiem ekranu czy zawsze przesylales informacje szeregowo do jakiejs widowsowej maszyny?
      Pawel.

      • Michał Zegan pisze:

        Tak i używałem speakupa z apollo, tylko żyłem bez polskich znaczków. nikt nie powiedział że się nie dało, ale nie dla każdego to jest normalne.

      • Pawel pisze:

        Prywatnie to dla mnie nie stanowi zadnego problem, bo komputerow nie wazne w jakim srodowisku uzywam jedynie po angielsku. Chociaz z drugiej strony moze warto byloby, zeby niewidomi programisci w Polsce pogadali z ludzmi od speakupa I przynajmniej zmusili espeaka do poprawnej polszczyzny. Troche zbyt wiele tych wynalazkow odnoszaczch sie do kodowania – a to Mazovia, iso-8859-2 czy windowsowa jakby nie mozna sie zgodzic na UTF8.
        Jak znajde chwile to sprobuje zainstalowac vinuxa robiac to odpoczatku po polsku I zobaczymy jak zachowa sie orca po zakonczonej instalacji. Probowales moze?

  • Michał Zegan pisze:

    O przepraszam, odpowiedziałem nie na ten komentarz co trzeba ale trudno

  • Michał, Podziwiam za chęci i zapał. administruje serwerami od paru lat w firmie telekomunikacyjnej i hostingowej. Instalacje maszyn jeśli wykonuję to z wbudowanym udźwiękowieniem. np debian w ostatniej wersji – działa, da się to zrobić, ale by to robić szybko i sprawnie [czego wymaga się w firmie, a nie w zabawie domowej] trzeba zrobić to kilka razy i pamiętać pewne kroki bez odsluchiwania np 60 elementowej listy wyboru 🙂 a tworzenie jakiegoś raida softwarowego i takie zabawy jest jescze mniej przyjemne. więc nie ukrywam że wole zlecić to komuś widzącemu. ale da się to zrobić np przy pomocy najprostrzych słuchawek USB np logitecha.
    Moja praca jednak bardziej polega na konfiguracji i utrzymaniu systemu już po instalacji.
    Pracuj dalej, bo linuxa znasz widzę od podstaw totalnych, a to dobra droga. ja poznawałem linuxa od końca, czyli od konfiguracji usług i ich optymalizację, a na kwestiach kernela, i np tricków jakie opisałeś kończąc, i wiem w tym temacie mniej niż ty.

    BTW: pracujesz z udźwiękowieniem na windowsiee? pracujesz na putym i nvda przy zdalnym logowaniu na maszyny linuxowe? jakoś konfigurowałeś nvda pod kontem wygodnej współpracy z shellem?
    pracuję z jawsem, a i doraźnie z nvda. chcę się trochę bardziej przesiąść na NVDA, ale jakoś przyzwyczajenia z jawsa mam we krwi i wydaje mi się to nie wygodne.
    Może masz jakieś ciekawe opcje które pomogą mi przekonać się do tego zestawu.

    Pozdrawiam,
    Bartek

    P.S.
    Wiem, Marudzę: Panowie, przy tworzeniu audycji starajcie się o więcej konkretów. Cierpię bardzo, bo audycje są czasem tak rozwlekłe i mało konkretne, że naprawde muszę odkładać ich suchanie na „super wolne dni”…

    • Michał Zegan pisze:

      Zdaję sobie w pełni sprawę, że odpowiadam sobie na ten komentarz rok po fakcie, po prostu w pewnym momencie przestałem sprawdzać komentarze a może ktoś to kiedyś przeczyta, albo może są jakieś powiadomienia o komentarzach.
      W każdym razie pracuję z nvda na windowsie zdalnie logując się na systemy linux, czasem pracuję na desktopowym linuksie zdalnie lub loikalnie także.
      Co do znajomości linuxa jestem totalnym samoukiem i nawet nie mam żadnej pracy z tym związanej czy właściwie jakiejkolwiek innej, ale zaczynałem od zabawy na lokalu minimalną dystrybucją linuxa mającą bardzo mało rzeczy i jądro 2.2.20 więc

  • Wilfredo pisze:

    Hi there Google works well to me but your website is loading steadily which went on just
    about one minute to actually load up, I’m not sure whether or not it’s
    my personal problem or maybe your web site problems.
    Nevertheless, I’m going to thank you very much
    for adding beautiful post. I’m sure it has been literally helpful individual who actually visit here.
    I’m hoping I will be able to find even more remarkable
    content and I also should really compliment simply
    by telling you have done good writing. I now have your site book-marked to see blog
    you publish.

  • Tawanna pisze:

    I don’t know if it’s me or even your webblog but it’s loading sluggish for me personally,
    it took me just like a minute or so to successfully load up and yet google works well .
    Anyways, Thank you for publishing an incredibly amazing blog post.
    Perhaps this has been useful to many people . This one is definitely excellent everything
    that you have implemented on this page and want to see even more amazing content
    from your site. To obtain additional information by posts you publish, I have saved to bookmarks this web site.

  • dota2hack.org pisze:

    Howdy I’m not sure whether it’s me or your internet site but it
    is launching slowly for me personally, I had to spend for a moment in order to load up on the
    other hand twitter does work completely . Well, I appreciate you for placing an incredibly
    superb article. Most people who actually found this website must have
    noticed this article absolutely useful. This one
    is actually wonderful what you have implemented on this page and wish to see even more interesting articles from you.
    To obtain more knowledge through articles which you publish,
    I actually have saved to my bookmarks this site.

  • Mikayla pisze:

    Hi Your current website starts up literally slow in my situation, I not really know who’s issue is
    that however youtube starts up pretty immediate.
    Nevertheless, I would like to thank you so much for
    adding wonderful blog post. In my opinion it has been literally helpful visitor who seem to click here.
    I personally have to say that you have done amazing work with this and also wish to find out more awesome content through you.
    I have got your site book marked to check out blogs you publish.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie nagrania publikowane w serwisie www.tyflopodcast.net są dostępne na licencji CreativeCommons - Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Oznacza to, iż nagrania te można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć na jego podstawie utwory Zależne, pod jedynym warunkiem podania autora oraz wyraźnego oznaczenia sposobu i zakresu modyfikacji.
Przekaż nam swoje 1,5% podatku 1,5 procent Logo FIRR Logo PFRON Logo Tyfloswiat.pl

Czym jest Tyflopodcast?

Tyflopodcast to zbiór instrukcji oraz poradników dla niewidomych lub słabowidzących użytkowników komputerów o zróżnicowanej wiedzy technicznej.

Prezentowane na tej stronie pomoce dźwiękowe wyjaśniają zarówno podstawowe problemy, jak metody ułatwienia sobie pracy poprzez korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Tyflopodcast prezentuje nowinki ze świata tyfloinformatyki w formie dźwiękowych prezentacji nowoczesnych urządzeń i programów. Wiele z nich dopiero znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

Zapraszamy do słuchania przygotowywanych przez nas audycji i życzymy dobrego odbioru!

Tematyka

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych